Taş ocağını bu çocuk kiralamış!

Doğayı talan, insan sağlığını tehdit eden Körfez İlimtepe’deki taş ocağının üzerindeki sır perdesi aralanıyor. Kocaeli Halk Gazetesi, ulaştığı belge ve bilgilerle yıllardır dedikodulara kaynaklık eden taş ocağı ile ilgili gerçekleri ortaya çıkarmaya devam ediyor.

Türkiye Ticaret Sicil Gazetesi’ndeki kayıtlara göre, taş ocağını 2016 yılında kiralayan Efor Madencilik, Kartepe’de 18 yaşındaki bir genç tarafından kuruldu. Ahmet Mustafa Turan isimli bu gencin kurduğu şirket kısa bir süre sonra Körfez Belediyesi ile yapılan sözleşmeyle İlimtepe’deki taş ocağını 5 yıllığına kiraladı. Ancak hisseler sürekli el değiştirmeye başladı. AKP ile derin ilişkiler içinde olan, Derince ve Büyükşehir belediyelerinin üst düzey bürokratı Ali Alp Arslan’ın eşi ve kayınpederi hisse devraldı. Bu durum ayyuka çıkınca şirket el değiştirerek tamamen Yunus Merttürk’e devredildi.

İşte taş ocağı ile ilgili soruların yanıtları:

1)    Taş ocağı durup dururken neden kiraya verildi?

2016 yılında Derince Limanı Safi Port’a satıldı. Safi Port limanı genişletme kararı alınca taş ocağına gerek duyuldu. Dönemin AKP’li yöneticileri araya girerek Körfez’deki bölgeyi belirledi.

2)    Kimlere, nasıl kiraya verildi?

 Körfez’deki taş ocağı aslında çocuk sayılabilecek bir yaştaki gence kiraya verildi. O genç, 18 yaşındaki Ahmet Mustafa Turan’dı. Turan, 15 Nisan 2016 tarihinde Efor Hafriyat Nak. İnş. Maden İşletmeciliği Petrol Ürünleri Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi’ni kurdu. Efor Madencilik Körfez Belediyesi ile İlimtepe’deki taş ocağını işletmek üzere kira sözleşmesi imzaladı. Kiraya veren dönemin Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran’dı. İsmail Baran’a taş ocağını kiraladığı Ahmet Mustafa Turan’ı tanıyıp tanımadığını, 18 yaşında olduğunu bilip bilmediğini sorduk. Baran, Ahmet Mustafa Turan’ı tanımadığını, 18 yaşında olduğunu da bilmediğini söyledi. Baran, dönemin Körfez Belediye Meclisi AKP Grup Başkanvekili, mevcut Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt’ün önerisi ile bu sözleşmeyi imzaladığını belirtti. Baran, Söğüt’ün bu konuya aracı olduğunu ve ona güvenerek taş ocağını Efor Madencilik’e kiraladığını ifade etti. Kaynaklarımıza göre Baran siyasi baskıya boyun eğerek istemeden bu kararı aldı.

 3)    Kiralama usule uygun muydu?

 Aslında taş ocağı 5 yıllığına kiraya verildiğinde henüz işletme ruhsatı yoktu. Körfez Belediyesi iştiraki KÖRPAŞ’ın alacağı ruhsat ile çalıştırılması gereken taş ocağının kira sözleşmesine gizli bir madde konulmuştu. Kira sözleşmesi süresi KÖRPAŞ’ın ruhsat almasından sonra başlayacaktı. KÖRPAŞ 2019 yılında ruhsat aldığında 3 yıldır halihazırda faaliyet gösteren taş ocağının 5 yıllık sözleşme süresi yeni başlıyordu. Belediye Başkanı İsmail Baran bu durumdan da haberi olmadığını söylüyor.

 

4)    Kamu malı kiralanırken kamu menfaatleri dikkate alındı mı?

 Efor Madencilik, taş ocağını 2 milyon 300 bin lira karşılığında 5 yıllığına kiraladı. Taş ocağının işletilmesi için 10 milyon lirayı geçmeyecek bir yatırım yapıldı. Küçük ÇED raporlu olan taş ocağından çıkarılması gereken miktarın 100 bin tonu geçmemesi gerekiyordu. Oysa yaklaşık 200 milyon ton taş satıldığı tahmin ediliyor. Tüm tanıklar MİGEM tarafından yapılacak bir ölçümde bu durumun saptanacağını söylüyor. İddialara göre, Efor Madencilik bir aylık karıyla 5 yıllık kira bedelini karşıladı.

 5)    Ocağı kiralayanlar ve gizli ortakları kimler?

Şimdi, taş ocağı ile ilgili esrarengiz söylentilere, bitmeyen dedikodulara açıklık getiriyoruz. Efor Madencilik’i kuran 18 yaşındaki Ahmet Mustafa Turan’ın şu anda şirkette payı yok. Şirket defalarca el değiştirerek satıldı. 15 Nisan 2016’da kurulan ve kısa bir süre sonra İlimtepe’deki taş ocağını kiralayan Efor Madencilik’in sahibi Ahmet Mustafa Turan, 13 Mayıs 2016 tarihinde şirket hisselerinin yüzde 40’ını Yunus Merttürk’e, yüzde 35’ini Meral Arslan’a devretti.

MERAL ARSLAN KİM?

Aslında sade bir ev hanımı olan Meral Arslan, daha önce Derince Belediyesi ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nde üst düzey yöneticilik yapmış, son olarak Büyükşehir iştiraki Kent Konut’un idari kadrosunda görev almış olan Ali Alp Arslan’ın eşi.

FETÖ darbe girişiminden sonra gözaltına alınan ve bir gün sonra serbest bırakılan Ali Alp Arslan’ın AKP içinde derin ilişkileri olduğu gizli değil.

Arslan’ın özellikle Fikri Işık ve kardeşi İzzet Işık’la yakınlığı biliniyor. Kaynaklarımıza göre gizli madde de sözleşmeye Ali Alp Arslan tarafından konuldu.

 BABASINA DEVRETTİ

31 Mart 2017 tarihinde Meral Arslan şirketteki payını babası Muzaffer Bıyık’a devretti. Böylece şirketin yüzde 35’i Ali Alp Arslan’ın kayınpederine geçmiş oldu.

 

21 Mayıs’ta ise başka bir devir gerçekleşti. Şirketin kurucusu Ahmet Mustafa Turan kalan yüzde 25’lik hissesini Özlem Yıldız’a devretti ve şirketle bir ilişkisi kalmadı. Özlem Yıldız, diğer ortak Yunus Merttürk’ün baldızı.

 

25 Mart 2019’da son devir gerçekleşti ve Ali Alp Arslan’ın kayınpederi Muzaffer Bıyıklı yüzde 35’lik payını Yunus Merttürk’e sattı. Böylece şirket tamamen Yunus Merttürk’ün kontrolüne geçti.

22 Oca 2021 - 09:29 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Halk Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Halk Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Halk Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Halk Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

10

Kartepeli - Yunus Merttürk hiç kimsenin nerede ise selam vermediği parası ile insanları kullanan egoist kibirli yalnız kalmış kendisi ile kavga eden siyasi görüşü AKP ile örtüşmeyen para için herşey yapabilecek bir zat

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 04 Şubat 22:52
09

Dadaş - Allah cc. Rizasi icin gizli ortaklarin ismini bulun

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 25 Ocak 20:43
08

Deeinceli - Yuh ya şeytan isyan ediyordur herhalde bunların ali cengiz oyunları karsisinda

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 24 Ocak 23:44
07

Askere Gitseydi. - AKP li gençler partide çalışsın, 18 yaşında askere bile gitmeden şirket sahibi olsun.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 24 Ocak 21:28
06

Körfezli - Şener SÖĞÜT taş ocağını 18 yaşında çocuğun sahibi olduğu şirkete kiraya verilmesi için aracılık yapıyor ve sonra Körfez Belediye Başkanı yapılıyor.

Yani Devletin Malını peş keş çektiriyor ve ödüllendiriliyor.

Acil görevden alınmalı ve tüm işbirlikçileriyle birlikte mal varlıklarına el konulmalı

Yanıtla . 15Beğen . 1Beğenme 23 Ocak 11:42
05

Ozgur Kircan - Akpliler yine en iyi bildikleri şekilde "helal" kazanmışlar..

Yanıtla . 10Beğen . 0Beğenme 23 Ocak 03:53
01

Dr Ersoy Kandemir - Fikri Işık için tek duam şu mübarek gün yaptıklarının karşılığını tez görmesidir,Allah Milletimizin ve Devletimizin yardımcısı olsun ve bir daha böyle bir milletvekilini Kocaeli’den çıkarmayı nasip etmesin!

Yanıtla . 13Beğen . 0Beğenme 22 Ocak 13:02