Marmara Denizi'ndeki müsilaj sorununun giderilmesi için eylem planı açıklandı

Marmara Denizi Koruma Eylem Planı'nı açıklayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Tüm kurumlarımızla, belediyelerimizle, doğa severlerimizle, sporcularımız, sanatçılarımız, tüm vatandaşlarımızla birlikte, bir seferberlik anlayışıyla, Türkiye'nin en büyük deniz temizliğini yapacağız" dedi. Hayalet ağların bir yıl içinde temizleneceğini ifade eden Kurum, müsilaj nedeniyle zarar gören balıkçılara da, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla ekonomik destek verileceğini müjdeledi.

Büyütmek için resme tıklayın

Marmara Belediyeler Birliğinin müsilaj sorununu görüşmek için düzenlediği toplantı ilimizde gerçekleştirildi. Marmara Denizi Eylem Planı Koordinasyon Toplantısı'na Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'da katıldı. Düzenlenen toplantı sonrası Bakan Kurum, bu kapsamda hazırlanan 21 başlıklı, ' Marmara Denizi'ni Koruma Eylem Planı'nı açıkladı.

Kurum; "8 Haziran 2021’den itibaren 7/24 esasıyla Marmara Denizi’ndeki müsilajın temizlenmesine yönelik çalışma başlatılacak." dedi. Kurum, deniz salyasından etkilenen balıkçılara ekonomik destek verileceğini söyledi. 

Bakan Kurum'un açıklamaları şöyle:

Kocaeli'miz ve tüm şehirlerimizde kirlilik görüyoruz. Müsilaj sorunuyla karşı karşıyayız. Bugün Kocaeli'mizde Marmara bölgemizdeki valililerimizle birlikteyiz. Önemli bir toplantı gerçekleştirdik. Marmara Denizimizi seferberlikle tertemiz hale getirmek bir borçtur. Güç birliği yapmak zorundayız. Karasal, tarımsal ve gemi kaynaklı ne kadar sorun varsa ortadan kaldırmak en önemli hedefimiz. 300 kişiyle 91 noktada kaynaklarımızla denetimlerimizi yaptık. Denizlerimizden aldığımız örnekleri üniversite laboratuvarlarında inceledik,120 numune aldık. Bu çalışmalarımız sürekli olan çalışmalardı. Ancak müsilaj nedeniyle özellikle buraya yoğunlaştık. Son yılların en geniş en kapsamlı çalıştayını gerçekleştirdik. Bir değerlendirme toplantısı da dün yaptık. Şeffaf ve katılımcı bir anlayışla yürüttük ve devam ediyoruz. Sonuçları bu toplantıda ele aldık. 700'ü aşkın bilim insanı kurum temsilcisi STK ve belediye yetkilisi yer alan toplantı yaptık. Marmara Eylem Planı'nı bu sayede hazırladık. Açıklayacağımız planda tüm çalışmaları tüm bakanlıklarımızla beraber TBMM başkan ve üyeleri, valilerimiz, belediye başkanlarımızla imza altına alacağız.

Koordinasyon kurulu kurulacak

Kirliliğin azaltılması ve yürütülme çalışmaları için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ilgili kurum ve kuruluşların içinde olduğu koordinasyon kurulu kuracağız. Bilim ve teknik kurulu oluşturacağız. Bilim insanlarımızın bilim alanında hem de teknik alanda araştırmalar yaptığı kurul da çalışmalarımıza yön verecek. Haftalık ve aylık toplantılar yapılacak.

Marmara Denizi bütünleşik stratejik planını 3 ay içinde hazırlayarak çalışmaları bu çerçeve doğrultusunda yürüteceğiz. Marmara Denizi'nin tamamını koruma alanı olarak belirleme çalışmaları başlatacağız. İnşallah 2021 sonunda Cumhurbaşkanımızın onayına sunacağız.

Tüm adımlar koruma planı çerçevesinde yapılacak

Deniz yüzeyindeki salyalar hem koku hem de görüntü kirliliği hem de denizin dibindeki canlıların oksijen almasına müsaade etmiyor. 8 Haziran 2021 tarihinden itibaren 7/24 esasıyla Marmara Denizi'ndeki müsilajın temizlenmesine yönelik çalışma yapılacak.

Atıksu artıma tesislerinin tamamı biyolojik arıtmaya dönüştürülecek

Bölgede bulunan mevcut atıksu arıtma tesislerinin tamamı biyolojik arıtma tesisine dönüştürülecek. Detaylı bir şekilde koordinasyon ve bilim kuruluyla bu süreç yönetilecek. 3 yıl içinde dönüştürülme tamamlanacak. Fikri ve finansman destek sağlayacağız. Bu durumu kontrol altına alacağız. Su kalitesini sağlayacağız. Marmara Denizi'ne deşarj yapan atıksu arıtma tesislerinin deşarj standartları 3 ay içinde güncellenerek hayata geçirilecek.

Döngüsel ekonomi kullanımına uyacak. Suyun geri kazanımı sağlanacak. Tesis dönüşümleri de finans yardımıyla hayata geçirilecek.

OSB'lerin standartları belirlenecek. Atıksu arıtma tesislerini gerektiği gibi işletmeyen OSB'lerin iyileştirme çalışmalarıyla ileri arıtma teknolojilerine geçişi hızlandırılacak. Hayata geçirilip geçirilmediğinin tespiti yapılacak ve cezalar kapatmaya kadar gidecek.

Marmara Denizi'ne gemilerin atık sularının boşaltılmasının önlenmesine yönelik 3 ay içinde düzenleme yapacağız. Marmara'ya giriş yapan gemilerin atık alma gemilerine atıklarını vermelerini sağlayacağız.

Anlık müdahale edilecek

Temiz üretim tekniklerini tersanelerde gerçekleştireceğiz. Marmara Denizi'mizin dijital ikizini oluşturacağız. Anlık müdahale edeceğiz.

Olumsuz senaryolar durumunda erken müdahale edeceğiz. Marmara Denizi kıyılarını kapsayacak şekilde Deniz Çöpleri ve Bölgesel Atık Yönetimi Eylem Planı'nı hayata geçireceğiz. 3 ay içinde uygulamaya koyacağız.

Tampon bölgeler oluşturulacak 

Marmara Denizi'yle ilişkili havzalarla dere yataklarına yapay sulak alanlar ve tampon bölgeler oluşturularak kirliliğin denize ulaşması önlenecek. Üst ölçekte önemli bir proje olacak.

Fosfor ve yüzey aktif temizlik maddelerinin kullanımını azaltarak organik temizlik maddeleri kullanacağız. Organik temizlik ürünlerini tespit edip kullanacağız.

Balıkçılarımıza ekonomik destek sağlanacak

Marmara Denizi'ndeki Hayalet ağlar 1 yıl içinde temizlenecek. Balıkçılık açısından koruma alanları geliştirilecek. Müsilaj nedeniyle zarar gören balıkçılarımıza gerekli ekonomik destek sağlanacak.

Halkımızın bilinçlenmesi için süreç başlatacağız. Bir platform kuracağız. Vatandaşlarımızın duymasını sağlayacağız. www.marmarahepimizin.com sayfasıyla kamuoyuna ulaştıracağız. İnşallah 3 yıl içinde tamamlayacağız.

# DENİZ SALYASI (MÜSİLAJ) İLE İLİŞKİLİ:
# MARMARA DENİZİ İLE İLİŞKİLİ:

06 Haz 2021 - 18:17 Kocaeli- Çevre


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Halk Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Halk Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Halk Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Halk Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.