3 Günde 2186 Kişi Kocaeli’nde İlçe Sağlık Müdürlükleri’ne Başvurdu!

Kocaeli’nde Covit-19 testi yaptırmak İçin kamu ve özel hastaneler haricinde vatandaşlar ilçe sağlık müdürlüklerine başvuruyorlar

Dr. Ersoy Kandemir
Dr. Ersoy Kandemir Tüm Haberleri

Kocaeli’nde 12 ilçe sağlık müdürlüğü bulunmakta olup, pandemi sürecinde il sağlık müdürlüğüne bağlı halk sağlığı başkanlığı ve hıfzı sıhha kurulları başta olmak üzere birçok kamu kuruluşuyla Covit-19’la yoğun mücadele devam etmektedir.

İZMİT Covit-19’un EN YOĞUN OLDUĞU İLÇE olmaya devam ediyor!

Kocaeli’nin en yoğun nüfuslu iki ilçesinden biri İzmit diğeri Gebze olmuştur.

Bu ilçeleri nüfus yoğunluğu bakımından Darıca 200 bini aşan, Körfez ve Gölcük ilçeleri 200 bine, Derince ve Çayırova 150 bine yaklaşan nüfuslarıyla takip etmektedir.

Başiskele nüfusu 110 binlere dayanmıştır.

Nüfus yoğunluğunun sosyal mesafeyi etkilediği gerçeği, ilimizdeki vaka sayılarına da yansımaktadır.

HAYAT EVE SIĞAR UYGULAMASINI VATANDAŞLARIMIZ TAKİP ETMELİ!

Sağlık Bakanlığı’nın geliştirdiği Hayat Eve Sığar uygulamasında bulunan yoğunluk haritaları sık sık güncellenmektedir.

Kasım ayı genelinde HES’te ilimize kırmızı olmayan ilçe görülmedi. Bu haritalarda Kocaeli’nde tüm ilçe merkezlerinde görülen kırmızılık, vaka sayılarındaki yüksekliği göstermektedir!

Maalesef Covit-19 virüsünün sebep olduğu vefat haberleri hem ilimizde hem Türkiye genelinde gelmektedir .

SON 3 GÜNDE KAÇ KİŞİ KOVİT SEBEBİYLE KOCAELİ’DEKİ İLÇE SAĞLIK MÜDÜRLÜKLERİNDEN HİZMET ALDI?

18-19 ve 20 Kasım 2021 tarihinde toplam 2186 kişi Kocaeli’ndeki ilçe sağlık müdürlüklerinden hizmet aldı. Çoğunluğu ayaktan kendileri gidip ilçe sağlık müdürlüklerine başvuran vatandaşlarımız olduğu gibi bazı vatandaşlarımız için ise sağlık ekipleri filyasyon çalışması için bizzat kendileri vatandaşların adresine gittiler.

GÜN GÜN KOCAELİ’ndeki DURUM

18 Kasım 2021 günü 641, 19 Kasım 2021 günü 813, 20 Kasım 2021 günü 732 toplamda 2186 kişi Kocaeli’nde bulunan İlçe sağlık müdürlüklerinden hizmet aldı.

Bu sayılara devlet hastaneleri, özel hastaneler, üniversite ve araştırma hastanelerinde alınan test sayılarını da ekleyecek olursak günlük sayının çok daha fazla olduğu söylenebilir!

KOCAELİ’NDE KURUMLAR BU VERİLERİ GÜN GÜN NEDEN PAYLAŞMIYOR?

Türkiye’de Sağlık Bakanı Prof. Dr. Fahrettin Koca aylardır hemen hemen her gün elindeki verileri paylaştığı gerçeği ortadayken Kocaeli’nde ilimizde bu kadar önemli veriler neden halkla paylaşılmıyor?

Kocaeli’nde tüm HES yoğunluk haritaları kırmızı iken bu verilerin halkla paylaşılması milletimizin lehine olmaz mı?

Sağlık Bakanı tüm Türkiye’nin verilerini paylaşıyorken haberde bahsedilen veriler devlet sırrı mıdır?

YAHYAKAPTAN’DA HERGÜN OLUŞAN MANZARA

Covit-19 sebebiyle vatandaşlarımız il dışına seyahatlerde, okul ve iş başvurularında, emniyet personeli her izin dönüşünde, hastayla temas öykülü ya da bazı hafif semptomu olup şüphe ederek bu testi olmak isteyen birçok vatandaş aylardır İlçe sağlık müdürlüklerine de başvurmaktadırlar.

İzmit İlçe Sağlık Müdürlüğünde aylardır sabah akşam görünen düzeyde test aldırmak isteyen oluşturduğu kalabalıkları halk fark ederken bu verileri neden halkımızla yetkililer paylaşmamaktadır?

Kocaeli’ler bu verilerin neden kendileriyle paylaşılmadığını merak ettiklerini, HES uygulamalarında yoğunluk haritalarının kırmızı iken il sağlık müdürlüğünün bu verileri paylaşmadıkları gibi basında çıkan cevap nitelediğindeki açıklamalarını okudukça milletin aklıyla dalga mı geçmektedirler demekten kendini alamadıklarını ifade ettiler.

İLÇE İLÇE KENTTEKİ RAKAMLAR

                      18 KASIM 2021     19 KASIM 2021     20 KASIM 2021

Başiskele                 55                          59                           55

Gölcük                     54                          70                           71

Karamürsel              35                          32                           27

İZMİT                      229                        262                         223

Kartepe                    87                        108                         109

Derince                    44                          41                           42

Körfez                      39                          61                           70

Dilovası                     2                            5                             0

Gebze                      39                          61                         108

Darıca                      18                          42                            0

Çayırova                   33                         20                           26

Kandıra                      6                          25                            1

KOCAELİ İL SAĞLIK MÜDÜRÜ, SAĞLIKTAN SORUMLU VALİ YARDIMCISINA BU RAKAMLARLA İLGİLİ OLARAK SORU SORULABİLİYOR MU?

Bu rakamlar il sağlık müdürlüğü ve valilik haricinde bu veriler Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığı veya başka bir resmi kurumla paylaşılır mı?

Acaba bu rakamların herkesle paylaşılması il ve ilçe hıfzıssıhha kurullarına sorulacak soruları artıracak ve daha iyi çalışmasına katkıda bulundurabilir mi?

PANDEMİDE HALK SAĞLIĞI BAŞKANLIĞI, İLÇE SAĞLIK MÜDÜRLÜKLERİ ,İL ve İLÇE HIFZI SIHHA KURULU TOPLANTILARINA BASINI DAVET ETMEYİ HİÇ DÜŞÜNDÜNÜZ MÜ?

Pandemi sürecinde ASKOM olarak tabir edilen toplantı Kocaeli’nde kaç kere yapıldı?

İlçe sağlık müdürleriyle olan toplantılara Zoom olarak tabir edilen internet üzerinden devam ediliyor mu? Bu toplantılar ne kadar etkin oluyor?

Kocaeli’nde valilik içinde son dönemde yaptığınız sağlık yöneticileriyle olan toplantılarda kendi basın biriminiz haricinde basından kimseyi davet etmemeniz, basında çıkan il sağlık müdürlüğünün verdiği yazılı cevaplardaki tutarsızlıkların akıllarda soru işareti bıraktığını düşünüyor musunuz?

KOCAELİLER SORUYOR: KOCAELİ VALİSİ VE SAĞLIKTAN SORUMLU VALİ YARDIMCILIĞI SAĞLIK ALANINDAKİ GELİŞMELERDE NE TİP ATILIMLAR YAPMAKTADIRLAR, DENETİMLERE GEREKEN ÖNEMİ VERİYORLAR MI?

Kocaeli’ler basının ve halkın gördüğü birim il sağlık müdürlüğü, müdürü ve başkanları iken sağlıktan sorumlu vali yardımcılığına bakan vali yardımcısının ilimizdeki sağlık alanında yaşanan gelişmelerde ne derecede katkıda bulunduğu merak ediliyor?

Bugüne kadar bu makamda oturan birçok yetkilinin döneminde sağlık teşkilatında onlarca skandal nitelikte olay yaşanmıştı!

Sahte rapor çetesinden, hastane ekranında açıklan pornografik görsele, acil servisten taburcu edilip ölen gence, hastane çatısından atlayıp hayatını kaybeden vatandaştan, kalp krizi geçirdiği hastane hastane zaman kaybettirilip hayatını kaybeden vatandaşa kadar Kocaeli’nde bilinen ve duyulmayan birçok ciddi hadisede bugüne kadar valilik makamında yer alan bu vali yardımcılığının yaptıkları, tasarrufları konusunda pek birşey duyulmamaktadır.

KOCAELİ VALİSİ SEDDAR YAVUZ, İZMİT KAYMAKAMI ve HIFZI SIHHA KURULUNUN DİKKATLERİNİ İZMİT’TEKİ SOSYAL MESAFEYE ÇEKMEK İSTİYORUZ!

İzmit’te vaka sayılarının ciddi oranda yükselişte olduğu, alınan numune sayıları kadar, hastanelerdeki yatan hasta sayıları ortaya koymaktadır.

İzmit İlçe Sağlık Müdürlüğüne 21 Kasım 2021’de yani bugün 254 kişi başvurmuştur.

İzmit ilçesi pandemi sürecinin başından beri en yoğun ilçe olarak kabul edilebilir. Nüfus yoğunluğu kadar ilçedeki hıfzıssıhha kurulunun bazı konularda daha yoğun kararlar alması beklenmektedir.

Tramvay güzergahı İzmit Otogar’dan başlayarak, Plajyoluna kadardır. İşe giriş çıkış saatleri ve belli saatlerde oluşan yoğunluklar İzmit’te aylardır devam etmektedir.

Topluma taşıma araçlarının hepsinde araç içi kameralar vardır.

KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ VE İZMİT BELEDİYESİ ULAŞIM DAİRESİ YETKİLİLERİ NE YAPIYOR?

Toplu taşıma araçları içinde bulunan kamera görüntülerinden yararlanılarak hangi gün hangi saatlerde hangi duraklarda yoğunluk oluştuğunu tespit edip müdahale etmek, ek seferler koymanın Kocaelilerin pandemi sürecinde lehinde bir hareket olacaktır.

Kentimizde yapılan konserlerdeki oluşan kalabalıklar , hem konser esnasında hem konser bitiminde otobüs duraklarında sosyal mesafenin önemini bir kez daha ortaya koymuştur.

İL VE İLÇE HIFZI SIHHA KURULLARI DAHA AKTİF ÇALIŞMALI!

Her ilçenin kendine göre özellikleri olup, özellikle kalabalık oluşan noktaları denetlemeleri konusunda Kocaeli’nde yetersiz kaldıkları düşünülmektedir.

İlçe merkezlerinde özellikle pazar alanları, alışveriş merkezleri, bakkallar pandeminin başında ciddi denetlenirken bugün bu denetimlerin aynı oranda yapılmadığı söylenebilir.

İL MÜFTÜLÜĞÜNE DÜŞEN GÖREV

Özellikle bazı camilerde sosyal mesafeye uyuluyorken bazılarında uyulamadığı görülmektedir.

Diyanet yetkililerinin bu süreçteki rolleri yadsınamaz. İlçe sağlık müdürlüklerine filyasyon için geçici olarak görevlendirilen vardır.

Kocaeliler Diyanet yetkililerinden Pandemide sürecinde camilerde sosyal mesafeye uyulup uyulmadığını çok sıkı denetlemelerini ve müdahale etmelerini talep ettiler.

PERŞEMBE’den bugüne İZMİT İLÇE SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNE Covit-19 sebebiyle 968 kişi başvurmuştur!

Pandemi sürecinde İzmit gibi yoğun bir ilçede gelinen durum itibariyle Kocaeli Valiliği, İl Sağlık Müdürlüğü, Halk Sağlığı Başkanlığı, İl ve İlçe Hıfzıssıhha kurullarının çok daha dikkatli davranması istenildi.

Kocaeli’lerin yoğunluk oluşturduğu yerlerde girişte HES Kodu sorgulandığı ancak oluşan yoğunlukların sosyal mesafe kuralının hiçe sayıldığı, konuya hiçbir yetkilinin ise aylardır müdahale etmediği söylenmektedir.

Vatandaşlar artık günümüz medya çağında her yerin kameralarla denetlenirken geçtiğimiz hafta ralli töreni yapılan alışveriş merkezinde karşılaştıkları bir olaydan şu şekilde bahsettiler.

Geçtiğimiz hafta gittiğimiz alışveriş merkezinde en az 100 tane çocuğum belli bir alanın içinde toplanıp bir çizgi film karakteri kostümü giymiş sanatçıların gösterisini izlerken aileleri ve yetkililerin buradaki sosyal mesafe kurallarını uymayarak aslında çocuklarına iyilik yapalım derken hem kendilerini hem toplumu ne kadar riske attıklarını bile göremediklerini fark ettik. Lütfen aileler olarak çocuklarımıza maske takmaya verdiğimiz değeri sosyal mesafeyi korumanın önemini de miniklere anlatalım, öğrenmelerini sağlayalım diyerek duygularını ifade ettiler.

21 Kas 2021 - 20:49 Kocaeli- Sağlık

Muhabir  Dr. Ersoy Kandemirgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Halk Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Halk Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Halk Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Halk Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Sabit Fikir - Ben Sağlık Müdürlüğünün verdiği cevaplarda akıl süzgecini kullandığımda bir tutarsızlık görmedim, hangisinden bahsediyorsunuz, Tarihi geçmiş ilaçlara cevap verdiler ve mantıklı, tutarsız değil, diğer konu ve cevapları hatırlamıyorum ama cevapları tutarsız bulmanız sizin değiştirilemeyecek sabit fikriniz...

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 22 Kasım 09:45
03

Haş Haş İ’ler - @Sabit Fikir 01 nolu yoruma cevabı: Bilmediğin konularda yorum yapacağına arama motorlarından aramazsın, adamın yazdığı herşeye gık diyemezsiniz anca yorum yapacağım diye çamur atan zihniyete çamur taşıyın. Verileri ortaya koymuş halka bilgi vermiş teşekkür edeceğine gocunmuş gibi yazmışsın. Çek arabanı başka kapıya diyen de yok tabi senin gibilere, hadi daha çok okuyup okuyup rahatsızlanacağız SABİT!

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 22 Kasım 13:24
02

Haş Haş İ’ler - @Sabit Fikir 01 nolu yoruma cevabı: Bilmediğin konularda yorum yapacağına arama motorlarından aramazsın, adamın yazdığı herşeye gık diyemezsiniz anca yorum yapacağım diye çamur atan zihniyete çamur taşıyın

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 22 Kasım 13:13

Kocaeli Markaları

Kocaeli Halk Gazetesi, Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (541) 450 76 90
Reklam bilgi