2 ÇOCUK YOĞUN BAKIM ÜNİTESİ ve ÇAYIROVA KAZASI

Bugün Türkiye’nin ve Marmara Bölgesinin sanayi konusunda en önemli şehirlerinden Kocaeli’de sağlık skandallarına her gün bir yenisi eklenmekte

Dr. Ersoy Kandemir
Dr. Ersoy Kandemir Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Geçtiğimiz günlere Çayırova’da yaşanan öğrenci servisi kazasında çok sayıda yaralan ve 4 kişinin hayatı kaybetmesi herkesi derinden üzmüştür.

Bu olayla birlikte kentimiz için önemli olan emniyet, eğitim ve sağlık sistemindeki aksaklıklar bir kez daha gündeme gelmiştir.

KOCAELİ’de sadece 2 ÇOCUK YOĞUN BAKIM ÜNİTESİ VAR!

Kocaeli’de şuanda sadece 2 hastanede çocuk yoğun bakımı ünitesi vardır. Bir tanesi Kocaeli Üniversitesi’nde diğeri Gebze Özel 100.Yıl Hastanesi’ndedir.

Şimdi bu kentin milletvekillerine sormak isterim , Çayırova’daki kazada 20’den fazla yaralı olduğu, ve bunların çoğunluğunu çocuk yaş gurubunun oluşturduğu, kazazedelerin hepsine çocuk yoğun bakım ihtiyacı olsaydı nasıl bir durumla karşı karşıya kalınacağını hatırlatarak, konuya birde bu açıdan bakılırsa Kocaeli’deki çocuk yoğun bakımlarının azlığının önemi daha iyi anlaşılacaktır!

2 MİLYONLUK KOCAELİ’deki ÖĞRENCİ VE ÇOCUK SAYISINA DİKKATLERİ ÇEKMEK İSTERİZ!

Düşününki 2 milyon nüfuslu Kocaeli’de on binlerce öğrencinin, binlerce servis aracının olduğu gerçeği ve yaşanabilecek bu tür elim hadiselerde sadece 2 hastanede çocuk yoğun bakım ünitesi bulunduğunu, tablonun vehametini Kocaeli’deki il sağlık müdürlüğü yetkilileri, valilik yetkilileri, milletvekilleri farkında mı bilemiyorum ancak Sağlık Bakanı ve yardımcıları muhakkak konunun üzerinde durmalılardır.

SAĞLIK BAKANI ÇOCUK DOKTORU, KOCAELİ’deki durumu görmeli!

Sağlık Bakanı Prf.Dr.Fahrettin Koca çocuk uzmanıdır. Bu kadar ciddi bir konuda yaşanan sıkıntılar ulusal medyada yer almıştır daha bu yaz ayında. Ege Türk adlı 14 yaşındaki Kocaeli’li gencimizin başına gelenler adeta bir sağlık skandalı niteliğindedir. Sağlık Bakanına Kocaeli Milletvekillerinden Tahsin Tarhan ve Ömer Faruk Gergerlioğlu yanıtlaması istemiyle TBMM’de Meclis kürsüsünden bu konularla alakalı sorular sormuşlardır.

112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonlarının neden hergün değişen sayılarda kapandığını , Alikahya Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesinde neden çocuk yoğun bakım birimi olmadığı, çocuk yoğun bakım uzmanının olmadığı gibi sorular yöneltmişlerdir!

Kocaeli’de Derince Eğitim Araştırma ve kendisine bağlı Alikahya Kadın ve Çocuk Hastanesi’nde, Darıca Farabi Eğitim ve Araştırma Hastanelerinde halen faal bir çocuk yoğun bakım ünitesi neden yoktur günümüzde?

Mevcut 2 hastanedeki bu birimler Kocaeli’ye yetmekte midir? İl dışına bu konularda sevk edilen çocuk hastalar var mıdır, sayıları kaçtır?

Derince Eğitim Araştırmada daha düne kadar Çocuk Yoğun Bakım Ünitesi var mıydı?

Zamanında Derince Eğitim Hastanesi’nde bu birim var mıydı? Varsa şuanda Alikahya’da çocuklarla ilgili bulunan tüm birimler varken neden çocuk yoğun bakım ünitesi yoktur ya da var deniyorsa neden faal değildir?

KOCAELİ’de ÖZEL HASTANELER’de neden ÇOCUK YOĞUN BAKIM ÜNİTESİ YOKKEN YENİDOĞAN YOĞUN BAKIM ÜNİTELERİ VAR?

İlimizde sayısı hiçte yabana atılamayacak kadar özel hastane vardır.

Başiskele’den Gebze’ye, İzmit’ten Darıca’ya kadar adları, namları duyulmuş, yeni bir hekim hastanelerinde göreve başladığında hemen basın aracılığıyla adlarını duyduğumuz bu özel hastanelerin neden bir tanesinde bile çocuk yoğun bakım birimi bulunmamaktadır?

Denebilir ki özel hastane ruhsatı alırken böyle bir gereklilik yok, doğrudur doğru olmasına lakin insanın aklına takılan sorulardan biri bahse konu özel hastanelerin hemen tamamında YENİDOĞAN YOĞUN BAKIM birimlerinin olması yaman bir çelişki olarak değerlendiriliyor!

Yenidoğan bebeklerle ilgilenmeyi görev edinmiş bu özel hastanelerde neden çocuk yoğun bakımları olmasın, yenidoğan bebeklerle bu denli ilgilenen özel hastaneler çocuklar için neden yoğun bakım ünitesi kurmamıştır?

DÜNÜN SAĞLIK MÜDÜR YARDIMCILARI BUGÜN BAŞKAN SIFATINI ALINCA DEĞİŞEN NE OLUYOR?

ARZU AŞI dün özel hastanelerden sorumlu il sağlık müdür yardımcısıydı!

Bugün aynı Dr. Arzu Aşı 112’den sorumlu başkan, Kocaeli’de vatandaşın sağlık alanında ne sıkıntılar yaşadığını en iyi bilen en kritik görevlerden birini icra ederken bu görevdeki yaşanan zorluklarda vatandaşın canının iplik yumağına bağlı olduğunu elbette biliyor!

Özel hastanelerden sorumlu başkan Dr.Şeref Kasımoğlu, dünün sağlık müdür yardımcısı, hatta kısa bir dönem Hasan Aydınlık il sağlık müdürlüğünden ayrılınca il sağlık müdürlüğü yapmış bir isim.

Şeref Kasımoğlu’nun şuanda yardımcısı olan Dr. Sabri Medişoğlu yine Şeref beyle aynı dönem il sağlık müdür yardımcılığı yapmış, üstün başarılarından dolayı mı bilinmez Ankara’ya bakanlıkta görev yapmaya gittiyse de Kocaeli’ye geri gelmiş, hatta Afrika’lar da başhekimlik yapmış, öncesinde de Afrika kıtasına gitmiş bir isim.

Günümüz il sağlık müdürü Dr. Yüksel Pehlevan geçmiş dönemin il sağlık müdür yardımcıları ile çalışırken Hasan Aydınlık’ın il sağlık müdürlüğü döneminde görülemeyen başarının , 2021’de ilimizde görülmesi ne kadar gerçekçi olur?

Halk Gazetesi olarak aylardır vatandaşın mağdur olmaması için haberler yapmaktayız! Yetkililerden nerdeyse çıt çıkmıyor bu kadar önemli hususlarda.

NE ZAMAN İYİ BİR HABER ALACAĞIZ diye soruyor KOCAELİLER

Düzelen bir olay nerede ise yok gibi!
Ağustos aylarının sonunda Eylül aylarının başlarında Çocuk Yoğun Bakım Ünitelerindeki durum habere çıktığı günden beri Alikahya yerleşkesindeki Çocuk Yoğun Bakım Ünitesinde hiçbir değişiklik olmadı. Hala faal değil.

Yani Kocaeli’de çocuk yoğun bakım ihtiyacı olunan ya da olabilecek durmalarda , geçtiğimiz günlerdeki Çayırova’da ki herkesi üzen öğrenci servisi kazasına birde bu noktadan bakılırsa durumun vehameti daha belirginleşecektir.

KOCAELİ’de kentin önde gelen STK’ları ve İSİMLERİ NEDEN BU KONULARDA KONUŞMAMAKTA?

Belki Kocaeli Valiliği bürokratları konuya bu açıdan bakamıyor olabilirler. Fakat bu şehirde uzun zamandır sağlık bürokrasisi üzerindeki yanlışlara ağzını açmayan bir Türk Tabipler Birliği, bir rektör ve yardımcıları, özel hastanelerin doktor sahipleri, siyasi parti yönetimlerinde bulunan tıp hekimleri , hatta tıp hekimi milletvekilleri, eski sağlık bakanlarından iki tanesinin ilimizle alakaları olduğu hatta bir tanesinin şehrimizde yaşadığı , ve kentin birçok ileri gelenlerinin bulunduğu gerçeğini unutmamalıyız. Bu kentin değeri olan bu isimlerinde durumun vehametini bilmeleri, bilenlerin elinden gelen mücadeleyi vermeleri Kocaeli’ye ışık katacaktır.

Kentimizde trafik kazaları, uyuşturucu konusu son yıllarda birçok çocuk yaş gurubunda bulunan kişiyi etkilemişti. Konuya bu noktadan bakıldığında Çocuk Yoğun Bakım Ünitesi sayılarının artırılmasının 2 milyon nüfuslu Kocaeli ili açısından öneminin Kocaeli Milletvekilleri tarafından da üzerinde durulması gereken bir konu olduğuna inanılmaktadır.

KOCAELİ’de VATANDAŞ BAŞARIYI , GELİŞİMİ DUYMAK İSTİYOR, habire ertelenen ŞEHİR BÖLGE HASTANESİ AÇILIŞINI DEĞİL!

Kocaeli’li vatandaşlarda artık sağlık alanında yaşanan sorunlardan değil, başarılardan bahsedildiğini duymak istediklerini ifade etmektedirler!

İlimizde çocuk yoğun bakım ünitesi sayısının zaman kaybetmeden artırılmasına dikkatleri çekmek için bahse konu haberleri Kocaeli Halk Gazetesi olarak yazarken bile duyduğumuz üzüntüyü kelimelerle ifade etmekte zorlanmaktayız.

# SAĞLIK İLE İLİŞKİLİ:

11 Kas 2021 - 16:23 Kocaeli- Sağlık

Muhabir  Dr. Ersoy Kandemirgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Halk Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Halk Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Halk Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Halk Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Robin Hood - Alikahya hastanesi zaten kapanıyor bildiğiniz üzere.. 2015 yılından beri Şehir Hastanesi projesi yüzünden dolayı Alikahya'da verim sağlanamadı. Ha bugun ha yarın taşınacağız denildi. Bu saatten sonra olmasının bir anlamı var mı Ersoy bey ?

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 12 Kasım 16:17

Kocaeli Markaları

Kocaeli Halk Gazetesi, Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (541) 450 76 90
Reklam bilgi