AVM değil üretim ekonomisi diyoruz

Zafer Partisi Genel İdare Kurulu Asil Üyesi Hasan Basri Akşener, partinin kuruluş aşamasını, genel ilke ve politikalarını Kocaeli Halk Gazetesi’ne anlattı. Akşener, HDP’nin kapatılması, idam cezasının getirilmesi ve sığınmacıların geri gönderilmesi gerektiğini belirtti. Akşener, ekonomi politikasını ise “AVM ekonomisi değil, üretim ekonomisi diyoruz” sözleriyle anlattı

Emrah Taştan
Emrah Taştan Tüm Haberleri

Zafer Partisi Genel İdare Kurulu Asil Üyesi Hasan Basri Akşener, Kocaeli Halk Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Emrah Taştan’a, partinin kuruluş sürecinde yaşananlar, Zafer Partisi’nin öncelikleri ve temel politikaları hakkında açıklamalarda bulundu. Akşener, Zafer Partisi’nin milli bir parti olduğunu vurgulayarak, İttihatçı köklere sahip çıktıklarını vurguladı.

-Sayın Akşener, İyi Parti’ den ayrılmanızla sonuçlanan süreç sizin açınızdan nasıl işledi?

HASAN BASRİ AKŞENER- Sayın Ümit Özdağ İyi Parti’nin genel başkan yardımcısı ve ilk iki kurucu üyesinden biriydi. Fakat anlaşmazlıklar şöyle doğdu. Partinin kurulması ve teşkilatlanmasında Ümit Hoca’nın özellikle istemediği isimler; küresel sermayeden destek gören isimler vardı. Bu isimlerden bir tanesi de Buğra Kavuncu’ydu. Bu kişinin zaten ismini açıkladı. Televizyonda FETÖ ile iltisaklı olarak açıkladı. Ondan öncesinde Hasan Seymen vardı. İstifa etti kendisi. Hoca kimi söylese aynı şekilde tepkiler geldi. Meral Hanım bu kişileri korudu. Ümit Hoca iki üç senedir bağımsız olarak hiçbir görev almadan partide bulundu. Bu bir birikimdir, anında olacak bir şey değil. Bir anda ben kızıyorum partiyi terk ediyorum anlamında değil.

KÜRESEL SERMAYE VURGUSU

O arada zaten birikmiş olan bir şeydi ve bu açıklamayı yaptıktan sonra ben Ümit Hoca ile ilgili olumlu yazılar yazdı. Herkes a ne yapıyorsun disiplini bozuyorsun derken. Bu arada Meral Hanım, kendisine basının önünde televizyonlarda akıl sağlığı yerinde değil ve “kış kışlığını yapacak … yapacak” hakaretini ifade etti. Ben bununla ilgili çok sert yazılar yazdım. Bir genel başkana yakışmıyor. Sonuçta 39 tane kitabı var Sayın Ümit Hoca’nın. Bu konuda kendisini kanıtlamış. Türk dünyasında, Türkçülerin, milliyetçilerin arasında bilinen bir isim. Ben bunu kendimle empati kurdum. Bu lafı bana da dedikleri için aynı şeyi yaptılar. Fikrini beğenmediği insan için “delidir, akıl sağlığı yerinde değil” diyorlar. Temel çelişme küresel sermaye ile ilişkiler, paramı verdim sırayı kaptım diyen partili arkadaşlar oldu. Onları yazınca ben Meral Akşener ile zıtlaşmış oldum. Fakat bu benimle alakalı olan bir konu değil. Bu genel anlamda bir uyuşmazlıktan başladı. Fikirler uyuşmuyor ama partide başka şeyler de dönüyor. Paramı verdim sıramı kaptım diyen insanlar yani bunlar demek ki partiyi bir rüşvet ağı olarak görüyorlar. Tabi bu Antalya Milletvekili Tuğba Vural Çokal daha sonra AKP’ye geçti. Böyle bir isim Çokal üzerinde kimse bize inkâr ediliyor, iftiradır demedi. FETÖ kriminalize bir suçtur. Bir insan FETÖ’cüdür denildiğinde bunun kanıtlanması zor. Ancak şu bir gerçek Kazakistan İşadamları Derneği, Fettah Tamince bunun yardımcısıydı. Kazakistan İşadamları Derneği başlı başına bir muamma. Oradan yola çıkarsanız bir yere varırsınız. Zaman Gazetesi’nde yazı yazan bizim için nasılsa, Kazakistan İşadamları Derneği üyesi olan kişiye de şüphelerim olur.

ÖNCELİK HDP’NİN KAPATILMASI

-Zafer Partisi’nin en temel politikaları nelerdir?

HASAN BASRİ AKŞENER- İlk başta HDP’nin ve onunla iltisaklı tüm derneklerin kapatılması gerektiğini savunuyoruz. İkincisi idam cezasının tekrar geri getirilmesini savunuyoruz biz. Her suç için değil. Terör, vahşice işlenmiş cinayetler ve tecavüz suçları gibi suçlarda. Vicdanen insanlar, böyle insanlara ölümü hak etmiş derler. Biz o vicdanın yerine getirilmesini istiyoruz. Bir de sığınmacılar konusu var. Bunların tekrar ülkelerine iade edilmesi için başkan yardımcılığı kuracağız. Bu olayı ki Türkiye’de büyük bir sorundur. Sığınmacıların sağlıklı bir şekilde, insani olarak zarar görmeden ülkelerine gönderilmesi için birim kuruyoruz. İnsani açıdan kötü muameleye tabi tutulmadan bir proje çerçevesinde geri gönderilmesi için bu birim kurulacak. O insanların bir suçu yok.

MİLLİ BİR PARTİYİZ

-Zafer Partisi Avrupa Birliği ve NATO’ya nasıl bakıyor?

HASAN BASRİ AKŞENER- Zafer Partisi Avrupacı, NATO’cu falan değil, tamamen milli bir parti. Üç B yani bilim birlik ve barış partisiyiz. Sloganımız budur. Projemiz budur. Tamamen milli olmak kaydıyla, küresel sermayeden fonlanarak yapmıyoruz bunu. Yerli markalarımızı geliştirmeliyiz. Cep telefonunu, bilgisayarı üretecek milli sermayeyi oluşturmak istiyoruz. Program henüz çıkmadı ama Hoca’yı bildiğim için söyleyebilirim. NATO’ya, Avrupa Birliği’ne, Şangay İşbirliği Örgütü’ne bağımlı bir politika izlemeyeceğiz. Küresel sermaye tarafından desteklenmediğimiz için bunların kayığına binmiyoruz. Bu net bir şeydir.

DÖRT MARMARA PROJESİ

-Nasıl bir ekonomi politikası savunuyor Zafer Partisi? Cumhuriyet’in ilk yıllarında devletçi bir ekonomi anlayışı vardı. 60’larda ithal ikameci politika yürütüldü, 80 sonrası dönemde dizginsiz bir liberal ekonomi politikası uygulandı.

HASAN BASRİ AKŞENER- Hoca’nın bize söylediği dört tane Marmara daha kuracağız dedi. İstanbul ayrı yüksek teknoloji ürünlerinin üretildiği cep telefonu, yazılım vs. gibi bilişim sektörünün merkezi olacak. Bunun dışında İzmir, Mersin ve Trabzon limanları. O bölgenin canlanması için bu bölgelerin de tıpkı Marmara bölgesi haline getirilmesini savunuyoruz. Bu dört limanın merkez olması koşuluyla dört ana üretim bölgesi kurmayı planlıyoruz. İstanbul bunlardan ayrı, onun dışında Marmara, Ege, Karadeniz, Akdeniz. Bunlar hinterlandını düşünerek söylüyoruz. Bunlar bölgelerini canlandıracak. Türkiye’de ithalat değil üretim yapılması lazım. İthalatın maliyeti her zaman yüksek olur. Üretimi destekleyen bir politika savunuyoruz. Hocanın deyimiyle AVM ekonomisi değil, üretim ekonomisi diyoruz. Fabrikalar kuracağız, milli sermaye oluşturacağız. En güzel terim, milli iktisat politikasıdır. Bu İttihatçılar’da da vardır. Ama yarım kalmıştır.

KOCAELİ’DE ÖNCELİK İL

-Kocaeli’de örgütlenme durumunuz nasıl?

HASAN BASRİ AKŞENER- Şu anda ili kuracağız. Kurucu başkanımızı belirleyeceğiz. Ondan sonra ilçeler belirlenecek ve tamamlanmış olacak. Önceliğimiz Kocaeli’nin teşkilat kurulumunun tamamlanması olacak. Bu arada ben de basın kuruluşlarını ziyaret ediyorum. Kendimizi tanıtıyoruz, biz parti kurduk diye.

HER YER AVM DOLU

-Kocaeli 2004’ten beri AKP’nin kalelerinden bir tanesi. Ne durumda hizmetler? Bir de Kocaeli’ye bakışınız nedir?

HASAN BASRİ AKŞENER- Kocaeli sanayi kenti. Hep AVM’lerle dolu. AVM’ler de ithal. Sanayi kentinde sanayiyle ilgili projeler geliştirilmesi gerekir. Yolların makyajıyla uğraşmakla sınırlı belediyecilik doğru değil. Bununla uğraşmak yerine daha üst düzey projeler sanayi bölgesinde sanayiye yönelik eğitim, üretime dönük yüksek teknoloji ürünlerinin üretilmesi ve pazarlanmasına dönük çalışmalar, buluşçulara ihtiyacımız var. Bunlar için AR-GE projeleri oluşturulması lazım. Herkes makyajlama, AVM’lerin çevre düzenlemesi üzerinde duruyor. Tabi bunlar da lazım ama belediye için bunlar geçerli ama bir yandan hükümetin yapması gerekenler de ele alındığında durum bu. Türkiye’de maalesef yol yaptı, köprülü kavşak yaptı, tünel yaptı. Bunları büyük projeler olarak sunuyorlar. Bence bunlar büyük projeler değil.

ANKARA PROJELERİ UYGULANIYOR

-17 yıldır AKP yönetimindeki Kocaeli’yi nasıl görüyorsunuz?

HASAN BASRİ AKŞENER- Ben buradaki belediye başkanlarının bir şey düşündüğünü zannetmiyorum. Dışarıdan projeler getirilir bakanlıklardan bunlar yapılsın müteahhitlerimiz para kazansın, bu. Projelerin başka taraftan yapıldığını düşünüyorum. Projeleri kafalarında oluşturmuşlar, belediye başkanları da aracı olmuş, bu. O büyük projelerin hepsine bakın, yukarıdan gelmiştir. Ankara’dan yapılan projeler Kocaeli’de uygulanmıştır. Bakanlığın, hükümetin daha doğrusu tek adam olduğu için kendi kafasında kurduğu ve müteahhitlere para kazandırmayı amaçlayan projelerdir bunlar. Her projede bir rant vardır.

İTTİFAKLARA NASIL BAKIYORLAR

-Son olarak şunu sormak istiyorum. Sizin İyi Parti’den kopmanızı sağlayan temel eleştiriniz küresel sermaye ve FETÖ. Özellikle 15 Temmuz sonrasında Erdoğan’ın Amerika ve küresel güçlere karşı söylemleri oluyor. Bazen gerçekten uygulamalar olduğunu bazen geri çekilmeler olduğunu görüyoruz. Burada Zafer Partisi ile Erdoğan ve AKP arasında bir yakınlık kurulabilir mi?

HASAN BASRİ AKŞENER- Yarın da öbür gün de ittifaklarda yer almayacağız. Parlamenter sisteme dönüş olduktan sonra ki biz onu savunuyoruz. Saray rejiminin yıkılmasını savunuyoruz. Hoca’nın da bu konuyla ilgili kitabı var. Parlamenter rejime dönüşte konuşulur böyle şeyler. Fakat başkanlık sistemi içinde hiçbir ittifakta yer almayacağız. Üçüncü yolu tercih ediyoruz. Bağımsız, Türk Milleti ile ittifak yapacağız. Bu ilkeler doğrultusunda Ümit Hoca ile beraberiz. Cumhurbaşkanı seçiminde aday çıkaracağız. 100 bin imza ile adayımızı koyacağız.

02 Eyl 2021 - 10:26 Kocaeli/ İzmit- Özel Haber

Muhabir Emrah Taştan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Halk Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Halk Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Halk Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Halk Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Vatandaş - Ak partiye stepne görevi görmekten başka işe yaramazsınız. Kimden oy alacaksınız muhalefetten. Eee bu kimin işine yarar akpnin... Farkında olmadan akp ye oy topluyorsunuz. Ki farkındaysanız zaten o hepten sıkıntı. Akşenere sarmayı-saldırmayı bırakın. Ki şayet uzaktan bakınca olay sadece koltuk sevdası gibi görünüyor.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 02 Eylül 17:04