KOÜ’de veresiye nöbet!

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Uygulama ve Araştırma Hastanesi Hemşirelik Hizmetleri ve Kalite Yönetim Müdürü Gonca İlter’in, kanun ve yönetmelikte olmayan veresiye nöbet sistemini uyguladığı iddia edildi

Gün geçmiyor ki KOÜ Uygulama ve Araştırma hastanesi ile ilgili yeni bir skandal ortaya çıkmasın.

KOÜ Uygulama ve Araştırma Hastanesinde Hemşirelik ve Kalite Yönetim Müdürü olarak görev yapan Gonca İlter, kendi yakınlarına yasak dönemde izin verirken, kimilerine ise veresiye nöbet tutturduğu konusuyla gündeme bomba gibi düştü.

HEMŞİRELERE ÖĞRENCİ MUAMELESİ

Kocaeli Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesinde usulsüz uygulamaları siz değerli okurlarımıza aktardıkça farklı bilgiler gelmeye devam ediyor. İddialara göre Kocaeli Üniversitesi şirketinde Sağlık Bakım Hizmetleri, Kalite Müdürü ve Kalite Yönetim Direktörü olarak görev yapan Gonca İlter, adeta babasının çiftliği gibi kanun ve yönetmelik dışı uygulamalar ile çalışanların bazılarına veresiye nöbet tutturuyor, bazılarına ise yasak dönemde izin vererek ödüllendiriyor. Gonca İlter’in sorumlu diyerek görevlendirdiği hemşireler ise diğer hemşirelere hasta başında vizit yaparken, öğrenci gibi sorular sorarak psikolojik baskıya maruz bırakıyorlar.

NÖBET LİSTELERİ 15 GÜNLÜK

Hastane nöbet listelerinin normal şartlarda 1 aylık olması gerekirken, 15 günlük yapılıyor. Bununla birlikte nöbet listeleri sadece Başhekim onayı ile değiştirilebilir iken, bunun tam aksine nöbet listelerinin gelişi güzel değiştirildiği ve hiçbir listede başhekimin onayının olmadığı gelen bilgiler arasında. Nöbet listeleri üzerinde Kadın Doğum Servisinde nöbette olduğu gözüken bir hemşirenin ani bir karar ile Dâhiliye Servisine sözlü olarak görevlendirildiği bunun yasal olmadığı, bu konuda görev yerini terk etmekten dolayı sıkıntı yaşadıkları da dikkat çeken diğer bir ayrıntı.

8 SAAT EKSİK ÇALIŞTIRMA

İddialar bunlarla da sınırlı kalmadı. Hastane’de kendilerine yakın personeller korunurken, usulsüz uygulamalarına tepki gösterenlerin ise kanunda yeri olmamasına rağmen 16.00-08.00 arasında tutması gereken nöbeti 00.00’da sonlandırılarak, çalışanların 8 saat borçlandırıldığı, diğer nöbet saatlerinin ise başka zamanlarda gelişi güzel çağırılarak veresiye nöbet şeklinde tamamlanmaya çalışıldığı söyleniyor.

Üstelik tüm bu yasadışı durumlardan hiç çekinilmediği, torpilli nöbet listelerinin’ de aleni bir şekilde ortaya koyulduğu belirtilirken, Memur-Sen sendikasına bağlı Sağlık-Sen yönetiminin de üyelerine sahip çıkmadığı ifade ediliyor. Belki de ülkemizde hiçbir hastanede görülmemiş bir nöbet sisteminin uygulandığı hastanede sendikanın da ses çıkarmaması nedeniyle sağlık çalışanları arasındaki iş barışı da bozulmuş durumda.

YA KAZA GEÇİRSELER

Kocaeli Üniversitesi Hastanesinde bir nevi veresiye nöbet sistemi ile ilgili kanun ve yönetmelikte hiçbir madde bulunmuyor. Yönetmeliğe göre nöbete gelen personel nöbetini tam tutar ve sonrasında nöbetini tamamlar. KOÜ’ de ise 16 saat tutulması gereken nöbeti 8 saatte sonlandırırken, hemşireler ise bu konuda ciddi risk altındalar. Nöbet listesinde bulundukları birimde bir hastanın vefat etmesi durumunda direkt sorumlu hemşireler olduğu apaçık ortada. Yine nöbeti yarım tutturulan hemşirelerin eve giderken olası bir kaza geçirmeleri durumunda, Sosyal Güvenlik Kurumundan o saatte dışarıda olduğu için hiçbir sağlık gideri talep etme hakları bulunmuyor.

Görevlendirmeler yönetmeliğe uygun bir şekilde sözlü değil yazılı yapılmak zorundadır.

Anlaşılan o ki KOÜ yetkilileri yasal olmadığı için yazılı emir vermeyerek esasında kendi sorumluluklarından kendilerini kurtarıyorlar. KOÜ Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü’nün hastanenin kamera kayıtlarını incelerken bu usulsüzlükleri de görmesi isteniyor.

İşte konuyla ilgili o yönetmelik:

Resmî Gazete Tarihi: 13.01.1983 Resmî Gazete Sayısı: 17927   

YATAKLI TEDAVİ KURUMLARI İŞLETME YÖNETMELİĞİ

 C – NÖBET ESASLARI

Madde 41 – Genel olarak yataklı tedavi kurumlarında nöbet; normal çalışma saatleri dışında ve resmi tatil günlerinde dışarıdan gelecek hastalarla, kurum içindeki hastaların acil durumlarında tıbbi ve bununla ilgili idari ve teknik yardımları vaktinde sağlayabilmek, olması muhtemel idari ve teknik olay ve kasalara zamanında müdahale edebilmek amacını güder.

a) Nöbet Saat 8.00 den ertesi gün 8.00 e kadar devam eder. Nöbetçi olanlar hiçbir surette kurumdan ayrılamazlar.

b) Nöbetçi personel nöbeti teslim alacak personel gelmeden ve nöbetinde geçen önemli olaylar, izlenecek hususlar hakkında gerekli bilgiyi vermeden ayrılamaz.

Nöbeti teslim alacak vaktinde gelmediği takdirde, durum baştabibe bildirilir, gerekli tedbir alındıktan sonra eskisi ayrılabilir.

# SADETTİN HÜLAGÜ İLE İLİŞKİLİ:
# SADETTİN HÜLAGÜ İLE İLİŞKİLİ:
# SAĞLIK İLE İLİŞKİLİ:

06 Eyl 2021 - 16:44 Kocaeli- Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Halk Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Halk Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Halk Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Halk Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

16

Miyopetikmüptela - Makmezelin James Bondları sağa sola soracaklarına genç nüfusa eziyet edenler hakkında ki kanıtlı suçlamalar hakkında işlem başlattı mı ki günahkâr arıyorlar. Sarı sendika araç üreticisi sorunlara takım elbiseyle dolaşarak mı çözüm üretti. Rüyalar temiz toplum gerçekler illegal oluşum

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 08 Eylül 15:03
14

Ferman Devletimizin - Dün aşı olmamış kişilere sahte aşı kartı temin eden üç hemşire tutuklandı. Ulusal basında gördük. Suçları ne : evrakta sahtecilik , kamunun mal ve can güvenliğini tehlikeye atmak. Gelelim KOÜ de yapılan usulsüzlüklere ve uygulamalara. Basında çıkan hastane haberlerinin biri dahi doğruysa ciddi bir yapılanma var. Bu suçlamalarla ilgili yetkililer neyi bekliyor. İdari ve adli soruşturmalar neden açılmıyor.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 08 Eylül 08:21
15

Izmitli - @Ferman Devletimizin 14 nolu yoruma cevabı: kim kime soruşturma açacak kim kime dumduma :D

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 08 Eylül 10:14
13

Çöküş - Toplumsal çürümenin örneği. Şeref yoksunu insanlar arttıkça toplumun tarihi gidişatı belli. Herkesin gözünün içine bakarak idareciler kurumda bir çöküş yaşattılar. Ufacık adacıklar şeklinde çırpınan insanlarında gücü yetmiyor maalesef. Söyleyecek laf kalmadı. Günahı vebali yetkililerin.

Yanıtla . 2Beğen . 1Beğenme 07 Eylül 23:18
12

Goncanin gülüyüm :D - Bak bak haberleriniz geliyor şimdiden,kimlerle neler konuştuğunuzu duyuyoruz :D Boşuna masumları suçlamayın. Bu belgeler gizli evrak mi ki suçlama yapıyorsunuz!? Sahi siz kendiniz ne sanıyorsunuz?! Kamuya açık paylaşılan listeleri " sen mi paylaştın ,haberi sen mi yaptırdın?" suçlamalarına karnımiz tok bizim. Şimdi yeniden yüksek sesle okuyun. KORKMAYIN ,TİTREYİN :D

Yanıtla . 4Beğen . 1Beğenme 07 Eylül 21:01
11

Çalışan Hemşire - Tarihin her döneminde kırallar ve kıraliceler kendilerine yağ çeken, kendilerini bohboflayanları ve şarlatanlarını koruyup kollamışlardır. Bu hastanede de tarih tekerrür etmiştir. Kendisini kural ve kıralice sanan idaredeki zevatlar kendilerine şarlatanlık, soytarılık ve yağcılık yapanları korumaya çalışmışlar bunlar İçin kanun ve yönetmenlikleri yok saydıkları görülmektedir. Kurumda görev yapanlar usulsüzlüklere sesiz kalmamalı haklarını hukuk ortamında aramalılarki kuruma huzur gelsin. Usulsüzlük yapanlarda yaptıklarının hesabını versin. Hiç bir suç cezasız kalmaz. Bunun örneği aynı kurumda mevcuttur yangın akarım cihazlarının içerisine gizli kamara yerleştirerek çalışanların görüntülerini alanlar hem ilahi adalet önünde, hemde hukuk önünde yaptıklarının Hesabını verdiler sahada vermeye devam ediyorlar. Ergen mevcutlarda yaptıklarının hesabını vereceklerdir.

Yanıtla . 6Beğen . 1Beğenme 07 Eylül 08:34
10

Devran Döner - Nöbete çalışmaya gelen hemşireleri usulsüz bir şekilde eve gönderen yönetim yarın bir gün hemşirenin başına birşey geldiğinde mesuliyet kabul edecek mi dersiniz ? Ben söyleyeyim tabiki hayır.ki zaten bunu düşünen bir yönetim anlayışı bu şekilde usulsüzlükler yapmaz. Ve tabiki yine hemşire mağdur olur ve tüm sosyal haklarından ailesi de yararlanamaz konuma gelir. Sayın meslektaşlarım bu tür hukuksuzluklara ses çıkarın ve hakkınızı arayın lütfen. Elinizde yazılı bir kağıt olmadığı sürece evinize gitmeyin.Nobet yerlerinizi terk etmeyin. Sizi hem eksiye (-) düşürerek çalıştırıyorlar hemde haklarınızı elinizden aliyorlar . Bilinçli olalım ,haklarımızı bilelim ve savunalim.

Yanıtla . 7Beğen . 1Beğenme 07 Eylül 07:53
09

Hülle - Çok değerli basın mensupları, kıymetli hocalarım ve arkadaşlarım: Hülle yapın bana hülle istiyorum, aldım kabul ettim. Göreceksiniz çiçek bahçesine dönecek hastane, kelebekler gibi kanat çırpacak, kuşlar gibi cıvıldayacaksınız söz size ;)

Yanıtla . 5Beğen . 1Beğenme 07 Eylül 03:05
08

Bıktık Artık - Bir de 2 senedir boş boş oturan eğitim hemşirelerimiz var, en son ne eğitimi verdiler acaba? Nöbet korkusuna hepsi sırayla doğurdu maşallah, Suriyelilerden sonra genç nüfusa en çok katkı sağlayan kitle eğitim teamidir :) ağlanacak halimize güler olduk kamuyu zarara uğratmanın hesabını bu müdüre kim soracak?

Yanıtla . 7Beğen . 1Beğenme 07 Eylül 00:50
07

Grace O'malley - Ahahahahahah:D Vallaha da billaha da bize yaptıklarınızı yanınıza bırakmayacağız :D Geliyor gelmekte olan. Korkmayın , titreyin.

Yanıtla . 6Beğen . 2Beğenme 06 Eylül 23:01
06

Kuralsız - Sağlık Sen tüm olan bitenlerden haberdar. Maalesef kendilerine defalarca şikayetler aktarılmasına rağmen yönetimden taraf olmuş ve olayları kapatmıştır. Çalışanları mağdur eden ve satan sendika hastanede millete ne anlatacak merak ediyorum.

Yanıtla . 3Beğen . 1Beğenme 06 Eylül 22:09
05

Tramisumehtapşengül - Listedeki 2numaralı şahıs bayağı torpillidir. Herkes nöbet tutarken kendisinin özürlü raporu olmamasına rağmen sürekli normal gündüz hemşiresi olarak çalışmakta görülmektedir. Torpilliler grubuna taklacıların kralı eksikti oda tam olmuş. Pandemi döneminde hasta odalarına girmeyip sonrasında servis sorumluluğu verildiğinide duyduk. Sorumlu sabah herkesten kaçar gibi servisten kaçar ve bu 2nnumaralı şahıs sorumlusunun bütün görevlerini getirir. Biri kvcye biri acile gönderilmiş. Yönetmelik görev yerinde olmamanın suç olduğunu belirtmektedir. Süpermenler zaten öğretmen olmuşlar. Hep sözlü sorular sorar cevap alamazsa sağlıksenci değilsen yandın.mobingin her türlüsüne maruz kalırsın daha neler neler. Kraliçenin yardımcıları, sorumluları, süpermenleri, eğitim hemşireleri yetmemiş bide kıdemlileri piyasaya çıkmış. Bakırköye yolcu uçağı kaldırsınlar

Yanıtla . 5Beğen . 1Beğenme 06 Eylül 21:46
04

Gonca Kim - Bu sağlık çalışanlarını günlerce alkışlamadık mı biz, canpare çalışmadı mı bu insanlar, kendi canlarını yok sayıp hizmet etmediler mi, hala etmiyorlar mı ? Nedir bu rezillik? Neden bu çile, kim yapıyor bunu onlara?

Yanıtla . 6Beğen . 1Beğenme 06 Eylül 20:57
03

Eşitsizlik Arşa Çıkmış - Bazıları kıyak memur , bazıları amele olmuş. Bu kadar hemşire açığı varken birde kıdemliler çıktı başımıza. Eeee kim çalışacak bu şekilde. Bunlara çekilen kıyakçılık genç hemşirelere yük oluyor. Kim duyacak sesimizi? Moral motivasyon yerlerde sürünüyor.

Yanıtla . 6Beğen . 1Beğenme 06 Eylül 20:56
02

Tıp Fakülteli Hemşire - Vah çakma müdire ne hünerler varmış sende

Yanıtla . 6Beğen . 1Beğenme 06 Eylül 18:54


Kocaeli Markaları

Kocaeli Halk Gazetesi, Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (541) 450 76 90
Reklam bilgi