Cefa Vinç
Cefa Vinç
Eğitim (KHG) - Kocaeli Halk Gazetesi | Haber Girişi: 01.08.2022 - 10:37, Güncelleme: 01.08.2022 - 10:37

Diyanet Birlik Sen Kocaeli İl Başkanı Numan Uysal ailelere seslendi

 

Diyanet Birlik Sen Kocaeli İl Başkanı Numan Uysal ailelere seslendi

Diyanet Birlik Sen Kocaeli İl Başkanı Numan Uysal, “gönlümüzde yatan aslanı çocuklarımızda görmeye çalışmaktan kendimize biçtiğimiz elbiseyi onlara giydirmekten vazgeçelim” diyerek ailelere seslendi
Diyanet Birlik Sen Kocaeli İl Başkanı Numan Uysal’ın ailelere seslendiği mesajı şu şekilde: Malumunuz yaz ayları içerisinde Temmuz ve Ağustos ayları, yaz mevsiminin ortasında ve hemen hemen en sıcak günlerin yaşandığı aylardır. Sadece bizler için sıcak geçmez, gençlerimizin ve çocuklarımızın geleceklerinin belirlendiği sınav sonuçlarının açıklandığı günleri de içerisinde barındırması hasebiyle gerek gençlerimizin yüreğinde gerekse aile ocağında sıcaklığı bir kat daha fazla hissedilir. Endişe, sevinç ve hüzünle birlikte stresli günlerinde başlangıcıdır bu ay. Adlarını ve anlamlarını bile söylemekte zorlandığımız YKS (Yüksek Öğretime Kayıt sınavı), TYT (Temel Yeterlilik Testi), AYT (Alan Yeterlilik Testi), LGS (Liselere Geçiş Sistemi) sınav sonuçlarının açıklandığı bu ayda sizlere söyleyecek birkaç sözümüz olacak... Öncelikle gönlümüzde yatan aslanı çocuklarımızda görmeye çalışmaktan kendimize biçtiğimiz elbiseyi onlara giydirmekten vazgeçelim. Emeklilik yaşının 65 olduğu düşünülecek olursa neredeyse bütün hayatı boyunca çalışacağı mesleği biz seçmeyip onlar seçsin. Size ve bize düşen; onların hür ve özgür bir biçimde geleceklerine yön verecek eğitimleri almaları için okuyacakları okulları tercih etmelerini sağlamak olmalı. Çocuğumuzun yeteneklerini, hayallerini tanıyın, hayatın gerçekleriyle ne kadar uyumlu hale getirebileceğimizi değerlendirelim. Benim oğlum/kızım doktor olacak, mühendis olacak, avukat hakim olacak devirleri bitiyor bu böyle biline... Günümüz teknolojisinin hayallerimizin ötesinde geliştiğini unutmayalım. Robotların, ameliyat yaptığı, işçiler yerine robotların fabrikalarda araba ürettiği, insanın olmadığı çiftliklerin olduğu, sanal gerçeklikten, yapay zekaya, İHA'lardan SİHA'lara, insansız otonom (kendi kendine karar alıp uygulayabilen bağımsız bilgisayarlı sistemler) yapılara kadar uzayan ve nereye gideceğini bilmediğimiz bir dünyanın eşiğindeyiz. Tarımdan sanayiye büyük değişimlerin yaşandığı bir çağın eşiğindeyiz dedim Evet, birçok meslek dalı önümüzdeki yıllarda belki olmayacak. Olsa bile şekil değiştirecek. Lütfen çocuklarımızın geleceklerine yön verilen bu ayda kendi beklentilerimizden ziyade çocuklarımızın yetenek ve isteklerini göz önüne aldığımız, kendi yaşadığımız zamanlar için değil onların yaşayacakları zamanları düşünerek basiretli bir şekilde hareket edelim. Bunun için, konunun uzmanlarından rehberlik servisleri ve danışmanlardan yardım isteyelim.
Diyanet Birlik Sen Kocaeli İl Başkanı Numan Uysal, “gönlümüzde yatan aslanı çocuklarımızda görmeye çalışmaktan kendimize biçtiğimiz elbiseyi onlara giydirmekten vazgeçelim” diyerek ailelere seslendi

Diyanet Birlik Sen Kocaeli İl Başkanı Numan Uysal’ın ailelere seslendiği mesajı şu şekilde:

Malumunuz yaz ayları içerisinde Temmuz ve Ağustos ayları, yaz mevsiminin ortasında ve hemen hemen en sıcak günlerin yaşandığı aylardır. Sadece bizler için sıcak geçmez, gençlerimizin ve çocuklarımızın geleceklerinin belirlendiği sınav sonuçlarının açıklandığı günleri de içerisinde barındırması hasebiyle gerek gençlerimizin yüreğinde gerekse aile ocağında sıcaklığı bir kat daha fazla hissedilir. Endişe, sevinç ve hüzünle birlikte stresli günlerinde başlangıcıdır bu ay.

Adlarını ve anlamlarını bile söylemekte zorlandığımız YKS (Yüksek Öğretime Kayıt sınavı), TYT (Temel Yeterlilik Testi), AYT (Alan Yeterlilik Testi), LGS (Liselere Geçiş Sistemi) sınav sonuçlarının açıklandığı bu ayda sizlere söyleyecek birkaç sözümüz olacak...

Öncelikle gönlümüzde yatan aslanı çocuklarımızda görmeye çalışmaktan kendimize biçtiğimiz elbiseyi onlara giydirmekten vazgeçelim.

Emeklilik yaşının 65 olduğu düşünülecek olursa neredeyse bütün hayatı boyunca çalışacağı mesleği biz seçmeyip onlar seçsin.

Size ve bize düşen; onların hür ve özgür bir biçimde geleceklerine yön verecek eğitimleri almaları için okuyacakları okulları tercih etmelerini sağlamak olmalı.

Çocuğumuzun yeteneklerini, hayallerini tanıyın, hayatın gerçekleriyle ne kadar uyumlu hale getirebileceğimizi değerlendirelim.

Benim oğlum/kızım doktor olacak, mühendis olacak, avukat hakim olacak devirleri bitiyor bu böyle biline...

Günümüz teknolojisinin hayallerimizin ötesinde geliştiğini unutmayalım. Robotların, ameliyat yaptığı, işçiler yerine robotların fabrikalarda araba ürettiği, insanın olmadığı çiftliklerin olduğu, sanal gerçeklikten, yapay zekaya, İHA'lardan SİHA'lara, insansız otonom (kendi kendine karar alıp uygulayabilen bağımsız bilgisayarlı sistemler) yapılara kadar uzayan ve nereye gideceğini bilmediğimiz bir dünyanın eşiğindeyiz.

Tarımdan sanayiye büyük değişimlerin yaşandığı bir çağın eşiğindeyiz dedim Evet, birçok meslek dalı önümüzdeki yıllarda belki olmayacak. Olsa bile şekil değiştirecek.

Lütfen çocuklarımızın geleceklerine yön verilen bu ayda kendi beklentilerimizden ziyade çocuklarımızın yetenek ve isteklerini göz önüne aldığımız, kendi yaşadığımız zamanlar için değil onların yaşayacakları zamanları düşünerek basiretli bir şekilde hareket edelim.

Bunun için, konunun uzmanlarından rehberlik servisleri ve danışmanlardan yardım isteyelim.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (1 )

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve kocaelihalkgazetesi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Cumhur
(01.08.2022 15:44 - #11348)
Değerli hocam kocaelimizin kıymetlisi her din görevlisi sizin gibi olmalı her alanda söz sahibi ve her kesimle iletişim kura bilmeli böyle güzel konulara deginip halkı bilic lendirmeli Sizi seviyorum Numan Uysal Başkanımın
Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve kocaelihalkgazetesi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
(0) (0)
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.