Cefa Vinç
Cefa Vinç
Sağlık (KHG) - Kocaeli Halk Gazetesi | Haber Girişi: 15.09.2021 - 09:54, Güncelleme: 15.09.2021 - 09:54

Devletten karantina oteli!

 

Devletten karantina oteli!

Kocaeli Valiliği İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, dün toplanarak geçici olarak bulunduğu yerlerde koronavirüse yakalanan kişilerin durumuyla ilgili önemli kararlar aldı. Kişilerin mola yerlerinde temasta bulunmayacağını taahhüt etmesi halinde özel araçlarıyla memleketlerine dönebilmesine karar verildi
Kocaeli Valiliği İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, dün bir araya gelerek koronavirüs süreciyle ilgili önemli kararlar aldı. Dünkü toplantıda, iş ya da başka bir nedenle geldiği Kocaeli’de PCR testi pozitif çıkarak koronavirüs olduğu tespit edilen vatandaşlarla ilgili kararlar alındı. O kararlara göre, geçici olarak bulunduğu yerde PCR testi pozitif çıkan kişilerin izolasyon sürelerini asıl ikametlerinde geçirebilmesi için özel araçla ikametlerine dönebilmelerine karar verildi. Bu kişilerin kesinlikle toplu taşıma araçlarının kullanmayacağı ifade edildi. Kararda, özel araçlarıyla ikametlerine dönen pozitif tanılı kişilerin, mola yerlerinde diğer kişilerle temas etmeyeceğine dair taahhütte bulunması koşulu getirildi.MİSAFİRHANE SEÇENEĞİBaşka ilde koronavirüse yakalanıp asıl ikametlerine gidemeyecek durumda olanlarla ilgili olarak ise izolasyon süresinin tamamlanması için kamu kurumlarına ait misafirhane ya da konaklama tesisi gibi yerlerin tahsis edilmesine karar verildi. Bunun mümkün olmayacağı durumlarda, kamu kurumları karantina oteli gibi yerler belirleyecek. Konaklama bedelinin kişiler tarafından karşılanmasına karar verildi. Kurul kararında, gelir tespitine göre konaklama bedelini karşılayamayacak durumdaki kişilere Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca destek sağlanacak. Karantina oteli belirlemek gerekirse, kaymakamlıklar ekonomik açıdan en avantajlı yerleri belirleyecek. ZORUNLU İZOLASYON KARARIKocaeli İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararında, karantina tedbirlerini ihlal eden kişilerin zorunlu izolasyona tabi tutulacakları yerlerin konaklama bedelini kendilerinin ödemesi şartı getirildi. Kurul kararında, belirlenecek bu tür yerlerdeki çalışma esasları da belirlendi. Kararda şu ifadeler yer aldı: “Ziyaretçi kabul edilmemesine, güvenlik önlemleri için yeteri kadar güvenlik / kolluk personeli görevlendirilmesine, izolasyona tabi tutulması kararlaştırılan kişilerin sağlık durumlarını gözlemlemek ve buralarda görevli personelin salgınla mücadelede belirlenen tedbirlere uygun çalışmasını sağlamak üzere yeterli sağlık personeli görevlendirilmesine, Yukarıda belirtilen esaslar doğrultusunda, uygulamada herhangi aksamaya meydan verilmemesine ve mağduriyete neden olunmamasına, alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilmesine, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195. maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına, oy birliği ile karar verildi.”
Kocaeli Valiliği İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, dün toplanarak geçici olarak bulunduğu yerlerde koronavirüse yakalanan kişilerin durumuyla ilgili önemli kararlar aldı. Kişilerin mola yerlerinde temasta bulunmayacağını taahhüt etmesi halinde özel araçlarıyla memleketlerine dönebilmesine karar verildi

Kocaeli Valiliği İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, dün bir araya gelerek koronavirüs süreciyle ilgili önemli kararlar aldı. Dünkü toplantıda, iş ya da başka bir nedenle geldiği Kocaeli’de PCR testi pozitif çıkarak koronavirüs olduğu tespit edilen vatandaşlarla ilgili kararlar alındı.
O kararlara göre, geçici olarak bulunduğu yerde PCR testi pozitif çıkan kişilerin izolasyon sürelerini asıl ikametlerinde geçirebilmesi için özel araçla ikametlerine dönebilmelerine karar verildi. Bu kişilerin kesinlikle toplu taşıma araçlarının kullanmayacağı ifade edildi. Kararda, özel araçlarıyla ikametlerine dönen pozitif tanılı kişilerin, mola yerlerinde diğer kişilerle temas etmeyeceğine dair taahhütte bulunması koşulu getirildi.
MİSAFİRHANE SEÇENEĞİ
Başka ilde koronavirüse yakalanıp asıl ikametlerine gidemeyecek durumda olanlarla ilgili olarak ise izolasyon süresinin tamamlanması için kamu kurumlarına ait misafirhane ya da konaklama tesisi gibi yerlerin tahsis edilmesine karar verildi. Bunun mümkün olmayacağı durumlarda, kamu kurumları karantina oteli gibi yerler belirleyecek. Konaklama bedelinin kişiler tarafından karşılanmasına karar verildi. Kurul kararında, gelir tespitine göre konaklama bedelini karşılayamayacak durumdaki kişilere Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca destek sağlanacak. Karantina oteli belirlemek gerekirse, kaymakamlıklar ekonomik açıdan en avantajlı yerleri belirleyecek.
ZORUNLU İZOLASYON KARARI
Kocaeli İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararında, karantina tedbirlerini ihlal eden kişilerin zorunlu izolasyona tabi tutulacakları yerlerin konaklama bedelini kendilerinin ödemesi şartı getirildi. Kurul kararında, belirlenecek bu tür yerlerdeki çalışma esasları da belirlendi. Kararda şu ifadeler yer aldı: “Ziyaretçi kabul edilmemesine, güvenlik önlemleri için yeteri kadar güvenlik / kolluk personeli görevlendirilmesine, izolasyona tabi tutulması kararlaştırılan kişilerin sağlık durumlarını gözlemlemek ve buralarda görevli personelin salgınla mücadelede belirlenen tedbirlere uygun çalışmasını sağlamak üzere yeterli sağlık personeli görevlendirilmesine, Yukarıda belirtilen esaslar doğrultusunda, uygulamada herhangi aksamaya meydan verilmemesine ve mağduriyete neden olunmamasına, alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilmesine, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195. maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına, oy birliği ile karar verildi.”

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve kocaelihalkgazetesi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.