Büyükşehir 3 katrilyonluk bütçeyi muhalefetten kaçırdı

Büyükşehir Belediye Meclisinde tartışmalara neden faaliyet raporunu eleştiri yağmuruna tutan CHP Grup Başkan Vekili Engin Taşdemir, “Yaklaşık 3 katrilyonluk bir bütçeyi geçtiğimiz hafta perşembe günü yarım saat içinde görüşüp karara bağladılar” dedi.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Nisan ayı meclisinde gerginliğe neden olan faaliyet raporuyla ilgili CHP Grup Başkan Vekili Engin Taşdemir ve diğer meclis üyeleri CHP Kocaeli İl Başkanlığı binasında basın açıklaması yaptı. Faaliyet raporunu eleştiren CHP Grup Başkan Vekili Engin Taşdemir, faaliyet raporunun yarım saatlik bir zaman dilimi içerisinde görüşülüp karara bağlandığını dile getirdi. Taşdemir, faaliyet raporunun eksik hazırlandığını ve yapılmayan bir çok projenin dahil edilmediğini söyledi

YANGINDAN MAL KAÇIRIRCASINA

Taşdemir açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Büyükşehir yönetimi faaliyet raporunu 1 hafta önceden 20 Nisan tarihinde 2. Meclis oturumunda görüşeceğini tarafıma iletmişler. Bende kendi gurubumuzdaki arkadaşlarıma bu doğrultuda bilgi vermiştim. Yaklaşık 3 katrilyonluk bir bütçeyi geçtiğimiz hafta perşembe günü yarım saat içinde görüşüp karara bağladılar. Tıpkı yangından mal kaçırır gibi bir an evvel görüşerek geçiştirdiler. Bu yapmalarının altında yatan ana sebep muhalefet incelemesin, görüş bildirmesin, bizde her şeyi güllük gülistanlık gösterelim olmuştur” dedi.

FAALİYET RAPORU DEĞİL SEÇİM BEYANNAMESİ

Biz geçen hafta Perşembe günü, alelacele gündeme aldıklarında, Büyükşehir Belediye başkanının faaliyet raporu sunacağını sanıyorduk. Oysa Faaliyet raporu değil seçim beyannamesi hazırlamışlar. -cekli ve -caklı birçok projenin yapılacağından bahseden ama 2 yıl süre içerisinde maalesef ortaya elle tutulur hiçbir proje çıkaramayan bir yönetim ile karşı karşıyayız. Sayın Başkana artık faaliyet yapması ve kente dokunması gerektiğini hatırlatmak gerekiyor. Genel olarak faaliyet raporunun büyük bir kısmı, yapılması planlanan projeler ve resimlerle doldurulmuş bu anlamda geçmiş yıllardaki eleştirimizin dikkate alınmadığı görülmektedir.

2 ADET ÜSTGEÇİT YAPILMADI

Kocaeli Büyükşehir’in faaliyet raporu kitabı 349 sayfa dan oluşmakta ve yaklaşık 90 sayfası tam sayfa resimden oluşmaktadır. Son 3 yıldır Raporun sonunda “Öneriler ve Tedbirler” başlığı altındaki “öneriler” bile aynı şekilde hazırlanıyor. Faaliyet Raporları, Stratejik Planlara ve Performans Programlarına uyumlu olmalıdır. Mesela size hedeflenen ama yapılmayanların sadece birkaç tanesini söyleyeyim. Yapılması gereken yayalaştırma projesi 2 adet ama hiç yapılmamış. Yapılması gereken yaya üst geçidi 4 adet ama 2 adet yapılmış.

EKSİK YAPILMIŞ

Projesi yapılan metro hattı uzunluğu şu ana kadar 0.Projesi yapılan tramvay hattı uzunluğu 2 km yapılması öngörülmüş ama 0,9 km de kalmış.  Plajyolu- Kuruçeşme tramvay hattı imalatının tamamlama oranı %0 Mehmet Ali Paşa-Kocaeli Hastanesi tramvay hattı imalatının tamamlama oranı %0 Yapılması gereken beton yol imalatının uzunluğu 30 km ama yapılan 12 km. Projesi tamamlanan kapalı otopark sayısı 2 adet olması gerekirken 1 adet yapılmış. Projesi yapılan bisiklet yolu uzunluğu 12 km olması öngörülürken 6 km yapılmış. Buna benzer onlarca faaliyet gerçekleşmemiş veya eksik yapılmıştır.

ÇÖP FABRİKASINI NEDEN YAPILMIYOR?

Büyükakın’da her fırsatta Alikahya bölgesinde insanlar artık nefes alamıyor. Çöp alanı yeterince doldu. Alınan bir önlem yok. Karaosmanoğlu son 2-3 yıl boyunca çöp fabrikası bir an önce yapılacak demişti. 2 yıldır da Tahir bey yönetiyor. Kendisi de yapılacak dedi. Çöp fabrikasını neden hala yapmadılar? 4 yıldır büyükşehir yönetimine öneri sunuyoruz. Evden başlayarak çöpte ayrıştırmayı sağlayacak çözümler üretelim diye. Ama nafile. Bu anlamda attıkları bir adım yok.

KENTİN NÜFUSU ARTTIKÇA YATIRIMLAR AZALIYOR

Büyükşehir belediyesinin son 3 yıldır gider bütçeleri sürekli düşmektedir.2018 yılında 2.786.000.000 lira, 2019 yılında 2.297.000.000 lira, 2020 yılında 2.124.000.000 lira görüldüğü gibi kademeli olarak gider bütçesi düştüğü gibi yatırımlarda düşmüştür. Park Bahçeler müdürlüğünde bile öngörülen bütçe 146.600.000-TL iken gerçekleşen bütçe 94.415.000-TL de kalmıştır.2018 yılında nüfus 1.883.000, 2019 yılında nüfus 1.906.000, 2020 yılında nüfus 1.997.000.Bu kentin nüfusu arttıkça yatırımlar azalmaktadır.

ERTELEDİK DİYORLAR

Birçok kültür, turizm, sanat ve sportif faaliyetler ve projeleri, pandemi nedeni ile iptal edildi. Fakat bakıyoruz ki bu daire başkanlıklarının harcamaları önceki yıllarda ki harcama ile aynı. Örneğin Kültür ve Turizm Daire Başkanlığı 2019 yılında 55 Milyon TL harcamışken, 2020 Yılında birçok faaliyeti iptal edip en düşük performansı sergilenmesine rağmen 54 Milyon TL harcama gerçekleştirmiş. Geziler, konserler ve birçok kültürel faaliyetleri pandemiden dolayı erteledik diyorlar. Oysa 2019 da Kültür Daire Başkanlığı 55.328.000-TL harcamış.

RAKAMLARDA ÇELİŞKİLER VAR

2020 yılında da Kültür Daire Başkanlığı 53.620.000-TL harcamış. Buradaki çelişkiyi de kamuoyunun takdirine bırakıyoruz. Yine önemli çelişkilerden biriside araç kiralamaları ve yakıt tüketimi ile ilgili.2020 yılında 554 araç kiralanmış. Araç kiralaması için 22.925.662-TL ödenmiş. Resmi ve kiralık araçların yakıt gideri için de, 13.002.141-TL ödenmiş. Yani geçmiş yıllara oranla kent genelinde daha az çalışan bir yönetim görülmesine rağmen akaryakıt tüketiminin yaklaşık %10 arttığını görüyoruz. 2019 yılında 2,9milyon litre yakıt tüketimi varken 2020 yılında 3,1 milyon litreye çıkmış tüketim. Yine araç sayılarında da azalma söz konusu değil.

BÜYÜKAKIN MUTLU OLACAKSA

Büyükakın 2 yılda 2.3 milyarlık yatırım yaptığını belirtti. Asla yapılan yatırımları küçümsemiyoruz. Fakat şunu da belirtmeden geçmeyeceğim.2 yılda Sermaye Gideri ve Mal Alım Hizmetleri için harcanan toplam tutar 2.903.734.000 lira .Yani bu tutarın içinde akaryakıt alımından tutunda, eşya mobilya v.b alımlarına kadar her şey var. Büyükakın, İSU’nun harcamalarını da buna kattıysa, burada bir hata vardır. Su yu biz bedava mı içiyoruz arkadaşlar. Suya para ödüyoruz tabi ki para kazandığı ve kar elde ettiği bir kurum yatırım yapacak. Şayet merkezi yatırımları katıyorsa, o zaten başlı başına bir hatadır. Eğer Büyükakın mutlu olacaksa, Cumhuriyet döneminden beri yapılan bütün yatırımları Büyükakın yapmış sayalım. Olsun bitsin.”

20 Nis 2021 - 13:04 Kocaeli/ İzmit- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Halk Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Halk Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Halk Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Halk Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.