Türk Metal Genel Başkanı: ''Zoru Başardık'

Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak, Manisa 1 Nolu Şube’yi ziyaret ederek, üyelerle bir araya geldi

Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak Manisa 1 Nolu Şube'yi ziyaret ederek önemli açıklamalarda bulundu.Türk metal Sendikası’nın geçmiş dönemde yaptığı toplu iş sözleşmelerine değinen Kavlak şunları söyledi:

ÜYELERİMİZİN BAŞINI EĞMEDİK

“Biz uzun ve meşakkatli bir yoldan geliyoruz. Üyelerimize insan onuruna yaraşır bir yaşam sağlamak için var gücümüzle çalışıyoruz. Özellikle imzaladığımız son iki grup toplu sözleşmesiyle, bunu kanıtladık. 2017’de “yüzyılın sözleşmesini” imzaladık. Sözleşmeye otururken altı aylık enflasyon yüzde 3,2 idi, biz yüzde 38,28 talep ettik, pazarlık sonucu, ilk 6 ay için yüzde 24,63 aldık. Çıtayı öyle bir yere koyduk ki, öyle bir sözleşme yaptık ki, dosta düşmana parmak ısırttık. Bize saldırmayı alışkanlık haline getirenler bile sus pus oldular. Tek kelime edemediler. Ardından 2019 sözleşmesi geldi. Ekonomik krizin başlamasına, sanayi kesiminde sorunlar yaşanmasına rağmen yine tarih yazdık. Yine kazandık. Altı aylık enflasyon yüzde 6 idi. Biz yüzde 23,97 talep ettik, mücadelemiz sonucunda, ilk 6 ay için yüzde 17,12 aldık. Çıtayı aşağı düşürmedik. Üyelerimizin başını eğmedik. Sendikal harekete örnek olduk.”

Genel Başkan Kavlak, MESS ile 2021-2023 yıllarını kapsayan toplu iş sözleşmesine ilişkin bilgi de verdi.

YÜZDE 29.57 ARTIŞ TALEP ETTİK

“Şimdi yeni bir sürecin başındayız. 2021-2023 dönemi MESS Grup Toplu İş Sözleşmesi için yeniden kolları sıvadık. Hazırlıklara başladık.  Öncelikle, ülkemiz sendikal hareketine getirdiğimiz önemli bir katkı olan, örgüt içi demokrasinin olmazsa olmazı, anket uygulamamızı yaptık. Hem kendi araştırma merkezimiz hem de anlaştığımız bir özel şirket aracılığıyla, üyelerimizin beklentisini öğrendik. 21 ağustos günü MESS’ e bağlı işyerlerimizin temsilcileriyle Ankara’da bir araya geldik. Bir atölye çalışması yaptık. Onların taleplerini, önerilerini aldık. Ardından,  yeniden başkanlar kurulumuzu topladık. Taslağımıza son şeklini verdik. 25 Ağustos günü de düzenlediğimiz bir basın toplantısıyla sözleşme taslağımızı kamuoyuna açıkladık. İlk altı ay için ücretlerimize, toplamda yüzde 29,57 artış talep ettik. Hepimize hayırlı, uğurlu olsun”

TÜRK METAL HEP ZORU BAŞARDI

Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Kavlak, pandeminin neden olduğu sorunlar nedeniyle toplu iş sözleşmesi sürecinin kolay olmadığına değinerek ‘’Ancak şunu unutmayın, kolayı herkes yapar, önemli olan zoru başarmaktır. Türk Metal hep zoru başaran olmuştur. Biz işverenlerimize şunu söylüyoruz; evet, pandemi koşulları herkesin belini büktü. İşler azaldı, ihracat daraldı, tedarik zincirinde sorunlar yaşandı. Evet, bunları biliyoruz. Biz de bu ülkede yaşıyoruz. Ancak, siz de şunu iyi bilin; bu ülkede herkes evindeyken, karantinadayken, hastalıktan korkarken, kaçarken, biz kaçmadık, tezgahımızın başındaydık. Ülkemiz ekonomisini ayakta tutmak için, sanayi üretimine destek olmak için, sizin karlarınız için, canımız pahasına çalıştık.

ÇARKLARI DÖNENLER BİZE BORÇLUSUNUZ!

Biz, üzerimize düşeni yaptık. Şimdi sıra sizde… Bize borcunuz var. İşverenlerimizin, çarkları dönenlerin, bize borcu var. Bu ülkeyi yönetenlerin, ülkemizin birliği, beraberliği için şehit olan Ahmetlere, Mehmetlere olduğu kadar, ekonomiyi ayakta tutmak için hastalanıp işbaşında şehit olan covid-19 virüsü nedeniyle can veren o kardeşlerimize, canlarımıza, herkesin borcu var. Bu öyle kuru kuruya bir teşekkürle geçiştirilecek bir borç değildir. Büyük bir borçtur. Az kaldı, o günler geliyor. Bu borç çok yakında hak ettiğiniz biçimde tahsil edilecektir. Artık hesap zamanı yaklaşıyor. Maskesiz, mesafesiz, avuçlarımızda biriken alacaklarımızla, alnımızın akıyla, ürettiklerimizden payımızı almanın zamanı yaklaşıyor. Hiç merak etmeyin. İşverenlerimiz, bacalarını tüttürenler, biz ölümüne üretirken, canımız pahasına çarkları döndürürken, salgın nedeniyle hayatını kaybeden arkadaşlarımızı toprağa verip, tezgahlarımıza geri dönerken, karlarına kar katanlar, toprağa verdiğimiz o canların anısına sizlere olan borcunu ödeyecektir” dedi.

Pevrul kavlak, Pandemi sürecinde Türk Metal Sendikası’nın yaptığı çalışmalara da değindi.

KİMSEYİ İŞTEN ÇIKARMADIK, KİMSENİN EKMEĞİNİ KÜÇÜLTMEDİK

“Ne yapmalıydık? Bu sonu belirsiz durumdan, bu can pazarından üyelerimizi nasıl korumalıydık? Onların canlarını, işlerini, ekmeklerini nasıl güvence altına almalıydık? Hemen oturduk, bir strateji belirledik. MESS ile bir anlaşma imzaladık, işi şıp diye çözdük. Hem de daha hiç kimse neyin ne olduğunu bilmezken, aklına bir şey gelmezken. Hatta devletimiz bile daha bir önlem açıklamamışken, işin en başında hemen aksiyon aldık. Mart ayının ilk günlerinde, bir anlaşma imzaladık. Şunu bilin ki, bu süreci kazasız belasız atlatan sendikaların başında biz varız. Bu süreçte hiçbir üyemiz işinden olmadı. Kimse işten çıkarılmadı. Sağlık sorunları olan, kronik rahatsızlıkları bulunan arkadaşlarımız bu dönemi evlerinde geçirdi. Bakın, şaka değil, bu üyelerimizin oranı yüzde 17. Yani 35 bin kişi, bu süreçte evinde kaldı.

Biz bu süreçte, kimseyi işten çıkarttırmadık, kimsenin ekmeğini küçültmedik. İster kısa çalışmada olsun ister olmasın bir-iki küçük işyeri dışında herkes her koşulda ücretinin tamamını aldı. Kimse gelir kaybına uğramadı. Tamamlayıcı sağlık sigortamıza hemen bir madde eklettik, covit-19 hastalığını kapsama aldırdık. Rahatsızlanan ve hastaneye yatan arkadaşlarımız beş kuruş ödemeden tedavi oldular.”

SALGIN DÖNEMİNDE 24 BİN EMEKÇİ ARAMIZA KATILDI

Salgın döneminde de örgütlenme çalışmalarının sürdüğünü belirten Genel Başkan Kavlak, Pandemi döneminde herkes faaliyetlerine ara vermişken 62 iş yerinde 24 bin emekçinin Türk Metal ailesine katıldığını vurguladı.

Kavlak, örgütlenme sürecinde zorluk çıkaran, işçilerin ekmeğiyle oynayan işverenlere ise tepki gösterdi.

İNSANLARI SÖMÜRDÜĞÜNÜZ YETMEDİ Mİ?

“Bu ülkede bazı işverenler, çalışma yaşamında dikensiz gül bahçesi istiyor. Sendikasız bir endüstri ilişkileri düzenini savunuyor. İstiyorlar ki, işçiler boğaz tokluğuna çalışsın. İstiyorlar ki, bir lokma, bir hırkaya razı olsun. İstiyorlar ki ellerine verilen üç kuruşu kabul edip, bir de üzerine ‘Allah razı olsun’ desin. Yahu insaf edin, insaf… Kırk yıldır, ucuz işçi cennetine çevirdiğiniz bu ülkede, bu insanları sömürdüğünüz yetmedi mi? Köle gibi çalıştırdığınız yetmedi mi? Onların sırtından kazandığınız yetmedi mi? Onların alın terlerinden aldığınız yetmedi mi? Evet, sizin için yetmemiş olabilir. Ama sendikalı oldukları için işten attıklarınızın, üç kuruşa köle gibi çalıştırdıklarınızın, bir dilim ekmeğe muhtaç ettiklerinizin, iş cinayetlerine kurban verdiklerinizin, ezdiklerinizin, hor gördüklerinizin, canlarına yetti.

GEBZE, TRAKYA, İSTANBUL VE BURSA'DA MÜCADELE EDİYORUZ

Manisa şubemiz gibi, çeşitli illerdeki şubelerimiz birçok işyerinde mücadele veriyor. Mücadele ateşimiz, Trakya’da, İstanbul’da, Bursa’da, Gebze’de, örgütlü olduğumuz her yerde büyük bir güçle yanıyor. Birçok fabrikanın önünde direniş çadırları var. Ekmekleri için fabrika önünde geceleyen, umutla bekleyen emekçiler var.

SENDİKALAŞMAK İMKANSIZI BAŞARMAKTIR

Bu ülkede sendikalaşmak demek, imkânsızı başarmak demektir. Çünkü o gözleri doymayanlar, işçisine üç kuruşu çok görenler, kul hakkı yiyenler, sadece sendikaya üye oldukları için, onlarca, yüzlerce emekçiyi kapının önüne koyuyorlar. Kar, kış, bayram, seyran demeden, insanları işten atıyorlar. Buradan, o işverenlere sesleniyorum. O işten attığınız, ekmeğiyle oynadığınız, açlığa mahkûm ettiğiniz insanların iki eli sizin yakanızdadır. Onların bebelerinin vebali sizin boynunuzdadır. Sizi unutmayacağız. Sendikalaşan işçileri kod 29’la işten atan patronları unutmayacağız.”

Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak, Manisa’daki örgütlenme çalışmalarına da değindi.

“Manisa 1 nolu şubemiz, değerli kardeşim Ercan Dereli’nin önderliğinde, üyesinden temsilcisine kadar, Türk Metal’in bayrağını bu önemli sanayi kentinde gururla dalgalandırıyor. Örgütlü olduğumuz 34 işyerinde 8 binin üzerindeki üyemizle, sendikamıza güç katıyor. Burada verilen mücadele, ülkemizin dört bir yanındaki emekçilere ışık tutuyor, umut oluyor. Sizleri kutluyorum. Bu mücadeleye katkı veren herkese, gönülden teşekkür ediyorum.

Manisa şubemiz şu anda 8 işyerinde örgütlenme mücadelesini sürdürüyor. 9 işyerinde yetki tespiti davası devam ediyor. İnşallah bu işyerlerinde de Türk Metal bayrağını dalgalandıracağız.

Manisa şubemiz de diğer şubelerimiz de işkolumuzda örgütsüz metal işçisi kalmaması için, var güçleriyle örgütlenmeye, sendikasız kardeşlerimizi de toplu sözleşme düzeni içine katmaya çalışıyor.”

# TÜRKİYE KAMU SEN İLE İLİŞKİLİ:

08 Eyl 2021 - 07:50 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Halk Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Halk Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Halk Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Halk Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Dgr - SAYIN BAŞKAN AYNI EKSOZU KOKLAYAN YAN SANAYİDEKİ DGR PERSONELİNE Bİ KIYAK GEÇİN

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 08 Eylül 15:42