Eğitim-İş: Okullarda önlemler yetersiz

Eğitim-İş Kocaeli 1 No’lu Şube Başkanı Sabri Mutlu, 2021-2022 eğitim öğretim yılının açılışı nedeniyle basın toplantısı düzenledi. Mutlu, yüz yüze eğitimin pandemi sürecinde yetersiz önlemler eşliğinde başladığına dikkat çekti

Eğitim-İş Kocaeli 1 No’lu Şube Başkanı Sabri Mutlu, yeni eğitim öğretim yılının açılışıyla ilgili yaptığı basın açıklamasında pandemi önlemlerine değindi. Mutlu, “18 milyon öğrenci ve 1 milyon eğitim emekçisi, bu eğitim öğretim yılına, pandemi koşullarına rağmen Milli Eğitim Bakanlığı tarafından alınmayan önlemler, birikmiş ve çözüm bekleyen sorunlarla girmiştir” dedi.

Pandeminin Türkiye’de görüldüğü Mart 2020’ den bu yana okula gidemeyen ve eğitime uzaktan da olsa erişemeyen milyonlarca öğrenci bulunduğunu belirten Mutlu, “Okulların kapalı kalmasının sonucunda da eğitime erişim açısından var olan eşitsizlik artarak devam etmiştir. Maddi imkanları iyi olan aileler uzaktan öğretim araçları ile çocuklarının nitelikli eğitime erişimini sağlamış, özel derslerle çocuklarına takviye kurslar aldırmışlardır. Ancak uzaktan eğitime erişim için gerekli bilişim araçları olmayan öğrenciler tüm eğitim ortamlarından uzak kalmışlardır. Çocuklarımız iyi eğitimli bir azınlık ve nitelikli eğitime erişemeyen bir çoğunluk olarak ayrıştırılmıştır” ifadelerini kullandı.

5,3 MİLYON ÖĞRENCİ EBA’YA ULAŞAMADI

Sabri Mutlu, Milli Eğitim Bakanlığı’nın pandemi sürecinde eksiklikleri tamamlayamadığını belirterek, şunları ifade etti: “Bu süreçte; ek öğretmen, sağlık ve temizlik görevlisi ataması yapılmamış, okulların fiziksel ihtiyaçları tam anlamıyla karşılanamamıştır. Milli Eğitim Bakanı 2 milyon öğrenciye ulaşmakta zorlandıklarını, 1 milyon öğrenciye hiç ulaşamadıklarını ifade etmesine rağmen tablet ve bilgisayar ihtiyacı olan öğrencilerden sadece 664 bin 157’sine tablet dağıtımı yapılabilmiştir. Açık ortaokul-liseler ve özel okullar haricinde resmi okullarda eğitim gören 2 milyon 316 bin 139 öğrenci EBA’ya ulaşamamıştır. Özel okullar ile açık ortaokul-lise dahil edildiğinde EBA’ya erişemeyen öğrenci sayısı 5 milyon 368 bin 142’ye ulaşmaktadır.”

BAKAN DEĞİŞTİ ZİHNİYET AYNI
Bakanlığın pandemi sürecini hazırlık yapmadan geçirdiğini anlatan Eğitim-İş Kocaeli 1 No’lu Şube Başkanı Sabri Mutlu, “Eğitimin geldiği vahim durum açısından özeleştiri vermek, hataları telafi etmek, önlem almak, açıkları kapamak için koca bir yaz dönemi olmasına karşın MEB yine gereken adımları atmamıştır. Hazırlık için değerlendirmesi gereken dönemde, gerici dernek ve vakıflarla protokoller imzalama derdine düşen MEB'de zihniyet değişmemiş, sadece bakan koltuğunda oturan isim değişmiştir” şeklinde konuştu.

KORONAYA KULUÇKA OLACAK

Sabri Mutlu, Türkiye’de ve dünyada vaka sayılarının yükseldiğini ve yeni varyantlar ortaya çıktığını söyleyerek, “Hal böyleyken; gerekli adımları atmadan başlatılacak bir yüz yüze eğitim dönemi, Korona virüse istediği kuluçka zeminini sağlayacaktır. Eğitim kurumlarının pandemi koşullarında eğitime hazır olduğu da MEB'in bir başka yalanıdır. Eğitim-İş olarak defalarca uyarmamıza rağmen eğitim kurumlarına kalıcı, kadrolu temizlik personelleri sağlanmamıştır. Eğitim kurumlarımız bu haliyle hem eğitim emekçileri, hem de öğrenciler için salgın zamanında en tehlikeli yerler haline gelecektir” diye konuştu.

KADROLU TEMİZLİK GÖREVLİSİ ATANMALI

Sağlık konusunun hayati olduğuna vurgu yapan Mutlu, “Yüz yüze eğitime geçilmesi için okullara kadrolu temizlik personeli atanması, tüm okullara gerekli hijyen malzemelerinin periyodik olarak teslim edilmesi, hijyen kurallarına uyulup uyulmadığının sıkça denetlenmesi ve okulların, sınıfların, okul bahçelerinin fiziki durumları gözetilerek metrekareye düşecek insan sayısına dair düzenlemeler yapılması şarttır” ifadelerini kullandı.

SENDİKANIN ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

Mutlu, Eğitim-İş’in çözüm önerilerini maddeler halinde sıraladı:

“MEB'e tekrar çağrımızdır:

MEB’in kaynaklarının verimli kullanılması ve MEB’e acilen ek kaynak aktarılması sağlanmalıdır.

İhtiyaç olan 44 bin dersliğin yapımına derhal başlanmalıdır.

Sözleşmeli, ücretli öğretmenlik uygulamasına son verilmelidir.

Tüm okullara kadrolu temizlik görevlisi ve sağlık personeli ataması yapılmalıdır.

Yıllardır yalnızca öğretmenlerin yararlandığı eğitim-öğretime hazırlık ödeneği, eğitim sisteminin tüm eksiklerine rağmen yoğun emek harcayan ancak ödenek almayan eğitim çalışanlarına mağduriyet yaşatmakta, harcadıkları emeğin göz ardı edilmesine neden olmaktadır. Bu da hem çalışma ortamlarında huzursuzluk yaratmakta hem de eğitim ve öğretim hizmetlerinde yetersizliklere yol açmaktadır.

Okulların ihtiyaç duydukları temizlik malzemeleri eksiksiz karşılanmalıdır.

Bütün çocukların eğitim-öğretim imkanlarına erişimi konusunda var olan eksiklikler ivedi olarak giderilmelidir.

Öğrencilerin sosyal ve fiziksel gelişimsel sorun yaşamamaları için gerekli tedbirler alınmalıdır. PDR hizmetlerinin verimli bir şekilde tüm öğrencilere ulaştırılması gerekmektedir.

Sınıflar bölünmeli, sınıf başına düşen öğrenci sayısı pandemi hesap edilerek belirlenmelidir. Oturma sıralarının arasındaki mesafe bilim insanlarının uyarıları dikkate alınarak belirlenmeli ve sıralar arasına çizgi çekilerek bu mesafenin aşınmaması sağlanmalıdır.

Sınıf sayısının çoğalmasıyla birlikte ihtiyaç duyulan öğretmen sayısında artış meydana gelecektir. Bu hesaplamaları önceden yapmak, gerçekçi rakamı belirlemek ve öğretmen atamalarını bu ihtiyaç doğrultusunda eğitim başlamadan gerçekleştirmek birçok sorunu çözecektir.

Sınıflara eskisi kadar öğrenci alınamayacağı düşünülürse zaten yaz boyu bitirilmesi gereken ama ihmal edilen yeni derslik inşalarına hız verilmelidir. Daha önce depreme dayanıksız okullar tespit edilerek bu binaların bir bölümü yıkılmış bir bölümünde de güçlendirme çalışmaları tamamlanamamıştır. Çözüm olarak okulların birleştirilmesiyle çocuklar üst üste eğitim almak zorunda kalacaktır. 

Vakit kaybetmemek için fiziki koşulları uygun olan okullarda okul bahçelerine ya da geniş spor salonlarına geçici portatif derslikler yapılabilir. Bu konuyla ilgili MEB, yeni derslikler bitene kadar yerel yönetimlerle iş birliği içinde olabilir ve onların nispeten âtıl olan binalarını geçici derslikler olarak kullanabilir. Vakıf adı altında faaliyet gösteren her tarikatla koşa koşa protokol imzalayan Bakanlık için bu, en fazla 1 haftada halledilebilecek bir iştir.

Eğitim özveri, disiplin ve istikrar işidir. Hiçbir başarı nasıl tesadüf değilse, MEB'in şimdiye dek sergilediği başarısızlıklar da tesadüf ve sürpriz değildir. Yakın geçmişte yapılan hatalardan ders alınmalı, bir ulusun geleceği olan eğitim daha fazla heba edilmemelidir.”

06 Eyl 2021 - 17:59 Kocaeli/ İzmit- Eğitim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Halk Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Halk Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Halk Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Halk Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Kahrolsun Siyonizm - ah bu solcular nasılda emperyal güçlerin safına geçtiniz sizi anlamak mümkün değil... spor salonlarına derslik yapacaklarmış. 1956 olimpiyatlarında tarihin altın madalya rekorunu kıran kominist sovyetler birliğiydi. günümün solcuları ise spor salonu kapatıp emperyalist aşı şirketlerine milyar eurolar kazandırmaya çalışıyor vah ki ne vah...

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 07 Eylül 00:11