Lastik İş şube başkanları ne diyor?

Lastik İş Genel Başkanı Alaaddin Sarı, Genel Başkan Yardımcısı Nejdet Ulusoy ve eski genel başkan Abdullah Karacan hakkındaki yolsuzluk suçlamalarını şube başkanlarına sorduk. Şube başkanları, haberlerde yer verilen yolsuzlukların olup olmadığı konusunda bilgi sahibi olmadıklarını belirterek, “Bir suç varsa yargı gereğini yapar” dediler

Emrah Taştan
Emrah Taştan Tüm Haberleri

Lastik İş Sendikası Genel Başkanı Alaaddin Sarı, genel başkan yardımcısı Nejdet Ulusoy ve öldürülen eski genel başkan Abdullah Karacan’ın adının karıştığı yolsuzluk konusunda Lastik İş Sendikası Başkanlar Kurulu önceki gün açıklama yaparak gazetemizi hedef aldı. Sendikanın şube başkanlarını telefonla arayarak görüşlerini sorduk. Gebze Şube Başkanı Özay Bektaş, İstanbul Şube Başkan Vekili Yasin Onar ve İzmir Şube Başkanı Yusuf Ziya Sarı’yı arayarak konuyla ilgili görüşlerine başvurduk.

İSTANBUL ŞUBE BAŞKANI VEKİLİ ONAR:

HABERLERİ HERKES TAKİP EDİYOR

Lastik İş Sendikası İstanbul Şube Başkan Vekili Yasin Onar’a, başkanlar kurulu toplantısını ve ardından yolsuzluk haberleriyle ilgili açıklamayı sorduk. Onar, basına kapalı bir toplantıyla ilgili bilgi vermesinin doğru olmayacağını belirterek, bu konuda bilgi vermeyi reddetti. Haberlerin sendikanın 72 yıllık mücadelesi ve kurumsal kimliğine zarar verdiğini ifade eden Onar, “Tabi ki yaptığınız haberler herkes tarafından takip ediliyor. Kocaeli’de de İstanbul’da da diğer bölgelerde de takip ediliyor. Şimdi bu haberlerde önemli olan bunun kesinlikle birtakım delillere dayandırılarak yapılmasıdır. Bizim beklentimiz bu. Biz Lastik-İş Sendikası’nın kurumsal kimliğine zarar verilmesini istemiyoruz” ifadelerini kullandı.

KURUMSAL KİMLİK ETKİLENİYOR

Onar, İstanbul ve Trakya bölgesinde yoğun bir örgütlenme çalışması yürüttüklerini belirterek, şu ifadeleri kullandı: “Biz bu dönemde hem burada yaptığımız örgütlenmelerde hem de kendi içimizdeki yaptığımız toplantılarda da arkadaşlarımızın bu haberleri okuduğunu ve bu haberlerden etkilendiğini görüyoruz. Bu haberlerin herhangi bir hukuki delili dayanağı yoksa bu gerçekten bizim kurumsal kimliğimizi de yaptığımız sendikal çalışmaları da çok etkiliyor. Biz bunların dışındayız. İstanbul bölgesindeyiz. Ben şu anda Kocaeli bölgesinde olup bitenleri bilmem. Ama bu konuda yönetim kurulu bilgi verdiğinde biz onlardan aldığımız bilgiyle hareket ediyoruz.”

HABER NİTELİĞİ TAŞIYOR

Yasin Onar, “Bunların her birisi yazılmış çizilmiş de olsa, bu haberlerin tamamı haber niteliği taşıyor. Bunları herkes istediği zaman okuyabilir. Kimse kimsenin haber alma özgürlüğünü engelleyemez. Hangi gazete olursa olsun. Lastik-İş ibaresi geçiyorsa hepimizi ilgilendiren haberler bunlar. Ama dediğim gibi sizin dediğiniz konularla ilgili benim bir yorumda bulunmam, cevap vermem mümkün değil. Şunun altını çizeyim. Yaptığınız haberlerdeki koyduğunuz belgelerin hepsi delil niteliğindedir. Davaya dönüşmesi halinde bunların hepsi incelenecektir diye düşünüyorum. Hukukta çok güzel bir ifade vardır, ‘Müddei iddiasını ispatla mükelleftir’ der hukuk. Siz bir şey iddia ediyorsanız ispatla mükellefsiniz. Aksi takdirde müfteri olursunuz. Bizim okuduklarımız tamamen iddia. Bununla ilgili bildiğim kadarıyla bir dava da açılmış. Bunların her birisi savcılık tarafından bir soruşturma açılırsa, yaptığınız haberlerin tamamının delil niteliği olacak. Sizin yayınladığınız gazete kupürü değil, belge. Kocaeli’de bir kişi daha vardı başkanın akrabası Kanyılmaz. Onun da iddiaları vardı. İki gün önce genel başkanın başkanlar kurulu kararı diye açıkladığı bir metin vardı. Tabi ki metin ortaya çıkmadan önce hepimiz ifadelerimizi kullandık” diye konuştu.

RAHATSIZLIK DUYUYORUZ

İstanbul Şube Başkan Vekili Onar, “Biz şundan rahatsızız kurumsal kimliğimizin sürekli olarak gündeme gelmesinden rahatsızlık duyuyoruz. Yolsuzluk yapmış kişiler söyleniyorsa bu kişiler üzerinden yürünmesi her zaman iyi olur aksi takdirde kurumun adı sürekli öne çıkıyor. O kuruma aidiyet hisseden veya yıllardır sendikalı olmuş, aidat ödemiş ve ödedikleri aidatın karşılığında gerçekten insan onuruna yakışır bir çalışma ortamına ulaşmış insanların bile kafasını karıştırıyor bunlar. Lastik İş Sendikası’nın kurumsal kimliğine zarar vermeden yapılan tüm haberler haber niteliğindedir biz bunları takip ederiz, okuruz dikkate alırız. Lastik-İş’in kurumsal kimliği ön plana çıktığında, sanki bütün yolsuzluğu Lastik-İş yapıyormuş gibi yani kişilerden bağımsız aslında bu iş içerisine alındığı zaman bu gerçekten sıkıntı veriyor” şeklinde konuştu.

RIZA KUAS’IN ÇİZGİSİNDEYİZ

Lastik İş İstanbul Şube Başkan Vekili Onar, sendikanın kurucusu ve Türkiye İşçi Partisi’nden iki dönem milletvekili olan Rıza Kuas’ın çizgisinde olduklarını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: “72 yıllık kurumsal bir mücadelesi var Lastik İş’in. Türk-İş’in içinden ayrılmış Rıza Kuas, DİSK’i kurmuş, ondan sonra Türkiye İşçi Partisi’ni (TİP) kurmuş. TİP’ten milletvekili seçilmiş. Şu sözünü de her yerde söylüyorum: ‘İşçiler ve emekçiler iktidara kendi istedikleri ve kendi seçtiklerini getirmedikleri sürece ezilmeye mahkumlar.’ Burada Rıza Kuas’ın işçi ve emek hareketi içindeki en büyük sözlerinden bir tanesi. Böyle yoğurulmuş, böyle gelmiş 72 yıl emek mücadelesi vermiş bir sendikanın sürekli adının yolsuzlukla anılması da bizi rahatsız ediyor. Biz bundan rahatsızız aslında. Sendikanın kurumsal kimliği dışında yapmışlarsa, böyle bir şey varsa burada kişiler üzerinden yürünmesi önem taşıyor diye düşünüyorum.”

GEBZE ŞUBE BAŞKANI ÖZAY BEKTAŞ:

YARGI KARAR VERECEKTİR

Lastik-İş Gebze Şube Başkanı Özay Bektaş’a de telefonla ulaşarak bilgi ve haberleri sorduk. Bektaş, başkanlar kurulu toplantısıyla ilgili açıklama yapmayacağını belirtti. Bektaş, “Bu konuyla ilgili sendikanın genel başkanları var. Avukatları var. Onlardan detaylı bilgiyi alabilirsiniz” dedi.

“Benim burada başka bir yorum yapmam söz konusu olamaz” diyen Bektaş, şunları söyledi: “Şu anda bizim çalışan üyelerimizde ya da herhangi birinde herhangi bir yolsuzluk konusunda rahatsızlık yok kimsede. Şöyle söyleyeyim. Biz burada genel başkanımız ve genel yönetimimize sonuna kadar güveniriz ve arkasındayız. Burada doğru da yazılabilir yanlış da ona herhangi bir şey diyemem. Ama biz 22 seneden beri başkanları tanıdığım için, şubede her yerde görev aldım. Genel başkanımız ya da rahmetli olan başkanımızla ilgili ne olursa olsun bugün olduğu gibi sonuna kadar peşindeyiz ve destekçisiyiz.”

Özay Bektaş, haberlerde belgelere yer verildiğini hatırlatmamız üzerine şu yanıtı verdi: “Fatura yayınladınız ama aslı var mı yok mu? Eğer öyle bir şey varsa yargı karar verecektir. Bunun benimle haklı haksız deme şansım yok. Ama ben bugüne kadar herhangi bir yolsuzluğa denk gelmedim. Bundan sonra da denk geleceğimi zannetmiyorum. Bizim genel merkez yönetimi son derece saygın ve buna müsaade etmeyecek kişilerdir.”

İZMİR ŞUBE BAŞKANI YUSUF ZİYA SARI KONUŞMADI

İzmir Şube Başkanı Yusuf Ziya Sarı, yolsuzluk haberleriyle ilgili konuşmayı ve açıklama yapmayı reddetti.

13 Eyl 2021 - 13:41 Kocaeli- Gündem

Muhabir Emrah Taştan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Halk Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Halk Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Halk Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Halk Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

30

Delege Gebze - Kimlerin Kimlerle İş tuttuğu ortada , Yalakalıktan ne yapaçağını bilmeyen Rahmet li Genel Başkanın Ayakkabısını bağlayanlardan medet umanlar var hala , Bu boş tartışmaları bırakın işçi sınıfına hiç bir şey kazandırmaz, Önümüzdeki Sözleşme ne olacak ne yapmalıyız onu konuşun , Birlik beraberliğimizi bozmaya çalışanlara fırsat vermeyin. Adam Kaybetti Hala saldırıyor , Kardeşim Hukuk ve yargıya inanıyorsan ona göre hareket et , Suç varsa kimse babamızın oğlu değil sonuna kadar hesabını yargıda sorsun İşçi sınıfıda . çok gördük kimlerin nasıl geri vites yaptığını Adam olun Mert olun .

Yanıtla . 2Beğen . 1Beğenme 15 Eylül 07:49
29

Disk 'in Gücü - Olay yargıya intikal etmiş, Sendika yönetiminden İfadeye alınan var mı yok, gözaltına alınan var mı yok, Sonuçlanmış bir soruşturma sendika yönetimi ile bir ilgisi olsa Bunca haber e karşı birileri yapmışsa cezasını alacaktır , demekki aile içi bir meseleden Rant sağlamaya çalışan birileri var. Elbette Diskin bir sendikadında bunların konuşulması hoş değil suçlu var ise cezasını çeksin çeker elbette, ama olay başka , Rahmetli genel başkanın yanında olan yalama tayfası umduğunu bulamadı Başkanın gücünü kullanamıyorlar, saldır babam saldır . Başka Bahara size burdan bir şey çıkmaz . Lastik işi bölemezsiniz.

Yanıtla . 4Beğen . 5Beğenme 14 Eylül 20:11
28

İstanbullu - Adamsın İstanbul şube sizleri seviyoruz eyilmeyin bu işçi sizinle.

Yanıtla . 4Beğen . 1Beğenme 14 Eylül 12:17
27

Pirelli amele - Bu kadar iddia varken hala çıkıp bişey açıklamıyorsanız yüzsüzlük zirve yapmış demektir insan olun biraz ve yakamızdan düşün artık bu işçi sizleri seçtiği için çok pişman ve artık mızrak çuvala sığmıyor sözleşmemiz var ve hiç güven vermiyosunuz senide tebrik ediyorum yasin başkan dik duruşun taktire şayan bazı kişilik siler gibi yamulmamışsın.

Yanıtla . 5Beğen . 0Beğenme 14 Eylül 12:16
26

Çılgınadam41 - YASİN BAŞKAN VE MEHMET BAŞKAN ADAM GİBİ ADAM ÖZÜ SÖZÜ BİR YOLSUZLUK VARSA HUKUK GEREKENİ YAPACAKTIR DİĞERLERİ GİBİ KIVIRMAMIŞ TEBRİKLER BAŞKAN ARKANDAYIZ.

Yanıtla . 5Beğen . 0Beğenme 14 Eylül 12:05
25

Emekçi - Adam Adam! Vicdanı hür düşüncesi hür olduğu gibi doğru neyse dümdüz konuşmuş helal olsun gelecek vadediyor

Yanıtla . 5Beğen . 0Beğenme 14 Eylül 12:02
24

İsyankar Delege 41 - Vur patlasın çal oynasın Güven bir ayna gibidir bir kez çatladı mı hep Çizik gösterir Sana olan güvenimiz bitti alaattin sarıYolun sonu görünüyor artık mazlumun ahı indirir şahı

Yanıtla . 5Beğen . 0Beğenme 14 Eylül 12:00
23

İhsancı - Özay tam da sana yakışanı yapmışsın, İhsan abinin seni çok sevdiğini bil.

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 14 Eylül 11:01
22

İzmirli - Devrimci Yusuf Ziya kardeşim sen boş bir adammısın sendikada bukadar olay yaşanıyor bu konularla ilgili hiçbir fikrin yokmu fikrin yoksa o makamı neden işgal ediyorsun,bırak fikri olan insanlar faydalı olabilecek insanlar gelsin o makama.Özay kadar dahi olamadın nasıl bir devrimcisin dümenci devrimci.

Yanıtla . 3Beğen . 1Beğenme 14 Eylül 10:58
20

Hakan - Yasin kardeşim senin dürüstlüğüne,adaletine,hak yolunda verdiğin mücadelenede ben şahidim ve harzaman yanındayım,Özay gibi birilerinin kuklası,Yusuf Ziya gibi aman düzenim bozulmasın rantım kesilmesin diye düşünerek hareket etmediğini de hepimiz biliyoruz ve seni takdir ediyoruz.Sen adam gibi adamsın herdaim yanındayız

Yanıtla . 3Beğen . 1Beğenme 14 Eylül 00:12
19

Genelmerkez Delegesi - Yolsuzluk yapanın da, gözyumanında ,sahip çıkanında, savunanında her 2 cihanda da ALLAH 2 yakasını biraraya getirmesin

Yanıtla . 5Beğen . 1Beğenme 13 Eylül 23:27
17

Delege - Artık şube başkanlarına da inildiğine göre gazete olayın peşini bırakmıcak gibi tebrik ediyorum sayın yazar.Ben aladdin için genel kurulda sonuna kadar destek verdim arkasında durduk bize adalet şeffaflık vaadetti ama bu Karaca dan beter çıktı iddalar yenilir yutulur cinsten değil çıkıp bir açıklama yapamıyo ben inandım yolsuzluğa eski abilerde anlatıyo iyice kanaat getirdim fabrikada herkez haberleri takip ediyo lütfen sonuna kadar götürün bu işi işçi yakında uyanacaktır uykudan teşekkür ediyorum.

Yanıtla . 7Beğen . 1Beğenme 13 Eylül 19:07
16

Gebzeli - Adamsın yasin başkan seni tebrik ediyorum. Güzel açıklama olmuş İstanbul farkını ortaya koyuyor tebrikler bizde bı genel sekreter var eline metin ver okuyamaz.Ama ziya başkan adamdır onuda aramanızı tavsiye ederim editör iddalara kesin yanıt alırsınız.

Yanıtla . 4Beğen . 3Beğenme 13 Eylül 18:57
15

Gebze Şube - Bı bizim başkana bak bı İstanbul şubenin başkanına adam eline metin versen okuyamayacak dingil gebzeyi yönetiyo yasin başkan alaaddin den iyi ifade etmiş kendini genel başkanlığa adaylığını koy destekleyelim başkan adamsın.

Yanıtla . 3Beğen . 1Beğenme 13 Eylül 18:40
14

Kolsan Işçi - Ulan omurgasızlar ne hikaye anlatıyorsunuz boş muhabbet varsa yolsuzluk sonuna kadar gidilsin desenize.

Yanıtla . 5Beğen . 0Beğenme 13 Eylül 18:36
13

Goodyear Delege - O fotocu salak korkudan konuşamamış bile salako salako koyun versen güdemez aptal şu hale bak Gebze gibi işçi kentini yönetenlere bak .

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 13 Eylül 18:34
12

Pharmavision Delege - Başkanımız adamdır aladdindenbdaha iyi ifade etmiş kendini

Yanıtla . 5Beğen . 1Beğenme 13 Eylül 18:32
11

Delege - İstanbul şube farkını ortaya koymuş tebrik ediyorum yasin başkan bizim şubeyi arama gereği bile duymamış yazar nasıl bir taklacı olduğunu biliyor tabi biraz onur biraz haysiyet lütfen.

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 13 Eylül 18:31
10

İstanbul - YASİN ADAMDIR GERİ VİTES YOK HIRSIZLIK VARSADA YOKSADA AKLANIP GELİN .YASİN ABİYE TEHDİT TELEFONU ETME KİMSENİN HADDİ DEĞİLDIR.İSTANBUL İZMİT DEĞİLDİR BASKIYLA KİMSE BİŞEY YAPTIRAMAZ. YASİN ABİ DOĞRULARI SÖYLEMİŞ. TAMAMIYLA ARKASINDAYIZ

Yanıtla . 4Beğen . 1Beğenme 13 Eylül 18:16
09

İşyeri Sendika Silcisi - Yasin Onar Ve Mehmet Gencay adamdır özü sözü birdir umarım sendika da daha iyi görevlere gelirler

Yanıtla . 5Beğen . 1Beğenme 13 Eylül 17:54
08

Lastikçi - Sakarya şubeye neden ssormuyosunuz? Arayın bakayım açıyorlar mı telefonu ??

Yanıtla . 5Beğen . 0Beğenme 13 Eylül 17:48
21

Goodyear - @Lastikçi 08 nolu yoruma cevabı: Ben sana söyleyeyim ne diyeceğini, Genel Başkanımızın arkasındayız , seviyoruz Deli gibi..... ama insan suratına bakamaz hale gelecek hepsi

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 14 Eylül 09:51
07

İstanbul Delege - İstanbul olarak gurur duyuyoruz yasin abimizle .Sonuna kadar yanindayiz yasin abi

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 13 Eylül 17:17
06

Taci Nonun - İşçinin alın terini kim çalıyorsa çaldıkları para cocuklarının buğazında kalır inşallah

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 13 Eylül 17:11
04

Pirelli Faruk - Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır. Neden sayın genel başkanımız Sarı bir açıklama yapmıyor .? Doğru yada yanlış bir açıklama yapmalı hukuki yollara gitmeli. Yoksa bir sıkıntısı mı var .? bütün işçi bunu sorguluyor

Yanıtla . 3Beğen . 2Beğenme 13 Eylül 15:24
03

İnanmıyormuş - Özay başkan 10 dakika adam ol hayatında sadece 10 dakika.ya acayip omurgasızsın.her zamanki gibi Kıvır babam kıvır

Yanıtla . 2Beğen . 1Beğenme 13 Eylül 14:55
02

Birisi - Şimdi bu şube başkanları bir oturup düşünsünler yusuf gibi haksızlığa karşı mı duralım yoksa sessiz kalıp koltukları mı sağlamlayalım. Vicdan en büyük hesap sorucudur insana dünyayı dar eder herkes vicdanına dönmeli doğruyu olması gerekeni yapmalı ben buradan şube başkanlarına istifa edip yönetimi protesto etmelerini öneriyorum

Yanıtla . 4Beğen . 2Beğenme 13 Eylül 14:48
01

Adamın Dibi - YASİN abi adamın dibisin aynen dediğin gibi kurumsal kimliğin zedelenmemesi için herkesin hesap vermesi lazım diğer şube başkanları gibi kıvırmamışsın .Adam gibi davranışın .seninle istanbul olarak gurur duyuyoruz

Yanıtla . 8Beğen . 2Beğenme 13 Eylül 14:38