Kocaeli'den Boğaziçi öğrencilerine destek

Eğitim İş Kocaeli 1 No'lu Şube Başkanı Sabri Mutlu, Boğaziçi Üniversitesinde yaşanan olayları değerlendirdi. Öğrencilerin yanında olduklarını belirten Mutlu 2020'yi 'reform' söylemleriyle kapatan iktidarın 2021'e baskıcı politikalarını artırarak girdiğini söyledi.

Eğitim İş  Kocaeli 1 No'lu Şube Başkanı Sabri Mutlu, Melih Bulu'nun Boğaziçi Üniversitesine atanmasıyla ilgili olarak, "Eğitim-İş olarak; gözaltına alınan tüm öğrencilerin serbest bırakılması gerektiğini, Melih Bulu'nun atamasının geri alınmasının şart olduğunu bir kez daha vurguluyoruz. Boğaziçi Üniversitesi'nde yeni yıla bir umut gibi yükselen haklı direnişi selamlıyor, okul sıralarında olduğu gibi yine yanınızdayız diyoruz" ifadelerini kullandı.

2020'yi "reform" söylemleriyle kapatan iktidarın 2021'e baskıcı politikalarını artırarak girdiğini söyleyen Mutlu, "Bilindiği üzere ülkenin elde kalan az sayıdaki saygın üniversitelerinden Boğaziçi iktidarın ilk hedefi olmuştur. Cumhurbaşkanı Erdoğan Boğaziçi Üniversite'sine eski bir  AKP milletvekili aday adayını 3 Ocak'ta rektör olarak atamış, bu liyakatsiz atamanın sonucunda kampüste direniş başlamıştır. Bu atamayı haklı olarak kayyum ataması olarak değerlendiren Boğaziçi Üniversitesi akademisyen ve öğrencileri eyleme geçmiş, diğer üniversitelerden öğrenciler de bu haklı eylemi desteklemiştir. Rektörlüğün devir-teslim töreni sırasında onurlu akademisyenler yüzlerini öğrencilerine, sırtlarını rektöre dönerek direnişi taçlandırmıştır" dedi.

" POLİS ŞİDDETİ KABUL EDİLEMEZ"

Demokratik hak olan ifade özgürlüğü ve protesto etme hakkını kullanan öğrencilerin polis şiddetine maruz kalmasının kabul edilemez olduğunu belirten Mutlu şöyle devam etti: "Polis şiddeti onlarca öğrencinin ev baskınlarıyla gözaltına alınmasıyla devam etmektedir. Demokratik bir şekilde yapılan protestolara karşı emniyet güçlerinin uygulamış olduğu orantısız gücün kabul edilmesi mümkün değildir. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından liyakatsiz kişilerin kurum yöneticileri olarak görevlendirmeleri geleneğinin rektör atamalarında da uygulanmaya başladığı gözlemlenmektedir."

"O KELEPÇE BİR SEMBOLDÜR"

Bu tür atamaların bilim yuvası olması gereken üniversiteleri niteliksizleştireceğini ifade eden Mutlu şunları söyledi: "2021 Türkiye'sinde köklü bir devlet üniversitesinin giriş kapısına vurulan kelepçe, Türkiye'de baskı altındaki akademinin ve saldırı altındaki ifade özgürlüğünün de sembolü haline gelmiş, tarihi bir gerçekliğin dışa vurumu olmuştur. Kadın katilleri, uyuşturucu tacirleri, tecavüzcü tarikat üyeleri için bile bu denli sert yürütülmeyen gözaltı prosedürlerinde, öğrenci evlerine kapıların hatta duvarların parçalanarak girilmesi, AKP iktidarı boyunca gerçek nefret öğesinin her zaman "sorgulayanlar-itiraz edenler" olduğunu bir kez daha göstermiştir. 

"KENDİNİ İSTEMEYENLERİN HAKLI OLDUĞUNU İSPAT ETTİ"

Kampüste tepkiler sürerken yandaş bir televizyon kanalına çıkan kayyum rektör Melih Bulu, buradaki konuşmasındaki çelişkilerle, kendisini istemeyenlerin ne kadar haklı olduğunu adeta ispat etmiştir. 2011'de aktif siyaseti bıraktım diyen Melih Bulu, 2015'te AKP'den milletvekili aday adayı olduğu hatırlatıldığında "O önemsiz bir şeydi" diye gevelemiş, yandaşlığını örtememiştir. Siyasete üniversite öğrenciliği yıllarında CHP ile başladığını söyleyen Bulu, bu iddiasıyla "milletvekilliği olmadı, sana rektörlük verelim" tadındaki atamasını haklı gösterememiştir.

"BU YETKİYİ OHAL İLE ALDI"

Melih Bulu, dünyanın her yerinden rektörlerin böyle belirlendiğini iddia ederek bir yalan daha söylemiştir. Gelişmiş ülkelerin hiçbirinde rektör atama mekanizması böyle değilken, Cumhurbaşkanı Erdoğan da bu yetkiyi kendisine OHAL döneminde KHK'lar aracılığıyla almıştır. Gelişmiş hiçbir ülkede, o üniversitedeki eğitimcilerin, öğrencilerin istemediği bir şahıs, tepeden inme şekilde başa getirilemez.

"ACİZCE HAKLI GÖSTERMEYE ÇALIŞTI"

Emniyet bile üniversite kapısına vurulan kelepçe konusunda kendini savunmamışken, Bulu onların adına sözcülük yaparak, 'Kapı kırık olduğu için takmışlar' demiş, bu çağda bir üniversitenin kapısına kelepçe vurularak öğrencilerin dışarıda tutulmasını acizce haklı göstermeye çalışmıştır. Bulu, kampüse polisle girmediğini iddia etmiş, hemen birkaç saat sonra bir savaş varmışçasına içeriye zırhlı araçlarla giren kolluk kuvvetlerinin kampüsteki fotoğrafları ifşa olmuştur.

"BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİNDE ÖĞRENCİ BİLE OLAMAZ"

Akademik kariyeri de sorunlu olan Bulu, Şehir Üniversitesi'ndeyken yayınladığı bir makalesinin intihal olduğu iddiaları sorulunca, "İntihal değil, sadece alıntıları göstermemişim" diyerek saçmalamıştır. Oysa intihal zaten tam olarak budur. Başkalarının zihin emeğini, düşünsel ürününü kendi üretimiymiş gibi göstermek hırsızlıktır, intihaldir. Kendisi ile yapılan bir İngilizce söyleşisinde konuştuğu İngilizce ile değil rektör olmak, Boğaziçi Üniversitesi’nde öğrenci bile olamaz."

07 Oca 2021 - 15:32 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Halk Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Halk Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Halk Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Halk Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.