“Bütçede sapma görülmüştür”

CHP Çayırova Belediyesi Meclis Üyesi Halis Koç Çayırova Belediyesi 2020 Yılı Faaliyet Raporu ile ilgili olarak, “Gelir bütçesinde yüzde 23 gider bütçesinde yüzde 27 oranında sapma görülmüştür” dedi.

Hanifi  Surun
Hanifi Surun Tüm Haberleri

CHP Çayırova İlçe Başkanı Cihan Soyluçiçek bugün bir basın toplantısı düzenledi. İlçe binasında düzenlenen basın toplantısına CHP’li Cihan Soyluçiçek’in yansıra CHP Çayırova Belediyesi Meclis üyeleri hazır bulundu. Toplantıda ilk olarak CHP Çayırova İlçe Başkanı Cihan Soyluçiçek konuşarak, “Bugün belediye meclisinde yaşananları değerlendirmek üzere bu toplantıyı gerçekleştiriyoruz” dedi. CHP’li Cihan Soyluçiçek’in ardından Çayırova Belediyesi 2020 Yılı Faaliyet Raporu üzerine CHP Çayırova Belediyesi Meclis Üyesi Halis Koç söz aldı.

UÇURUM OLUŞMUŞTUR

CHP’li Halis Koç yaptığı açıklamada, “2020 Yılı faaliyet raporunu incelediğimizde; 2020 Yılında ön görülen gelir bütçesi: 175.000.000 TL, 2020 Yılı gerçekleşen gelir bütçesi: 134.693.304 TL, Gerçekleşme oranı: yüzde 77. 2020 Yılında ön görülen gider bütçesi: 175.000.000 TL, Gider bütçesinin gerçekleşme oranı: yüzde 73. Buda gösteriyor ki; gelir bütçesinde yüzde 23 gider bütçesinde yüzde 27 oranında sapma görülmüştür. Yani hedeflerinizden uzaktasınız. Planlama yapılmadan, yılın başında rakamlar afaki yazılmış olmalı ki, yılsonunda da hedeflediğiniz rakamla, gerçekleşen rakam arasında uçurum oluşmuştur. Mali personellerinizi, birim amirlerinizi ve danışmanlarınızı gözden geçirmeniz bizce zaruridir.

BÜTÇE HAYALİ ÇIKTI

Çünkü 2019 bütçesinde de hedeflenen ile gerçekleşen rakamlar arasında yüksek sapmaları gördük. Seçildiğinizden bu yana hedeflediğiniz her iki bütçede hayali çıktı. Sn. Başkan hedeflediğiniz rakamlara neden ulaşamadınız? 2020 Yılı sonu itibariyle; 94 memur, 65 kadrolu işçi, 684 Belediye iştiraki Arpen firmasında olmak üzere toplam 843 Belediye çalışanınızın olduğunu gördük. Sayın Başkana sormak istediğimiz, sizler göreve geldiğinizde Belediyemizin kaç çalışanı vardı? Emeklilik, kendi isteği ile ayrılmalar haricinde; 2020 Yılı sonuna kadar iş akdi feshedilen kaç çalışanımız oldu ve kaç çalışanımız işe başlamış oldu?

BİR RESMİ TÖRENE KATILDI

Ayrıca mali birimlerden bir düzeltme hatırlatalım; Belediye Arpen firması yaş aralığı tablosunda çalışan sayısı toplamı=684 gözüküyor. Şirket personelinin müdürlüklere dağılım tablosunda bu rakam 682 yazılı. Tablolardaki çelişkilerin düzeltilmesini hatırlatırız. Başkanın bir görevi de milli bayram törenlerine katılıp, belediyeyi temsil etmek. Geçtiğimiz yıl hazırlanan raporda temsiliyet hususunda eleştirilerimize karşılık bu yıl törenlere katılım yüzde 5’i belirtilmemiştir. Ancak muhalefet olarak milli bayramlara katılım çetelesini yine de bizler tuttuk. 4 milli bayram töreninden sadece 1 törene katılmıştır. Yani katılım oranı yüzde 25’tir. Tüm eleştirilerimize rağmen.

ZOR BAĞIŞ ALINIYOR

2020 yılında 1.529.256 TL yurttaşlardan bağış ve yardım alınmış. faaliyet raporunun 15. Sayfasında Başkanın görev ve yetkilerini sayarken, bir görevinde (L) bendinde ‘Şartsız bağışları kabul etmek’ yani yasa, yani kanunlar; şart koşmadan bağış almaya başkana yetki veriyor. Yine aynı raporun 36. Sayfasında 1.529.256 TL bağış alındığını ancak yine bir çelişki; bu sefer başkan yetkisini aşıyor alınan bağış ve yardımlar ‘Şartlı ve şartsız bağışlardan oluşmaktadır. Yani vatandaşlarımızı zorunlu bağışa ve yardıma mecbur bırakıyor. Peki, ne karşılığında; ya proje mevzuata uygun değil, ya işleri kılıfına uydurma karşılığında veya vatandaştan bağış almak için işi zora koşmak, çeşitli bahaneler üretmek vs. çoğaltabiliriz. Zaten bu uygulamalar bizlerinde, sizlerin de zaman zaman kulağına geliyor. Raporda da bu yetki aşımı dürüstçe yazılmıştır.

OLUMLU BİR GELİŞME

Ancak bilinmelidir ki; başkan suç işlemiştir. Yasaları çiğnemiştir. Bu çelişkinin olmaması gerekir. Bağış gönülden kopandır, şartsızdır ve her geçen yıl zorunlu bağışlarda artış var. Diğer gelirler; 52.814.858 TL Bu rakamında sanırım 40.000.000’u iller bankasından; geri kalan yaklaşık 13.000.000 ise harçlar, cezalar, faiz gelirlerini oluşturuyor. Demek oluyor ki yurttaşlarımıza pandemi döneminde de, esnafın kepenk kapattığı ve siftah edemediği, insanlarımızın işsiz, aşsız kaldığı dönemde de ceza ve faizler hız kesmemiş, yurttaşlarımızın mağduriyetlerini bir kat daha arttırmıştır. Sermaye gelirleri; hisse, belediye hisse satışı, konut, arsa, arazi satışından elde edilen gelir. 15.000.000 TL hedeflenmiş, 5.243.000 gerçekleşmiş önceki yıllara göre olumlu bir gelişme kaydedilmiştir.

BAŞARISIZ OLMUŞTUR

Gerçekleşen sermaye giderlerine baktığımızda; yani yatırım kalemi; 2020 yılı için Sn. Başkan ‘Ben Çayırova’ya 36.000.000 yatırım yapacağım” demiş ve kendine hedef koymuş, peki hedefin neresinde sadece ¼’ünü gerçekleştirmiş; yani 9.125.000 TL hadi Fen işleri için de 3.000.000 koyalım üzerine 36 milyondan sadece 12 milyon Çayırovamıza yatırım olmuş. Harcadığı toplam paranın sadece ve sadece yüzde 7’si kadar yatırım yapmış, hepimizde biliyoruz ki; bu yatırım dedikleri de, asfaltlar, yamalar, kilit taşı yapımı vs. normalde bu hizmetler yatırımdan sayılmaz, zaten Belediyenin yapacağı süre gelen hizmetlerdir. Çayırova halkının gider bütçesinin sadece yüzde 7’si kadar yatırımı hak görenler ve seçileli Çayırova’ ya 2 yılda taş üstünde taş koymayanlar yetersizdir, başarısız olmuşlardır.

BAŞARISIZLIĞIN KANITIDIR

Benim bir sorum üzerine; Sayın Kocaeli B.Şehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın; Sayın Başkanında, benimde olduğum B.Şehir meclisinde; ‘Bir başkan gider bütçesinin yüzde 30 altında yatırım yapıyorsa başarısızdır” demiştir. Bu sözde Sayın Başkanın başarısız olduğunun kanıtıdır. Ben demiyorum, sizin Tahir başkanınız diyor. Özel Kalem Müdürlüğü Gider Bütçesi; Geçtiğimiz yıl yapılan yüksek meblağ harcamalarına karşı yaptığımız sert eleştiriler, işe yaramış önceki yıl, hedeflenen bütçenin tamamını harcayan özel kalem, 2020 Yılında ön görülen 4.200.000 TL’nin 2.839.000 TL’sini harcamış. Arzu ettiğimiz bir gelişme; inşallah göze çarpıyor maksadıyla, alımlarının bir kısmını diğer müdürlüklerden şayet karşılamamışsa, eleştirilerimiz, Çayırova halkı için yararlı olmuştur.

KUL HAKKINA TECAVÜZ

Basın Yayın Ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü; özellikle 2020 ve 2021 yılı 1. Çeyreği muhalefet olarak bizlerin ve halkımızın eleştiri odağı olan bir müdürlük oldu. 2020 yılı içerisinde; 3.167.717 TL para harcanmış, bunun cüzi miktarı; personel gideri, kırtasiye vs. Büyük payı; 2020 Yılı denetimde de gördüğümüz gibi reklâma gitmiştir. Sadece 1 yandaş medyaya; yaklaşık 1.700.000 TL reklâm için Çayırova halkının parası heba edilmiştir. Diğerleri de cabası. Sayın Başkana soralım; Çayırova halkı için hangi yatırımı yaptınız da bu kadar yüksek bir meblağı reklâm için verdiniz. Çayırova halkının zor şartlarda ödediği o vergilerin tarafınızca israf edilmesi çar çur edilmesi kul hakkına tecavüz değil midir?

YANDAŞ BASINA PARA AKTARMA

Ben bizzat kendim gördüm; reklâm panolarında; billboardlarda; akşam eve gittiğimde bir reklâm, sabah kalktığımda aynı billboardlarda başka bir reklam, öğlen sonu meclise geldiğimde yine reklam değişmiş; bu gördüklerimi öneki meclislerde sizlerle bu kürsüde paylaştım. Sayın Başkan cevaben; ‘billboardlara kira vermiyoruz’ demişti. Evet, vermiyorsunuz ancak hangi usulde nasıl yapıyorsanız, sadece bir yandaş basın grubuna aktardığınız para yaklaşık 1.700.000 TL’dir. Göreve geldiğinizde ilk icraatınız tasarruftu bu israfı yüce meclisimize nasıl anlatacaksınız? 2020 faaliyet raporunun 68. Sayfasında; Kentpark içindeki belediyemize ait 40 adet dükkân 20/11/2020 tarihinde 10 yıllığına kiraya verilmiş.

İHALE YAPILDI MI?

Kentpark’daki dükkânlar korumasızlıktan yakılıp yıkıldığı zaman; o dükkânlar bizim değil, şahısların dükkanları demiştiniz? Bakıyoruz ki Belediye’nin 40 dükkânı varmış. Bu dükkânlar için ihale yapıldı mı? m2 birim fiyatı baz alınarak mı kiraya verildi. Değer kaybı yaşandı mı? Başkan olarak göreve gelmeden 31 Mart 2019 öncesi kiraya verilen dükkân var mı? Var ise m2 ‘si kaç TL’ye kiraya verildi? Yıllık kira artış oranlarında, hangi artış oranı baz aldınız? Fen İşleri Müdürlüğünün Faaliyetlerine Baktığımızda; bordür, kilit taşı, mineral taş kaplama, taş duvar örme, korkuluk montajı, asfalt vs. faaliyetleri var, kar küreme logar temizleme vs. Ayrıca Necmettin Erbakan Kültür Merkezi; otopark kısmında tadilat ve güçlendirme yapılmış.

BİR TEK YATIRIM YAPILMAMIŞ

Sizinde şahit olduğunuz gibi; gözle görülür tek bir yatırım yapılmamış. Necmettin Erbakan Kültür Merkezinin otopark Kısmında güçlendirmeyi Fen İşleri mi yaptı yoksa yüklenici firma mı? Park-Bahçeler Müdürlüğü; Adı üstünde Park yapar, bahçe yapar ağaç diker. 2020 Yılında Çayırova’ ya kazandırdığı tek bir park var. 2020 Yılında engelli yurttaşlarımızın hayatlarını kolaylaştıracak; yolları, kaldırımları engelsiz hale getirecek 1m çalışma görmedik. Muhalefet olarak önergeler verdik. Yoğunluk yaşanan parklara akülü şarj cihazları koyun, engelli araçları için engelli acil yol yardımı, bakım için takım kurun dedik. Olmayan şeye var dediniz. Ve hiçbir önerimizi gerçekleştirmediniz. Gelelim 5 yıllık stratejik plana; yani seçim vaatlerinde; ilk 2 yıl hangi projeler vaat edildi. Hangileri gerçekleştirildi?

HİZMET ALINMASI ENGELLENMİŞTİR

2019-2020 Yılı için stratejik planda hedeflenen bir projede yok. Bu sebeple yapılan bir proje de yok, Çayırova için, Çayırova bütçesinden atılan bir temelde yok. Açılışı yapılan bir eserde yok. Bu sebeple; Syın Başkan stratejik plana uygun olarak bütçeyi yönetmiştir ve her hangi bir yatırıma teşebbüs etmemiştir. Sayın Başkanın birinci yıl alışma dönemi ikinci yılda pandeminin gölgesine sığındığı aşikârdır. Yıl 2021; Halen asfaltsız sokaklarımız var. Parkı olmayan mahallemiz var, yarım kalan kaderine terk edilmiş projeler var, güvenliği sağlanamadığından harabeye döndürülmüş ve değer kaybına uğratılmış öz kaynaklarımız var. Halkın hizmetine sunulmak için yapılan düğün salonu ve sosyal tesis; özel şahıslara kiraya verilerek, halkın ucuz ve kaliteli hizmet alınması engellenmiştir.

PROJE YAPILMADI

Kentpark’daki Belediye’ye ait 40 dükkân önce karartıldı, tinercilerin yuvası haline getirildi, değer kaybına uğratıldı, proje yapılış amacından çıkarıldı ve düşük meblağlarla 10 yıllığına kiraya verildi. Tüm bu olumsuzluklar; Çayırova halkı için yatırımın düşüklüğüne etki etmiştir. Emek Mahallesi’nde gecekonduda oturan yurttaşlar tek tek işgal ettikleri arsalar ellerinden alınmaya başlandı. Kendilerine yani 30-40 kişiye; yerinde bir sosyal konut projesi gündeme alınması için çaba sarf edilmeli. Yine Emek ve İnönü’de Kentsel dönüşüm mağdurları için yerinde bir konut projesine yaklaşılmadı yurttaşlarla beyin jimnastiği yapılmadı. Başkan 2019-2020 yıllarını; kendi yaptıkları ile değil Kocaeli Büyükşehir, Sağlık Bakanlığı vs. kurumların yapacağı projelerle övünerek gününü geçiriyor” dedi.

06 Nis 2021 - 22:28 Kocaeli/ Çayirova- Siyaset

Muhabir Hanifi Surun


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Halk Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Halk Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Halk Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Halk Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.