Kandemir'den Başsavcı Ve Emniyet Müdürüne SERT TEPKİ

Kocaeli'de geniş bir kesim tarafından tanınan doktor Ersoy Kandemir 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Bağımsız Adayı ve öncesinde 2018 yılında Kocaeli Bağımsız Milletvekili Adayı olmuştu. Devlet memuru olduğu dönemde de FETÖ ve bonzayi ile mücadelesiyle bilinen Kandemir'e bugüne kadar Kocaeli'de onlarca dava ve soruşturma açıldı. Dün İzmit İlçe Asayiş Müdürlüğü'nden görevli polis memurunun Kandemir'i savcılık talimatıyla hakkındaki iki dosya için aradığı öğrenildi.

Büyütmek için resme tıklayın

CUMA SABAHI ARAYAN POLİS MEMURUYLA YAPILAN KONUŞMA

Kocaeli Halk Gazetesi yazarı da olan Dr. Ersoy Kandemir' 29 Nisan ' 2022 sabah saatlerinde arayan polis memuru ile olan konuşmasını sorduk. Kandemir " Dün sabah aralarında kendisini tanıtan bir polis memuru hakkımda iki ayrı dosya ile ilgili savcılık talimatıyla ifademe almak için İzmit İlçe Asayiş Müdürlüğü olarak bilinen binanın ikinci katına çağırdı. Ben kendisine gelip ifade verdiğim takdirde dosyaların birer tane fotokopisini alıp alamayacağımı sordum. Çünkü Saraybahçe Polis Karakolu'nda aynı durumla ilgili defalarca sorun yaşadım. Sağolsun telefondaki memur bey hakkımdaki şikayetlerle ilgili yazılı belgelerin birer örneğini verebileceğini söyledi. Bende 1 ya da 1 buçuk saat sonrası denilen kuruma gittim." dedi.

İFADE VERMEYE GİDEN KANDEMiR'E EVRAKLARI VERECEĞİNİ SÖYLEYEN POLİS MEMURUNUN DAVRANIŞI

Dr. Ersoy Kandemir " Neyse gittik denilen kuruma, sağ olsunlar çok efendi davranıyorlar, oturdum ifademi polislere değil savcıya vermek istediğimle ilgili bir iki cümle kurmuştum ki kendilerinin aşırı yorulduğuna bizzat şahit olmuş biri olarak geçen seferde Saraybahçe Polis Karakolu'nda aynı şeyleri söylememe rağmen dosyaya susma hakkımı kullandığım belirtildiğini, kendilerinden böyle bir ifade yazmamalarını konuşuyorken aklıma geldi telefondaki konuşma, memur beye telefonda konuştuğumuz şeklinde evrakları alıp alamayacağımı sormam üzerine demez mi savcılığı aramış onlar da müsaade etmedi diye. Beynime kan sıçradı gerçekten, memur beye de ifade ettim, Emniyet Teşkilatına her zaman saygısı olmuş biri olarak gerçekten Kocaeli Emniyet Teşkilatı'na o anda saygım bittiğini memurların önünde söyledim. Ben ifademi polis yorulmasın diye savcılıkta vermek istediğimi söylemek için kalkıp gidiyorum da sorana kadar o memur bey savcılıktaki konuşmayı söylemiyor bile. Peki benim anlamadığım iki ayrı dosyayla ilgili ifadem için savcılar polise yazılı talimat veriyor, bu evrakları benim almam için hiçbir yasal engel yokken, okumama müsade ediliyorken, yazılı evraklara göre işlem yapılıyorken kendi hakkında evrakı almama müsade etmeyen savcıların bu tutumun manası nedir diye sordum memur beye, cevap yok tabii" sözleriyle yaşananları anlattı.

KOCAELİ İL EMNİYET MÜDÜRÜ VEYSEL TİPİOĞLU VE BAŞSAVCI HABİP KORKMAZ'A KANDEMİR'DEN SERT ELEŞTİRİ

Kandemir "Kocaeli Adliyesi'ne Başsavcı olarak Tekirdağ'dan atanan Habip Korkmaz'ı belediye başkanı adayı olduğum dönemde de eleştirdim. Kendisine sesleniyorum. Benim yaşadığım bu olaylar ile ilgili kendisi hakkında, adliyenin durumu hakkında defalarca eleştirilerim oldu. Ya nasıl bir adalet sistemi bu, emrindeki savcıları ve kendisi için adalet işlemez mi sanıyor acaba, yanlışım varsa açıklasınlar, beni savcı emriyle karakola ifadeye çağırıyorlar ve hakkım olan evrağı bana her defasında polis memurları talep ettiğimde savcıları arayıp görüştüğünde vermeyin diyorlarsa çıksın açıklasın bu tutumun sebebini.

Çevresi geniş olan biri olarak Kocaelilerden de avukat arkadaşlardan da benzer yaklaşımlara maruz kaldıklarını duyuyorum. Başsavcı Habip Korkmaz'a sormak istiyorum kendisinin ya da herhangi bir savcı bu konuda kamuoyunu aydınlatsınlar;  ifadesi alınanlara karakoldan almak istedikleri evraklar konusunda neden savcılıklardan vermeyin deniyor ?

Her defasında adliyeden gidip isteyin demesi, bu hususlar haricinde kendisini bugüne kadar tanımamama rağmen bu ilde Kocaeli Adliyesinde hakkımdaki dosyalarla ilgili onlarca savcı varken aynı savcılara düşmesi kadar tarafıma yapıldığına inandığım bazı yanlış uygulamaları bizzat savcıların yüzüne her defasında söylemem ya da sosyal medyamdan duyurmam mı gerekiyor? Peki haklılığım olmasa o yetkililer neden kararını değitiriyor açılayabilirler mi. Amacım eğer zarar vermek olsa her defasında elli kuruma şikayet etmesini de bilirim, ancak tek istediğim bu yaşananlarla halkın neden sıkıntı çektiğini öğrenmektir. Adaletin savcı ve hakimler içinde işlediğini unutmamalarıdır.

Kendisi benim FETÖ'yle mücadelemi bilmiyor ya da İskenderpaşa cemaatine yakınların adliye, sağlık, istihbarat içindeki yayılımını incelediğimi bilmiyor olabilir. Kendisi bu satırları okursa bilmesini isterim ki ben bugüne kadar Kocaeli Adliyesi'nde eğer bazı cemaatlerin odağı oluyorsam ve kendileri bunu göremiyor da yarın birgün bu dediklerim gerçek çıkarsa o gün bir daha bugünle ilgili konuşacağımı bilmesini isterim.

Korkmaz  bu ile geldiği günden beri kendisine  güvenmeyen biri olarak sormak isterim, Kocaeli Adliyesinden 70'ten fazla savcı FETÖ'den ihraç edilmişken, kendisini arayan milletvekilinin adını söylememesine kadar birçok konuda siyasi eleştirilerde bulundum.Bugüne kadar çağırılan her davaya gittim. Anlamakta zorlandığım bir konu var, kendisi benim cümlelerimi duymuyor mu?

Adalet herkese eşit, ben bugün kendisini eleştiriyorsam isterim ki kimseden çekinmeyen, kul hakkı yemekten çekinen biri olarak bu uygulamaları yapan savcılardan, hazırlık savcılığına şikayete gittiğimizde kapıda şikayet dilekçemizi okuyan polis memuruna, Adalet Sarayı'na T.C. ibaresi olmayışından, yıllardır Adalet Bakanlığı bayrağının gönderde olmamasından tutunda bahsettiğimiz iddiaları dikkate alsınlar." dedi.

KANDEMİR İL EMNİYET MÜDÜRÜ TİPİOĞLU'NU  ELEŞTİRMEYE DEVAM EDECEĞİNİ SÖYLEDİ

Kandemir sözlerini "Bu ilin emniyet müdürüne sorsam bugün ayda kaç polis savcı talimatıyla karakollarda, görev yerlerinde ifade alıyor ne cevap verebilir? Polis memurları ağızlarını açıp bence konuşamıyor, aslında konuşsalar çok güzel olur, o zaman Tipioğlu'nun yüzünü görmeyi çok isterim.

Ben bu emniyet müdürüne karşı güzel düşüncelere sahip değilim babamın rahatsızlanmasına sebep olduğuna inandığım, amirleri Hüseyin, Dursun ve benim bir amcaoğlunun  payı olduklarını düşündüğüm günden beri.

Kendisine güvenen, iyi insan olduğunu söyleyen çok ancak ben kesinlikle ne kendisine ne de dün itibariyle Kocaeli Emniyet Teşkilatına zerre kadar güvenmiyorum. Kendisi iyi bir polis müdürü olsa benim aylardır Saraybahçe Polis Karakolunda ifadesi değiştirilen Coşkun Güler konusundaki tutumumu anlardı.

Dursun diye birine ağzını açamayan, Kocaeli polisinin 12 12 çalışma düzeni ile anası ağlarken gıkları çıkmayan böyle müdürlere, amirlere benim güvenim yokken, kendisi ve emrindeki her polis memuruna şunu söylemek isterim, bir daha beni arayıp, çağırıp hakkımda yapılan işlemin evrakını vermeyecek düzeye gelmelerini ifade etmelerini görmek istemiyorum.

Mübarek ay diye çok ağır konuşmak istemiyorum ancak Kocaeli Emniyet Teşkilatını geriye götürdüğüne inandığım sayın Tipioğlu'na kendisinin emrinde çalışan amcaoğluma zerre kadar benzemediğimi bir kez daha hatırlatırken, kendisini daha çok eleştireceğimi beyan ederim." bitirdi.

KOCAELİ BAROSU VE BAŞKANI CANDEMİR'E KANDEMİR'DEN ÇAĞRI

Doktor, yazar Ersoy Kandemir Kocaeli Barosu yetkilileri ve Başkanı Avukat Bahar Gültekin Candemir'e de çağrıda bulundu.

" Sayın Kocaeli Barosu yetkilileri ben bir tabipim. Şimdi bazılarınız eminim tabipsen dokunma yaramıza Ersoy efendi diyorlardır. Kocaeli Adliyesi'nde 15 Temmuz'dan önce kaç baro yetkilisi  FETÖ'cü bir yetkiliyi şikayet etmişti? Peki bugün bu adliyede İskenderpaşa, Menzil, İsmailağa, Süleymancılar ya da herhangi bir grubun öbekleşmesi hakkında bir tespitleri var mı bilemiyorum ancak bu haberde bahsi geçen karakollarda ifade alınmasına karşı hakkında evrakları talep edip alınamamasını konusunu farklı mecralardan duyarım ki Kocaeli'de zaman zaman karşılaşılan sorunlardan sadece birisi!

Sizlerden (kendim için değil lütfen bu kısım iyi anlaşılsın) Kocaelilerin bahsi geçen konuda sıkıntı yaşamamaları için lütfen Baro olarak bu durumlarla ilgili bir inceleme başlatınız. Eğer dediklerim hususunda  tek kelime yanlış bir şey varsa hukuk önünde bedelini öder, istendiği takdirde konuyla ilgili ifade vermek dahil elimden gelen yardımı yapabileceğimi bildiriken, lütfen güçlü bir baro olduğunuzu ve Kocaeli Halkının yanında olduğunuzu hissetiriniz demek isterim." cümleleriyle açıklamalarını bitirdi.

30 Nis 2022 - 18:45 Kocaeli- Özel Habergöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Halk Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Halk Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Halk Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Halk Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Şusibıyık - Seddarıyla habibiyle tipisiyle hülagüsüyle tüm cephanenizle Ersoy reisi ve izmit çocuklarını ezemiyeceksiniz

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 01 Mayıs 21:45

Kocaeli Markaları

Kocaeli Halk Gazetesi, Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (541) 450 76 90
Reklam bilgi