Lastik işçisi anlatıyor: İşçilerin parası karşı binaya götürülüyordu

Lastik İş Sendikası Sosyal Tesisleri işçisi Sadettin Özyayla, Kocaeli Halk Gazetesi’ne konuştu. Özyayla işçilerden sosyal tesisteki yemekler için alınan paraların kayda sokulmadan binadan çıkartıldığını anlattı. Özyayla, eski genel başkan Abdullah Karacan’ın Adapazarı’ndaki kafesine her gün sendikadan malzeme taşıdıklarını ve kendisinin de aylarca kafedeki işleri yaptığını belirtti

Emrah Taştan
Emrah Taştan Tüm Haberleri

Kocaeli Halk Gazetesi, Lastik İş Sendikası’ndaki büyük yolsuzlukla ilgili her gün yeni bir bilgi, belge ve tanıklığı gündeme getiriyor. Sendikanın sosyal tesislerinde 7 yıla yakın süre boyunca bahçıvan olarak çalışan Sadettin Özyayla, sendikanın sosyal tesislerinde tanığı olduğu yolsuzlukları anlattı. Özyayla, görev yaptığı süre boyunca Lastik İş’in örgütlü olduğu fabrikalardaki işçilerin düzenlediği dayanışma yemekleri için ödediği paraların elden ikinci bir kasaya aktarıldığını anlattı. Sendikanın o dönem genel başkanı olan Abdullah Karacan’ın Adapazarı’ndaki kafesine sendikadan her gün malzeme götürüldüğünü belirten Özyayla, bu kafenin inşaatında kendisi ve arkadaşlarının aylarca çalıştırıldığını ifade etti.

Sadettin Özyayla.

İşte Özyayla’nın anlattığı yolsuzluklar:

İŞÇİNİN YEMEK PARALARI KARŞI BİNAYA

“Bu fabrikaların destek amaçlı yaptığı yemeklerde temsilcilerin elden getirdiği paralar Erol Erdem Gazanfer Önvural Muhasebeci üç kişi tarafından idari binadan diğer binaya geçiriliyordu. Bunları gördüm ben. Biz saha elemanı olduğumuz için görüyorduk, yalan değil. Hatta o zaman ben Erol Erdem’e de sordum ‘Erol ne oluyor böyle diye’. Erol Erdem de ‘Abi sizin bilmediğiniz daha neler var’ diye yanıt verdi. Fabrika işçilerinden dayanışma yemeği adı altında para toplanıyor. İşçiler toplanıp yemek düzenliyorlardı. İşçilerin topladığı yemek paralarını temsilciler getiriyordu.  200 kişilik, 300 kişilik yemekler yapılıyordu. Kocaeli’nin temsilcileri Levent, Salih işçilerden parayı toplayıp getirip Erol, Nejdet, Gazanfer’e teslim ediyorlardı. Yarım saat sonra bu para hop karşı binaya geçiyordu. Elde gazeteye sarılı para taşınıyordu. 300 kişilik yemek hatırladığım kadarıyla 50 TL falan alınıyordu o dönem. Ve devamlı olarak yemekler yapılıyordu. Abdullah Başkan vefat etmeden önceydi. Yaklaşık 7 yıl boyunca gördüğüm toplu yemekler, dayanışma yemekleri, arkadaşlık yemekleri gibi yemeklerdi. Tesis boş kalmıyordu. İdari binadan karşı binaya elle para taşındığını görüyorduk sürekli. Erol Erdem, Gazanfer Önvural ve bayan muhasebeciyi devamlı olarak görüyorduk.”

Sadettin Özyayla, lastik işçisinden alınan yemek paralarının kayıt dışı olarak başka bir kasaya götürüldüğünü anlattı.

YILDA EN AZ 250 DÜĞÜN YAPILIYORDU

Sadettin Özyayla, Lastik İş Sosyal Tesisleri’nde yılda en az 250 düğün yapıldığını anlattı:

“Faturasız düğünlere ilişkin de şunu söyleyebilirim. Açık alan arazisini temizleyen iki kişiden biri bendim. Kır düğünleri yapıldığı için. Orada haftada 12 ile 16 arasında düğün oluyordu. Cuma Cumartesi Pazar olmak üzere üç akşamda. 12’den hesaplasak ayda 50 yapar. Yönetim daha az gösteriyorsa orada bir sıkıntı var demektir. Yılda 250 düğün garanti oluyordu. 5 aylık sezon döneminde. Burası eski tesis, aynı anda 6 tane düğün oluyordu bazen. Bunlara tanık oldum.”

KAFEYE HER GÜN MAL TAŞINDI

Lastik İş Sosyal Tesisleri’nde işçi olarak çalışan Sadettin Yayla, Abdullah Karacan’ın asıl sahibi olduğu Adapazarı’ndaki Bello Cafe ile ilgili de şunları anlattı:

“Ben Lastik İş’in bahçıvan kadrosunda çalışan asgari ücretli bir işçiydim. Sosyal tesis, Adapazarı’ndaki kafe, Seymen Kafe, Başkan Karacan’ın evi ve yalısı, buralarda hep sorumlu kişilerin bilgisi ve talimatı doğrultusunda çalıştım, malzeme de götürdük, boya badana da yaptık, tamire de gittik, her şeye gittik. Giderken de malzeme ne gerekiyorsa arabaya doldurup götürdük. Adapazarı kafeye her gittiğimizde gerek elektrikçi arkadaş olsun gerek temizlikçi arkadaş vardı Coşkun ve ben giderken buradan her zaman dolu gidiyorduk. Bir kafenin ihtiyaç duyacağı her şey. Temizlik hijyen maddesinden tut, yiyecek içeceğine kadar aklına ne geliyorsa. Tost ekmeğinden tut pizzasına kadar yiyecek her türlü malzemeyi götürdük. Isuzu pikaba doldurup götürüyorduk. Rahmetli Mehmet Yazıcı her gün götürüyordu taksiyle. O taksi fazla alamadığı zaman biz de giderken diyordu bize. İdari amirlerin bilgisi ve talimatı dahilinde biz de götürüyorduk. Peçete, şeker, sabun, paspas her şeyi götürüyorduk. Adapazarı Kafeye gidiyorduk, orada Abdullah Kanyılmaz diye biri vardı. Arabayı yanaştırıyorduk oraya ondan sonra biz elektrik, tamirat işlerine bakarken oradaki çocuklar da arabayı boşaltıyordu. Yerine göre bazen kafenin dibine bazen de otoparka çekiyorduk. Çark Caddesi’ne her saat girilmediği için. Saat 10’a kadar giremezsek biraz uzağa park ediyor ve işimize bakıyorduk. Fatura ve ödeme yapılıp yapılmadığını bilmiyorum. O bizi aşar.”

Öldürülen Lastik İş Genel Başkanı Abdullah Karacan'ın Adapazarı Çark Caddesi'nde açtığı Cafe Bello adlı işyerinde satılan yiyecek ve içecek, kullanılan temizlik malzemeleri, tamirat tadilat işleri sendika tarafından karşılandı.

5-6 KİŞİ KAFEDE ÇALIŞTIK

“İlk başta biz o kafeye giderken ‘Orada bir yer alındı on tane UFO ısıtıcı alın kafeye takılacak’ dediler. Biz de sosyal tesislerden 10 tane UFO ısıtıcıyı aldık elektrikçi arkadaşla götürürken, dedik ki herhalde burası sendikanın. Tesisten oraya 10 tane UFO’yu taktık. Kafenin dış mekanına ısıtma amaçlı. Kafe alındığında tahminen 2014 yılı Ekim Kasım ayı gibiydi. Daha sonra aylarca gittik oraya. En alttan başladık. Boya badana, tamir dekorasyon hep oranın inşaatında çalıştık. Beş altı kişi gidiyorduk tesisten. Aşçı geliyordu, garson geliyordu. Biz tesisten amelelik işinde çalışan 3-4 arkadaş vardık. Bu çalışmayla ilgili ek bir ödeme ben de almadım, arkadaşlar da almadı. Biz tesisin asgari ücretli çalışanıyız. Ekstra bir getirisi olmadı. Normal aylığımızı alıyorduk.”

SAVCIYA BİLDİKLERİMİ ANLATACAĞIM

Sadettin Özyayla, Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı’nın soruşturmasıyla ilgili şunları söyledi: “Soruşturmayla ilgili bana herhangi bir çağrı gelmedi. Ama savcım çağırdığı zaman gider seve seve ifade veririm, bildiklerimi gördüklerimi söylerim, söyleyeceğim de zaten. Bu konuda baskı yok tarafıma ama baskı da olsa bildiğimi gördüğümü hak için Allah için söylerim. Adapazarı’na gittik mi gittik. Devamlı gittik çalıştık. Hatta Adapazarı Kafe’de devamlı çalışmadan yoruldum, hastalandım ve 6 ay gitmedim çalışmaya. 6 ay sonra Alaaddin Başkan’ın çağırması üzerine yeniden gittim. 7 yıl dört ay çalıştım. Pirelli emeklisiydim. İlk yıllarda kayıt dışı çalıştım. O altı ay ayrıldıktan sonra aldılar kayıt altına. 3-4 arkadaş bize zarfla maaşımızı verirlerdi. Tam emin olmakla birlikte 2 yıldan fazla kayıt dışı çalıştık. Lastik-İş’te 2012 Haziran ayının ortalarında Abdullah Karacan çağırdı beni başladım çalışmaya, 2018 yılında Karacan’ın ölümünden sonra yapılan genel kurulda Alaaddin Sarı’nın genel başkan olunca 10 gün sonra falan bizi yolladılar.”

15 Eyl 2021 - 17:29 Kocaeli- Özel Haber

Muhabir Emrah Taştan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Halk Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Halk Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Halk Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Halk Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

26

Birisalı - BİRİSADA ERSİN AYTEKİN VARDI TEMSİLCİ APONUN ASKERİ GİBİ YEMEK OLUCAĞI ZAMAN YANAŞIRDI USULCA DEFTERE İMZA AT DERDİ ATMAZSAN SONUÇLARINA KATLANIRSIN DERDİ EVDE KARISINA SÖZ GEÇİREMEZ FABRİKADA ESERDİ SAHTE KOMİNİST BİRDE ERSİN MİLLETTEN AVANTA ALIRDI ÖZELLİKLE SİGARA KAÇAKÇISI İSKENDER ÖTERDEN İKİ KELİMEYİ BİR ARAYA GETİREMEYEN İSKENDER ÖTER FABRİKADA KAÇAK SİGARA WİYAGRA ŞİŞME KADIN VS VS SATARDI BUNADA ERSİN AYTEKİN GÖZ YUMAR AVANTASINI ALIRDI ERSİN MİLLETTEN İÇKİ SİGARA HATTA İŞÇİNİN ALTINDAKİ ARABAYI ALIP SAĞA SOLA GİDERDİ KENDİ ARABASINI KARISINDAN KORKUSUNA ALAMAZDI SÜREKLİ YEMEKHANE DEN EVİNE ERZAK GÖTÜRÜYOR DU TUPKI ŞAKİR YILGIN GİBİ DAHA NELERİ VAR HELE O AKIN NAMAZ NİYAZ EDASIYLA MİLLETİN GÖZÜNÜ BOYUYOR BİRDE CENGİZ VARDI TEMSİLCİ MİLLETİN DOLABINDAN PARALARI ÇALARDI ETSİNDE GÖZ YUMARDI ZAVALLI KOĞUŞCU BUNLARI YAKALADI ADAMI TEHTİT ETTİLER

Yanıtla . 6Beğen . 0Beğenme 17 Eylül 08:14
25

Ses - Ey insanlar! Kimin üzerine geçmiş bir hak varsa onu hemen ödesin, dünyada rezil rüsvâ olurum diye düşünmesin! İyi biliniz ki; dünya rüsvâlığı âhirettekinin yanında pek hafiftir.” buyurdu. (İbn-i Esîr, el-Kâmil, II, 319; İbn-i Sa’d, II, 255.

Yanıtla . 5Beğen . 1Beğenme 17 Eylül 03:11
24

İsci - Sadettin ozyayla helal olsun sana beton yetmez.O kadar delikanli gecinen sindirilmis lastik iscisinin yapamadigini yapmissin.racon keserler ama yemek parasini yemeselerde mecbur verirler.Adam napsin sagili inegi sagacak tabi.Alanda suclu verende.

Yanıtla . 5Beğen . 0Beğenme 16 Eylül 19:01
23

Cimere Yollayalım - https://www.kocaelihalkgazetesi.com/haber/7791737/lastik-iscisi-anlatiyor-iscilerin-parasi-karsi-binaya-goturuluyorduhttps://www.kocaelihalkgazetesi.com/haber/7791737/lastik-iscisi-anlatiyor-iscilerin-parasi-karsi-binaya-goturuluyordu

https://www.kocaelihalkgazetesi.com/haber/7788856/alaaddin-sari-yapilmayan-toplantidan-karar-cikartmis

https://www.kocaelihalkgazetesi.com/haber/7781983/yasin-onardan-aciklama-var

https://www.kocaelihalkgazetesi.com/haber/7754459/alaaddin-saridan-sok-rusvet-teklifi

https://www.kocaelihalkgazetesi.com/makale/7755918/faruk-bostan/sevki-yilmazi-da-santajdan-savciliga-sikayet-edecegim

https://www.kocaelihalkgazetesi.com/haber/7685693/yuzlerce-dugun-kayit-disiydi

https://www.kocaelihalkgazetesi.com/video/7660084/faturayi-lastik-ise-kes

Üyesi olduğumuz lastik iş sendikası rahmetli eski genel başkan ve şuan hali hazırda yeni başkanımız hakkında gazetelerde (Ses Kocaeli ve Kocaeli Halk ) yolsuzluk hırsızlık gibi bir çok haber yer almakta .

Fakat takdir edersiniz ki insanların işten atılma korkusu veya adının öğrenilecegi korkusuyla herhangi bir yasal başvuruda bulunamiyoruz.

Yayına servis edilen bu haber kaynaklarından yola çıkılarak ismimizin gizli kalması koşuluyla Cimer ve Adalet Bakanligindan bu konunun araştırılmasını aslı yani doğruluğu varsa başkan yönetim ve temsilci ekibinin adalet önünde hesap vermesini istiyoruz.

Gereğinin yapılmasını saygılarımla arz ederim.

Yanıtla . 5Beğen . 0Beğenme 16 Eylül 18:57
22

Eski bir lâstik işçisi - Zaten Tezcanlı AY Şakır YILGIN Sahte komünist ERSİN Velhasılı hepsi 50 kiralık toplanan yemek paralarında katılım yapmayan bir kaç arkadaşı tehdid ediyorlardı. Bunlar başkanın fabrikalardaki

Fedaileriydi. BAŞKANIN AKILLI NİTELİKLİ KİŞİ İLE İŞİ OLMAZDI.

SONUÇ.....SİNDİRİLMİŞ İŞÇİ...HASTA NİTELİĞİ KAYBOLMUŞ ...BİR KURUM..GÖRÜNTÜLERİ KAMUOYUNU ALDATMAK..

.

Yanıtla . 10Beğen . 1Beğenme 16 Eylül 14:46
21

Pirelli&prometeon - Genel merkez yönetiminde bir tane adam yokmu...

Yanıtla . 7Beğen . 0Beğenme 16 Eylül 13:27
20

Pirelli&prometeon - Kolsan ve Özka işçileri sizde bu yazılanları sıkı sıkı takip edin, Sendika bir kurumdur bu kurumu kirletenlere fırsat vermeyin.

Yanıtla . 7Beğen . 0Beğenme 16 Eylül 13:25
19

Pirelli&prometeon - Salih Gür, Mehmet Kurtuluş, Hasan Kırgeç topladığınız paraları nasıl teslim ediyordunyz hadi yazın burayada millette billsin.

Yanıtla . 7Beğen . 0Beğenme 16 Eylül 13:23
18

Pirelli&prometeon - Akın Giray, Remzi Gürgün, Şakir Yılgın, Ersin Aytekin ve diğerleri topladığınız paraları nasıl teslim ediyordunuz hadi yazın burayada arkadaşlarınızda bilsin.

Yanıtla . 10Beğen . 1Beğenme 16 Eylül 13:21
17

Pirelli&prometeon - Murat Hacı, Gökhan Atalay, Bora Altay ve diğerleri, topladığınız paraları nasıl teslim ediyordunuz. Hadi itiraf edinde millet okusun.

Yanıtla . 8Beğen . 1Beğenme 16 Eylül 13:19
16

İzmitli - Gazeteciliğini tebrik ediyorum Emrah. Kocaeli'ye ayağının tozuyla geri dönüş yaptın. Cesur gazeteciliğinle dokunulmayanlara dokunuyorsun

Yanıtla . 7Beğen . 1Beğenme 16 Eylül 09:48
15

Nurettin Öztürk - Ülkenin her yerinden hırsızlık yolsuzluk kanunsuzluk fışkırıyor

Yanıtla . 5Beğen . 2Beğenme 16 Eylül 09:38
14

Pirelli - Bunların devri kısa sürecek gibi çorap söküğü gibi çözülüyor bu kadar insan boşa konuşmaz

Yanıtla . 12Beğen . 1Beğenme 15 Eylül 22:52
11

Pirelli&brisa&goodyear - Yorumları okuyorumda, eğer görevden el çektirdiğiniz Yusuf Bayraktar bu işleri organize ediyorsa ve sizde bu kadar imkanlarınuza rağmen olanlara sessiz, çaresiz ve zavallı bir şekilde bakakalıyorsanız zaten yapmayın bu işi ey Lastik-iş yönetimi.

Yanıtla . 12Beğen . 0Beğenme 15 Eylül 21:47
10

Pirelli&promoteon - Bu kadar yüzsüzlük, utanmazlık. Peesss doğrusu.Bir lastik işçisi olarak Cimer'e şikayetimi yazdım.

Yanıtla . 14Beğen . 1Beğenme 15 Eylül 21:42
09

Pirelli’den Atılan Işç - keşke apo sağ ilken konuşsaydınızbizde doğruları savunduğumuz için işten atılmasaydık ben ne Karacan’a nede o masada oturanlara hakkımı helal etmiyorum haram zehir zıkkım olsun beter olun inşallah ha bu arada apo ile kim görev yaptı ise hepsi yargılanmalı Nuri serim de dahil

Yanıtla . 16Beğen . 2Beğenme 15 Eylül 21:40
07

Yalcin - Temsilciler basimiza geliyordu calisirken yarin sabah kahvalti var aksam yemek var hafta sonu piknik var vs vs geldin geldin veya gelmedin parayi vericeksin ister gel ister gelme 3 kere itiraz et ya bölümün degisir ya vardiyan yada isten atarlar korkusu ile mecbur hep verdik artik HAK DEGİRMENDE

Yanıtla . 13Beğen . 0Beğenme 15 Eylül 20:34
06

Gökhan Pirelli - Karacan'ın arkasında ayaktakiler meşhur Gazo ve Yapıcı.Muhteşem üçlü,üçüde öldüler, Alaattin, Nejdet hiç ders alıyormusunuz, sanmam. Kavun tatlı gelmiştir ama yolun sonu göründü üç kağıtçılar.

Yanıtla . 15Beğen . 1Beğenme 15 Eylül 19:56
05

Nuri - Bu yemeklerden artan kavurmalar yemekli düğünlerde servis ediliyorduysa şaşırmam..

Yanıtla . 10Beğen . 0Beğenme 15 Eylül 19:52
12

Gdyrpzr - @Nuri 05 nolu yoruma cevabı: Daha doğrusu yemekli düğünlerden artanlar yemeklerde işçilere veriliyordu herhalde :)

Yanıtla . 10Beğen . 0Beğenme 15 Eylül 22:27
02

Pirelli Emeklisi - Sadettin abiyle yıllarca çalıştım yalan söyleyeceğini zannetmem umarım artık işçi eğriyi doğruyu görür ve başındakilere hesap sorar

Savcılarımızı göreve davet ediyoruz.

Yanıtla . 13Beğen . 1Beğenme 15 Eylül 18:39
01

Pirelli Faruk - Sadettin özyayla helal olsun sana kardeşim haksızlık varsa susma.

Yanıtla . 11Beğen . 0Beğenme 15 Eylül 18:34