'Kartepe Belediyesi'ndeki kirli işler ortaya çıkarılsın'

Mimarlar Odası Kocaeli Şubesi, Kartepe Belediyesi’nde bazı yönetici ve personellerin seçilmiş mimarlara iş yönlendirmek suretiyle rant elde ettiği ve haksız rekabete neden olduğu iddiasında bulundu. Konu ile ilgili yapılan açıklamada "Uzun dönemdir mesleğin yarası haline gelen belediyelerdeki iş yönlendirmelerin arkasındaki kirli ilişkiler ortaya çıkarılmalıdır" ifadelerine yer verildi.

TMMOB Mimarlar Odası Kocaeli Şubesi’nden yapılan açıklamada, Kartepe Belediyesi’nin mimar listesi hazırladığı ve o listedeki mimarlara iş yönlendirildiği iddia edildi. Açıklamada bir ihbar üzerine bu listeye ulaşıldığı belirtilirken “Uzun dönemdir mesleğin yarası haline gelen belediyelerdeki iş yönlendirmelerin arkasındaki kirli ilişkiler ortaya çıkarılmalıdır” denildi.

Mimarlar Odası Kocaeli Şubesi’nin iddiasına göre, belediyede görevli bazı yöneticiler ve personeller eş, dost, akrabalık bağı nedeniyle ya da ticari kar ortaklığı kurarak mimarlara iş yönlendiriyor. Açıklamada konuyla ilgili yasal sürecin başlatıldığı da belirtilerek “Konu ile ilgili incelemelerin derhal yapılması için yetkili mercilerin harekete geçmesi beklenmektedir” ifadesine yer verildi.

 Açıklamanın tam metni şöyle:

"Mimarlık hizmetlerine yönelik talep, inşaat sektöründeki durağan dönemde azalırken, haksız rekabetin, meslek dışı faaliyetlerin önüne geçmek için şube olarak verdiğimiz mücadelede, bugün başka bir cephe açılmıştır. Bir ilçe belediyesinin yetkisini aşarak ve yasaları çiğneyerek birkaç meslektaşımıza iş yönlendirmek üzere mimar listesi hazırladığı ve mimar arayan vatandaşlara bu listeyi verdiği tarafımıza yapılan ihbar üzerine tespit edilmiştir.

“KİRLİ İLİŞKİLER ARAŞTIRILMALI”

Uzun dönemdir mesleğin yarası haline gelen belediyelerdeki iş yönlendirmelerin arkasındaki kirli ilişkiler ortaya çıkarılmalıdır. İlçe belediyelerinde eşi, dostu, akrabası ile ilişkisini kullanarak veya mimarla ticari kar ortaklığı kurarak iş yönlendiren belediyede görevli memur, amir, müdür ve başkan yardımcılarının mimarlık mesleği üzerinden rant elde etme serüveni sona ermek zorundadır.

HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILDI

Son örneği Kartepe Belediyesi’ndeki personellerin “KARTEPE’DE HİZMET VEREN MİMARLAR” listesi oluşturarak vatandaşı seçtikleri mimarlara yönlendirdikleri tespit edilmiş olup konuya şubemiz tarafından derhal müdahale edilmiştir. Gün içerisinde yapılan görüşmeler sonrasında belediye personelleri hakkında hukuki süreç başlatılmıştır.

“İŞLER SEÇİLMİŞ MİMARLARA VERİLİYOR”

Kartepe Belediyesi’nde 2020 yılında alınan ruhsat adedi 421 iken, bu işlerin 194 adedinin listede adı geçen 8 mimar tarafından yapıldığı tespit edilmiştir. İlçede 13 mimarın Büro Tescil Belgesi alarak mimarlık faaliyeti yürüttüğü, listede adı olmayan 5 mimarın bu 421 işin yalnızca 43 adedini yaptığı görülmektedir. Bu işlerin neden seçilmiş birkaç mimara verildiği, bu yönlendirmelerin bir menfaat doğrultusunda yapılıp yapılmadığı araştırılmalıdır.

“MENFAAT Mİ ELDE EDİLİYOR?”

Kamu personelinin 657 sayılı Kanun kapsamında gelir getirici ticari faaliyette bulunması, yaptıkları işlerden doğrudan veya aracı eliyle her ne ad altında olursa olsun menfaat sağlamaları yasaklanmıştır. Yasaya rağmen, doğrudan veya dolaylı olarak menfaat elde edilip edilmediği araştırılmalı, yapılan işlerden dolayı ilgili memurların, birim amirlerinin, müdürlerin, başkan yardımcılarının ve dahi başkanların banka hesapları incelenmelidir. Konu ile ilgili incelemelerin derhal yapılması için yetkili mercilerin harekete geçmesi beklenmektedir.

“LİSTEDEKİ İSİMLERLE İLGİLİ ŞUBEMİZCE SORUŞTURMA YAPILACAK”

Belediye personeli ile ilgili hukuki sürecin yanında, listede yer alan mimarlarla ilgili soruşturma başlatılmıştır. Mimarların listeden dolayı haksız rekabet ederek kazanç sağladığının ve Mesleki Davranış Kuralları Yönetmeliği’ne aykırı hareket ettiğinin tespit edilmesi halinde Onur Kurulu’na sevk edileceğini tüm meslektaşlarımıza bildiriyoruz.

Bugün Kartepe’de ortaya çıkan bu durumun tek örneği elbette yalnızca Kartepe Belediyesi değildir. Kocaeli’deki tüm ilçe belediyelerini ve görevli kamu çalışanlarını yasalara uymaya çağırıyoruz. Yasaya aykırı bir başka yönlendirmenin tespiti halinde, sürecin hukuki zemine taşınacağını da ihtaren bildiriyoruz!”

10 Nis 2021 - 10:51 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Halk Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Halk Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Halk Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Halk Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

04

Hadi Bakalım - bütün imar çalışanlarının ve müdürlerin mal varlığını bi araştırın bakalım neler çıkacak

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 11 Nisan 01:22
03

????? - Belediye ve bazı üst yönetici arkadaşlar bu işleri rutine indirmiş. Ticarimi ahbap çavuş iliskiisimi bilemem ama namuslu bir savcı olaydi belki yıllardır süre gelen bu durumlara müdahil olurdu. Ama şükür ki öyle bir derdimiz yok

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 10 Nisan 20:14
02

Adalet - Kartepede o kadar işsiz genç varken eski körfez belediye başkanı ismail baranın özel kalemden kıyak memur yapılması zaten başlı başına Mustafa Kocamanın yaptığı en sorunlu uygulamalardan biridir.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 10 Nisan 16:50
01

? - Sanki körfez belediyesinde dirum çok farklı.

İmar bölümünde çalışanların çoğunun eşleri türköz inşaatta çalışıyor.

İnşatlarının doğru dürüst kontrol edilmedigi yıllardan beri dilden dile dolaşıyor körfezde!

Mesela eski başkan baran yasal olmadığı ve usulsüzlük tespit ettigi petkim park evlerini önce mühürledi.

Sonra kimsenin anlamadığı bir sekilde mühürü kaldırdı petkim evleri bitirildi.

Soru şu yasalsa neden mühürlendi?

Yasal değilse mühür neden kaldırıldı?

O projenin onayında ve ruhsatında körfez belediyesinden kimlerin imzası vardı?

Bu kişilerin bazılarının eşleri türközde çalışmaya devam ediyorlar mı?

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 10 Nisan 16:46