Milyonluk arazi vurgununda Demirci ve Çiftçi birlik oldu

Vatandaşlardan kesilen 4 bin 416 metrekarelik yol payını ticari alana çevirip ihalesiz şekilde özel bir şirkete sattılar. Büyük vurgun idare mahkemesi tarafından iptal edildi. Çayırova Eski Belediye Başkanı Şevki Demirci’nin koltuğuna oturmayan başkan Bünyamin Çiftçi, geçen dönemi ilgilendiren o karara itiraz etti

+6
Haber albümü için resme tıklayın

Çayırova Belediyesi’nde milyonluk arsa vurgunu yargıdan döndü, Çiftçi itiraz etti

İki başkan da peşkeşin arkasında!

Çayırova Eski Belediye Başkanı Şevki Demirci, 4 bin 416 metrekare yol alanını yasadışı şekilde ticari alana çevirip, ihalesiz olarak sattı. Bu yolsuzluk, idare mahkemesinden döndü. İşin ucunda rant olunca, Demirci’nin koltuğuna oturmayan başkan Bünyamin Çiftçi karara itiraz etti

Çayırova Belediyesinde milyonluk arsa vurgunu yargıdan döndü, ilçenin iki belediye başkanı da yolsuzluğa çanak tuttu. Eski başkan Şevki Demirci döneminde Kocaeli 1. İdare Mahkemesi tarafından iptal edilen şaibeli arsa satışı kararına, yeni başkan Bünyamin Çiftçi itiraz etti. Göreve geldiği gün, Demirci’nin makam koltuğuna oturmayan Çiftçi, icraatlarıyla Demirci’nin yolundan gitti. Kocaeli Halk Gazetesi, belgeleriyle Çayırova Belediyesi’ndeki arsa satış yolsuzluğunu ortaya çıkarttı.

TİCARİ ALAN YAPIP SATTILAR

Yolsuzluk 2015 yılında başladı. Şevki Demirci’nin başkan olduğu dönemde Çayırova Belediye Meclisi, Şekerpınar Mahallesi 5. Bölgedeki imar çalışmaları kapsamında vatandaşlardan yapılan kesintilerle yol alanı haline getirilen 4 bin 416 metrekarelik arsayı hukuka aykırı şekilde ticari alana çevirdi. Demirci’nin talimatıyla milyonlarca TL değerindeki bu arazi, ihalesiz olarak ve şaibeli bir şekilde değerinin çok altında bir fiyatla Prefabrik Yapı İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.’ye satıldı.

SP’Lİ ÜYE İTİRAZ ETTİ

Hukuksuz satış, Saadet Partili Çayırova Belediye Meclis Üyesi Necati Apaydın tarafından mahkemeye taşındı. Apaydın, Kocaeli 1. İdare Mahkemesi’ne hukuka aykırı satışın iptali için dava açtı. Apaydın, dava dilekçesinde, satışın “Şehircilik ilkelerine, planlama tekniklerine ve kamu yararına aykırı olduğuna” dikkat çekti. Başvuruda, “Plan değişikliğine konu fonksiyon alanlarının kamusal alanlar olarak plan bütünlüğü içerisinde korunması gerektiği, davaya konu fonksiyon alanlarının kamusal alanlar olarak plan bütünlüğü içinde korunması gerektiği” ifadelerine yer verildi. Apaydın, arsanın bedelinin de değerinin çok altında belirlenerek kamu zararı oluştuğunu belirtti.

MAHKEME KABUL ETTİ

Kocaeli 1. İdare Mahkemesi, 25 Eylül 2019 tarih ve 2019/992 sayılı kararıyla yolsuzluk tartışmalarına konu olan bu satışı iptal etti. Mahkeme, kararında “Hukuka aykırı yoldan ihdas edilerek belediye adına tescil edilen parselin 196 Ada 4 Parsel ile tevhit edilerek satılmasına dair dava konusu işlemlerde hukuka uyarlık bulunmadığı sonucuna varılmıştır” hükmüne yer verdi. Kararın oy birliğiyle alınması dikkat çekti. Böylelikle vatandaştan düzenleme ortaklık payı adı altında kesilen arazilerin ticari alan yapılarak ihalesiz olarak değerinin çok altında peşkeş çekilmesi kararının hukuka aykırı olduğu ortaya çıktı.

ÇİFTÇİ İTİRAZ ETTİ

Çayırova Belediyesi’nin eski başkanı Şevki Demirci döneminde yapılan bu yolsuzluk, şimdiki başkan Bünyamin Çiftçi tarafından da devam ettirildi. Açık bir hukuka aykırılık bulunan işlemle ilgili mahkeme kararına, Çiftçi’nin talimatıyla belediye tarafından itiraz edildi. İtiraz sonucunda başkan Bünyamin Çiftçi, kendisinden önceki dönemde yapılan yolsuzluğu savunan bir işleme imza atmış oldu. Bu durum, görevi devraldığı gün Şevki Demirci’nin makam koltuğuna “kirlendiği” gerekçesiyle oturmayan ve kendi makam koltuğunu getiren Çiftçi’nin Çayırova Belediyesi’ndeki yolsuzluk düzenini devam ettirdiği şeklinde yorumlandı.

Çayırova Belediyesi daha önce de arsa yolsuzluğuyla gündeme gelmişti

Soylu soruşturma izni vermişti

Çayırova Belediyesi daha önce de çok sayıda yolsuzluk suçlamasıyla gündeme gelmişti. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Şevki Demirci ve 15 eski meclis üyesi hakkında 35 bin TL değerindeki Şekerpınar’daki araziyi 100 TL’ye kiraladıkları gerekçesiyle soruşturma izni vermişti. CİMER’e yapılan şikayetler sonucunda 27 Mayıs 2021 tarihinde Bakan Soylu imzasıyla verilen soruşturma izni, yolsuzlukları gözler önüne sermişti.

35 BİNLİK YER 100 TL’YE!

Çayırova Belediye Meclisi’nde 1 Haziran 2016 tarihinde alınan kararla, Şekerpınar Mahallesi 601, 602, 614, 623, 624 ve 752 numaralı imar alanları arasında yer alan 16 bin 150 metrekare park alanı, 100 TL+KDV bedelle belediyenin şirketi olan ARGEN şirketine devredilmişti. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu imzalı soruşturma izni kararında, bu alanın daha sonra belediye şirketi ARGEN tarafından Çayırova Spor Kulübü’ne 750 TL+KDV bedelle kiralandığı ifade edildi. Kararda, kulübün ise aynı alanı aylık 35 bin TL’ye Ekol Lojistik A.Ş.’ye kiraladığı ifade edildi.

KARARDA NET TESPİT

Soylu tarafından verilen soruşturma izninde, aylık 35 bin TL kira getirisi olan alanın 100 TL+KDV bedelle verilmesinin kamu zararı oluşturduğu belirtildi. Ayrıca, belediye meclisinin 16 bin 150 metrekarelik park alanını ihalesiz olarak belediye şirketine devretmesinin de mevzuata aykırı olduğu ifade edildi. Kararda, “Aylık 35 bin TL getirisi bir alan ihale yapılmadan 100 TL gibi çok düşük bir bedel ile belediye şirketine tahsis edilerek, belediye büyük gelir kaybına uğratılmıştır” denildi.

O İSİMLERE SORUŞTURMA

Kiralama yolsuzluğu nedeniyle Çayırova Eski Belediye Başkanı Şevki Demirci, Çayırova Eski Belediye Meclis Üyeleri Orhan Keskin, Şaban Güllüce, Cemil Göksu, Fulya Ebru Önder, Yusuf Turan, Vahit Terzi, Erhan Sarıdede, Muhammet Demirtaş, Sefa Yılmaz, Berkan Emiroğlu, Filiz Ayyıldız, Mehmet Zeyneloğlu, Mehmet Bayındır, Cengiz Kudu ve Murat Karaca hakkında soruşturma izni verilmişti. Karara muhalefet şerhi koyan 14 meclis üyesi hakkında ise soruşturma izni verilmedi.

BÜNYAMİN ÇİFTÇİ’YE İZİN YOK

Soruşturma kapsamında adı geçen Çayırova Belediye Başkanı Bünyamin Çiftçi ve Mali Hizmetler Müdür Vekili Zahide Kurucu hakkında ise soruşturma izni verilmemesi dikkat çekmişti. Çiftçi ve Kurucu hakkında iki ayrı olayla ilgili şikâyet bulunuyordu. Bunlardan birincisi Ekol Lojistik firmasına 3 yıllığına kiralanan Şekerpınar İmam Hatip Okulu yanındaki 40 dönümlük araziyle ilgili kira bedelinin alınıp almadığıydı. İkincisi ise Çayırova Spor Kulübü aracılığıyla son 10 yılda 14 milyon TL kara paranın aklandığı iddiasıydı. Bakan Soylu, iki iddiayla ilgili soruşturma izni vermedi.

24 Kas 2021 - 16:26 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Halk Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Halk Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Halk Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Halk Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Aslan Pençeatar - İkisininde badem bıyığına tüküreyim

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 24 Kasım 17:03


Kocaeli Markaları

Kocaeli Halk Gazetesi, Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (541) 450 76 90
Reklam bilgi