Cefa Vinç
Cefa Vinç
Gündem (KHG) - Kocaeli Halk Gazetesi | Haber Girişi: 14.09.2021 - 22:44, Güncelleme: 14.09.2021 - 22:44

Kira zamlarına imza kampanyasıyla dur diyecekler

 

Kira zamlarına imza kampanyasıyla dur diyecekler

Kısa sürede 50 bin imzayı aşan kampanyada, dünyanın çeşitli ülkelerinde uygulanan, Türkiye kira denetimine dair hukuki düzenlemelerin hızlıca yapılması talep ediliyor
Konut kiralarının son bir yıl içinde ortalama olarak yüzde 40'ın üzerinde zamlanması ile birlikte, change.org'ta 'kiralara üst sınır getirilsin' talebiyle imza kampanyası başlatıldı Büyükşehirler başta olmak üzere Türkiye genelinde son bir yılda kiralarda aşırı bir artış görülürken yüz yüze eğitimin başlamasıyla birlikte gelen son zamlar ile kira fiyatlarının astronomik rakamlara ulaşması vatandaşları isyan ettirdi. Türkiye’deki konut fiyatlarındaki büyük artışa karşı change.org üzerinden “Kiralara Üst Sınır Getirilsin” başlığıyla  başlatılan ve kısa sürede 50 bin imzayı aşan kampanyada tüm dünyada uygulanmakta olan kira denetimine dair hukuki düzenlemelerin hızla yapılması talep ediliyor. KİRALAR ASGARİ ÜCRETE DENKKampanya açıklamasında  “ Pandemi koşullarında yaşamak git gide zorlaşırken, maaşlara yapılan zamlar enflasyon karşısında hızla erirken, yurttaşlar büyük istihdam ve gelir kayıpları yaşarken başta  İstanbul, İzmir, Eskişehir gibi büyükşehirler olmak üzere son birkaç aydır ortalama kiralar asgari ücret sınırlarına dayandı” ifadeleri yer alıyor. Her geçen gün artan kiraların temel gerekçesi olarak bu durumun ‘serbest piyasanın insafına’ bırakılmasının gösterildiği kampanya metninde “Bunun sonucu olarak bugün inşaat maliyetlerinde artışla konut üretiminin azalması, yüz yüze eğitim ile üniversite öğrencilerinin kiralık konut arayışına girmesi gibi talep artışları astronomik kiralar olarak karşımıza çıkmaktadır” deniliyor. KİRALARA ACİLEN ÜST SINIR GETİRİLMELİ  “Kiralık konutların sayısının azlığı ve pahalılığı yüzünden sağlıklı, güvenli ve yaşamaya elverişli konut talebi de ikinci plana atılmış durumda” ifadelerinin yer verildiği açıklamada deprem tehlikesindeki şehirler güvenli konutlarda yaşamanın temel hak olduğu belirtildi. Barınmanın kamusal bir hak olduğu hatırlatılan açıklamada “Gerekli hukuksal düzenlemeler derhal yapılmalı. Kiralara acilen üst sınır getirilmelidir. Konutların depreme dayanıklılığı, güvenilirliği, sağlık olup olmadığı denetlenmelidir” ifadeleri kullanıldı. Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM) araştırmasına göre yıllık kira artış oranı İstanbul’da yüzde 50.7, Ankara’da yüzde 31.8 ve İzmir’de yüzde 30.9’a ulaştığı biliniyor.    
Kısa sürede 50 bin imzayı aşan kampanyada, dünyanın çeşitli ülkelerinde uygulanan, Türkiye kira denetimine dair hukuki düzenlemelerin hızlıca yapılması talep ediliyor

Konut kiralarının son bir yıl içinde ortalama olarak yüzde 40'ın üzerinde zamlanması ile birlikte, change.org'ta 'kiralara üst sınır getirilsin' talebiyle imza kampanyası başlatıldı Büyükşehirler başta olmak üzere Türkiye genelinde son bir yılda kiralarda aşırı bir artış görülürken yüz yüze eğitimin başlamasıyla birlikte gelen son zamlar ile kira fiyatlarının astronomik rakamlara ulaşması vatandaşları isyan ettirdi.

Türkiye’deki konut fiyatlarındaki büyük artışa karşı change.org üzerinden “Kiralara Üst Sınır Getirilsin” başlığıyla  başlatılan ve kısa sürede 50 bin imzayı aşan kampanyada tüm dünyada uygulanmakta olan kira denetimine dair hukuki düzenlemelerin hızla yapılması talep ediliyor.

KİRALAR ASGARİ ÜCRETE DENK
Kampanya açıklamasında  “ Pandemi koşullarında yaşamak git gide zorlaşırken, maaşlara yapılan zamlar enflasyon karşısında hızla erirken, yurttaşlar büyük istihdam ve gelir kayıpları yaşarken başta  İstanbul, İzmir, Eskişehir gibi büyükşehirler olmak üzere son birkaç aydır ortalama kiralar asgari ücret sınırlarına dayandı” ifadeleri yer alıyor.

Her geçen gün artan kiraların temel gerekçesi olarak bu durumun ‘serbest piyasanın insafına’ bırakılmasının gösterildiği kampanya metninde “Bunun sonucu olarak bugün inşaat maliyetlerinde artışla konut üretiminin azalması, yüz yüze eğitim ile üniversite öğrencilerinin kiralık konut arayışına girmesi gibi talep artışları astronomik kiralar olarak karşımıza çıkmaktadır” deniliyor.

KİRALARA ACİLEN ÜST SINIR GETİRİLMELİ

 “Kiralık konutların sayısının azlığı ve pahalılığı yüzünden sağlıklı, güvenli ve yaşamaya elverişli konut talebi de ikinci plana atılmış durumda” ifadelerinin yer verildiği açıklamada deprem tehlikesindeki şehirler güvenli konutlarda yaşamanın temel hak olduğu belirtildi.

Barınmanın kamusal bir hak olduğu hatırlatılan açıklamada “Gerekli hukuksal düzenlemeler derhal yapılmalı. Kiralara acilen üst sınır getirilmelidir. Konutların depreme dayanıklılığı, güvenilirliği, sağlık olup olmadığı denetlenmelidir” ifadeleri kullanıldı.

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM) araştırmasına göre yıllık kira artış oranı İstanbul’da yüzde 50.7, Ankara’da yüzde 31.8 ve İzmir’de yüzde 30.9’a ulaştığı biliniyor.

 

 

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve kocaelihalkgazetesi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.