Mehmet Ali Paşa Cami eski İmamı Seyfettin Kırmızı konuştu:

İlyas Kaya'ya ve Paşa Camiine terörle mücadele ile operasyon yaptık

Büyütmek için resme tıklayın

Mehmet Ali Paşa Cami eski İmamı Seyfettin Kırmızı konuştu:
İLYAS KAYA'YA VE PAŞA CAMİNE TERÖRLE MÜCADELE İLE OPERASYON YAPTIK

Mehmet Ali Paşa Caminde Cuma, Bayram ve dini günlerde Müftülükçe toplanan yardımlarda suistimal konusu derinleşiyor.

2005 - 2012 yılları arasında Camide imam olarak görev yapan Seyfettin Kırmızı gazetemiz imtiyaz sahibi Faruk Bostan'a konuştu.

SUİSTİMAL DÜZENİ SEYFETTİN KIRMIZI DÖNEMİNDE Mİ KURULDU

Mehmet Ali Paşa Cami eski İmamı Ahmet Oruç’un Camide Müftülükçe toplanan yardımlarda suistimal
olduğunu kabul edip ‘Ben gelmeden önce düzen kurulmuştu’ diyerek kendisinden önceki imam olan
size suçlamada bulundu dediğimiz Mehmet Ali Paşa Caminin eski İmamı Seyfettin Kırmızı önce
konuşmak istemedi.

Kırmızı ‘O konulara ben hiç girmek istemiyorum. Çünkü orada özel bir vakıf, özel bir yönetimi var." dedikten sonra "Benim geldiğimde orası Müftülüğün, Diyanet’in hakim olmadığı bir Cami idi. Ben Fransa’dan oraya geldim. 2005 Ocak ayında başladım ben. Kızım orada üniversitede okuduğu için orada mecburen ikamet ettik biz. Orası özel vakıf olduğu için orada para toplama işlemlerinde özel vakıf ve vakıf yönetimi bu konuda hep kavgalı olmuşlardır.

Polis zoruyla orada biz para toplatmışızdır.

Orası o dönemde çok sıkıntılı idi. Biz orayı normal rayına oturttuk. Ondan sonra ben ayrıldım oradan.
Yavuz Selim Camine geçtikten sonra Almanya’ya geçtim. Orada toplanan paraları ben zaten hiç toplamıyordum, görmüyordum. Sadece orada işte caminin yönetiminde veya o aşağıda bulunan kişiler genellikle de müezzinler tabi ve orada bulunan kişilere biz resmi yazı geldiği zaman hatta benim o dönemde polise de bilgi vererek, hatta toplanan paraları zaman zaman polis alıp götürmüştür." dedi.

Mehmet Ali Paşa Camine gelip polis zoruyla yardım topladığını ve o dönem para toplama konusunda Vakıf nedeniyle sıkıntı olduğunu ve orayı kendisinin rayına koyduğunu ifade eden imam Seyfettin Kırmızı bu beyanı ile sonraki imam Ahmet Oruç'un "Benden önce düzen kurulmuştu" sözünü teyit etti.

Kocaeli İlme Hizmet Vakfı yöneticileri de polis baskınları ile Caminin mülkiyetine sahip Vakfın caminin tüm giderini karşıladığı halde Camiden yardım toplayamaz hale geldiğini söylüyorlardı.

Seyfettin Kırmızı açıklamasında polis baskınları ile İlyas Kaya ve Vakfı'na yapılan operasyonun boyutunu da ele verdi

EMNİYET MÜDÜRÜ KILIK DEĞİŞTİREREK CAMİYİ İNCELEDİ

Seyfettin Kırmızı Kocaeli İlme Hizmet Vakfı'nın ve merhum başkanı İlyas Kaya'nın Camide etkisiz hale getirilmesini ise "Uzun bir süreç. Biz asayiş şube ile, terörle mücadele ile hatta Emniyet müdürü ( Hüseyin Namal) zaman zaman Camimize gelmiştir farklı kıyafetlerle… " ifadeleri ile açıkladı.

Kocaeli İlme Hizmet Vakfı'na hatta Paşa Cami gibi bilinen bir camiye terörle mücadele yada asayiş şube yada Emniyet Müdürü niçin böyle bir takip yapar sorusu ise cevabını bekliyor.

Mehmet Ali Paşa Caminde kılık değiştirerek inceleme yapan Emniyet Müdürü Hüseyin Namal ile Mersin'de birlikte çalıştığını söyleyen Seyfettin Kırmızı'nın 2005 yılı Ocak ayında Paşa Caminde göreve başlarken Hüseyin Namal'ın da bir ay sonra 2005 yılı Şubat ayında Kocaeli Emniyet Müdürü atanması dikkat çekti.

MÜFTÜ HİKMET KUTLU EMNİYET MÜDÜRÜ HÜSEYİN NAMAL'DAN PAŞA CAMİİNE OPERASYON İSTEDİ

Hüseyin Namal konusunda Seyfettin Kırmızı'nın sözleri de hayli ilginç. Kırmızı Namal'ı Paşa Camine operasyona dönemin İl Müftüsü Hikmet Kutlu'nun sevkettiğini söyledi. Kırmızı; "Hüseyin Namal şöyle biz, Emniyet Müdür yardımcısı iken Mersin’de, onunla çalıştım. Mersin’de Emniyet Müdür yardımcısı idi sonra Kocaeli’ye geldiği zaman rahmetli Hikmet Kutlu (dönemin Kocaeli Müftüsü) Paşa Cami ile ilgili bilgi vermiş. Ve Camimize geldi o"

Kırmızı'nın bu açıklaması ile 2005 yılında dönemin Kocaeli İl Müftüsü Hikmet Kutlu, yeni atanan İl Emniyet Müdürü Hüseyin Namal ve yeni tayin olan Cami imamı Seyfettin Kırmızı'nın birlikte İlyas Kaya'ya operasyon yapıp Vakfın kendi camisinde yardım toplayamaz hale geldiği ve 100 TL, 85 TL, 55 TL olarak tutanakları tutulan yada Müftülük kayıtlarında hiç yer almayan yardım toplama sürecinin böyle başladığı netleşti.

Öte yandan Mehmet Ali Paşa Caminin eski imamı Seyfettin Kırmızı'nın sorunlu idi dediği Kocaeli İlme Hizmet Vakfı ve başkanı rahmetli İlyas Kaya için Kırmızı'dan önce Camide 4 yıl imamlık yapan Feridun Havva'nın İlyas Kaya'nın vefatı ile ilgili gazete haberleri altına 8 yıl önce yazdığı yorum tezat düştü.

İmam Feridun Havva vefat haberleri altına "Mahallemizin tanınmış kişilerinden ve toplumumuzun her kesimince kabul görmüş çocukla çocuk, genç ile genç, yaşlıyla yaşlı olan, ilkelerinden taviz vermeyen bir şahsiyetin vefat haberini gazetenizden maateessür öğrenmiş bulunuyorum.

Mehmet Ali Paşa Camii'nde Eylül-2000 / Ekim 2004 yılları arasında -gerçek manada hiç unutamayacağım ve hep iyilikle yad edeceğim dönemde- İlyas abimizle ve tüm cami cemaatimle beraber hatıralarla dolu ve güzel diyebileceğim günler geçirdik. Mahallemiz için önemli bir şahsiyetti. Allah rahmet eylesin. Buradan eşine çocuklarına ve tüm dost ve akrabalarına sabır diliyorum... Feridun Hava/ Diva-Sen Kocaeli İl Başkanı"

Eski İmam Feridun Havva'nın bu yorumuna karşın Seyfettin Kırmızı'nın İlyas Kaya için sorunlu ve yardım toplamada kavga çıkıyordu sözleri anlamsız kalıyor.


Yarın: Kırmızı ile röportajın devamı

# MEHMET ALİ PAŞA CAMİİ İLE İLİŞKİLİ:

17 Eyl 2020 - 22:04 Kocaeli/ İzmit- Özel Haber


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Halk Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Halk Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Halk Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Halk Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Tahir Büyükakın'ı Başarılı Buluyor musunuz?