Cami yardım paraları kayıp, savcılık soruşturmuyor

Ortada cami inşaatı da inşaat yapacak cami arsası da yokken cami yapıyoruz diyerek yardım toplayan ve topladığı yardımları ne yaptığını açıklayamayan AK Parti’li eski meclis üyesi Ali Yılmaz savcıya da belge sunamadı. Yılmaz'ın gayriciddi ve delilsiz savunmasını yeterli gören savcı Mustafa Onur İridemir cami yardımları için kovuşturma yapmaya gerek görmeyerek KYOK kararı verdi.

+5
Haber albümü için resme tıklayın

Sosyal medyada küfür ve hakaretleri ile tanınan AK Parti Kocaeli İl delegesi ve İzmit Belediyesi eski meclis üyesi Ali Yılmaz'ın "Cami inşaatı yapıyoruz" diyerek topladığı hayır paralarının akıbeti öğrenilemiyor.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile AK Partili Nevzat Doğan'ın başkanı olduğu dönemde İzmit Belediyesi'nin birlikte hareket ederek başlattıkları 'Kocaeli İlme Hizmet Vakfı'na ait Mehmet Ali Paşa Camii'ni yıkıp yerine yeni cami yapma projesi hergün yeni bir skandal ile gündeme geliyor. Kocaeli İlme Hizmet Vakfı'nın yeni cami projesini birlikte yapma teklifini reddeden her iki belediyenin kontrolü ve organizesinde kurulan ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılacak yeni caminin yapım sürecini takip etmek için kurdurulan Mehmet Ali Paşa Belediye Camii Derneği’nin kurucularından ve yardım toplama yetkilisi Ali Yılmaz'ın ortada bir cami inşaatı yokken, dahası cami yapılacak arsa ve cami projesi dahi yokken "Cami yapıyoruz" diyerek yardım topladığı ortaya çıkmıştı.

KAYA, ‘BU PARALAR NEREDE?’

1 Haziran 2012 tarihinde Facebook sayfasından "M. Ali Paşa Merkez Camii Derneğimizin ilk bağış makbuzunu Akif kardeşimize kestik. Allah kabul etsin" sözleri ile AK Partili Akif Kardeş'ten bağış aldığını paylaşan meşhur küfürbaz Ali Yılmaz'ın bu paylaşımını yıllar sonra Selam TV Genel Müdürü ve Kocaeli İlme Hizmet Vakfı mütevelli heyeti üyesi Abdullah Kaya ortaya çıkardı ve "Bu paralar nerde" diye sordu.

SOSYAL MEDYADAN DA SORDU

Küfürbaz Ali Yılmaz'ın cami inşaatı için bağış aldığı tarihte Mehmet Ali Paşa Mahallesi'nde yeni cami yapılan alanın kamulaştırması yapılmamıştı dolayısı ile ortada cami yapılacak arsa da cami inşaatı da yoktu diyen ve yeni caminin temelinin 2018 başında atıldığını belirten Abdullah Kaya sosyal medya hesabından Ali Yılmaz'a "BU PARALAR NERDE" diye sordu.

SAVCIYA BELGE SUNAMADI

Yaklaşık 2 yıldır Ali Yılmaz'ın paylaşımını tekrar tekrar gündeme getirip OLMAYAN CAMİ İNŞAATI İÇİN TOPLADIĞIN BAĞIŞLARI NE YAPTIN? BİZE AKİF KARDEŞ'E KESTİM DEDİĞİN BAĞIŞ MAKBUZUNUN MAKBUZ KOÇANINDAN SURETİNİ VE BU PARAYI BANKAYA YATIRDIYSAN BANKA DEKONTUNU, DERNEK ADINA HARCADI İSEN FATURASINI GÖSTER EY KÜFÜRBAZ! diye çağrıda bulunan Abdullah Kaya'nın çağrılarına cevap veremeyen, belge çıkaramayan Ali Yılmaz gazetemizin imtiyaz sahibi Faruk Bostan'ın "Yardım paralarının kayıp olduğu" gerekçesi ile savcılığa yaptığı şikayet üzerine alınan ifadesinde savcıya da makbuz ve belge gösteremedi.

BOSTAN, SAVCILIĞA SUÇ DUYURUSU YAPTI

Kaya'nın sosyal medya hesabından Ali Yılmaz'a sorduğu yardım paraları nerde sorusunu önce gazetemizde haber olarak kamuoyuna sunan Faruk Bostan haberler ile ilgili küfürbaz Ali Yılmaz'dan bir açıklama gelmeyince konuyu savcılığa intikal ettirdi.

ALİ YILMAZ KARAKOLDA İFADE VERDİ

Ali Yılmaz'ın önceki sene "Ali Babanın Çiftliği" adlı lüks bir tesis yaptığını paylaşması üzerine gerek kendi Facebook hesabında, gerek Abdullah Kaya'nın paylaşımlarına ve gerekse Ali Yılmaz'ın paylaşımları altına "Mehmet Ali Paşa Mahallesi'nde küçük bir marketten hem sen, hem abin hem baban 3 aile geçinip bir de Ali Babanın Çiftliği'ni nasıl yaptın" sorusu soran Bostan sorularına Ali Yılmaz'dan cevap gelmeyince savcılığa başvurdu. Kayıp Cami yardımlarının araştırılmasını isteyen Bostan'ın başvurusu üzerine savcı Mustafa Onur İridemir'in talimatı ile AKP'li eski meclis üyesi ve mahkemece kapatılan Mehmet Ali Paşa Belediye Camii Derneği üyesi Ali Yılmaz karakolda ifade verdi.

SAVCI USULSÜZLÜK YOK DEDİ

İfadesinde AKP'li Akif Kardeş'ten aldığı bağış ile ilgili bağış kabul makbuzunun bir suretini de bağışın yatırıldığı dernek banka hesabına ait dekontu da yada bağışın harcandığı işle ilgili gider belgesini de savcılığa gösteremeyen Ali Yılmaz komedi gibi bir cümle kurarak "Eğer konu ile ilgili soruşturma devam eder veya kovuşturma safhasına geçilirse savcılığın veya mahkemenin talebi doğrultusunda bu bağış makbuzlarını sunmaya hazırım" dedi. Yılmaz'ın ifadesi sonra Kocaeli Cumhuriyet Savcısı Mustafa Onur İridemir şüphelinin suçlamaları reddettiğini belirterek, yapılan incelemede herhangi bir usulsüzlük bulunmadığını belirterek KAMU ADINA TAKİBATA YER OLMADIĞINA karar verdi.

BOSTAN İTİRAZ ETTİ

Kocaeli Halk Gazetesi'nin gündeme getirdiği ve gazetemiz imtiyaz sahibi Faruk Bostan'ın savcılığa intikal ettirdiği dosyaya Bostan önceki gün itiraz etti. Yılmaz'ın hiçbir belge sunmadan, somut iddialara dayalı bir şikayete somut deliller ortaya koymadan kovuşturmadan kurtulmasının kamu vicdanını yaraladığını söyleyen Bostan "Bu milletin her kuruş hayrının takipçisi olacağım. Ali Yılmaz olmayan cami inşaatı için topladığı yardımları ne yaptığını açıklayacak. Varsa bir su istimal milletten özür dileyecek ve o para ondan alınıp şimdi devam eden Cami inşaatına verilecek. Bu suistimalinin de cezasını çekecek. Ben Ali Yılmaz ile beraber dernek kuran ve şimdi Mehmet Ali Paşa Mahallesi'nde Belediye Camii’ni yapanlardan bazılarının vakfa bağlı camide müftülüğün Vakfı kumpas ile yardım toplamaktan men ettirdikten sonra müftülük adına cuma yardımlarını topladığını ve toplanan yardımların ise müftülük kayıtlarında yer almadığını ortaya çıkarmıştım. Dönemin Cami imamı Ahmet Oruç kendisinin yardım toplamadığını, kendisi  Cuma namaına devam ederken müezzin Sebahattin Tomrukçu ve ekibinin yardımları topladığını ve suistimal ettiğini söylediği halde savcılığa yaptığım şikayet şüphelilerden ifade bile alınmadan reddedilmişti. O soruşturma için de yeni delillerle tekrar başvurdum. Mehmet Ali Paşa Camii'nde rahmetli İlyas Kaya'ya kumpas kurulduğunu, onu pasifize edenlerin cami yardımlarına çöktüğünü ortaya koyduğum gibi, bu işlerin faillerinin ceza almaları için de elimden geleni yapacağım" dedi. Ali Yılmaz'ın karakolda, topladığı bağış parasını derneğin Albaraka Türk bankasındaki hesabına yatırdığını söylediğini hatırlatan Faruk Bostan aynı Ali Yılmaz sosyal medyada önce Türkiye Finans Bankasına yatırdıklarını, sonraki yorumunda o zaman bankanın isminin Anadolu Finans olabileceğini söyledikten sonra şimdi bankanın önünden geçtim Albaraka Türk dediğini aslında ise Finans Bank kaldığını söylediğini hatırlatarak cami inşaatı için 2018 yılında sosyal medyada başlatılan yardım kampanyalarında Vakıf Bank E-5 şubesine ait hesabın paylaşıldığını ve şaibeli bir tablonun ortaya çıktığını söyledi. Albaraka Türk'ün halen faaliyette olduğunu ve Yılmaz'ın yatırılan para ile ilgili hesap dökümü yada dekont örneği almasının çok basit bir işlem olduğunu söyleyen Faruk Bostan o tarihte Belediye Camii Derneği hesaplarının Bank Asya'da olduğu iddiaları çok sağlam kaynaklardan aldığımız bir istihbarattır. Bank Asya hesabı ortaya çıkmasın diye belge gösteremedikleri iddia ediliyor. Bizim görevimiz bu konuların iddia boyutundan çıkarılıp somut hale getirmektir. Kocaeli Halk Gazetesi bu konuyu sonuna kadar takip edecektir, dedi.

Yılmaz’ın karakol ifadesi şöyle; “Ben İzmit ilçesi Mehmet Ali Paşa Mahallesi’nde market işletmekteyim, bana sorulan Mehmet Ali Paşa Merkez  Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği kurucu üyelerindenim, bu dernek 2012 yılında Kani Baştürk’ün başkanlığında kuruldu. İzmit Mehmet Ali Paşa’ya yapılacak yeni cami için biz bu derneği kurduk, dernek adına bağış toplamaya yetkili kişilerden birisiydim, benim görevim, dernek adına bağış toplamak ve bu bağışları yapılacak olan yeni cami ile ilgili faaliyetlerde kulllanmak üzere gerekli belgeleri bağış makbuzu vs ile girdi çıktıları yapmaklamükelleftim, şikayet dilekçesinde iddia edildiği gibi toplanan bağışları ben hiç bir suretle işletmekte olduğum marketin kasasında bulundurmadım, toplanan bağışlar Albaraka Türk Bankası’na yatırılmakta idi, iddia edildiği gibi bizim Bank Asya hesabımız hiç olmadı, ayrıca toplanan bağışların tamamına makbuz kesilmiştir, eğer konu ile ilgili soruşturma devam eder veya kovuşturma safhasına geçilirse savcılığın veya mahkemenin tahlebi doğrultusunda bu bağış makbuzlarını sunmaya hazırız.”

11 Ara 2021 - 10:10 Kocaeli/ İzmit- Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Halk Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Halk Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Halk Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Halk Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

02

YAHYA KAPTAN - EY MUHALEFET NEREDESİN?!!!

MEYDANI BOŞ BIRAKINCA NELER OLUYOR NELER!!!

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 11 Aralık 13:39
01

Ali El Indiregandiyani - Resmi inceleyin nasıl kalpazanlık koktuğunu anlarsınız. sanki bağış verir gibi değil futbolcu transferi gibi resim çekilmişler. Bağış kabul eden Ali Yılmaz denilen müptezel bağış makbuzuna imza atması lazım iken güya ilk bağışı veren adı ne ise o makbuza imza atarken resim çekilmişler. Ya makbuza bağış verenin imza attığı nerden görülmüş. Ortada bağış yapıyormuş gibi çek kanki resmi var. Bunlar kendileri bağış yapıyormuş gibi gözüküp temiz kalpli milletten indirenlerden idmanlı olabilir. Savcı incelese dökümanları sunarmış, ama savcı Ali'nin gözüne bakmış heralde incelemeye gerek yok pırlanta gibi bir trol bunda ipnelik olmaz demiş. Ben öyle anlıyorum.

Yanıtla . 5Beğen . 0Beğenme 11 Aralık 10:51

Kocaeli Markaları

Kocaeli Halk Gazetesi, Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (541) 450 76 90
Reklam bilgi