‘BULUT KOTO'YU REZİL EDİYOR’

Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) Başkanı Necmi Bulut’un Ses Kocaeli Gazetesi’nde 250 TL Kurban Bayramı tebrik ilanı yayınlanması talebini gerekçe göstererek kendisine şantaj yapıldığı suçlamasıyla savcılığa şikayeti ile açılan davada yaşananlar kamuoyunda şaşkınlıkla takip ediliyor. Bu yaşananları davanın tanığı, gazetemiz imtiyaz sahibi ve KOTO Meclis üyesi Faruk Bostan’a sorduk.

Kocaeli Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şubesi (KOM) ekipleri tarafından 11 Mart 2021 Perşembe günü sabah saatlerinde düzenlenen operasyonda aralarında Güngör Arslan, Faruk Bostan, Ümit Rende, Seda Kadı, İsmet Çiğit ile oğlu Can Çiğit’in olduğu 6 kişi haklarında "Nitelikli yağma" ve "Şantaj" iddiaları nedeniyle gözaltına alındığı Tahsin Keskin'in de ifade verdiği Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan gözaltılarla ilgili yaptığı açıklamada, “Kocaeli’de yayın yapan Ses Kocaeli isimli internet haber sitesinin 8 müştekiye yönelik şantajda bulunduğu iddiasıyla ilgili olarak yürütülmekte olan soruşturma kapsamında; şüpheliler Güngör Aslan, Ümit Rende, Faruk Bostan, İsmet Çiğit, Can Çiğit ve Seda Kadı hakkında 11.03.2021 günü sabah 07:00 itibariyle ev ve işyerlerinde arama yapılmasına ve gözaltına alınmalarına karar verilmiş tamamı yakalanmıştır” denildi.

Şüphelilerden Seda Kadı, İsmet Çiğit ve Tahsin Keskin ifadesinin ardından serbest bırakıldı. Diğer şüpheliler savcının tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi. Mahkemeye çıkan şahıslardan Güngör Arslan ve Ümit Rende tutuklandı. Faruk Bostan ve Can Çiğit  serbest bırakıldı. 12 Mart 2021 tarihinde tutuklanan ve 189 gün cezaevinde kalan Güngör Arslan ve Ümit Rende  Kocaeli 12. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın ilk duruşmasında tahliye edildi. Devam eden şantaj soruşturmasında Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Faruk Bostan şüpheli sıfatından çıkarılarak tanık yapıldı. Kamuoyunda kumpas dava olarak görülen şantaj davasının 10 Aralık tarihli duruşması kamuoyunda büyük ses getirdi. İşte bu kumpas davayı ve duruşma sonrası yaşanan tartışmaları Kocaeli Ticaret Odası Meclis üyesi, davanın tanığı ve gazetemiz imtiyaz sahibi Faruk Bostan'a sorduk.

Orhan Balcı: Sayın Bostan, şantaj davası neydi? Siz niçin önce şüpheli sonra tanık yapıldınız?

Faruk Bostan: Ben 2018 yılında yapılan KOTO seçimlerinde bağımsız liste olarak tek başıma meclis üyesi oldum. Diğer 21 komite Necmi Bulut ile birlikte hareket eden, aynı renkteki seçim pusulası ile meclis üyesi oldular. Ben bağımsız seçilsem de perde arkasında Necmi Bulut ile beraberdim. Benim meclise girmemde Necmi Bulut'un da payı vardı. Seçimlerden sonra Necmi Bulut AK Parti’lilerden çekinmesi nedeniyle yönetim ve komisyonlarda bana görev vermedi. Ancak hemen her gün işyerime gelir, bana bilgi verirdi. Ben de bu süreçte KOTO'nun basınla olan ilişkilerini Necmi Bulut'un isteği ile yürütüyordum. 2019 seçimleri olduktan sonra AK Parti’den Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Tahir Büyükakın'ın KOTO'ya müdahaleleri başladı. Ben de bu süreçte yine Tahir Büyükakın'ın Özgür Kocaeli Gazetesi’nin genel yayın yönetmenliğini yapan İsmet Çiğit ve eski gazetecilerden Güngör Aslan ile Global Medya sahibi Tahsin Keskin ile birlikte Ses Kocaeli Gazetesi’nin kurulmasını organize ettim. Bu süreçte KOTO başkanı Necmi Bulut da Güngör Aslan'a destek olmak için elden para veriyordu. Ancak bunun Ak Parti’liler tarafından duyulmasını istemediği için reklam yayınlanmasını istemiyordu. KOTO'nun bütçesinde basın faslı olarak ayrılan 320 bin TL'yi Kocaeli'ndeki yerel basına kurumsal olarak verilen reklamlar karşılığı dağıtması gerekirken Necmi Bulut'un keyfine göre kimi basın kuruluşuna verip kimine vermemesi, kimine 20 - 25 bin TL verip kimine 250 TL vermesi, kimine de hiç vermemesi basın kuruluşları arasında huzursuzluk yaratıyordu. Gazeteciler arasında ortaya çıkan bu huzursuzlukları ben çözüyordum. Bu esnada Ses Kocaeli Gazetesi kurulmuştu. Kurban Bayramı da yaklaştığı için sayısız kişiden ve KOTO Başkanı Necmi Bulut'tan da 250 TL bedeli olan bayram tebriği ilanı verilmesini söyledim. Bu bedel yerel gazetelerin istediği ortalama bedeldi ve herkesten de aynı miktar istenmişti. Bir kısım tüccarlar memnuniyetle tebrik ilanı yayınlatırken bir kısmı ‘özellikle Güngör Aslan'ın olduğu yere ilan vermeyiz’ dediler. Bu normal bir reklam çalışması idi. Vermeyene dönük bir tehdit, şantaj tebrik ilanı talebi öncesinde de sonrasında olmadı. Zaten bedel çok komik bir rakamdı. Bu kadar basit ve masum bir reklam görüşmesi yaklaşık iki üç ay sonra rutin gazetecilik faaliyeti kapsamında KOTO hakkında eleştirel bazı haberler Ses Kocaeli gazetesinde çıkınca bahane edilerek şantaj olarak kamuoyuna anlatıldı ve koskoca KOTO'nun başkanı savcılığa giderek Güngör Aslan ve ben başta olmak üzere 7 kişiden şikayetçi oldu. Bu kadar basit ve masum bir tebrik ilanı şantaj dosyasını doldurmadığı için başka gazetecilerin basit mevzuları da dosyaya katılıp bizi şantaj ve nitelikli yağma suçlaması ile gözaltına aldılar. Benimle ilgili dosyada iddia edilen suçlara delil olacak hiçbir belge ve şikayet konusu olmadığı için dosyadan çıkarıldım ve tanık olarak dosyaya dahil edildim. Şikayet dosyası budur.

Orhan Balcı: Son duruşma taraflarca gündeme taşındı. Necmi Bulut duruşmada sizler için çete demiş. Bunun üzerine gerek İsmet Çiğit gerek Güngör Aslan ve gerekse de Tahsin Keskin Bulut'a çok ağır cevaplar ve suçlamalar yönelttiler. Bunlar şu an sizin de elinizde var. Bulut'un iddiası ve ona verilen cevaplar için ne diyorsunuz?

Faruk Bostan: İsmet Çiğit'in köşe yazısından öğrendiğimize göre son duruşmada KOTO Başkanı Necmi Bulut, “Bunlar Çetedir Hakime hanım. Güngör çeteyi yönlendirir. İsmet yazıları yazar. Bir zamanlar bunların ortağı olan, bunları bir araya getirmekle övünen Faruk Bostan da bunlar adına para ister. Ben bunların tehditle para istediği kişilerden paraları tahsil eden kadını da tanırım. Parayı da, yine ortakları olan Tahsin Keskin’in iban numarasına isterler.“ demiş. Bakın sayın Balcı istenilen reklam KURBAN BAYRAMI TEBRİK İLANI ve bedeli de 250 TL…

15 bin üyeli Ticaret Odası Başkanı Necmi Bulut basit ve masum bir Kurban Bayramı tebrik ilanı talebi için çete diyor. Halbuki Kocaeli Ticaret Odası Başkanı olarak o yıl 320 bin TL yerel basına reklam ve tebrik ilanı bütçesi ayıran bir başkan bu... Bu parayı basına dağıttı. Yerel basının bir kısmına da yine benim yönlendirmem ile bu bütçeden reklam verdi. Ancak onlara çete demedi. Kime çete dedi? Tahir Büyükakın'a muhalif olan bana, Güngör Aslan'a ve İsmet Çiğit'e dedi. Bu şikayet ve iddialar Necmi'nin kendi iddiaları değil. Bunlar Tahir'in talimatıyla yapılan işler. Kocaeli siyasetini ve basınını dizayn etme hülyasına kapılmış ve bu aşkla birbirine en ağır hakaretleri dahi eden sağcısı solcusu ekseriyet yerel basın mensuplarını kendi hakimiyeti altına almış Tahir Büyükakın'ın hesaplarında olmayan bir şekilde benim İsmet Çiğit ve Güngör Aslan'ı bir masada oturtup Ses Kocaeli Gazetesi’ni kurdurmam ve Ses Kocaeli'nin de o vakit etkili muhalefet yapması nedeniyle Tahir Büyükakın'ın dikensiz gül bahçesi hayali ile Necmi Bulut şikayetçi yapılarak ortaya bir şantaj ve nitelikli yağma suçu atıldı. Yapılan yargılamada iddiaların içinin boş olduğu ortaya çıktı. Böylece koskoca KOTO'nun başkanı Necmi Bulut'un sırf Tahir Büyükakın'ın kendisine muhalif basın olmasın amaçlı operasyonuna alet olarak içine girdiği kumpas ayağına dolandı ve kendisini de KOTO'YU da rezil etti.

Orhan Bey duruşma sonrası İsmet Çiğit'in yazdıklarını okudunuz mu? Bu ne kadar ağır bir yazı. Yazısından bir bölüm okuyorum size;

"Yine hakimden söz istedim. Dedim ki:

“-Bu adamı ben sokakta görsem tanımam. Zaten böyle küstah ve hödük tiplerle hayatım boyunca muhatap olmadım. Kendisiyle bir kere görüşmüşümdür. Araya aracılar koyarak benden randevu istemiştir. ÖZGÜR KOCAELİ’de çalışırken, eline çikolatasını almış, ceketinin önünü ilikleyip ofisime girmiş, kendisini anlatmıştır. Başka hiç görüşmedim.”

Bu sözlerim üzerine, zaten iri kıyım bir adam olan Necmi Bulut yerinden kalkıp, üzerime yürümek istedi. Bağırıp çağırmaya başladı.

Hakim de çok sinirlendi, “Otur yerine, seni bu salondan atarım” diye bağırdı."

Bakın Orhan Bey bu şehirde en önemli gazetenin yıllarca başında bulunmuş bir duayen gazeteci koskoca KOTO'nun başkanına "Hödük" diyor, "Küstah" diyor. Bunu mahkeme salonunda ve hakim karşısında diyor. Bu ne kadar acı bir durum.

Peki bu kadar mı? Mahkemede üstte yaptığı bu konuşmada bizlere çete diyor. Çete diye saydığı isimlerden Tahsin Keskin de koskoca KOTO'nun başkanına gazetesindeki köşesinden cevap verdi. Keskin Necmi Bulut'a çok sert yazılarla cevap verdi. "Bundan sonrasını sen düşün Necmi Bulut" başlıklı yazısında Tahsin Keskin "…Necmi Efendi.

Necmi Bulut hakkında bu kentin bilmesi gerekenlerin zamanı geçmeden yazı dizilerime başlıyorum artık.

Şaka yapmıyorum.

Yazıları ‘’Arkası yarın’’ şeklinde yayınlayacağım.

Bu kentte yaşanan o kadar çok ve büyük pislik varken öyle bir köşe yazısı ile biter mi sandınız?

Birkaç konu başlığı şimdiden verelim o zaman;

-Yaklaşık iki yıl kadar önce Yahya Kaptan’daki görüşmemizde Necmi Bulut, bana neler anlattı?

-KOTO’nun okulunda kimleri işe aldığını ballandıra ballandıra anlattı bana?

-Necmi Bulut, kimi silahla vuracağını söyledi?

-Ses Kocaeli Gazetesi’ne gizliden nasıl maddi destek vermek istedi?

-Necmi Bulut resmi belgede sahtecilik yaptı mı?

-Necmi Bulut, hapis yattı mı?

-Necmi Bulut, hapis yattıysa KOTO Başkanı nasıl oldu?

-Tahir Başkan’ın ismini Başkan’ın hiçbir haberi ve bilgisi olmadan nerelerde ve nasıl baskı unsuru olarak kullandılar?

-Gazetelerin hakkında yazı yazmaması için Necmi Bulut, kimleri aracı olarak kullanıyordu ve ne teklif ediyordu?

Bunların hepsini ya belgeli ya da şahitli olarak açıklayacağım.

Yazı dizimiz yarın başlıyor."

Bu yazı Necmi Bulut'un kirli geçmişini ortaya döküyordu ve bu konuların KOTO gibi büyük bir kurumun başında bulunan biri için gündeme getirilmesi çok ağır bir durumu, KOTO'yu ve Bulut'u rezil eden bir sonucu ortaya koydu.

Orhan Balcı: Faruk Bey bir ticaret odası meclis üyesi olarak yaşanan bu son süreç için son olarak ne demek istersiniz?

Faruk Bostan: Ben Ticaret Odasının meclis üyesi olarak sayın başkana soruyorum; Her yıl 300 bin liranın üzerinde yerel basına reklam ve ilan harcaması yapıyorsun. Bu parayı hangi basın kuruluşlarına veriyorsun? Bana bu sorunun cevabını veremiyor. KOTO Necmi Bulut'un babasından kalan bir kurum değil. 15 bin üyeli bir kurum. Hem üyelere hem de meclis üyelerine karşı şeffaf olmak zorunda. Bu 300 milyarlık reklam harcaması basına hangi kriterlerle yapılıyor. Bu harcamadan pay alanlar da yarın basının görevi olan kamuoyu adına denetim yapmak amacıyla kurum ve başkan ile ilgili kimi olumsuz konuları haber yaparsa onlar da 250 TL ilan alıp yayınladılar diye şantajcı mı olacak? Bu kadar ayağa mı düştü şantajcılık? Bizim Necmi şantaj işini bile ayağa düşürdü. Yine soruyorum pandemide meclis toplantıları bile zoom ile internet üzerinden yapılırken, aylarca insanlar sokağa çıkma yasağı ile evde dururken, işyerleri kapalı iken 350 bin lira temsili ağırlama, ikram ve yemek harcamasını kimin için ve nerede yaptın?

Sayın Orhan Balcı bakın bu şehirde uyuşturucu, gasp, cinayet, terör vb sayısız vaka var. Adliyemiz ve Emniyetimiz bu konularla uğraşacağına Tahir Büyükakın'ın talimatı ile basını susturmak için organize edilen uydurma bir soruşturma ile gazetecilerle uğraştırılıyor. Sayın Necmi Bulut da bu oyuna alet olarak KOTO'yu korkunç derecede rezil etti.

18 Ara 2021 - 09:42 Kocaeli- Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Halk Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Halk Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Halk Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Halk Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Dr Ersoy Kandemir - Necmi sen hiç 5 kilo Eşme ayvasını biranda yemek ne demektir bilir misin?

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 19 Aralık 12:23

Kocaeli Markaları

Kocaeli Halk Gazetesi, Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (541) 450 76 90
Reklam bilgi