Lastik-İş Genel Başkanı Karacan'ın öldürülmesi davasında gerekçeli karar hazırlandı

DİSK'e bağlı Lastik-İş Sendikası'nın eski genel başkanı Abdullah Karacan'ın öldürülmesi ve 2 kişinin yaralanmasına ilişkin görülen davada verilen kararın gerekçesi hazırlandı.

Büyütmek için resme tıklayın

DİSK'e bağlı Lastik-İş Sendikası'nın daha önceki genel başkanı Abdullah Karacan'ın öldürülmesi ve 2 bireyin yaralanmasına ait görülen davada verilen kararın mazereti hazırlandı.

1. Ağır Ceza Mahkemesince açıklanan 51 sayfalık mazeretli kararda, mütalaa, maznun ve avukatların korunmaları, şahit ifadeleri, müşteki vekillerinin beyanları, uzman, adli tıp ve dijital materyal tahlil raporları ile vaka yerini gösterir kamera görüntülerinin iyileştirildiği bilgileri yer aldı.

Gerekçeli kararda, davaya mevzu dosyada mevcut tüm bu kanıtlar ışığında değerlendirme yapıldığı vurgulandı.

Kararda, "Sanık Uzunlar ile maktul ve öteki maznunlar arasında evvele dayalı husumet bulunmadığı, vaka tarihi haysiyetiyle lastik fabrikasında yapılacak kısım farklılıklarıyla alakalı Uzunlar ve sendika yönetimi arasında anlaşmazlık olduğu, tüm maznunların ve şahitlerin beyanları bir arada değerlendirildiğinde sendika ve idaresinin fabrikada çalışan emekçiler üzerinde işe alma, işten çıkarma ve kısım farklılıkları hususunda laf sahibi olduğu, bu güzergahta Silgeç'ın sendika azası olduğu ve kendisiyle alakalı farklılığın mevzubahisi olması üzerine sendika idaresiyle irtibata geçtiği anlaşılmıştır." ifadeleri kullanıldı.

Olayda kullanılan silahın daha evvel Uzunlar'ın korunmalarına uygun kurulmuş olduğunun statik olduğu bildirilen mazeretli kararda, şunlar kaydolundu:

"Silahın görünür sarih yerde olmasına karşın aynı odada bulunan maznunlar M.S. ve A.S'nin silahı hiç görmedikleri biçiminde paradokslu beyanda bulunmaları, Uzunlar'ın, Karacan'ın kendisine kafa attığı doğrultusundaki iddiasında vakanın hemen akabinde tanzim edilen geçici doktor raporunun ve maznun Uzunlar'ın savcılık huzurundaki 'Bana doğru kafa attı, başımı çevirdim, sağ gözümün altına kafası geldi.' ifadesinin geçim içerisinde olması beraber değerlendirildiğinde Uzunlar'ın vakanın bu anına kadar verdiği korunmalarına haysiyet edilmiştir."

  • "Kişiler arasında itiş kakış olduğu değişmezdir"

Kararda, Karacan ve tüm maznunlarca odaya girildikten sonra Uzunlar'ın buluşma masasının karşısındaki sandalyelere oturtulduğu, binanın kapılarının kapatıldığı ve çevresinin maznunlarca çevrelendiği, dışarıdaki boğuşma esnasında Uzunlar'ın üst giysilerinin çıktığı ve üzerinde yalnızca beyaz atlet olduğu belirtilerek, "İyileştirilmiş görüntülerde vitrin arkasında beyaz atletli bir kişinin süratli bir biçimde buluşma masasının karşısındaki sandalyelerden makam masasının çekmecesine doğru atak yaptığı akabinde içeride bulunan kişiler arasında itiş kakış olduğu ve dışarı kaçıştıkları değişmezdir." ifadesi kullanıldı.

Delillerden hareketle kabahatte kullanılan silahın Uzunlar tarafından ele geçirildiği, maznun E.A. ve Karacan'ın Uzunlar'a ilk atak yapan bireyler olduğu, yakın temas halinde gayret ettikleri aktarılan bahanede, şu bilgiler paylaşıldı:

"Maktulün silahı almak emeliyle ellerini uzattığı sırada silahın maznun Silgeç Uzunlar tarafından ateşlendiği, Karacan'ın kol bilek kısımlarında atış artığı tespit edildiği, maktulün kafa bölgesine yakın isabet aldığı ve kurşun çekirdeğinin bedende kalmayarak dışarı çıktığı otopsi raporuyla bu vaziyetin statik olması hususları beraber değerlendirildiğinde Uzunlar'ın elinden silahı almaya çalışan maktulün baş kısmına doğru isteyerek ateş ederek öldürdüğünün kabulü gerekir."

Karacan'ın yere düşmesiyle maznunların müdahale emeliyle hareket ettiği, bu sırada silahın Uzunlar tarafından ateşlendiği ve maznunlar O.B'nin surat ve omuz, M.S'nin de kalça kısmından isabet aldığının belirtildiği bahanede, Uzunlar'ın Karacan'a karşı eylemi nedeniyle "isteyerek öldürme", M.S. ve O.B'ye karşı eylemleri sebebiyle "isteyerek öldürmeye girişim" kabahatinden cezalandırılmasına karar verildiği hatırlatıldı.

Tutuksuz suçlanan A.S, E.Ö, E.A, M.S, O.B, Ö.G.U. ve T.Y'nin kendi rızasıyla sendika temsilcilik binası içerisine giren Uzunlar'ı güçle bina içinde yakalamaları, kaçma gayretine karşın kollarından tutarak, çekerek ve darbederek binaya geri sokmaları, sandalyeye oturtulduğu sırada çevresini çevreleyerek çıkmasına izin etmediklerinin anlatıldığı kararda, 7 maznunun "bireyi hürriyetinden yoksun kılma" kabahatinden ayrı ayrı cezalandırılmalarına karar verildiği hatırlatıldı.

Kararın mazeretinde, Uzunlar'ın maktul ve öteki maznunlarca darbedildiği, güçle binaya sokulduğu, binada yakalanarak dışarı çıkmasının yasaklandığı ve cep telefonunun güçle elinden alındığının statik olduğu vurgulanarak, Uzunlar hakkında haksız tahrik kararlarının uygulanması gerektiği kanısına varıldığı belirtildi.

Mahkeme kurulu, 14 Temmuz'daki karar mahkemesinde, maznun Uzunlar'a, maktul Karacan'ı "isteyerek öldürme" kabahatinden haksız tahrik indirimi uygulayarak 12 sene 6 ay, 2 şahsa müteveccih "isteyerek öldürmeye girişim" kabahatinden haksız tahrik indirimi uygulayarak 3 sene 9'ar ay mapus cezasına çarptırarak tutukluluk halinin devamına hükmetmişti. Kurul, maznun Uzunlar'a "Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Öteki Aletler Hakkında Yasaya muhalefet" kabahatinden verdiği 1 sene 3 ay mapus ile 50 gün adli para cezasını ise ertelemişti.

Kurul ayrıca tutuksuz 7 maznuna ise Uzunlar'a müteveccih "bireyi hürriyetinden yoksun kılma" kabahatinden 3 sene 4'er ay mapus cezası vermişti.

SÜREÇ

Sakarya'nın Arifiye ilçesindeki lastik fabrikasını 13 Kasım 2018'de ziyaret eden Lastik-İş'in o dönemki genel başkanı Abdullah Karacan, iş yeri temsilciliği binasında fabrikada çalışan emekçilerden Silgeç Uzunlar'ın silahlı atağına uğramış, Karacan ile yanındaki iş yeri temsilcisi O.B. ve M.S. yaralanmıştı.

Ağır yaralanan Karacan ile O.B. ve M.S. sağlık kurumuna kaldırılmış, Karacan müdahaleye karşın kurtarılamamıştı.

01 Eki 2020 - 13:23 - Asayiş


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Halk Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Halk Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Halk Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Halk Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.