Dr. Gergerlioğlu: " 6-7 Eylül Yas Günü İlan Edilsin

Halkların Demokratik Partisi HDP Kocaeli Milletvekili ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Ömer Faruk Gergerlioğlu 6-7 Eylül 1955te Yaşan...

Büyütmek için resme tıklayın

Halkların Demokratik Partisi HDP Kocaeli Milletvekili ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Ömer Faruk Gergerlioğlu 6-7 Eylül 1955te Yaşanan Olaylarda Hayatını Kaybedenleri Anma ve Yas Günü İlan Edilmesi Hakkında Kanun Teklifi ve Araştırma Önergesi vermiştir.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

6 Eylül gününün 6-7 Eylül 1955te Yaşanan Olaylarda Hayatını Kaybedenleri Anma ve Yas Günü İlan Edilmesi Hakkında Kanun Teklifi gerekçesi ile birlikte ekte sunulmuştur.

Gereğini saygılarımla arz ederim.

GEREKÇE

6-7 Eylül 1955 senesinde Türkiye tarihinin en utanç verici görüntülerinden birisi sahnelenmekteydi. 1955in yazında özellikle dönemin medyasında İstanbulda yaşayan Rumlara yönelik halkı kışkırtma kampanyaları yapılmaktaydı. Kıbrıs Rumlarının bağımsız olabilmesi için kiliselerde para toplandığı yalanları ile insanlar Rumlara karşı doldurulmaktaydı.   Kıbrıs Türktür Cemiyeti KTC Milli Türk Talebe Birliği MTTB ve Türkiye Milli Talebe Federasyonu TMTF gibi öğrenci örgütleri basında yer alan yalan haberlerin daha da fazla yaygınlaşması ve Rum düşmanlığının derinleşmesi için çalışmalar yürütmekteydi

6 Eylül 1955te yalan haberle Selanikteki Mustafa Kemal Atatürkün evine Yunanlılar tarafından bomba atıldığı yazılıyordu. Bu haber ile yangın için istenen kıvılcım bulunmuş neticesinde galeyana gelen insanlar özellikle Rumlara yönelik yağma olaylarına başlamıştır. Rum azınlığa ait işyerleri evler talan ediliyordu. Resmi kaynaklara göre 4 bin 214 ev 1.004 işyeri 73 kilise 1 sinagog 2 manastır 26 okul tahrip edildi.  Kiliselere saldırıldı içindeki kutsal resimler haçlar ikonalar ve diğer kutsal eşyalara zarar verildi. 73 Rum Ortodoks kilisesi ateşe verildi. Olaylarda 11 kişi hayatını kaybetti. Helsinki Watch örgütünün bir raporuna göre ise ölenlerin sayısı 15 olarak kayıtlara geçiyordu.

Olaylar konusunda yayınlanan fotoğraflar sadece Beyoğlu İstiklal Caddesini gösterse de Rumların yoğun olarak yaşadığı Beyoğlu Kurtuluş Şişli Nişantaşı Eminönü Fatih Balat Eyüp Bakırköy Yeşilköy Ortaköy Arnavutköy Bebek Moda Kadıköy Kuzguncuk Çengelköy de bu vandallıktan ve ırkçılıktan nasibini alıyordu. Tahrip edilen işyerlerinin sadece yüzde 59u Rumlara aitken kalan yüzde 17sinin Ermenilere yüzde 12sinin Yahudilere ait olması ise olayın sadece bir yağma olmadığını ırkçılık boyutunun da olduğunu gözler önüne seriyordu.

TFF 2018-2019 senesi futbol sezonuna ismi verilen Türkiye futbolunun efsanelerinden biri olan aslen Rum olan Lefter Küçükandonyanis de olayların mağdurlarından oldu. Lefter o günleri şöyle anlattı: 15 gün önce gol attığımda omuzlardaydım. O gün ise kayalar ve boya tenekeleri ile karşılaştım. En kötüsü harçlık verdiğim çocuklar evime saldırdı. Kızlarım küçüktü onları öldürmeye kalktılar. Sonra çok sordular kim yaptı diye ama o gün de söylemedim bugün de söylemeyeceğim.

6-7 Eylül 1955te olaylara şahid olan Ekümenik Patrikhanenin fotoğrafçısı Dimitrios Kalumenos Hıristiyanlığın Çarmıha Gerilişi kitabında olayları yazmıştır. Bu kitabı yazısında aktaran Serdar Korucunun aktarımında: 200 Rum genç kızına vahşice tecavüz ve işkence edildi. Boğazda Ortaköyde akabinde aklını yitiren 80 yaşındaki bir kadına tecavüz edildi. Şişlideki Rum Kabristanında yakın zamanda gömülmüş olan İliaskosun mezarını açtılar ve onun cesedini bıçakladılar Başka mezarları da kazdılar kemikleri çıkardılar ve kafataslarına top muamelesi yapıp tekmeleyerek Türk futbolunun ilerlemesi ve gelişmesine önemli katkı sağlayan ünlü Rum futbolcu Lefter Küçükandonyadisi alaya almak için Lefter Gol Gol Gol diye bağırdılar ifadeleri yer almıştır. Bu olaylar neticesinde pek çok Türkiyede yaşayan Rum yurttaş can ve mal güvenlikleri olmadığı için Türkiyeyi terk etmek durumunda kalmıştır.

Aradan geçen 65 yıla rağmen halen pek çok kişinin Pogrom olarak nitelendirdiği olaylarla ilgili yüzleşme sağlamamıştır. Yaşanan olaylar bugün halen belleklerde tazeliğini korurken etkin soruşturmaların yürütülmemesi mağdurların adaletin yerini bulamadığı hissiyatı toplumsal barış için risk oluşturmaktadır.

Yukarıda belirttiğim sebepler çerçevesinde 6 Eylül gününün 6-7 Eylül 1955te Yaşanan Olaylarda Kaybedenleri Anma ve Yas Günü olması için bu kanun teklifi hazırlanmıştır.

MADDE GEREKÇELERİ

MADDE 1- 6- 7 Eylül 1955te yaşanan olaylarda hayatını kaybedenleri anma ve yas günü olarak ilan edilmesi amaçlanmıştır.

MADDE 2- Yürürlük maddesidir.

MADDE 3- Yürütme maddesidir.

6-7 EYLÜL 1955TE YAŞANAN OLAYLARDA HAYATINI KAYBEDENLERİ ANMA VE YAS GÜNÜ İLAN EDİLMESİ HAKKINDA KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- Her yılın 6 Eylül günü 6-7 Eylül 1955te Yaşanan Olaylarda Hayatını Kaybedenleri Anma ve Yas Günü dür. 6 Eylül gününü içine alan hafta boyunca ilgili kurum kuruluş ve sivil toplum örgütleri iş birliğiyle anmalar ve nefret söylemi linç ve soykırım konusunda duyarlılığı artırmaya yönelik etkinlikler düzenlenir.

MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.

06 Eyl 2020 - 09:56 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Halk Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Halk Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Halk Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Halk Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.