Paşa Caminde Cuma yolsuzluğu ortaya çıktı, eski İmam Seyfettin Kırmızı'nın ayarı bozuldu

Paşa Caminde Cuma yolsuzluğu ortaya çıktı, eski İmam Seyfettin Kırmızı'nın ayarı bozuldu Mehmet Ali Paşa Cami eski İmamı Seyfettin Kırmızı ile yaptı...

Büyütmek için resme tıklayın

Paşa Caminde Cuma yolsuzluğu ortaya çıktı, eski İmam Seyfettin Kırmızı'nın ayarı bozuldu

Mehmet Ali Paşa Cami eski İmamı Seyfettin Kırmızı ile yaptığımız röportajın önceki bölümlerinde bizleri şok eden ifşaatlara şahit olmuştunuz.

Kırmızı, Kocaeli İlme Hizmet Vakfı'na ve merhum başkanı İlyas Kaya'ya karşı dönemin Emniyet Müdürü Hüseyin Namal ve Müftü Hikmet Kutlu ile operasyon yaptıklarını ve Cuma günleri yardım toplama işini düzene koyduklarını anlatmıştı.

Tüm bunlardan sonra Seyfettin Kırmızı'ya Cuma tutanaklarını sorduk. Göreve ilk başladığınızda 6 bin TL, 5 bin TL, 8 bin TL gibi tutanaklar varken 2009 - 2010 yılları 100 TL, 200 TL tutanaklar var, der demez Seyfettin Kırmızı beklenmedik bir tepki verdi.

SUÇ İŞLİYORSUNUZ
Paşa Cami eski İmamı Seyfettin Kırmızı tutanakların elimizde olmasının suç olduğunu iddia etti. Kırmızı; "TABİ ONLARIN SİZİN ELİNİZE GEÇMESİ DE BANA GÖRE SUÇTUR. KAYA’LARIN ELİNE GEÇMESİ DE SUÇTUR. ONLAR TABİ GÖREVLİ ARKADAŞLARIN SUÇUDUR. RESMİ EVRAKLARI KAYA’LARIN ELİNE VERMİŞLER. VAKIFÇILARIN ELİNE VERMİŞLER. BUNLAR AYRICA
BİR SUÇTUR TABİ."

Cuma yardımlarının miktarını ve toplandığı yeri gösteren tutanaklar aslında her Cuma Camide görülecek bir yerde cemaate ilan edilmesi gereken vede bir nüshası cami derneğine bırakılması gereken belgelerdi. Kırmızı'nın bu çıkışı tutanakların camiye asılmadığı ve Vakfa da verilmediğini söyleyen vakıf yönetimini doğruluyordu.

Paşa Cami eski İmamı Seyfettin Kırmızı'nın elimde birkaç tutanak var onlarda toplanan rakam 50 TL, 100 TL sorumuza karşı verdiği cevap da diğer görevlilerin anlatımları ile de Kırmızı'nın önceki anlatımları ile de çelişiyordu.

Seyfettin Kırmızı: Benim zamanımda para toplandığı dönemde yukarda ben vaaz veriyordum ve aşağıda parayı
toplayacak ekibi biz müftülükten getiriyorduk. Diğer camilerle, Zincirlikuyu Cami ile başa baş para toplardık. O dönemlerde Valilikten gelen yazı gereği biz paranın o yere gitmesi için önceden tedbir
alıyoruz. Müftülük para toplamak için görevlendirme yapıyor. Ama o 200 TL, 100 TL OLDUĞU DÖNEMLERDEKİ BEN ONLARI BİLMİYORUM. Şimdi o bahsettiğiniz tutanaklar A, B Camine toplanmıştır. Herhangi bir il, ilçe müftülüğü veya Kur’an Kursu’na yardım için… Dışarıda İlyas Kaya ekibi yardım toplamıştır. Buna rağmen o bahsi geçen kişiler de durmuştur. Bir iki sergi aynı anda yapılmıştır. Ondan dolayı o para öyle olmuştur. İzahı budur. Yani o hafta İlyas Kaya ekibi Vakıf yöneticileri orada sergi açmışlardır.
Faruk Bostan: Dışardan gelen toplayıcılar olunca toplanan para 7.000 – 8000 ama bizim Camidekiler toplayınca
100 TL, 200 TL bu ilginç hocam
Seyfettin Kırmızı: Tabi o ilginç olması neden? Aşağıda bu işi sahiplenecek birisi olmadığı gibi Vakıfçılar da her Cuma
topluyorlardı benim dönemimde aşağı yukarı. O halılar, camideki tadilat, boya benim dönemimde yapıldı. Onlar her Cumada hatta mübarek gün ve gecelerde para topladılar.
Faruk Bostan: Yani 2006’dan sonra da topladılar mı hocam?
Seyfettin Kırmızı: 2006 ile 2010 arası yapıldı zaten muhtemelen o halılar ve caminin boyası vs

İmam Seyfettin Kırmızı ile röportajımızın ilk bölümünde söylediğine göre kendisi de polisi çağırarak ve Emniyet Müdürü ile Müftünün de öncülüğünde terörle mücadele de aktif görev alarak İlyas Kaya'nın Vakfı camide para toplayamaz hale gelmişti. Önce bunu söyleyip sonra da düşük tutanakları izah ederken aynı anda İlyas Kaya'nın Vakfı da para topluyordu demenin hiçbir mantığı kalmıyor. Keza Kırmızı ile aynı dönem görev yapan diğer görevliler ve para toplayıcılar Vakfın para toplamadığını "Müftülük Vakfa para toplatmıyordu" sözü açıklamışlar ve Vakfın yayınladığı arşiv görüntülerinde de yardımı Müftülük ekibinin topladığı görülmekteydi.

Paşa Cami eski İmamı Kırmızı'nın birkaç tutanak için getirdiği bu izah 50 TL, 100 TL tutanaklar birkaç tutanaktan ibaret olmayıp yüzlerce tutanak ile yıllarca aynı rakamlarla devam ettiği için de asılsız görülüyor.

Paşa Caminde Cuma günleri yardım toplayamayan Kocaeli İlme Hizmet Vakfı Cami halısını değiştirmiş, Cami üstünde Kur'an Kursu katı yapmış, Camiyi süslemiş ve tüm bunları Cami altındaki marketten aldığı kira geliri ile İlyas Kaya'nın şahsi bağışları ile yapmıştı. Kırmızı'nın bu hizmetleri benim dönemimde yapıldı diye sahiplenmesi hem de polis çağırtıp Vakfa cami önünde yardım toplatmadığı ortada iken garip karşılandı.

Yine röportajımızın başlarında sorduğumuz soruya verdiği cevap da bu açıklamalarla çelişiyordu.
Faruk Bostan: İlyas Kaya’da bir sıkıntı var mıydı?
Seyfettin Kırmızı: Biz rahmetli ile prensip kararı almıştık. O benim işime karışmayacaktı, ben de onun işine karışmayacaktım.
Faruk Bostan: O para topluyor muydu hocam?
Seyfettin Kırmızı: Topluyorlardı, evet
Faruk Bostan: Camiye halı alınmış (2006’da) Halının parasını toplamak için sergi açılmış polise bastırttırılmış.
Hikmet Kutlu, Hüseyin Namal bu işin başında var demişlerdi
Seyfettin Kırmızı: Camilerde para toplamanın bir kuralı vardı. Rastgele istediğiniz zaman para toplayamazsınız.
Bunun prosüdürüne uymanız gerekiyor, izin almanız gerekiyor. Topladığınız parayı nereye sarfettiğinizi belgelemeniz gerekiyor.
Faruk Bostan: Polis İlyas Kaya’nın toplattığı paraya el koymuş ama mahkeme İlyas Kaya’nın Vakfını para
toplamaya yetkili bulup parayı iade etmiş. Yani kanunsuz para toplanmamış.
Seyfettin Kırmızı: O kısmı (para toplama) ben görmüyordum. Camiden en son çıkan ben oluyordum. Yoğun bir Cami. Cuma’dan sonra olanları bilmiyordum.

Sonraki haberimiz İmam Kırmızı'ya Fetö ile ilgili sorularımız

# TAHİR BÜYÜKAKIN İLE İLİŞKİLİ:
# MEHMET ALİ PAŞA CAMİİ İLE İLİŞKİLİ:

24 Eyl 2020 - 22:43 Kocaeli/ İzmit- Özel Haber


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Halk Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Halk Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Halk Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Halk Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.