'Keyfi ve hukuksuz soruşturmayı kabul etmiyoruz'

Eğitim Sen Kocaeli Şubesi, parti ve STK'larla bir araya gelerek düzenlediği basın açıklamasında, Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine destek veren KOÜ'lü öğrencilere soruşturma açılmasına tepki göstererek, " Hukuksuz ve keyfi soruşturmaları kabul etmiyoruz" dedi.

Kocaeli Üniversite Dayanışması'na bağlı öğrenciler 11 Şubat günü Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri ve akademisyenlerine destek verdiği açıklamasına polis engel olmuş, 17 kişi gözaltına alınmıştı. Öğrencilere ve onlara destek verenlere Kocaeli 5. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından gözaltına alınan 17 kişiye soruşturma ve dava açıldı.

PARTİ VE STK'LAR DA KARARA TEPKİ GÖSTERDİ

Öğrencilere açılan keyfi soruşturmalara tepki gösteren Eğitim Sen Kocaeli Şubesi gerçekleştirdiği basın toplantısıyla kararı tanımadıklarını belirtti. Şube binasında yapılan basın açıklamasına, Eğitim Sen Şube Başkanı Suphi Yıldırım, Emek Partisi GYK üyesi Tarık Erkan, Sol Parti İl Başkanı Ömer Budak, SYKP İl Temsilcisi Çetin Ak, TMMOB İKK Sekreteri ve MMO Şube Başkanı Murat Kürekçi, Yapı Yol-Sen Kocaeli Şube Başkanı Etem Kartal'ın yanı sıra öğrenciler de katıldı. Yapılan açıklamada keyfi soruşturmaların bir an önce iptal edilmesi gerektiği söylendi.

HAKLARIMIZ AYAKLAR ALTINA ALINIYOR

Basın açıklamasını Eğitim Sen Kocaeli Şube Sekreteri Ömer Furkan Özdemir okudu. Özdemir açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

 “Aylardır üniversite iradesinin yok sayılmasına karşı direnen Boğaziçi Üniversitesi bileşenleri, siyasi iktidar tarafından hedef gösterilmeye çalışılmakta, defalarca gözaltılar ve tutuklamalarla susturulmak istenmektedirler. Rektörlerin üniversite bileşenlerince seçilmesi yerine, üniversiteye kayyum atanmasını tercih eden ve bu tercihinde ısrarcı olan siyasi iktidar, üniversite bileşenlerinin her türlü hak arama mücadelesini zor kullanarak bastırmaya çalışmakta; anayasal haklarımız ayaklar altına alınmaktadır. 

MİLLETİN İRADESİNE TAHAMMÜL EDEMİYORLAR

Dün Ankara Üniversitesi Cebeci kampüsünde akademisyen cübbelerini polis postallarıyla ezenler, bugün Boğaziçi Üniversitesi’nin kapısına polis kelepçesi vurmakta, öğrencilerimiz, akademisyenlerimiz yerlerde sürüklenerek gözaltına alınmaktadır. Her fırsatta “millet iradesi”ni ve “demokrasi”yi dillerinden düşürmeyenler, “millet iradesi”ne de üniversite iradesine de tahammül edememektedirler. Polis şiddetiyle gözaltılar yetmeyince açılan davalarla, tutuklamalarla, ev hapisleriyle demokratik bir üniversite ve demokratik bir ülke talebini bastırmaya çalışmaktadırlar. 

POLİS ŞİDDETİNİ KABUL ETMİYORUZ

Hayır! Kabul etmiyoruz! Kayyum üniversite yönetimlerimi kabul etmiyoruz! Üniversite öğrencilerine yönelik polis şiddetini kabul etmiyoruz! Akademisyenlerin soruşturma ve ihraçlarla susturulmaya çalışılmasını kabul etmiyoruz! Yandaş kadrolaşmalarla üniversitelerin üniversite olmaktan çıkarılmasını kabul etmiyoruz! Anayasal haklarımızdan olan barışçıl gösteri hakkımızın, basın açıklaması hakkımızın, ifade özgürlüğümüzün ihlal edilmesini; buna itiraz etmenin ise yargılama konusu yapılmasını kabul etmiyoruz! Durumdan vazife çıkaran üniversite yönetimlerinin hukuksuz soruşturmalarını kabul etmiyoruz! 

KOÜ’YÜ UYARIYORUZ

Bu vesileyle bir kere daha Kocaeli Üniversitesi yönetimini uyarıyoruz: Hukuksuz ve keyfi soruşturmalar derhal iptal edilmelidir. Bilinmelidir ki Kocaeli Üniversitesi, yıllardır sürdürülen soruşturma uygulamalarına, hukuksuz ihraçlara, baskı politikalarına rağmen özerk-demokratik üniversite ve bilimsel eğitim talebinin engellenemediği bir geleneğe sahiptir. Öğrencisiyle, idari ve teknik personeliyle, öğretim elemanlarıyla, temizlik ve güvenlik görevlileriyle birlikte üniversite bileşenleri dün olduğu gibi bugün de direnmeye devam edecektir.

KEYFİ SORUŞTURMALAR İPTAL EDİLSİN

Bizler, herkesi, atanan kayyumu kabul etmeyen Boğaziçi Üniversitesi bileşenleriyle dayanışmaya, bu dayanışmayı büyüten Kocaeli Üniversitesi bileşenleri ve Türkiye’nin dört bir yanındaki diğer üniversite bileşenlerine ve  özerk-demokratik üniversite talebine sahip çıkmaya ve insan, toplum ve doğa yararına üniversite mücadelemize destek olmaya çağırıyoruz! Bir kere daha ve daha güçlü bir sesle haykırıyoruz: Özerk-demokratik üniversite talebi yargılanamaz! Keyfi soruşturmalar iptal edilsin! Aşağı bakmıyoruz!”

 

07 Nis 2021 - 11:35 Kocaeli/ İzmit- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Halk Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Halk Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Halk Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Halk Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.