"Ayasofya'yı açarak bütün kötülüklerinizi örtemezsiniz, topluma karşı yaptığınız soykırımcı uygulamaları örtemezsiniz!"

Halkların Demokratik Partisi HDP Kocaeli Milletvekili ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Ömer Faruk Gergerlioğlu Baro Kanunu ve Ayasofyanın Cami İlan Edilmesi Hakkında Genel Kurulda Konuşma Yapmıştır.

Halkların Demokratik Partisi HDP Kocaeli Milletvekili ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Ömer Faruk Gergerlioğlu Baro Kanunu ve Ayasofyanın Cami İlan Edilmesi Hakkında Genel Kurulda Konuşma Yapmıştır.

BARO KONUŞUYORUZ AMA ÜLKEDE HUKUK KALMADI

Baro yasa teklifini konuşuyoruz ama ülkede yargı diye bir şey kalmadı. Ülkede hukuk devletini geçiniz devlet diye bir şey kalmadı. Bakın bunlar sadece bizim sözlerimiz değil. Dünya kriterlerine dünya endekslerine bakıyoruz hukukun üstünlüğü yargı bağımsızlığı demokrasi medya özgürlüğü alanında Afrika ligine düşmüş bir Türkiye görüyoruz.

MILLETVEKILLERI DURUŞMAYA ALINMIYOR NE GIZLENMEYE ÇALIŞILIYOR

Bakın yargı o kadar bağımlı bir hâle gelmiş ki iktidara size dünden bir örnek vereyim: Ben dün Ankaradan Malatyaya gittim. Urfalı Şenyaşar ailesinin 3 ferdi öldürülmüştü karşı taraftan da 1 kişi öldürülmüştü. Mahkeme Urfadan Malatyaya alınmıştı. Milletvekili olarak duruşmayı gözlemek üzere Urfa Milletvekilimiz Ayşe Sürücüyle Malatya 3. Ağır Cezadaydık. Duruşmaya girmeye hazırlandık ama şok bir kararla şaşırdık duruşma yargıcı milletvekillerini içeri almayacağını söylüyordu. Düşünün öyle bir hâle geldik ki milletvekillerinin duruşmaları izlemesi bile engellenmeye çalışılıyor. Ne gizlenmeye çalışılıyor anlamıyoruz.

GÖKHAN TÜRKMEN DOKUZ AY YASIN UGAN ALTI AY BOYUNCA IŞKENCE GÖRDÜĞÜNÜ SÖYLEDI MILLETVEKILLERI DAHI DURUŞMAYA GIREMIYOR.

Ankara 34. Ağır Ceza Mahkemesi duruşmalarında görüyoruz. Kaçırılıp işkence gördüğünü söyleyen Gökhan Türkmenin -ki dokuz ay boyunca işkence görmüştü- ve Yasin Uganın -altı ay boyunca işkence gördüğünü söylüyordu- bu beyanlarından sonra ne oldu biliyor musunuz Hâkim duruşmalarda herkese yasak getirdi milletvekilleri dahi duruşmaya giremiyor.

AYASOFYANIN CAMI YAPILMASINDA ALI ŞERIATININ BAHSETTIĞI GIBI DINE KARŞI DINI KULLANIYORSUNUZ

Bütün bunlardan sonra iktidar ne yapıyor Ayasofyayı cami olarak çeviriyor. Yani ne yapıyor Dine karşı dini kullanarak halkı kandırmaya çalışıyor dine karşı dini kullanmaya çalışıyor. Merhum Ali Şeriatinin bir kitabıdır lütfen herkes okusun muazzam bir eserdir. Statükocu dini anlayışların nasıl hak hukuk adalet özgürlük talep eden sesleri bastırmak istediğini anlatır Ali Şeriati kitabında. Nerelerden başlar Hazreti Musa zamanında firavunun yanında saf tutan Belam Bin Bâûrâ isimli din adamının din adına nasıl kandırdığını anlatır Hazreti Musaya nasıl karşı çıktığını anlatır. Yine Hazreti İsaya karşı statükocu Yahudi anlayışının nasıl Hazreti İsaya karşı çıktığını dini kullanarak insanlara hakkı hukuku getirmeye çalışan Hazreti İsaya karşı çıktığını anlatır. Hazreti Muhammed insanlara hakkı hukuku özgürlüğü adaleti anlatmaya çalıştığı zaman o günkü Yahudi din adamları dinî masallarla kuruntular anlatırdı ki Hazreti Peygamberin arkasından gitmesinler diye. İşte bugün Ayasofyanın cami ilan edilmesi hep bu ve benzeri hadiselerdir.

AYASOFYANIN CAMI ILAN EDILMESI INSANLARI ÇÜRÜMÜŞ KOKUŞMUŞ YOZLAŞMIŞ AK PARTI IKTIDARI KARŞINDA KANDIRMAKTAN BAŞKA BIR ŞEY DEĞILDIR

Dini kullanarak dinin temeli olan gerçek ruhu olan adaletin hakkın hukukun gerçekleşmesinin önüne geçmek demektir. Ve daha bitmedi bakın Emeviler dönemini çok iyi hatırlıyoruz Hazreti Aliye karşı Muaviye mızrakların ucuna ayetleri taktı dini kullandı ve insanları kandırmaya çalıştı. Bugün de Ayasofyanın açılması dini kullanarak camiyi kullanarak insanları kandırmaktır. İnsanları çürümüş kokuşmuş yozlaşmış Ak Parti iktidarı karşında kandırmaktan başka bir şey değildir. Bakın biz başörtüsü mücadelesini siz bugün başörtüsünü istismar edesiniz diye vermedik. Ben yıllarca başörtüsü yasağına karşı mücadele etmiş bir insanım. Siz bugün her vesileyle insanların önüne sürdüğünüz çürümüş kokuşmuş anlayışınızı başörtüsüyle örtün diye biz bu mücadeleyi vermedik. Bunları çok iyi bilin.

BU ANLAYIŞINIZ INSANLARI DINDEN SOĞUTUYOR

Bakın siz yaptıklarınızla bu toplumu dinden soğutuyorsunuz bunu çok iyi bilin tüm istatistikler bunu gösteriyor. Şu anda bu toplumda gençlerin dinden soğumasının en büyük nedeni Ak Parti iktidarının yaptığı uygulamalardır Ak Parti iktidarının dine karşı dini kullanarak yaptığı uygulamalardır.

BUGÜN AK PARTININ GELDIĞI NOKTA VAKTIYLE CHPNIN TAKINDIĞI YANLIŞ TAVRIN ÜRÜNÜDÜR

Bakın değerli arkadaşlar ben burada kitabın ortasından konuşuyorum -CHPli arkadaşlar da bunu dikkatle dinlesin- dün başörtüsü konusunda bu kadar radikal yanlışlıklar yapmasaydınız bugün bu Ak Parti iktidarı kötülüklerini başörtüsüyle bu kadar örtmeye kalkmazdı.

AYASOFYAYI AÇARAK BÜTÜN BU KÖTÜLÜKLERINIZI ÖRTEMEZSINIZ ŞU TOPLUMA KARŞI YAPTIĞINIZ SOYKIRIMCI UYGULAMALARI ÖRTEMEZSINIZ

Kitabın ortasından konuşuyorum. Bakın bunu herkes iyi bilsin. Normalleşme lazım ve kesinlikle size şunu söyleyeyim: Ayasofyayı açarak bütün bu kötülüklerinizi örtemezsiniz şu topluma karşı yaptığınız soykırımcı uygulamaları örtemezsiniz.

ATEIZM DERNEĞI BAŞKANI: BIZIM FAALIYET YAPMAMIZA GEREK YOK. AK PARTI SAYESINDE HERKES ZATEN ATEIST OLUYOR DIYOR

Ateizm Derneği Başkanı -bakın Ak Partililer bunu iyi duysun- ne diyor biliyor musunuz arkadaşlar Ya Ak Parti iktidarı sağ olsun bizim faaliyet yapmamıza gerek yok. Sayelerinde herkes zaten ateist oluyor devam etsinler yaptıklarına. İşte siz bu yaptığınız çalışmalarla Ayasofyayı cami olarak açma girişimlerinizle aslında dine zarar vermekten başka hiçbir şey yapmıyorsunuz.

AKIT GAZETESIYLE UĞRAŞTIM IÇIN ÇALIŞTIĞIM GAZETEDEN TÜRK OLMAMA RAĞMEN KÜRT MESELESINDEKI HAKSIZLIKLARI BEYAN ETTIĞIM IÇIN DOKTORLUK GÖREVIMDEN IHRAÇ EDILDIM

Ben hayatım boyunca hakkı hakikati savunmaya çalışan bir insan hakları savunucusuyum. Ben köşe yazdığım bir gazetede hakkı hukuku savunduğum için daha açık söyleyeyim Akit Gazetesinin gayriahlaki yazılarını eleştirdiğim için bir başka gazeteden ihraç edildim. Yetmedi bir Türk olmama rağmen Kürt meselesindeki haksızlıkları beyan ettiğim için doktorluk görevimden ihraç edildim. Yetmedi ardından daha başka cezalandırmalar da geldi.

SIZIN IKTIDARINIZIN BAŞÖRTÜSÜNÜ CAMIYI ISTISMAR ETMESI IÇIN BU MÜCADELEYI VERMEDIK HIÇBIR MÜSLÜMAN BU MÜCADELEYI BUNUN IÇIN VERMEDI.

Belki bilmeyeniniz vardır ben yıllarca MAZLUMDER Başkanlığı yaptım. Ben şu anda istismar edilen başörtüsü için yıllarını vermiş bir insanım. Yıllarca yüzlerce eylemde başörtüsü yasağına karşı polisten de dayak yiyerek mücadele etmiş bir insanım. Biz hiçbir zaman için sizin iktidarınızın başörtüsünü camiyi istismar etmesi için bu mücadeleyi vermedik hiçbir Müslüman bu mücadeleyi bunun için vermedi. Bunları çok iyi bilin.

11 Tem 2020 - 13:33 Ankara- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Halk Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Halk Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Halk Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Halk Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.