BÜYÜKŞEHİR'DEN AT PAZARLIĞI

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi nihayet Mehmet Ali Paşa Caminin kamulaştırması için harekete geçti. Bugün Kocaeli İlme Hizmet Vakfı yöneticileri ile görüşen belediye yetkilileri "Arsa, bina ve Cami bedeli olarak 9 milyon değer tespit ettik" diyerek teklif sundu.

Mehmet Ali Paşa Mahallesi'ne yeni Cami yapılması projesi uzun süredir kent kamuoyunu meşgul ediyor. Başlangıçta İzmit eski Belediye Başkanı Nevzat Doğan tarafından kamuoyuna duyurulan ve sanki hiçbir sorun yokmuş, mevcut Caminin maliki Kocaeli İlme Hizmet Vakfı ile mutabık kalınmış ve şehre çok büyük bir külliye kazandırılıyormuş gibi sunulan ancak süreçte her söylenenin asılsız olduğu ve Kocaeli İlme Hizmet Vakfı'na ve yönetimine karşı yok etme operasyonu olduğu görülen Cami yanına Cami yapılmasında Kocaeli İdare Mahkemesi projeyi ŞEHİRCİLİK İLKELERİNE, PLANLAMA ESASLARINA, İMAR MEVZUATINA VE KAMU YARARINA AYKIRI bulmuştu.

MEVCUT CAMİ ARSASINDAN YOL GEÇİRİLEREK KAMULAŞTIRMA YOLUNA GİDİLİYOR

Vakfa ait Caminin hasarlı olduğu, yolda kaldığı gibi asılsız gerekçeleri mahkemelerde karşılık bulmayan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi yönetimi yeni Cami inşaatını başlattıktan 3 yıl sonra mevcut Cami için kamulaştırma kararı aldı. Mevcut Cami kamulaştırma kararı için belediye yönetiminin gerekçesi ise komedi gibi. Mevcut Cami arsasından yol geçiyormuş.

VAKIF YETKİLİLERİ DAVET ÜZERİNE GÖRÜŞMEYE GİTTİ

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi yetkilileri kamulaştırma kanunu gereği Mehmet Ali Paşa Caminin maliki Kocaeli İlme Hizmet Vakfı'na görüşme daveti gönderdi. Kocaeli İlme Hizmet Vakfı Başkanı Üzeyir Kaya ile mütevelli heyeti üyelerinden Nizamettin Aydoğdu ve Turgut Ağacan bugün randevu saati saat 11.00'de görüşmek için Kocaeli Büyükşehir Belediyesine gittiler.

BELEDİYE 9 MİLYON TL TEKLİF ETTİ

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kamulaştırma Şube Müdürü Tuncay Çavdar Kocaeli İlme Hizmet Vakfı yönetimine kamulaştırma kararını ve bedel olarak arsa, bina bedeli ve Cami bedeli olarak 9 milyon TL değer tespit ettiklerini ve bu bedeli vermeyi" teklif ettiler.

VAKIFLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜNÜN ONAYI GEREKİYOR

Kocaeli İlme Hizmet Vakfı Genel Başkanı Üzeyir Kaya belediyenin teklifine karşı "Mehmet Ali Paşa Caminin Kocaeli İlme Hizmet Vakfı'nın kuruluş gayrımenkulü olduğunu ve yasa gereği Vakıfarın kuruluş gayrımenkulleri ile ilgili kararlar için Vakıf Mütevellisinin Vakıflar Genel Müdürlüğüne bilgi vermek ve görüş almak zorunda olduğunu" belirtti.

BÜYÜKŞEHİR YAZILI TEKLİF YAPAMADI

Belediyenin teklifinin hem Vakfın mütevelli heyeti toplantısında görüşülmesi hem de Vakıflar Genel Müdürlüğüne bildirilmesi için yazılı yapılması talebinde bulunan Üzeyir Kaya'nın bu talebine Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kamulaştırma Müdürü Tuncay Çavdar hukuk biriminden de görüş alarak red cevabı verdi.

RAHMETLİ İLYAS KAYA YENİ CAMİ İÇİN İŞBİRLİĞİ TEKLİF ETMİŞTİ

Kocaeli İlme Hizmet Vakfı'nın merhum Genel Başkanı İlyas Kaya yeni Cami söylemleri sonrası Kocaeli Büyükşehir Belediyesine tekrar tekrar dilekçe yazarak yeni Camiyi belediye ile Vakfın birlikte yapmasını, her şehirde olan ve İzmit'te olmayan Ulu Cami niteliğinde bir Cami yapılmasını ve Vakfa ait arsa ile belediye arsasının takas yapılması yoluna gidilip belediyenin boşuna masrafa girmemesi teklifinde bulunmuş ancak İbrahim Karaosmanoğlu yönetimindeki Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Vakıf Başkanı İlyas Kaya'ya yazdığı resmi cevapta projeyi Kocaeli İlme Hizmet Vakfı ile yapmayacaklarını bildirmişti.

Kocaeli İlme Hizmet Vakfı görüşmeyi sosyal medya hesabından kamuoyuna duyurdu. İşte o açıklama:

"Değerli halkımıza arz ederiz; Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli İlme Hizmet Vakfımız mülkiyetindeki Mehmet Ali Paşa Camiinin yan tarafına Vakfımızı hiç bir surette muhatap almayarak tamamen siyasi ve ideolojik hedeflerle bir camii inşaatı başlatmıştı. Süreçte Vakfımız ve yeni cami arsasında malik vatandaşların açtığı davalarda İdare Mahkemesi yeni cami yapılmasında Kamu Yararı olmadığını, mevcut caminin yıkılmasını gerektirecek teknik bir gerekçe olmadığını, yeni bir cami yapılmasının da şehircilik ilkelerine, planlama esslarına ve kamu yararına aykırı olduğunu ortaya koymuştu. Bunun üzerine Kocaeli Büyükşehir Belediyesi geçtiğimiz aylarda yeni bir imar plan tadilatı yaparak caminin bulunduğu arsadan yol geçirdiklerini bunun için caminin kamulaştırılması kararı aldılar.

Vakıf yönetimimiz "komedi gibi olan' bu yol geçme kararına karşı yasal itirazını yapmış olmakla beraber alınan kamulaştırma kararı Vakfımıza tebliğ edilmiş ve Vakfımız Kamulaştırma Kanunu gereği görüşmeye davet edilmiş olduğundan Vakıf yönetimimiz Başkan Üzeyir KAYA, Mütevelli Heyeti Üyeleri Turgut AĞACAN ve Nizamettin AYDOĞDU bugün saat 11:00'deki randevuya katılarak Kamulaştırma Şube Müdürü Tuncay ÇAVDAR ve belediye yetkilileri ile görüştüler. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan komisyonca "arsa bedeli, bina bedeli, cami bedeli" olarak 9 milyon TL değer biçildiğini belirten yetkililer bu bedel üzerinden kamulaştırma yapılması için uzlaşma teklif ettiler.

Vakıf Başkanı Üzeyir KAYA, Mehmet Ali Paşa Camii'nin Kocaeli İlme Hizmet Vakfı'nın kuruluş gayrimenkulü olduğu ve cami olarak ilelebet bu gaye üzere vakfedilmiş olduğu, bu gaye ile bugüne kadar faaliyet yaptığı ve Vakıf yönetiminin vakıf kuruluş gayrimenkulleri üzerinde tasarruf için yasa gereği Vakıflar Genel Müdürlüğüne bilgi verip onay alması gerektiğini ifade ederek, bu nedenlerle belediyenin "kamulaştırma gerekçesi ve tespit ettiği değeri bildirir tekliflerini yazılı olarak" sunmaları istedi.

Belediye yetkilileri yazılı bir teklif vermemekte ısrar ederek teklifi sözlü yaptılar. Keza belediyece sunulan teklifin sözlü olarak değil de Vakıf yönetimince değerlendirilmek üzere ve Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne sunulmak üzere resmi yazılı teklif şeklinde olması talebimizin kabul edilmemesi tarafımızca garip karşılandı.

Kamuoyumuza arz ediyoruz."

14 Oca 2021 - 14:03 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Halk Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Halk Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Halk Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Halk Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.