"İktidarın kadın düşmanlığı devam ediyor"

İzmit Belediyesi çalışanlarının örgütlü olduğu Tüm Bel-Sen ve Genel-İş Kocaeli Şubesi, İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in de katılımıyla İstanbul Sözleşmesi ile ilgili yaptıkları açıklamada, “Anayasa hiçe sayılarak oluşturulan kararname ile iktidarın Kadın düşmanlığı devam ediyor” dedi.

Mehmet Emin Uyar
Mehmet Emin Uyar Tüm Haberleri

Tüm Bel-Sen ve Genel-İş sendikalarının örgütlü olduğu İzmit Belediyesi'ndeki memurlar ve İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in de katılımıyla İzmit Belediyesi önünde, " İstanbul Sözleşmesine Sahip Çıkıyoruz" başlıklı basın açıklaması gerçekleştirdi. Yağmur altında yapılan açıklamaya bediye çalışanlarının yanı sıra EMEP İl Başkanı Arzu Erkan ve BES Şube Başkanı Yeliz Yılmaz Karstarlı ve CHP üyeleri de destek verdi. Açıklamayı Tüm Bel-Sen Kocaeli Şube Yönetim Kurulu Üyesi Güzide Saatçi okudu. Açıklamada, İstanbul Sözleşmesi’nin toplumsal cinsiyet eşitliği ilkesine dayandığından dolayı iktidarın hedefi halinde geldiği belirtildi.

“İKTİDARIN KADIN DÜŞMANLIĞI DEVAM EDİYOR”

Güzide Saatçi’nin okuduğu ortak basın açıklamasında şu ifadeler ye aldı:

“2011 yılında imzalanan ve 2014 yılında TBMM onayıyla yürürlüğe giren 'İstanbul Sözleşmesi' ismiyle anılan "Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi'nin geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile feshedildiği açıklandı. Bir uluslararası sözleşme hangi usulle yürürlüğe girdiyse, aynı biçimde yürürlükten kaldırılabilir. Meclis, devre dışı bırakılarak, anayasa hiçe sayılarak oluşturulan kararname ile iktidarın Kadın düşmanlığı devam ediyor. İstanbul Sözleşmesi kadınların her türlü şiddet ve ayrımcılıktan korunması, kadınlarla erkekler arasında eşitliğin yaygınlaştırılması, bu amaçlar için kapsamlı bir çerçeve, politika ve tedbirler tasarlanması ve uluslararası işbirliğinin yaygınlaştırılmasını sağladığı için uzun süredir iktidarın hedefindedir.

“İKTİDARIN HEDEFİNDE”

İstanbul Sözleşmesi 'toplumsal cinsiyet eşitliği' ilkesine dayandığı için sürekli olarak iktidarın hedefi haline getirilmiştir. TBMM'nin çoğunluğu ile yürürlüğe giren bir sözleşmenin, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile yürürlükten kaldırılması Anayasa'ya aykırıdır. Anayasamızın 90. maddesi gereği, usulünce yürürlüğe giren Temel Hak ve Özgürlüklere İlişkin Uluslararası Antlaşmalar kanun hükümdedir, hatta normlar hiyerarşisinde kanunların bile yüzerinde yer alır. Ayrıca İstanbul Sözleşmesi, Anayasa'nın 15 ve 17. maddelerinde düzenlenen 'Kişinin Yaşam Hakkı; maddi ve manevi varlığının bütünlüğüne dokunulmaması' 'Herkesin yaşama, maddi ve manevi hakkında sahip olduğu' 'Kimseye işkence ve eziyet yapılmayacağına' ilişkin temel hak ve özgürlüklere doğrudan ve birebir ilişkilidir.

"KADINA ŞİDDET CİDDİ ŞEKİLDE ARTTI"

Bu nedenle, Anayasa'nın 104. maddesi gereği, Anayasa'da yer alan temel hak ve özgürlüklere ilişkin Cumhurbaşkanı kararnamesi çıkarılması, hukuka aykırıdır ve Anayasal bir temeli yoktur. "Kadınlar toplumsal hayatın bütününde çok derin bir eşitsizlik ve adaletsizlik ile karşı karşıyadır. Pandemi ile birlikte bu eşitsizlik ve adaletsizlikler derinleşti. Hem kadınların ev içerisindeki yükü arttı, hem kadına yönelik şiddette ciddi şekilde bir artış oldu, hem de kadınlar çalışma hayatından daha fazla çekilmek zorunda kaldı. Kovid- 19 etkisiyle geniş tanımlı kadın işsizliği yüzde 43'lere ulaştı. Neredeyse her iki kadından birisi işsiz. Ve Türkiye'de kadının istihdama katılımı yüzde 26 düzeyine geriledi. Yani her dört kadından biri çalışabiliyor.

“EŞİTSİZLİK VE ADALETSİZLİKLER VARKEN NEDEN İSTANBUL SÖZLEŞMESİ”

Ve bu eşitsizlikler kadına yönelik şiddeti, kadın cinayetlerini giderek daha fazla arttırıyor. Böylesi bir süreçte kadınlar açısından bu eşitsizlikleri, adaletsizlikleri giderecek politikalar hayata geçirmek gerekirken İstanbul Sözleşmesi'nin tartışmaya açılması ve daha sonra da yürürlükten kaldırılması asla kabul edilmez. Bu ülkede kadınların İstanbul Sözleşmesi'nden çıkılmasına değil, şiddete karşı bu sözleşmenin etkin bir şekilde uygulanmasına ihtiyacı vardır. İstanbul Sözleşmesi'nin kaldırılmasını değil aksine kadına yönelik her türlü şiddetin kaynağı olan toplumsal cinsiyet eşitsizliğine karşı daha etkin önlemler alınmasını, İstanbul Sözleşmesi'nin ve 6284 sayılı Yasa'nın uygulanmasını talep ediyoruz. Çalışma yaşamındaki şiddetin önlenmesi için ILO'nun 190 sayılı sözleşmesinin kabul edilmesini istiyoruz.

"HUKUKSUZ BİÇİMDE İPTAL EDİLDİ"

Başta İstanbul Sözleşmesi olmak üzere haklarımızı koruyan ve geliştiren her türlü yasaya, emeğimize, bedenimize, ülkemize ve geleceğimize sahip çıkmak için omuz omuza mücadeleye devam edeceğiz." Bu nedenle TBMM'nin iradesi hiçe sayılarak, İstanbul Sözleşmesini hukuksuz bir biçimde iptal eden Cumhurbaşkanlığı KHK'sı geri çekilene ve sözleşmenin yükümlülükleri yerine getirilene kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. TÜM BEL-SEN ve GENEL iş Sendikaları olarak erkek-devlet şiddetine karşı yaşam güvencemiz olan İstanbul sözleşmesine sahip çıkıyor, İstanbul Sözleşmesinden vazgeçmiyoruz

08 Nis 2021 - 14:31 Kocaeli/ İzmit- Gündem

Muhabir Mehmet Emin Uyar


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Halk Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Halk Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Halk Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Halk Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.