CHP İzmit: Böyle bir olayın Türkiye’de örneği yok

CHP İzmit İlçe Sekreteri Veli Beyaztaş, İzmit Belediyesi’ne açılan soruşturma hakkında “Aslı astarı olmayan çer çöp meselelerini gündem yapma hevesiyle belediye başkanımızı karalamaya çalışmaktadırlar. Böylesi bir olayın ülkemizde bir örneği yoktur” dedi.  

İzmit Belediyesi’ne görev alanındaki çöpleri toplamadığı gerekçesiyle açılan soruşturmayı değerlendiren CHP İzmit İlçe Sekreteri Veli Beyaztaş, İzmit Belediyesi’nin önceki döneme ait atamalarla ilgili usulsüzlük şikayetlerinin ciddiye alınmadığını ama tek bir vatandaşın şikayetiyle Valilik tarafından soruşturmaya izin verildiğini belirterek “Böylesi bir olayın ülkemizde bir örneği yoktur. Bu işlem hukukun siyasete alet edildiğinin de yine açık göstergesidir. Hukukun içini boşaltan, hukuku yok sayıp AKP siyasetinin menfaatleri konusunda hareket edenler, hukuku iktidarın taşeronu haline getirenler bu millete en kısa zamanda hesap vereceklerdir” dedi.

 Beyaztaş’ın açıklamasının tam metni şöyle:

“30/09/ 2020 tarihinde mülkiye müfettişliğinin 10/08/2019/-04/10/2019 tarihleri arasın da yapmış olduğu idari denetim ile İzmit Belediyesi’nin 11/07/2016 19/08/2019 tarihleri arasındaki döneme ilişkin ve 2019 mali yılını kapsayan Sayıştay mali denetimlerinde özel kalem müdürlüğünden yapılan açıktan atama işlemleri ile görevde yükselme sınavına tabi olan atmalara ilişkin usulsüz idari işlemler olduğu, İzmit Belediyesi’nde mülkiye ve sayıştay denetim dönemlerinden önce de benzer atamalara ve memuriyete girişler  yapıldığı yönünde tespitler rapor ediliyor. Bu nedenle atamalarında hukuksuzluk tespit edilen bu idari işlemlerin mevzuata uygunluğu yönünden denetlenmesi için İzmit Belediye Başkanı tarafından Mülkiye Teftiş Kurulundan müfettiş gönderilmesi talep ediliyor.

“ŞİKAYETLERİMİZ CİDDİYE DAHİ ALINMADI”

İçişleri Bakanlığı’na bağlı mülkiye teftiş kurulu başkanlığı ise kurum ve kuruluşların 3 yılda  bir teftiş edilmesi düzenlenmesinin olduğunu,  en son incelememin 2019 yılında yapılmış olması nedeniyle bir sonraki teftişin ancak 2022 yılı içinde gerçekleştirileceğini ileri sürerek konuyu ciddiye dahi almamakta, söz konusu  işi bir suç duyurusu olarak değerlendirmeyip tabiri caizse sümen altı yapmaktadır. İzmit Belediye Başkanlığı tarafından tekrar bir ısrar yazısı gönderilmesine rağmen kurul yine  talebi reddetmiştir..

“BİR VATANDAŞIN ŞİKAYETİYLE SORUŞTURMA

Mevzuata, yasaya uygun hareket etmek isteyen, söz konusu hukuksuz alınmış idari işlemlerin düzeltilmesi, belediyede alınmış kararların hukuka ve hakkaniyete uygun hale getirilmesi için çaba gösteren İzmit Belediye Başkanı ciddiye alınmadan, söz konusu hukuksuzluğa sessiz kalınmaya devam edilen bir hukuk sistemi ile karşı karşıyayız. Diğer yandan bir vatandaş bir sokakta çöp konteynırlarının düzenli olarak toplanmadığı, temizliğinin, dezenfektasyon işlemlerinin yeterince yapılmadığı iddiasıyla şikayetçi olmuş, Valilik soruşturma izni vermiş ve İzmit Belediye Başkanı hakkında görevi kötüye kullanmak suçundan soruşturma başlatılmıştır.

“İYİ NİYETLİ DEĞİLLER”

Daha önce ihbarlar üzerine söz konusu şikayetçi olan kişi ile de görüşülmüş olup, geçmiş dönemlerde de aynı şikayetleri yaptığını, bu sorunun kendine göre bu döneme has bir sorun olmadığını belirtmiştir. Hatta site içerisine oturma bankları temin etme konusunda da geçtiğimiz hafta kendisi ile ilgili ekiplerimiz tekrar bir görüşme yapmıştır.  Ancak bugün soruşturma kararı verenler daha önceki dönemlerde yapılan şikayetler için neden bir soruşturma yapmaya gerek duymamışlardır? Burada ne yazık ki ilgili makamlar tarafından iyi niyetli düşünülmediği açıkça ortadadır.

“ÇER ÇÖP MESELESİ İLE GÜNDEM YAPMA HEVESİ”

Belediye Başkanımız Sayın Fatma Kaplan Hürriyet her konuda soruşturulmaya açık, adil yargı önünde halkımıza yaptıklarımızı anlatmaya hazırdır. Bu hususta ve akıllara gelebilecek her konuda içimiz son derece rahattır ve hesabını veremeyeceğimiz hiç bir iş yoktur. İzmit’te kaybetmenin acısını hala yüreğinde taşıyanlar, çaldı-yolsuzluk yaptı, peşkeş çekti diyemedikleri için aslı astarı olmayan çer-çöp meseleleri ile gündem yapma hevesiyle belediye başkanımızı karalamaya çalışmaktadırlar.

“ÜLKEMİZDE BİR ÖRNEĞİ YOK”

Her gün her kuruma gelen böylesi bir ihbarı bugün ne değişiyor da soruşturma dosyası açacak, soruşturmaya konu edecek duruma getirebiliyorlar. Böylesi bir olayın ülkemizde bir örneği yoktur. Bu işlem hukukun siyasete alet edildiğinin de yine açık göstergesidir. Hukukun içini boşaltan, hukuku yok sayıp AKP siyasetinin menfaatleri konusunda hareket edenler, hukuku iktidarın taşeronu haline getirenler bu millete en kısa zamanda hesap vereceklerdir. Bu durumu  Kocaeli halkının temiz vicdanlarıyla sağ duyularıyla değerlendirmelerine bırakıyoruz. Fatih Sultan Mehmet’in söylediği gibi ‘Kadıyı satın aldığın gün Adalet ölür, Adaletin öldüğü gün de Devlet ölür.”    

15 Oca 2021 - 10:52 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Halk Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Halk Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Halk Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Halk Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.