Usulsüz görevlendirmeler TAM GAZ!

Gebze Fatih Devlet Hastanesi idari birimindeki bazı sağlık çalışanları usulsüz görevlendirmelerle çalıştırılmaya devam ederken bir yanda da hastaneye gönüllü geçici personel alınması yerine mevzuata aykırı şekilde sağlık personeli alımı yapılıyor.

Mehmet Emin Uyar
Mehmet Emin Uyar Tüm Haberleri

Kocaeli’deki sağlık sektöründe yaşanan birçok skandal olaylara her gün bir yenisi daha eklenmeye devam ediyor. İlimizde uzun yıllardır devam etmekte usulsüz görevlendirmelerin sonu gelmiyor. Özellikle yetkili sendikaların, usulsüzlüklere dair bir çalışmaları olmadığı görülüyor.

İDARİ BİRİMDELER

İlyas Sarı’nın Başhekimliğini yaptığı Gebze Fatih Devlet Hastanesinde farklı branşlarda görevli olan sağlık çalışanları mevzuata aykırı olmasına rağmen idari birimlerde çalıştırılıyor. Elde ettiğimiz bilgilere göre, ebe ve hemşire gibi sınıflarda çalışan F.B., A.T., F.T., F.S, E.T., Y.N., ve H.T. isimli sağlık çalışanları mevzuata aykırı şekilde Gebze Fatih Devlet Hastanesi’nin idari biriminde görevli olarak çalışıyor.

Devlet Memurları Kanunu’nun 45. Maddesinde: “Hiçbir memur sınıfının dışında ve sınıfının içindeki derecesinin altında bir derecenin görevinde çalıştırılamaz” ifadesi yer alıyor. Kanundaki bu maddeye uymayan hastane yönetimi kendisine yakın olan isimleri, rahat iş diye idari birimde görevlendiriyor.

MEVZUATA AYKIRI GÖREVLENDİRME

Ayrıca Dilovası Hastanesi ve Darıca Farabi Devlet Hastanesinden, Gebze Fatih Devlet Hastanesi’ne personel ihtiyacı olmadığı halde sağlık çalışanlarının geçici olarak görevlendirildiği öğrenildi. Hastanede gerçekten bir ihtiyaç olduğu halde, idari birimlerde çalıştırılan, hemşire, ebe görevindeki sağlık çalışanlarının görevlendirilmesi gerekirken başka hastaneden usulsüz şekilde personel alınıyor.

KANUNDA YERİ YOK

Sağlık Bakanlığının geçici görev esasına göre geçici görevlendirmeler, önceden duyurulan ilanla belirlenen gönüllü sağlık çalışanlarının yollanması gerekiyor. İkinci bir seçenekte ise hastanedeki sağlık çalışanlarının hizmet puanına göre görevlendirilmesi yer alıyor. Kanuna aykırı olan bu keyfi uygulamalarla, görev yerleri değişen sağlık çalışanları mağdur ediliyor. Fakat hastane yönetimi bu yola başvurmayarak kanunsuz şekilde hastaneye sağlık personeli alımı yapıyor.

Yine Sağlık Bakanlığı’nın Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün “Geçici Görevlendirme” başlıklı genelgenin 6. maddesine göre, “Görevlendirilmek üzere öncelikli gönüllü olan personelin değerlendirmeye alınması gerekmektedir” diyor.

ERGÜNEY SESSİZ KALIYOR

Kocaeli İl Sağlık eski Müdürü Şenol Ergüney’in döneminde devam eden bu usulsüzlüklere, 8 Ekim’de Ergüney’in yerine gelen mevcut il sağlık müdürü Yüksel Pehlevan’ın sesini çıkarmaması sağlık camiasında tepkilere neden oluyor. Pehlevan’ın bu kanuna aykırı uygulamalara karşı çıkması ve tepki koyması bekleniyor. Bakalım Pehlevan bu konu hakkında bir açıklama yapacak mı veya her zaman ki gibi sessiz mi kalacak hep beraber göreceğiz.

19 May 2021 - 17:08 Kocaeli/ İzmit- Sağlık

Muhabir Mehmet Emin Uyar


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Halk Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Halk Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Halk Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Halk Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

12

Ersoy Kandemir - Yüksel bey sana makamındada Ahmet Sarıışık’ın yanında söyledim,Hasan Şenol devri kapandı,lakin senin müdürlüğün ile ilgili çok ciddi söylentiler var,eyvallah iyi bir insansın sözüm yok,lakin bir idareci olarak geçmişteki usulsüzlükler devam ederse bu senin gibi bir müdürün harekete geçmesi gerektiği anlamını taşır,biraz rahatsızım bugün yanına gelemedim ama yanına gelen başhekimlerden de az çok be konuştuğunuzdan da haberim oluyor,yani oraya gelmiyorum diye gözümü üstünüzden ayırdığım anlamına gelmiyor,sana söylediklerim yazdıklarımdan AKP bürokrasisi rahatsız olmuyor mu?Bak ciddi iddialarım var cevap vermiyorsun tamam ,tekzip ettiğin bir haber var kapı kitleyen yalancı iftiracı münferit zat ile ilgili hadi ona da tamam,sence benden bu kadar neden çekiniyorlardı geçmiştekiler sen hiç hissetmiyor musun benim dediklerimi,anlamıyor musun bilemiyorum ama,bir meslektaşınız olarak pandemi sürecinde sizlere sorduğum sorular sizleri sıkıntıya sokmak için değildir,Şenol adlı işbilmez idarecilerinin yaptığı hataların devam etmesi ve halkın zarar görmesindedir,herkes sussa ben hesap sorarım bilginize!

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 20 Mayıs 21:40
09

Gundi - Kardeşim başına bişey gelmesin maşallahın var.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 20 Mayıs 12:08
08

Münevver Karasurat - Bir kerede olumlu bir haber çıkmaz şu görevlendirmeyle ilgili,hep adam kayırmacılık,cemaatçileri siyasileri kollamayla geçti Kocaeli’de seneler,hiç çekinmiyorlarda,Allah çokluklarından çocuklarından çıkarsın devletin milletin hakkını yiyenlerin,Yüksel bey sizi Gölcük’ten tanırım,zerre yanıltmadınız bizi,diğer birçoklarının yüzü keçeleşmişti siz niye bu adamlara dur diyemiyorsanız anlayamıyoruz,acaba Gölcük’ten beri basiretiniz mi bağlandı,kara büyümü yapıldı size,yazık gerçekten

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 20 Mayıs 09:45
07

Gölcük spor - Al birini vur ötekine , köklü değişiklikler olmadığı sürece bu iş devam eder gider.Hele şehir hastanesi açılacak gitmek istemeyen torpilli hemşire ve ebelere şimdiden yerler bulunmakta

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 19 Mayıs 23:12
06

Hahahha - Şaşırdikmi? tabiki hayır,aynı gorevlendirmeler Körfez devlet hastanesi içinde de mevcut, hatta pdc dolu olmasına rağmengecici görevle gelip torpilliyim diyen hemşireye kadronuda alacağız sözü verilmiş,ayrıca yetkili sendikanın iş yeri temsilcisi geçici görevle il sağlık müdürlüğne geçici görevlendirme si yapılmış diye iddaâlar bulunmaktadır bekleyelim gerçekliği ni hep birlikte görelim

Yanıtla . 5Beğen . 1Beğenme 19 Mayıs 20:50
11

Gazeteci Eskisi - @Hahahha 06 nolu yoruma cevabı: Mülga 02/03/2018 tarih ve 30348 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan yönetmelik derki; ..... ÖNCEDEN DUYURMAK SURETİ ile talepte bulunan personeli geçici olarak görevlendirebileceği gibi, ihtiyaç halinde re'sende görevlendirebilir, re'sen yapılan geçici görevlendirme süresi bir mali yılda 2 ayı geçemez, düne kadar Körfez D.H.'ne geçici görevle personel gönderilirken, nasıl bir ihtiyaç hasıl oldu da Müdürlüğe Körfezden geçici görevli personel alınıyor, özel bir vasıfamı haiz enteresan, yerel basın takipçisi olsun. Sertifikalılar bile farklı farklı yerde değerlendiriliyorken çok ilginç.

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 20 Mayıs 14:27
10

Gazeteci Eskisi - @Hahahha 06 nolu yoruma cevabı: Yetkili ama, atama ve yer değişikliklerinde etkili sendikadan hep bu tür örnekler görüyoruz, şaşırdıkmı tabi ki hayır, Sn. Pehlevan PDC'yi Bakanlık sitesinden herkes görebiliyor, yapılan bu görevlendirmelerde;

Kamu yararı mı,

Yoksa kamu zararımı var?

Planlama eksikliğimi,

Yoksa birilerinin baskısımı var?

Torpil mi söz konusu,

Yoksa adil hizmet puanlamalarımı?

Devlete sadakat ve liyakatı da unutmamalı. Suçsuzluk ve masumiyet karinesi esastır, aksi ispatlanmadığı süreçte herkes suçsuzdur, ama adı şaibelere karışmış kişiler kamuoyu önünde halen zan altındayken, tekzip ve yalanlama haberleri yaptırmadıkları gibi yargıda da karşı iddiada bulunanlarla yüzleşilmedi yanlış hatırlamıyorsam, çalıştığınız bu kişilere kefilmisiniz?

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 20 Mayıs 13:27
05

Gazeteci Eskisi - Körfez ilçe unutulmasın, masabaşı çalışan sağlıkçılar ve yetkisi olmayan diğer sınıf mensubu arkadaşlar Devlet Hastanesi: N.K., D.İ., B.D., M.Ü., C.Ş.,N.U.,G.M., S.K.,Z.S.,Ö.K., birde kadrosu olmadığı halde, müdür yardımcısı kadrosunda çalıştırılan ATT, başka varmı? var var onuda yetkililer söylesin.Diş Hastanesi I.A.,O.A. Y.K.,H.Ç. eski gazete küpürlerinden bunlar çıktı, halen devam, yenileride araştırsınlar, eksiğim varmı? vardır vardır.

Yanıtla . 4Beğen . 5Beğenme 19 Mayıs 20:16
14

Gazeteci Eskisi - @Gazeteci Eskisi 05 nolu yoruma cevabı: Açıklama için benden onay beklemenize, veya şans tanımam diye bir hususa gerek yok, yazılanlar yalansa tekzip yazısı yayınlayacağım ve özür dileyeceğim evet lütfen açıklamalarınızı yaparmısınız, yalan neresinde bunun, Sağlık Hizm. Sınıfında olduğunuzmu yalan, idarede çalıştıklarınızmı, lütfen yazımı yalanlayınız,ilaveten teknik hizmetler sınıfında olan kişi, masabaşı çalışmıyormu.Lütfen bilmediklerimi yazarak yalanlayınız dahasını da yazayım mı? Bi konak Hastanesi vardı, pardon o başka habere vereceğim cevaptı. Sizlerle alakası yok bilgisayarımın silme ve geri alma tuşları çalışmıyor, onun için yazdıklarımı silemiyorum, duyarlılığınızdan ve cesaretinizden dolayı teşekkür ederim.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 21 Mayıs 15:12
13

G.m - @Gazeteci Eskisi 05 nolu yoruma cevabı: KEŞKE RUMUZ YERİNE KENDİ ADINI KULLANABİLECEK KADAR CESUR OLASAYDINDA BİZLERDE SANA AÇIKLAMA ŞANSI YAKALAYABİLSEYDİK..

Yanıtla . 2Beğen . 3Beğenme 21 Mayıs 08:35
03

Sağlıksız - Sağlık Müdürlüğü'nde tam anlamı ile sağlıksız uygulamalar tam gaz devam, usulsüzlükler için ayak gazdan hiç çekilmiyor, yıllardır bu görevlendirmeler için haberler yapılıyor belliki makam sahipleri kanunsuz uygulamalara devam ediyor, gücü kimden alıyorlar acaba? Yetkili sendika üyelerine has bir uygulamamı acaba? Zarar vermeme kuralı vardır sağlıkta, bir şey yapmıyorsanız ey yetkililer çalışma huzurunu bozmayın yeterki.

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 19 Mayıs 19:43
02

Şisssttt Sessizlik - Şisssstttt sessizlik, Sn.Pehlevan'ında gazetelerdeki haberlerden sonra bilgisi oluyor galiba ama yinede sessizliğini bozmuyor, çok beyefendi bir insan. Kanun koyucular Kanunları koyuyor ama uygulayıcı makamdakiler, inatla uygulamıyor, bu usulsüzlükler nereye kadar devam edecek Sn. Pehlevan size bir kaç sorum olacak;

Kocaeli'nde yönetmeliklere uygun olmadan yıllardır geçici görevle kadrosu harici başka kurumda çalışan kaç personeliniz var? 100-200- 300- ..... ?

657'nin ilgili kanununlarına muhalif eden, sınıfı dışında masabaşı çalışan kaç personeliniz var? 200-300-400-....?

Makam sahipleri 657'yi uygulamıyor ise, memurunun hu kanuna riayet etmesini beklemek doğru bir hareketmi?

Kocaeli Sağlık Müdürlüğü'nde bu ve buna benzer soruların sonu gelmez. Devletin makamında oturan bürokratların kanun uygulayıcısı olarak örnek olması gerekmezmi?

Kamu vicdanı adına elinizi yüreğinize koyun. O korunan kişiler öz evlat da, diğerleri üvey mi?

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 19 Mayıs 19:21
01

Coşkuuuuun Coşkun - Personel müdürü Coşkun sen tam bir hukuksuzluk abidesisin!Senin ben ruhunun hergün okşanması gerektiğine inanıyorum,senden daha ahlak yoksunu kim var bilmem ama sizde insan içine çıkacak yüz var mı,o kadar hakkınızda denene rağmen sizde devletin onurunu düşündüğünüz kavramı gelişmiş mi,anlatsana Başiskele İlçe sağlığa yolladığın elemanın yediği naneleri,anlatsana İzmit İlçe sağlıktan haksız yere Gebze’ye yolladığın müdürü ,anlatsana kaç kere sehven diye evrak yazdığını,anlatsana akrabana kaç yıldır sağlık raporu alıp nöbete sokmadığını,anlatsana 10kişi G.Doğuya geçici görevle yollarken kolladıklarını,anlatsana tarikat toplantılarına gidip gitmediğini,anlatsana personelleri görevlendirmeyle tehdit edip etmediğini,anlatsana ne kadar haysiyet düşmanı olduğunu da Kocaeli’de niye senin gibi bir ahlak fukarasının görev yaptığını herkes bilsin.Kocaeli’de senin gibilere karşısındakileri tehdit etme lüksü olmadığını,kapı kitleme,yalan ve iftira atmaya hakkı olmadığını bu ilin valisi milletvekili sormuyorsa bile herkes bilsin ki senin gibi birinede elbet bir dur diyen çıkacaktır,emin ol senin gibisi bu ilde az görüldü hiçbiri de bu ilde insan içine bugüne kadar çıkamadı,seninde sonun farklı olmayacaktır,çok kul hakkı yediniz,göreceğiz insanlara yaptıklarınız yanınıza kar kalacak mı kalmayacak mı,senin gibi ahlak fukarası iftiracıları bu ilde istemeyen çok!

Yanıtla . 3Beğen . 1Beğenme 19 Mayıs 18:15