Fikir Işık'a FETÖCÜ denmesi hakkında AYM kararını açıkladı

AKP Kocaeli Milletvekili Fikri Işık ve aralarında siyasetçilerin de bulunduğu bir gruba ettiği sözler nedeniyle CHP Milletvekili Haydar Akar’a tazminat davası açılmıştı.. Kocaeli'de yerel mahkemeden Işık lehine karar çıkması üzerine yaşanan süreçte Akar davayı Anayasa Mahkemesine (AYM) taşımış, AYM'nin “Davacının kendisine yönelik eleştirilere sıradan insanlara göre daha fazla hoşgörü göstermesi gerekir” şeklinde Haydar Akar lehine karar verdiği öğrenildi.

Dr. Ersoy Kandemir
Dr. Ersoy Kandemir Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

ULUSAL BASINA DA YANSIYAN KONUDA SÖZCÜ GAZETESİNİN BAŞLIĞI DİKKAT ÇEKTİ

2017 Ağustos ayında CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar'ın yaptığı konuşmadan dolayı şikayetçi olan AKP Kocaeli Milletvekili Fikri ışık hakkında bugün Akar lehine çıkan AYM'den çıkan karar gündem oldu. Ulusal basında severek okunduğu ve milyonlarca takipçisi olduğu bilinen Sözcü  Gazetesi'nde çıkan başlık Kocaeli Basınında fazla dillendirilmedi. Gazetenin konuyla ilgili başlığı ' AYM: AKP’li Başbakan Yardımcısı’na “FETÖ’cü” demek suç değil' şeklindeydi.

CHP MİLLETVEKİLİ AKAR 5 YIL ÖNCE AÇIKLAMASINDA : " BUNLARIN ALAYI FETÖCÜ....

2017 yılında Gebze’de yaptığı basın açıklamasında CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar'dan AKP önde gelenlerine zehir zemberek sözler gelmişti.

Haydar Akar:  “Bunların alayı FETÖ’cü. AKP Genel  Başkanı, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker de FETÖ’cü.

Türkçe Olimpiyatlarını hatırlayın. FETÖ’cü derken 15 Temmuz da silahı aldı darbeci diye demiyoruz. Sağladıkları imkanları ve işbirlikleri olarak söylüyoruz.

Milat 17-25 Aralık değil. Türkiye’nin en büyük hırsızlığıdır 17-25 Aralık. Bunlar hesap vermeden FETÖ bitmez. Bunlara hakkımızı helal etmiyoruz. Sokaklarda olmaya devam edeceğiz.

Kocaeli’nin sorunlarını gündeme taşımaya devam edeceğiz. 2019 Türkiye için milat olacak. Bunlardan hızla kurtulmamız lazım. Çünkü Türkiye’ye yazık oluyor” sözleri AKP cephesinde şok etkisi yaratmıştı.

KİŞİSEL VE SİYASİ İTİBARININ ZARAR GÖRDÜĞÜNÜ SÖYLEYEN AKP MİLLETVEKİLİ FİKRİ IŞIK HAKKINDA  AYM'DEN ÇOK KONUŞULACAK KARAR!

Dönemin Başbakan Yardımcısı, AKP Kocaeli Milletvekili Fikri Işık, CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar’ın sözleri üzerine ‘kişilik haklarına saldırıda bulunduğu’ iddiasıyla Kocaeli Adliyesi'ne avukatı Halit Çokan aracılığıyla şikayetçi olmuştu.

AKP Kocaeli Milletvekili Fikri Işık manevi tazminat davası açtığı Kocaeli CHP Milletvekili  Akar’ın, kendisini yaptığı basın toplantısında Fetullahcı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) üyesi olmakla itham ettiğini ve anılan ifadelerin basına yansımasıyla kişisel ve siyasi itibarının zarar gördüğünü öne sürdüğü davada yerel mahkeme  Akar’ın Işık’a 5 bin TL tazminat ödenmesine hükmetmişti.

Dava istinafa götürülmüş,  İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi  2018 yılında Haydar Akar’ın istinaf isteminin esastan reddine, Fikri Işık’ın istinaf isteminin kabulüyle kendisine  10 bin TL tazminat ödenmesine kesin olarak karar vermişti.

CHP MİLLETVEKİLİ HAYDAR AKAR KARARI  ANAYASA MAHKEMESİNE TAŞIDI

Haydar Akar İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi'nde çıkan karardan sonra konuyu Anayasa Mahkemesine (AYM) taşıyarak  konuşmasının bir bütün halinde değerlendirilmeksizin belirli ifadeler üzerinden dava konusu edildiği, eleştirilerin FETÖ/PDY ile yapılmış iş birlikleri ve sağlanmış imkânlara dayandığını, bir milletvekili olarak kendisinin siyasi eleştirilerde bulunma hakkının olduğunu belirttiği öğrenildi.

Siyasetçilerin kendilerine yönelik eleştirilere karşı daha tahammüllü olması gerektiğini ifade ettiği, Fikri Işık’a yönelik eleştiri mahiyetindeki sözlerinden dolayı manevi tazminat ödemesinin ifade özgürlüğünü, mahkemelerce delillerin eksik değerlendirilmesinin adil yargılanma hakkını, benzer davalarda sahip olunan siyasi görüşe göre mahkemelerce farklı kararlar verilmesinin ise eşitlik ilkesini ihlal ettiğini dile getiren CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar  tazminat talebinde bulundu.

ANAYASA MAHKEMESİNİN TESPİTLERİ ÇOK ÖNEMLİ VE DİKKAT ÇEKİCİ

Kocaeli Milletvekilleri Akar ve Işık arasındaki davada Anayasa Mahkemesi'nin tespitleri ulusal basına da yansıdı. Sözcü gazetesinde yer alan habere göre  AYM'nin   tespitleri :

Söz konusu mahkeme kararı ile başvurucunun ifade özgürlüğüne yönelik bir müdahalede bulunulmuştur.

Anayasa Mahkemesinin kanaatine göre başvurucu, ana muhalefet partisi milletvekili olarak o tarihte başbakan yardımcısı olan davacının anılan örgüte yönelik geçmişteki yaklaşımını hedef almıştır.

Başvurucu, Türkçe Olimpiyatları’na ve davacının geçmiş bazı konuşmalarına atıfta bulunmuştur. Başvurucunun konuşması somut bazı vakalara dayalı değer yargısı niteliğindedir ve ispatlanması beklenemez.

AYM  İLK DERECE MAHKEMESİ HAKKINDA NEDEN BAŞARISIZ OLMUŞTUR DEDİ?

İlk derece mahkemesi, ihtilaf konusu sözleri olayların ve konuşmanın bütünü içinde değerlendirmekte başarısız olmuş; başvurucunun tazminat ödemeye mahkûm edilmesine neden olan ifadeleri tırnaklama yaparak konuşmanın tamamından ayrı bir şekilde değerlendirmiştir.

Demokratik bir toplumun zorunlu temellerinden olan ve toplumun ilerlemesi ve bireyin özgüveni için gerekli temel şartlardan birini teşkil eden ifade özgürlüğü, sadece kabul gören veya zararsız yahut kayıtsızlık içeren bilgiler ya da fikirler için değil aynı zamanda kırıcı, şok edici veya rahatsız edici olanlar için de geçerlidir

Bu sebeplerle başvuruya konu konuşmada geçen ve tazminat ödenmesine neden olan bu gibi ifadelerin bazı bağlamlarda kullanımlarının toplumca kaba ve rahatsız edici bulunması hukuk sisteminde ceza veya tazminat şeklinde bir müeyyide bağlanmasının tek başına haklı gerekçesi olamaz.

AYM'NİN  İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ VE SEÇMENLERİNİ TEMSİL EDENLER İÇİN YAPTIĞI TESPİT

Unutulmamalıdır ki seçmenlerini temsil eden, onların taleplerini, endişelerini ve düşüncelerini politik alana aktaran ve çıkarlarını savunan, seçilmiş kimseler için ifade özgürlüğünün özellikle değerli olduğu açıktır.

Başvurucunun tazminat ödemeye mahkûm edilmesinin zorunlu toplumsal bir ihtiyaca karşılık gelmediği sonucuna ulaşılmıştır.

CHP KOCAELİ  MİLLETVEKİLİ AKAR'A 13 BİN TL TAZMİNAT ÖDENMESİ HÜKMÜNÜN GEREKÇELERİ NELER?

Yüksek Mahkeme Haydar Akar'a 13 bin Türk Lirası ödenmesi karar verdi. Mahkeme kararında şu gerekçeler olduğu öğrenildi;

'İfade özgürlüğünün ihlal edildiğine ilişkin iddianın KABUL EDİLEBİLİR OLDUĞUNA OYBİRLİĞİYLE,
Anayasa'nın 26. maddesinde güvence altına alınan ifade özgürlüğünün İHLAL EDİLDİĞİNE Selahaddin MENTEŞ ‘in karşı oyu ve OYÇOKLUĞUYLA,
Kararın bir örneğinin ifade özgürlüğünün ihlalinin sonuçlarının ortadan kaldırılması için yeniden yargılama yapılmak üzere Kocaeli 1. Asliye Hukuk Mahkemesine GÖNDERİLMESİNE,
Başvurucuya net 13.500 TL manevi tazminat ÖDENMESİNE karar verildi.' denildi.

26 Nis 2022 - 17:25 Kocaeli/ İzmit- Gündem

Muhabir  Dr. Ersoy Kandemirgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Halk Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Halk Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Halk Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Halk Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

02

Anadolu çocuğu - MİT ve MASAK raporlarında ne oldukları ortada, devlet zamanı geldiğinde ak partiyi kullanarak yaptıklarını burunlarından fitil fitil getirecek tir. Devlet getirmez ise Allah hem dünyada hem de ahirette burunlarından ağızlarından kan kusturacaktır. hem de yukarıda yazılanların bazısı katıksız fetöcüler kocaelide ve diğer illerde kendi adamlarını devlet kurumlarına yerleştirdi. Çünkü adam Türk değil müslümanlığı da kendine kalsın defolsunlar bu güzel ülkemden kardinal seviciler.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 27 Nisan 10:12

Kocaeli Markaları

Kocaeli Halk Gazetesi, Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (541) 450 76 90
Reklam bilgi