Doktorlar iş bıraktı: Hekimsiz kalacaksınız!

Kocaeli Tabipler Odası ve Kocaeli Aile Hekimleri Derneği Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi önünde basın toplantısı düzenledi.

Büyütmek için resme tıklayın

Kocaeli’de bulunan kamu hastanelerinde görev alan hekimler iş bırakarak,  Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi önünde, sorunlarını ve taleplerini düzenledikleri basın toplantısı ile dile getirdi.

TALEPLER SIRALANDI

İş bırakan hekimler yıpranma hakkı, 3600 ile 7200 ek gösterge, yoksulluk sınırının üstünde bir temel ücret için taleplerini dile getirdi.

“SİSTEMİN YÜRÜTÜLMESİ OLANAKSIZLAŞTIRILMIŞTIR”

Kocaeli Tabipler Odası Başkanı Ömer Ardaman’ın okuduğu basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi; "Oyalama Değil Hakkımız Olanı İstiyoruz. İktidarın savunduğu ve uyguladığı sağlık sistemi toplum sağlığı için artık önemli bir risk halini almış; bu sistemin yürütülmesi olanaksızlaşmıştı

“ÖZEL SAĞLIK İŞLETMELERİNİ KORUYAN POLİTİKALAR”

“Covid-19 salgını mevcut sağlık sisteminin, toplum sağlığını korumak bir yana daha da riske attığını çok acı bir şekilde önümüze koymuştur. Halkın sağlığını tehlikeye atan bu sağlık sisteminin yürütücüleri, iş özel sağlık işletmeleri ve zenginleri korumaya yönelik politikalara gelince hiçbir sınır tanımamış; salgın döneminde dahi bu anlayışından vazgeçmemiştir.”

“YÜZBİNLERCE SAĞLIK ÇALIŞANI YAŞAMINI YİTİRDİ”

“Yüzbinlerce insanımız, yüzlerce sağlık çalışanı yaşamını yitirirken; onlar sağlık sistemlerinin, şehir hastanelerinin güzellemeleriyle günlerini geçirmektedirler. Sağlık emekçileri salgın döneminde canla başla çalışırken aynı zamanda işsizlikle, işten atılmalarla, yoksullukla karşı karşıya bırakılmıştır.”

“ARTIK BU ŞARTLARDA ÇALIŞAMIYORUZ”

“Sağlık çalışanları “Artık bu şartlarda çalışamıyoruz” diyerek istifa ederken, emekli olurken; genç hekimlerimiz başta olmak üzere sağlık emekçileri yurtdışına göç ederken tüm bu sorunları konuşmak, çözüm önerilerimizi iletmek için Sağlık Bakanı’yla görüşme taleplerimizi defalarca ilettik"

“BAKANIN SORUMLULUĞU DEĞİL MİDİR”

"Sağlık Bakanı’nın hekimlerin, sağlık çalışanlarının  çalışma koşullarını, sağlık ve yaşam sorunlarını, toplum sağlığını sağlık emek meslek örgütleriyle konuşmasından daha doğal ne olabilir? Bu görüşme taleplerini karşılamak Sağlık Bakanı’nın bizlere ve topluma karşı sorumluluğu değil midir? Artık yaşamımıza bile mâl olan bunca sorunumuzu duymazdan, görmezden gelen iktidar, aslında her şeyi görmektedir ve bilmektedir.”

“SALGINI DEĞİL ALGIYI YÖNETMEYE ÇALIŞMAK”

“Yaşanan sorunları ne yazık ki pandemi döneminde çok daha belirgin olan ‘SALGIN’ı değil ‘ALGI’yı yönetmeye çalışarak, kendisini bir şeyler yapıyormuş gibi göstermeye çalışarak, yok saymaktadır. Bunun en son örneği de hekimlerin, sağlık çalışanlarının artık yoksulluk sınırının çok altına düşmüş; açlık sınırına kadar gerilemiş gelirleri ve özlük hakları ile ilgili düzenleme yapacağı iddiasıyla getirdikleri yasa tasarısıdır.

“YASA TASARISI GERİ ÇEKİLMİŞTİR”

“Ancak yasa tasarısı TBMM’ye getirildiği gibi hızla geri çekilmiştir. Daha önce Meclis'te bütün partilerin oybirliğiyle getirilen düzenleme, 11 Aralık tarihinde bir kez daha komisyona getirilmiş ve içtüzüğe aykırı olarak komisyon başkanının imzasıyla geri çekilmiştir.

“USULE AYKIRI DAVRANILMIŞTIR”

“Bizler tasarının yeterli olmadığını, bütüncül olmadığını, tüm sağlık çalışanlarını, tüm hekimleri kapsamadığını belirtirken bu teklif bile bize fazla görülmüş; ne zaman tekrar Meclis’e getirileceği, varsa eksiklerin yasa tasarısına eklenerek neden tamamlanmadığı gibi sorular havada bırakılarak usule aykırı bir şekilde geri çekilmiştir"

"İSTİFA BİZLERE VERECEĞİ EN İYİ CEVAP HALİNİ ALMIŞTIR"

"Mecliste milletvekillerine iktidarın resmî olarak veremediği sözel cevap, emekli hekim maaşlarının bu düzenlemeyle çok yüksek olacağı ve bunun kabul edilir olmadığıdır. Sağlık ağır ve tehlikeli işler kapsamındadır. Yapılan işin niteliği, riski, eğitim düzeyi ve yoksulluk sınırı gibi daha birçok kriter ele alındığında yapılan düzenlemenin bile yetersiz olduğunu ifade ettik. Yapılan düzenleme ile hekim ücretleri yoksulluk sınırına bile ulaşamamaktadır. İktidara belirtmek isteriz ki emekli hekimlere vereceğiniz ücret yüksek değildir; çalışanlara verdiğiniz ücret düşüktür.

“İSTİFA BİZLERE VERECEĞİ EN İYİ CEVAP HALİNİ ALMIŞTIR”

“Sağlık ekip işidir; ekibin her bir üyesi, insanca yaşayacak bir ücret ve güvenli çalışma koşullarında ekip olarak, iş barışı bozulmadan çalışmak istemektedir. Ekonomi de sağlık gibi iflas etmiş durumdadır ve maaşlarımız açlık sınırının dahi altındadır. TBMM’de yaşanan bunca süreçte Sağlık Bakanı’na defalarca, yeniden yeniden seslenmemize rağmen ne yazık ki yine sessiz kalmış ve halen de kalmaktadır. Sorumlu olduğu çalışanların hakları için sessiz kalan bakan görevini bir kez daha yapmamıştır: İstifa bizlere vereceği en iyi cevap halini almıştır"

“VERDİĞİMİZ EMEĞİN DEĞERSİZLEŞTİRİLMESİNE İZİN VERMEYECEĞİZ”

"İktidara ve Sağlık Bakanlığı!na çeşitli açıklama, eylem ve yürüyüşlerle anlatmaya çalıştık yine söylüyoruz: Salgın döneminde yaşamımızı da ortaya koyup verdiğimiz emeğin böyle daha fazla değersizleştirilmesine izin vermeyeceğiz. Toplum sağlık hakkı; emeğimiz ve geleceğimiz için artık G(ö)REV zamanıdır. Sağlıkta özelleştirmeci, hastanelerimizi satan politikalara karşı bu uyarı G(ö)REVi;

• Koruyucu sağlık hizmetlerini savunmak içindir.
• Emekliliğe de yansıyacak yaşanabilir temel ücret talebimiz içindir.
• Güvencesiz, gerçekdışı bahanelerle işimizden edildiğimiz ve köleliği dayatan çalışma koşullarına son verilmesi, güvenceli çalışabilme talebimiz içindir.
• Şiddete karşı etkili yasa, güvenli işyerleri, sağlıklı çalışma ortamları talebimiz içindir.
• COVID-19 başta olmak üzere meslek kaynaklı hastalıklara karşı bütüncül bir meslek hastalıkları yasası çıkarılması, her yıla 120 gün yıpranma payı içindir,
• Ek göstergelerin 3600’den 7200’e kadar kademeli olarak yükseltilmesi içindir.
Bu G(ö)REV emeğimize, geleceğimize, halkın sağlık hakkına sahip çıktığımızı gösteren bir uyarıdır. Artık toplumun, sağlık çalışanların çığlığına kulak verilmelidir. Taleplerimiz kabul edilmediği, sağlık çalışanlarının çalışma ve yaşam koşullarını düzeltecek bir düzenleme hızla Meclis’e getirilmediği takdirde eylemlerimiz devam edecektir. İktidar bilmelidir ki söyleyecek sözümüz, değiştirecek gücümüz var. Kısacası Emek Bizim ise Söz de Bizimdir!" ifadelerini kullandı.

PEHLİVAN:8 BİN HEKİM YURT DIŞINA GİTTİ

Kocaeli Tabipler Odası Başkanı Ömer Ardaman’ın ardından konuşan Kocaeli Aile Hekimleri Derneği Başkanı Recep Pehlivan ise sene başından beri yaklaşık 8 bin hekimin yurtdışına gittiğine dikkat çekerek şu ifadelere yer verdi; " Bugün yüzde 95'e yakın doktorumuz iş bıraktı. Sizler hekimlerinize sahip çıkmalısınız. Hekimlerimiz gidiyor farkında değilsiniz. Sene başından beri 8 bin tane hekim yurt dışına gitti.

“HEKİMSİZ KALACAKSINIZ”

“Neden gitti? 36 saat gel bu işte çalış deseler size çalışabilir misiniz? Türkiye'de doktorlar dışarıya kaçarken giderlerse gitsinler derseniz hepiniz bundan zarar göreceksiniz. Hekimsiz kalacaksınız hekimsiz kalacaksınız hekimsiz kalacaksınız"

15 Ara 2021 - 14:25 Kocaeli/ İzmit- Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Halk Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Halk Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Halk Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Halk Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Dr Ersoy Kandemir - Ya yıllardır o kadar haksızlık hukuksuzluk yapan idareciyle tarikatçıyla fettullahçıyla mücadele ediyorum bir kere esamemiz okunmadı be Kocaeli Tabipler Odası olarak, şimdi çıkmış sesleniyorsunuz, size sorarım bugüne kadar iktidara yakın Şenol’a, makam kapısı kitleyen Coşkun’a bir kere ağzını açmazdınız, sistem perişan oluyorken nerdeydiniz onu da söylesenize

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 15 Aralık 21:59

Kocaeli Markaları

Kocaeli Halk Gazetesi, Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (541) 450 76 90
Reklam bilgi