Skandal! Bilirkişiler Paşa Camii için dereden tepeden emsal aldılar!

Kocaeli İlme Hizmet Vakfı mülkiyetindeki Mehmet Ali Paşa Cami'nin kamulaştırma davasında skandal! Camiye değer biçmek için mahkemenin görevlendirdiği bilirkişi heyeti dereden tepeden yerleri emsal almış. Bilirkişi aldığı emsaller için kendi de emsal olmaz demiş

Kocaeli kamuoyunun yakından takip ettiği ve skandallarla gündeme gelen Mehmet Ali Paşa Caminin yıkılıp yenisinin yapılması süreci skandallarla devam ediyor.
2008 yılında Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin Mehmet Ali Paşa Caminin bulunduğu parseli yeşil alana, yan tarafta Caminin bahçesi olsun diye kamulaştırılması devam eden parseli de Cami alanına çevirdiği imar değişikliği ile gündeme gelen Mehmet Ali Paşa Caminin yıkılması süreci Caminin maliki Kocaeli İlme Hizmet Vakfı'na karşı düşmanlık ve yok etme süreci olarak yürütüldü.


BELEDİYE CAMİ DERNEĞİ KAPATILDI


Kocaeli İlme Hizmet Vakfı'nın en başından beri yeni Cami yapılması için işbirliği tekliflerini reddeden Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve İzmit Belediyesi yeni Cami için yeni dernek kurulmasına öncülük etmiş ve kurucularının bir kısmı Fetö iltisaklı çıkan bu dernek mevcut Cami derneği ile aynı adla kurulduğu için mahkemece kapatılmıştı.


VAKIF YÖNETİMİNE SİLAHLI SALDIRILAR YAPILDI


Mehmet Ali Paşa Caminin yıkılması sürecinin skandallarından biri de Vakıf yöneticileri Abdullah Kaya ile Üzeyir Kaya'ya iki kere silahlı saldırı, bir kere araçlı saldırı ve üç dört defa da linç girişimi yapılması idi. Yönetimi korkutup kaçırmak yada yok etmek için yapılan saldırılar amacına ulaşmayınca Akp'li Şevki Yılmaz'ın abisi Aziz Yılmaz Kocaeli İlme Hizmet Vakfı yöneticileri Abdullah Kaya ile Üzeyir Kaya'ya ve rahmetli İlyas Kaya'ya hem suistimal hem de fetöcülük iftirası atarak Vakıflar Genel Müdürlüğünden dilekçe ile müfettiş talep etti. Gelen Başmüfettiş yaptığı incelemede Vakıf yönetimi temiz bulup iddiaların asılsız olduğunu tespit ederek Vakfın mevcut yönetimden alınıp kayyum olarak Şevki Yılmaz ve Aziz Yılmaz kardeşlere verilmesi talebini reddetti.


VAKIF CAMİNİN ŞADIRVANININ SUYU KESİLDİ


Yaşanan bu olayların ardından Akp'li Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın Vakfa ait mevcut Caminin şadırvanının suyunu keserek Cemaatin namaz için abdest almasına mani oldu. Böylece Caminin cemaatini dağıtmak ve yapımı devam eden Belediye Camine cemaati yönlendirmek istedi. Ancak mahalle halkı Müftülüğün camiden kadrosunu çekmesine ve Büyükşehir Belediyesinin şadırvanın suyunu kestirmesine aldırmayarak camide namaza devam etti.


NIHAYET KAMULAŞTIRMA BAŞLADI


Kocaeli İlme Hizmet Vakfı'na ve yönetimine karşı yok etme sürecine dönüşen Mehmet Ali Paşa Caminin yıkılması süreci tüm bu aşamalardan sonra nihayet kamulaştırma aşamasına geldi.


Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin açtığı kamulaştırma davası için bir yandan Kocaeli İlme Hizmet Vakfı'nın açtığı kamulaştirmanın iptali davası sürerken bir taraftan da kamulaştırma bedelinin tespiti davası sürüyor.


BEDEL TESPİTİ İÇİN EMSAL ALINAN MÜLKLER EMSAL OLACAK NİTELİKTE DEĞİL


Bedel tespit davasında Cami için değer tespiti yapan 6.Asliye Hukuk Mahkemesi Bilirkişi heyeti dereden tepeden bulduğu emsallerden oluşan bir rapor hazırladı. 


İnşaat Mühendisi Kenan Yılmaz, Teknik Bilirkişi Sabire Erol, Teknik Bilirkişi Kazım Başarır buldukları 10 adet emsalden 9'unun Cami için emsal alınamayacağını raporda belirtirken emsal aldıkları 1 mülk ise Cami ile emsal olma özelliğinden çok uzak.


İlk emsal olarak Cedit Mahallesinde 2014 yılında 423.000 TL'ye satılan m2 fiyatı 636.99 TL'ye denk gelen arsadır. Bu arsayı üzerinde nitelikli bina bulunduğu gerekçesi ile emsal almadık diyen bilirkişinin ikinci, üçüncü ve dördüncü emsalleri ise Orhan Mahallesinde 2010 yılında m2 birim fiyatları 21.32 TL, 20.99 TL ve 116.85 TL bedellerle satılan 3451 ada 11,13 ve 5 parselleri almış. Bu emsalleri de satış değeri gerçeği göstermiyor diye emsal almadık diyen bilirkişi beşinci emsal olarak Hacıhasan Mahallesi 389 ada 8 parselde bahçeli kargir evi almış. 2001 yılında 6.000 TL'ye satılan m2 birim fiyatı 32.04 TL'ye gelen bu emsali de üzerinde nitelikli bina olduğu ve satış tarihi çok eski olduğu için emsal almadığını belirten bilirkişinin altıncı emsal gösterdiği mülk ise Kadıköy Mahallesi 786 ada 95 parsel olup 847 m2 arsa 2011 tarihinde 1.600.000 liraya m2 5.898 TL'ye satılmış. Bu parseli de Cami ile ayrı mahallede bulunması, satış tarihinin eski olması, şuyulandırma görmemiş düzenleme ortaklık payı kesilmemiş parsel olduğu için emsal almadık diyen bilirkişinin yedinci emsal aldığı mülk ise Mehmet Ali Paşa Mahallesi 3255 ada 19 parsel taşınmazın arsa vasfı ile 62/180 hissesinin 2018 tarihinde 124.750 TL bedelle m2 2.079 TL'ye satılan parsel olup bu parsel de hisse satışı olduğu ve gerçek değeri yansıtmadığı için emsal alınmadı diyen bilirkişinin sekizinci emsal aldığı mülk ise Mehmet Ali Paşa Mahallesinde 3243 ada 12 parsel taşınmazın 82/400 hisse olarak 2004 yılında 2 milyar bedelle m2 birim fiyatı 96.23 TL'ye satılan mülk olup bunu da hisse satışı, satışın eski olması ve değerinin gerçeği göstermediği nedenleri ile emsal almadıklarını söyleyen bilirkişi dokuzuncu emsal olarak Mehmet Ali Paşa Mahallesi 3255 ada 1 nolu parsel sayılı taşınmazın 6/395 hisse olarak 2019 tarihinde 550 TL m2 bedelle satışı alınıp parselin hisse satışı olması ve gerçek fiyatı yansıtmadığı düşünülerek emsal alınmadığını belirten bilirkişinin emsal aldığı tek ve son mülk ise onuncu emsal olan Mehmet Ali Paşa Mahallesi 4817 ada 50 parselde 2017 tarihinde 950.000 TL'ye satılan 401 m2 arsa oldu. 


Bilirkişiler İnşaat Mühendisi Kenan Yılmaz, Teknik Bilirkişi Sabire Erol, Teknik Bilirkişi Kazım Başarır'ın bulduklarını söylediği 10 emsalden emsal aldıkları tek mülk olan parsele m2 olarak güncel fiyat tespiti yaptığı, güncel değeri 4.839 TL olarak belirledikleri ve Mehmet Ali Paşa Caminin arsasının da bu arsadan iki miski değerli olduğunu belirtip m2 birim fiyatı olarak 9.679 TL m2 birim fiyatı tespit ettikleri raporda 1396 m2 Cami arsası için 13.511.884 TL ve 1165 m2 taban alanı 1263 m2 katları olan Mehmet Ali Paşa Caminin değeri ile birlikte arsa dahil toplam 20.504.133 TL değer biçtiklerini belirttiler.


BEDEL TESPİT RAPORU SİYASİ ETKİ İLE YAZILDI İDDİASI


Kocaeli'de emsalsiz bir arsa olan Mehmet Ali Paşa Caminin arsasına dereden tepeden emsaller bularak m2'sine 9.679 TL bedel biçen ve ilimizdeki en sağlam binalardan olduğu bilinen Mehmet Ali Paşa Camini de alelalade bir bina gibi gören bilirkişilerin kötü niyetli olduğu ve raporu da siyasi etkiler ile yazdığı iddia ediliyor. Kocaeli İlme Hizmet Vakfı'nı çeşitli saldırı ve teftişler ile ele geçiremeyen Akp yönetimi Camiye en düşük bedeli vererek çökmek derdinde yorumları yapılıyor.


Kocaeli İlme Hizmet Vakfı'nın mülkiyetindeki Mehmet Ali Paşa Camine karşı sürecin başından beri gerek mahkemeler gerek belediye mevzuatları ile yapılan bu haksız ve düşmanca muamele kamuoyunda büyük tepki çekiyor. Kamuoyu davalarda mahkemelerin nasıl bir tutum takınacağını merak ediyor.

26 Eyl 2021 - 21:19 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Halk Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Halk Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Halk Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Halk Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Sakıncalı Piyade - CHP camiye su vermiyor aynı CHP camii arsasına çöküyor. Eyyy CHP aklını başına al. ???

Yanıtla . 5Beğen . 1Beğenme 27 Eylül 00:46


Kocaeli Markaları

Kocaeli Halk Gazetesi, Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (541) 450 76 90
Reklam bilgi