Kolonyaya bayram ilgisi

Bir dönem alaturka bulunan kolonyaya rağbet, pandemi süreciyle tavan yaptı. Kolonyalar, bayramdan bayrama alınırken her an kullanılan bir kurtarıcıya dönüştü. İzmit’in değerleri arasında yer alan Hikmet Kolonyaları’nın ikinci kuşak temsilcilerinden Emine Olguntürk ile bayramı ve kolonya geleneğini konuştuk

Emrah Taştan
Emrah Taştan Tüm Haberleri

Kolonya artık vazgeçilmezimiz. Koronavirüsün amansız düşmanları arasında başı çeken ve kültürel öğemiz de olan kolonya, bayramlarımızın vazgeçilmezlerinden. Misafire önce kolonya ikram edilir, o limon ya da tütün esansı odayı doldurur. Ardından bol bol dökülen kolonya ele ve yüze sürülür, buruna çekilir. Hem temizlik hem de ferahlamanın ardından sohbet ve ikramlar eşliğinde bayramlar geçirilir. İzmit’te yıllardır bu geleneği yaşatan ise Hikmet Kolonyaları’dır. Hikmet Kırlı tarafından 1947 yılında açılan ve 74’üncü yılda hizmete devam eden Hikmet Kolonyaları’nın günümüzdeki temsilcisi Emine Olguntürk ile bayramı, Babası Hikmet Bey’i, kolonya üretiminde merak edilenleri ve elbette ki pandemi sürecini konuştuk.

BAYRAM DEĞİL HIZLI BİR GÜN

- Bayram denilince akla gelenler tatlı, çikolata ve kolonya. 74 yıldır sektördesiniz. Bayram öncesi durum nasıl?

EMİNE OLGUNTÜRK- Eski bayramlara göre epey sakin. İnsanlar tatile gitti. Şehir de boşaldı trafikten belli oluyor. Bizim işlerimiz yine kötü denilemez ama bayramla hiç alakası yok. Hızlı bir günmüş gibi. Bayram alışverişi gibi bir hava yok yani. Bizim vaki değildir böyle akşam dükkân kapattığımız. Arefeden bir gün önce akşam 9’da kapattık. Hep 12-01.00’de kapatırız. Eskiden daha da geç kapatırdık. Üçte biri diyelim eski işlerin.

GELENEĞİ YAŞATACAĞIZ

- Emine Hanım siz hayırlı evlatsınız diyelim. Baba mesleğini devam ettiriyorsunuz. Bu nasıl bir duygu?

EMİNE OLGUNTÜRK- Çok güzel bir duygu. Babam hep bizimleymiş gibi. O kadar çok anılıyor ki. Eski dükkanımız onun yadigarıydı. Orada kalabilmek için çok gayret ettik ama ekonomik şartlar böyle bir yer değişikliğine neden oldu ama asla kapatmayı tercih etmedik. Güzel bir isim bıraktı bize. Sağlığımız el verdiğince devam edeceğiz. Benim oğlum Nejat da bizimle birlikte çalışıyor. Ablamın kızı. Onlar da inşallah devam ederler biz göremesek bile. Şu anda 74’üncü yıldayız.

HİKMET BEY’İN EN ÖNEMLİ DERSİ

- Kolonyacı Hikmet Bey’ den, babanızdan mesleki olarak aldığınız en önemli ders veya öğüt nedir?

EMİNE OLGUNTÜRK- Bir kere müşterilere güler yüzlü ve iyi davranırdı. Kapıya kadar uğurlardı. Kıyafetine özen gösterirdi. Ceket giyerdi. Hiç penyeli göremezdiniz. Eski insanlar daha farklı olurdu. Müşterilere iyi davranması ve güler yüzünü hatırlıyorum. “Müşteriler her şeyi her yerden alabilirler ama insan iyi muameleyi her yerde aynı şekilde göremez” derdi. İyi bir insandı zaten. Bize nasıl davranırsa, müşterilere de öyle davranırdı. Sesi hep kulağımdadır, “Allah Halil İbrahim bereketi versin. Teşekkür ederiz efendim” derdi. “Efendim” demeden konuşmazdı. Eski dükkanda illaki yanında 5-10 arkadaşı olurdu oturan. Küçük bir kahve gibiydi. Gırgır geçerdik biz de. Hala o dönemleri anlatan müşterilerimiz var. Çok yemeğini yedik, çok kahvesini içtik diye. Bir esnaf olarak öldükten sonra bu kadar anılmak çok güzel. Hala okuyoruz, aklımızda. Küçük şişe kolonya verirdi çocuklara. Şimdi onlar büyümüşler kendi çocukları olmuş. Onlar anlatıyor. Bu büyük bir maneviyat bizim için. Onun asla maddi bir karşılığı olamaz. Birinci sırada, o duygu için devam ettiriyoruz. O güzel anılarla hatırlıyoruz babamı.

KÖLN SUYUNU BİLİR MİSİNİZ

- Kolonya 2000’lerden itibaren alaturka bulunmaya, genç kuşaklar tarafından kullanılmamaya başlandı. Pandemiden sonra durum nedir?

EMİNE OLGUNTÜRK- Bizim mesleğimiz aslında yok olmaya yüz tutmuş meslekler grubundaydı. Biz parfüm de satmamıza rağmen adımız hala kolonyacı. Devam etsin diye. Bizim kültürümüzde var bu. İşte 1800’lerin sonunda başlayıp, 1900’lerde hızlanan bir gelenek. Ondan önceki dönemde elçilerin, misafirlerin eline gülsuyu dökülürmüş. Daha sonra alkol ve parfüm de gelmiş. Ama bizdeki asıl amaç sterilize etmektir. Birçok insan onu pandemide öğretti. Dünyada da çıkış amacı budur. Almanya’da bulunuyor. Savaş zamanında. Köln şehrinde. Adı da “kölnisch wasser” olarak geçer. Kolonya suyu ya da Köln suyu olarak geçer. Su olmadığı için savaş döneminde insanlar sterilizasyonda alkolle yapılan bir karışımı kullanmış. Sonradan meşhur oluyor. Birçok kişi bunu almaya kalkıyor. Hatta Almanya’da çok yüksek fiyatlarla satılır. Almanya’dan çok müşterimiz var. Orada gerçekten fiyatlar çok yüksek. Almanya çıkış noktası olabilir ama dünyada en çok kolonya kullanan ülkelerden bir tanesiyiz. Kültürümüze bir kere onu katmışız.

ARTIK HERKES ANLADI

- Herhalde o dönemki Türk-Alman dostluğu ve ittifakının etkisi de var.

EMİNE OLGUNTÜRK- Tabi ki. Ama biz daha da sahiplenmişiz. Özellikle 1990’lardan itibaren ikinci plana atılmış ve tabiri caizse alaturka bulunmuş kolonya ama biz hiç böyle değerlendirmedik. Sattığımız için değil ama alaturka bulunacak bir nedeni yok aslında. Çünkü kolonya hem sterilizeyi hem de ferahlamayı sağlar. Şimdi herkes bunun iyi bir şey olduğunu anladı.

KOCAELİ HALK GAZETESİ- Ancak üretiminiz hala geleneksel yöntemlerle.

EMİNE OLGUNTÜRK- Bizim eski yöntemlerle yapılıyor. Hala fabrikasyon değil, özellikle değil. Dünya bu kadar fabrikasyona ve otomasyona geçmesine rağmen biz geleneksel yöntemlerle yapılmasından yanayız. Babam da öyleydi. Ne kadar büyürsünüz, o kadar sahiplenemeyebilirsiniz ve gözünüzden kaçan kusurlar olabilir derdi. Ama biz ne yaptığımızı çok iyi biliyoruz. Hatta insanlar pandemide çok panik yaptılar. “Ay seksen derece mi”, “Faydalı mı gerçekten” diye soranlar oldu. Biz gayet rahattık. İnsanlar yeni öğrendi bunları. Bizim hem kolonyalarımız hem de parfümlerimiz hep 80 dereceydi. Hiçbir zaman çizgimiz değişmedi. Ne yaptığımızdan eminiz.

KARABORSAYA TESLİM OLMADIK

- Pandemi sürecinde garip bir şey yaşadık. Memlekette kolonya karaborsaya düştü. Astronomik fiyatlar gündeme geldi. O dönemden bugüne nasıl bir durum ortaya çıktı?

EMİNE OLGUNTÜRK- O dönem bütün dünya ile beraber Türkiye’de de alkol sıkıntısı yaşandı. Zaten çok alkol üreten bir ülke değiliz. Bir iki küçük firma var. Onlar da dezenfektan üretmek amacıyla devlete çalıştıkları için devlete ve bazı isim yapmış firmalara verildi. Yoksa Türkiye çapında 600 tane küçük kolonyacı var bizim gibi. Onlar da bizim gibi sıkıntı çekti. Hatta biz 10 gün dükkanı kapattık alkolsüz kaldığımız için. Başka yerlerden çok rahat bulabilirdik ve teklif edenler de oldu ama babadan kalma yapı ve kaliteyi bozmadan nereden alıyorsak oradan devam etmeyi uygun gördük ve 10 gün kapatmayı bile o kalabalıkta yeğ tuttuk. Pandeminin ilk günlerinde elimizde vardı. 15 gün boyunca fiyatı artırmadan kişi başına az miktarlarda sattık ki herkes alabilsin. Hatta kota koydu diye basında yer aldı ama kota koymamız herkesin alabilmesi içindi. Zar zor da olsa o günleri atlattık. Baya sıkıntılı geçti.

EFSANE GERİ DÖNDÜ

- Peki artık kolonya alışkanlığının geri döndüğünü söyleyebilir miyiz?

EMİNE OLGUNTÜRK- Bazı şeyler tekrarlanır. Bu, tarihe geçecek bir dönem. Kötü bir benzetme oldu ama aynı deprem gibi. Bir deprem yaşattı insanlara. İnsanlar hijyen ve temizliğin ne kadar önemli olduğunu öğretmiş oldu insanlara. Sadece kolonya dökmek adına değil. Bence bu alışkanlık iyi bir şey ve devam eder. Eskiye dönecekmiş gibi gelmiyor bana. Dükkanımız küçük çok yoğun çalıştık, çok insanla muhatap olduk. Dezenfektan da kullanmadık. Sadece kolonya. Burada havada da çok fazla alkol ve kolonya var. İster istemez karışıyor havaya. Üstümüz başımız kolonyalıydı. Sadece elimize değil üstümüze başımıza maskemize kolonya sürüyorduk. Hatta maske deyince bir de maske kolonyası yaptık bu arada. Maske dezenfektanı diye sattık onu da. Nane ve mentolün doğal yağlarından elde edilen saf yağlardan 90 derece alkolle karıştırdık. Hem burun açıcı özelliği var hem de dezenfektan özelliği var. O da bize yardımcı oldu.

Kocaeli Halk Gazetesi olarak  teşekkür ederiz.

EMİNE OLGUNTÜRK- Ben teşekkür ederim. Herkesin bayramı kutlu olsun.

19 Tem 2021 - 13:20 Kocaeli/ İzmit- Yaşam

Muhabir Emrah Taştan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Halk Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Halk Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Halk Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Halk Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Özgür - Eski hikmet kolanya ile alakanız yok, kanımca el değiştirmiş gibisiniz,

Suratsız müşteri karşılama

Fiyatlar ise orijinalden çok pahalı,

Eski dükkan maliyeti çoktu yer değiştirdik diyorsunuz, kulübe gibi yere gittiniz maliyet düştü doğal olarak. Fakat fiyatlar piyasaya göre yüksek.

Ham madde alım fiyatı yüksek demeyin,

Aldığınız parfümün orjinali ile aynı fiyat ürünler

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 20 Temmuz 08:40