Alaaddin Sarı’ya yanıtımızdır

Kocaeli Halk Gazetesi İmtiyaz Sahibi Faruk Bostan ve Genel Yayın Yönetmeni Emrah Taştan’a 500 bin TL tazminat talebiyle dava açan Alaaddin Sarı ve Nejdet Ulusoy’a, yanıt gecikmedi. Taştan’ın avukatı Özgür Senger tarafından mahkemeye sunulan dilekçe, adeta hukuk ve basın dersi niteliğindeydi

Lastik İş Sendikası Genel Başkanı Alaaddin Sarı ve Mali İşler Dairesi Başkanı Nejdet Ulusoy’un suçlandığı yolsuzluk haberlerimiz üzerine Kocaeli Halk Gazetesi İmtiyaz Sahibi Faruk Bostan ve Genel Yayın Yönetmeni Emrah Taştan hakkında 500 bin TL tazminat istemiyle dava açılmıştı. Sendika avukatlarının dilekçesinde, “yolsuzluk” ifadesinin geçtiği her haberde suç işlendiği iddia edilmişti. Emrah Taştan’ın avukatı Özgür Senger tarafından mahkemeye sunulan itiraz dilekçesinde, akla zarar suçlamalara tek tek yanıt verildi, davanın reddedilmesi talep edildi. Avukat Senger, itiraz dilekçesinde Alaaddin Sarı ve Nejdet Ulusoy’a hukuk ve basın dersi niteliğinde açıklamalarda bulundu.

Avukat Özgür Senger

DAVA KOCAELİ’DE GÖRÜLMELİ

Sarı ve Ulusoy’un avukatının davayı İstanbul’da açmasına itiraz eden Avukat Özgür Senger, dilekçede “işbu dava, esasen haksız açılmış bir dava olmakla birlikte usul yönünden de yetkisiz mahkemede ikame edilmiştir. Somut uyuşmazlıkta TMK m.25'in uygulanması hatalı ve hukuka aykırı olacağından İstanbul mahkemeleri değil HMK m.6/1 '' Genel yetkili mahkeme, davalı gerçek veya tüzel kişinin davanın açıldığı tarihteki yerleşim yeri mahkemesidir. '' hükmü uyarınca her iki davalının da yerleşim yeri olan Kocaeli mahkemeleri yetkilidir. Bu nedenle yetki itirazında bulunuyor ve yetkisiz mahkemede derdest olan bu dosyanın yetkili Kocaeli Asliye Hukuk Mahkemesi'ne gönderilmesini talep ediyoruz” ifadelerine yer verdi.

SENDİKANIN DAVA EHLİYETİ YOK

Avukat Özgür Senger, itiraz dilekçesinde Lastik İş Sendikası’nın dava açmaya yetkili olması için yönetim kurulu kararı gerektiğini belirterek, “tüzel kişi olan sendikanın davacı olabilmesi için yönetim kurulunun bu konuda karar alması gerekmektedir. Ancak karşı yanın dilekçesinde bu kararın alındığına ilişkin bir ifade yer almamaktadır. Bir tüzel kişi olan sendikanın, yetkili organı tarafından bu konuda bir karar alınmaksızın davacı olabilmesi mümkün değildir. Bu sebeple sendika yönünden dava şartları oluşmamıştır” itirazına yer verdi. Senger, suçlamaların sendikayla ilgili değil, yöneticileriyle ilgili olduğuna da dikkat çekti.

YOLSUZLUK HABER KONUSUDUR

Avukat Senger, yolsuzluk haberinin somut delil ve araştırmalara dayandığına dikkat çekerek, şu ifadelere yer verdi: “Söz konusu yazı dizisi karşı yanın iddialarının aksine, somut delil ve araştırmalara dayanan, anılan bilgi ve belgelerin incelenmesiyle oluşturulmuş, davacı yanın iddia ettiği gibi hayal ürünü değil titiz bir araştırmanın ürünüdür. Lastik-İş Sendikası'ndaki ekonomik yolsuzluk iddialarının haberleştirildiği köşe yazılarından ilki müvekkil tarafından 24/08/ 2021 tarihinde kaleme alınmış olup bu yazıda, gerekli bilgilerin toplandığı, dosyanın olgunlaştığı ve artık haberlerin paylaşılmaya başlanacağı ifade edilmiştir. Bilindiği üzere haber verme hakkı; haber konusuna ilişkin araştırma yaparak bilgi toplama hakkı, haberi yorumlama, değerlendirme, eleştirme hakkı ve haberi yayma hakkını kapsamaktadır. Müvekkil ve bağlı olduğu basın yayın organı da maddi gerçeğe ulaşmak adına araştırmalar yapmış, bilgiler toplamış ve dosyanın tekemmül etmesi üzerine de topladıkları bilgileri değerlendirerek yazıya dökmüş ve gazeteciliğin gereği olarak da yayınlamışlardır.”

YOLSUZLUK HABERLERİNDE KAMU YARARI VAR

Avukat Özgür Senger, Kocaeli Halk Gazetesi’nde yayınlanan haberleri ve yolsuzlukları sıralayarak, şu ifadelere yer verdi:

“Yukarıdaki açıklamalardan anlaşılacağı üzere müvekkil ve bağlı olduğu kuruluş, yalnızca gazetecilik yapmış, basın yayın faaliyeti gerçekleştirmiştir. Haber verme hakkı çerçevesinde bilgi toplayan müvekkil, araştırma süreci tamamlandıktan ve gerçek bilgiye ulaşıldığından emin olduktan sonra, toplanan bilgileri derlemiş, haber metnini hazırlamış ve hazırladığı haberi de köşesinde yayınlamıştır. Gazetecilik faaliyeti sırasında habere konu kişilerin, rahatsızlık duyması doğaldır; ancak somut olayda olduğu gibi haberin içeriği gerçekse, güncelse ve haberin kamu ile paylaşılmasında yarar varsa bu faaliyetin kişilik hakkını ihlal olarak değerlendirilmesi basın özgürlüğüne aykırılık teşkil etmektedir. Somut uyuşmazlığa bakıldığında gerek müvekkilin köşe yazılarında gerek sitede yer alan diğer haberlerde, yayınlanan tüm haberler, delil ve dayanakları ile birlikte paylaşılmıştır. Röportajlar yapılmış, tanıklarla konuşulmuş, bu röportajlara ilişkin video dahi yayınlanmıştır. Köşe yazıları ise bu röportajlardan alıntı yapılmasından ve tanıklardan edinilen bilgilerin habercilik sınırları çerçevesinde ölçülü olarak, adı geçen kişilerin kişilik hakkına haksız bir saldırı gerçekleştirmeksizin yorumlanmasından ibarettir.

SARI RAHATSIZ OLDU DİYE...

Sırf adı geçen kişiler rahatsızlık duyuyor, haberlerden hoşnut olmuyor diye, yapılan her haberin kişilik hakkını ihlal olarak kabul edilmesi kamu yararı niteliği de olan basın özgürlüğünü, kişilerin menfaatine üstün tutmak anlamına gelecektir. Kaldı ki söz konusu haberlerde yalnızca gerçekler paylaşılmış, adı geçen kişilerin onur ve saygınlığını zedeleyici hiçbir ifadeye yer verilmemiştir. Bu bakımdan müvekkilin dayanakları ile birlikte yayınladığı yazıların, gerçek olduğu ve kişilik haklarını ihlal niteliğinde olmadığı açıktır. 25-Söz konusu haberler yeni edinilen bilgiler olup halen sendikada yönetici olarak çalışmakta olan kişilerin gerçekleştirildiği yolsuzluk iddialarına ilişkindir. Bu bakımdan haberlerin konusunun güncel ve ilgi çekici olduğu da ortadadır. 26-Bunun yanı sıra Lastik-İş Sendikası'ndaki iktisadi yolsuzluk iddiaları yaklaşık yirmi bin emekçiyi çok yakından ilgilendirmektedir. İddialara göre, sendika işçilerinden dayanışma yemeği altında toplanan paralar ve bu yemeklerden elde edilen gelirler, sendika yöneticileri arasında dağıtılmıştır. Yine iddialara göre yöneticilerden Abdullah Karacan'ın şahsına ait olan kafe, sendikanın mal varlığı ile inşa edilmiş, sendika işçileri kafenin sendikaya ait olduğu hususunda aldatılarak kafenin inşaatında çalıştırılmış, sendikadan kafeye devamlı sevkiyat gerçekleştirilmiştir. Bu bakımdan yaklaşık yirmi bin işçiyi ilgilendiren yolsuzluk iddiası haberlerinin, yolsuzluğu gerçekleştiren şubenin bulunduğu yerel basında yayınlanmasında kamu yararı da mevcuttur. Dolayısıyla gerçek, güncel ve yayınlanmasında kamu yararı bulunan uyuşmazlığa konu haberlerin ‘daha üstün nitelikteki kamusal yarar’ hukuka uygunluk nedeni niteliğini taşıdığı tartışılmaz bir gerçektir.”

06 Eki 2021 - 17:09 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Halk Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Halk Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Halk Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Halk Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Kocaeli Markaları

Kocaeli Halk Gazetesi, Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (541) 450 76 90
Reklam bilgi