'İnsanca yaşam istiyoruz'

Kocaeli Emek ve Demokrasi Güçleri Platformu tarafından 'hayat pahalılığına karşı ‘geçinemiyoruz’ sloganı ile basın açıklaması gerçekleştirildi.

Büyütmek için resme tıklayın

Kocaeli Emek ve Demokrasi Güçleri Platformu tarafından gerçekleştirilen basın açıklaması Yahyakaptan’da bulunan Süleyman Demirel Kültür Merkezi önünde gerçekleştirildi. Açıklamaya KESK Dönem Sözcüsü Ethem Kartal, TMMOB İKK Sekreteri Murat Öztürk, EMEP İl Başkanı Arzu Erkan, Sol Parti İl Temsilcisi Ömer Budak, Sağlık Emekçileri Sendikası Şube Başkanı Murat Harata ve platform üyeleri de katıldı. Açıklamanın öne çıkan başlıkları şu şekilde:

"ORTA AFRİKA'YA DOĞRU SÜRÜKLENİYORUZ"

“Olağanüstü günlerden geçiyoruz. İktidar emeğe, emekçilere, çiftçilere, esnafa, kadınlara, gençlere, halka karşı adeta ekonomik darbe yapıyor. Göz göre göre ve sonucunu bildiği ekonomik politikalarla emeği ucuzlatıyor, işsizliği, güvencesizliği artırıyor, yaşam koşullarını dayanılmaz hale getiriyor. Bugün ortalama gelire sahip bir emekçinin yaşamı boyunca kendine ait ev ve araba alması, çocuğunun il dışında üniversite eğitimi alması teoride ve pratikte imkansız hale gelmiştir. Emekçi ve burjuvazi arasındaki sınıf farkı Türkiye’de artık yaşamı idame ettirme hakkını dahi vermeyecek zalimliğe ulaşmıştır. AKP iktidarının 2015-2020 aralığında emekçiler Kuzey Afrika gelir düzeyine doğru düşerken, şimdi artık Orta Afrika’ya doğru sürükleniyoruz. Bunun nasıl bir toplumsal yıkıma ve çöküşe yol açacağını gördüğümüz için sesimizi yükseltiyoruz."

“KAYBEDİYORUZ”

"İktidar çevresi ve bir avuç vurguncu, fırsatçı, rantçı kapitalist dışında hepimiz kaybediyoruz. Her güne yeni zamlarla uyanıyoruz. Enflasyon, TÜİK’e göre yüzde 19,89, bağımsız araştırmacılara göre yüzde 50 civarındadır. Ücretlerimiz enflasyonun altında ezildi. Emekçilerin maaşları ve alım gücü eridikçe eriyor. TL dolar karşısında Ağustos ayından bu yana %49,6 değer kaybetmiştir. Temel ihtiyaçlarımızı karşılayamaz olduk.  Üretim, ham madde enerji maliyetleri ve ithal ürünler dövize bağlı maliyetleri arttığı için temel besin maddelerine ulaşım dahi problem haline dönüşmüştür. COVID-19 pandemisinde oldukça büyük darbe yiyen esnaf dalga dalga gelen zamları fiyatlarına yansıtmak zorunda kaldığı için iş yapamamakta ve dolayısıyla ya iflas etmekte ya da iflasın eşiğindedir."

"AYÇİÇEK YAĞI LÜKS OLDU"

"Öte yandan alım gücü düşen emekçilerin mutfağına ayçiçek yağı götürmesi lüks haline gelmiştir. Ekmeğin, süt ve süt ürünlerinin, bebek bezinin, şekerin, unun, kahvenin, çikolatanın, mendilin ani fiyat artışı karşısında vatandaşlar kara kara düşünmektedir. Ev kiralayamaz, kiraladığımızı da ödeyemez olduk. Bin bir emekle büyüttüğümüz üniversite öğrencileri barınacak yurt bulamıyor. Tüm bunlar bize Adalet ve Kalkınma Partisi’nin 19 yıllık iktidarının beceriksiz politikaları sebebiyle barınamayan ve beslenemeyen bir toplumla karşı karşıya olduğumuzu göstermektedir. Görüleceği üzere, sadece siyasi ve ekonomik kriz değil aynı zamanda hukuk ve adalet kriziyle de karşı karşıyayız. Adalete olan güven tarihin en dip noktalarında seyrediyor. Yandaş medya dahi bu gerçekliği artık gizleyemiyor. Üzerinde Demokles’in kılıcı gibi sallanan iktidar baskısı altındaki yargıda ağırlıklı olarak iktidarın ihtiyaçlarına göre kararlar çıkıyor, istisna düzeyinde çıkan kararlar ise hayata geçirilmiyor."

“KAYNAKLAR VAKIFLARA VE CEMAATLERE GİDİYOR”

"İşsiz kaldığımızda ise İşsizlik Sigortası Fonundan işsizlik parası alamıyoruz. Çünkü fondaki paralar sürekli patronlara aktarılıyor. 2017-2021 yılları arasında Fon’dan işverenlere doğrudan aktarılan destek ve teşvikler, yine işverenlere eğitim programları için ayrılan 10 milyar TL eklendiğinde 62 milyar TL’yi geçiyor. Diğer yandan Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) verilerine göre 2020 yılında kayıtlı işçilerin yüzde 42’si asgari ücretle çalışıyor. Geçtiğimiz günlerde asgari ücret komisyonu üçüncü kez toplandı. Ancak hala emekçilere onurlu bir yaşam sürdürecek rakamlar telaffuz edilmemekte ve emekçiler adeta işveren temsilcilerinin iki dudağı arasından çıkacak rakamlara mahkum edilmeye çalışılmaktadır. Mesele kaynak olmaması değil, iktidarın ve sermayenin tercihleridir. Bize olmayan kaynaklar hazine garantili projeler aracılığıyla yandaş müteahhitlere gidiyor. Bize olmayan kaynaklar TÜGVA, TÜRGEV, ENSAR, İlim Yayma Cemiyeti gibi vakıflara ve cemaatlere gidiyor."

“KRİZİ BİZ YARATMADIK”

"Bize bir maaş bile çok görülürken, kaynaklar birkaç maaş birden alan iktidarın bürokratlarına, eşe-dosta gidiyor! Biz fakirleşirken onlar zenginliklerine zenginlik katıyor. Bir avuç azınlık dışında artık kimsenin dayanacak gücü kalmadı. Nefes alamaz hale geldik. Bıçak kemiğe dayandı. Ne zaman iktidarı kaybetme korkusu yaşasalar hemen baskıya, algı operasyonlarına, gündem saptırmalarına, kutuplaşma yaratacak politikalara başvuruyorlar. Krize karşı yapılmak istenen birçok eylem ve etkinlik ya yasaklanıyor ya da kitleselleşmesinin önüne geçmek için her türlü yola başvuruyorlar. Buradan bu vesileyle bir kez daha söyleyelim, baskılara boyun eğmedik eğmeyeceğiz. Krizi biz yaratmadık, faturasını ödemeyeceğiz."

“SESİMİZİ YÜKSELTELİM”

"Bunu sadece buradan değil meydanlarda da söylüyoruz, söyleyeceğiz. Bu çerçevede Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu “Geçinemiyoruz! İnsanca Yaşam, Emekten ve Halktan Yana Bütçe İçin Omuz Omuza” şiarıyla 18 Aralık 2021 Diyarbakır ve İzmir, 19 Aralık 2021 İstanbul ve Ankara olmak üzere 4 ilde bölge mitingi yapacaktır. Bölge mitinglerimizde sadece kamu emekçilerinin değil krizden etkilenen tüm kesimlerin seslerini duyurmasını ve taleplerini dile getirmesini amaçlıyoruz. Sizler aracılığınızla kamu emekçilerine, işçilere, işsizlere, güvencesiz çalışanlara, kadınlara, emeklilere, esnaflara, gençlere, “geçinemiyoruz” diyen tüm kesimlere seslenmek istiyoruz: 18 Aralık 2021 Diyarbakır ve İzmir, 19 Aralık 2021 İstanbul ve Ankara’da yapacağımız mitinglerde hep birlikte itirazımızı ve sesimizi yükseltelim.”

13 Ara 2021 - 09:05 Kocaeli/ İzmit- Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Halk Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Halk Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Halk Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Halk Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


Kocaeli Markaları

Kocaeli Halk Gazetesi, Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (541) 450 76 90
Reklam bilgi


Anket Cumhurbaşkanlığı seçimi olsa kime oy verirsiniz?