İlçe Sağlık Müdürlüklerindeki farklı uygulamaların sebebi nedir?

Pandemi süreci devam ederken ilimizdeki sağlık kuruluşlarının bazılarında da farklı uygulamalar göze çarpmaya devam ediyor.

COVİD-19 TESTİ İÇİN ALINAN SÜRÜNTÜ

Uzunca bir sürüntü çubuğuyla burundan girilerek alınan örneklem şeklinde gerçekleşen bu işlem ilimizdeki sağlık kuruluşlarının bazılarında kapalı bazılarında ise açık alanda yapılmaktadır.

KÖRFEZ, BAŞİSKELE, KARAMÜRSEL İLÇE SAĞLIK MÜDÜRLÜKLERİNDE SÜRÜNTÜ KAPALI ALANLARDA ALINIYOR!

İlimizde gerek özel gerekse kamu kuruluşlarına Covid-19 testi yaptırmak İçin başvuranlardan alınan sürüntü örneklerinin kapalı alanda alınması bazı riskleri beraberinde getiriyor.

Örneğin Körfez İlçe Sağlık Müdürlüğü’nde bu testi yaptırmaya giden bir vatandaş öncelikle Körfez Kaymakamlığı ve birçok devlet dairenin bulunduğu binaya gidiyor.

Körfez İlçe Sağlık Müdürlüğü’nü bu test işlemi için bir oda ayırmış, odanın içinde an az üç sağlıkçı var, odayı belli aralıklarla havalandırma zor çünkü sürekli gelen giden var, alınan numunelerle hastalar ve sağlık çalışanları aynı odada bekliyor. Kocaeli Halk Gazetesi olarak bizzat durumu yerinde gözlemledik.

BAŞİSKELE KAYMAKAMLIĞI'NDA DA DURUM FARKLI DEĞİL

Ekim 2021’de aşı konusunda öğretmenlere söylediği iddia edilen sözlerle bir anda Türkiye gündemine oturan Başiskele Kaymakamı Necip Çakmak’ın konuyla ilgili ; “ Bazı medya gruplarında ve sosyal medya hesaplarında hakkımda söylenenler tamamen iftiradan ibarettir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.” şeklinde açıklaması olmuştu.

Başiskele Kaymakamlığına yeni gelen Necip Çakmak’tan önce, uzunca bir süre vali yardımcısı İsmail Gültekin’in vekalet ettiği, pandeminin başından beri ilçenin kaymakamlığını esasen Atilla Kantay adlı kaymakam yürütmekteydi.

Kaymakamlık binasının içinde bulunan ilçe sağlık müdürlüğü haricinde birçok kurumun olduğu biliniyor.

Başiskele İlçe Sağlık Müdürlüğü’nde de Covid-19 testi için sürüntünün kurum içinde alındığı biliniyor.

KAYMAKAMLIK BİNALARINA HER GÜN BİNLERCE KİŞİ GİRİP ÇIKIYOR!

Hergün tapudan, nüfusa, tarımdan, eğitime , vergiden ve daha birçok resmi işlem yaptırmak için gelenin olduğu, binlerce insanın girip çıktığı bu binalara bir de Covid-19 testi yaptırmak için gelenin gideni düşününce bu ilçelerde görev yapan kaymakamlar, ilçe sağlık müdürleri, il ve ilçe hıfzı sıhha kurullarının bu süreçte konuya herhangi bir müdahalede bulunmamaları eleştirilen başka bir husus olarak değerlendirilmektedir.

KARAMÜRSEL İLÇE SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ'NDE DURUM NASIL ?

Başiskele ilçesinde herhangi bir devlet hastanesi bulunmazken Karamürsel ilçesinde bulunan devlet hastanesinde Covid-19 hastaları için hastanenin önünde ayrılmış bir alan bulunmaktadır, hem de çevresi kapalı, kış şartlarına uygun bu alan Ankara’da birçok devlet hastanesinde mevcutken Kocaeli’de ender görülen bir durum olduğu kaydedildi.

Bu alan hastane binasının içinde değil, bitişik değil, hastanenin yanı başında kantinle hastanenin arasında kalan arsaya yapılmış.

Karamürsel İlçe Sağlık Müdürlüğü iki katlı bir bina olup, alt katında çok sayıda aile hekimliği birimi bulunup üst katında ise ilçe sağlık müdürlüğü mevcuttur. Test yaptırmaya gelen vatandaşalar haliyle alt katta aile hekimlerinden hizmet almak İçin bekleyen, hastalanan vatandaşların arasından geçerek ikinci kattaki ilçe sağlık müdürlüğüne ulaşmaktadır.

Özetle Başiskele ve Körfez ilçe sağlık müdürlüklerinde kapalı alanlarda alınan Covid-19 sürüntüsü konusunda Karamürsel’de de durum pek farklı değil.

Peki İzmit, Derince, Kartepe, Gölcük İlçe Sağlık Müdürlükleri'nde neden Covid Testi sürüntüleri açık alanda alınıyor ?

Pandemi sürecinin başlarında Kocaeli Devlet Hastanesi önünde uzayan kuyruklar, hastane içinde kalabalıklaşan ortam sosyal mesafesinin azalması Covid-19 bulaşma riskini artırdığı için birçok kurumda ek tedbirler alındığı biliniyor.

Bugün Kocaeli’de Devlet Hastanesine otoparkının içinde arka tarafta bulunan çadırların altında hastaların, açık alanda sosyal mesafeye uyarak sürüntü örneği vermek için beklediklerini görüyoruz.

Yahyakaptan’daki İzmit İlçe Sağlık Müdürlüğü’nün arka tarafında bulunan çadırlı alanda aylardır sürüntü örneği alınıyor, hastalar ya da sürüntü vermek isteyen vatandaşlar kurum içine girmeden işlemlerini gerçekleştiriyor. Bu hem çalışanların hem vatandaşın bulaş açısından korunmasına yardımcı olan bir yaklaşım.

Düşünsenize çadırların altında uzayıp giden kalabalık bir ortamda açık alanda olduğunuzu, bir de kaplı ortamda hayal edin aynı tabloyu, yurtdışına çıkacaksınız test isteniyor, Covid-19 değilsiniz, kapalı bir alanda o kalabalıkta Covid-19 olan bir alanda beklediğinizi?

Kocaeli’de Kartepe, Gölcük, Derince gibi ilçelerin sağlık müdürlüklerindeki incelemelerimizde bu sürüntü alma işleminin açık alanlarda olduğunu gördük.

Peki bazı ilçelerde açık alanlarda bu örnekler alınırken bazı alanlarda alınmamasına pandemiyi yöneten Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü’nün tabiri caizse kaptan köşkünde oturan sağlık müdürü Jinekolog Uzm. Dr. Yüksel Pehlevan, halk sağlığı başkanı Çocuk Uzman Dr. Mürsel Durmaz , il hıfzı sıhha kuruluna başkanlık eden vali Seddar Yavuz’un yaklaşımı nasıl olacağını vatandaşlar soruyor?

Başiskele’de aylar önce nöbetçi kulübesinde sürüntü işlemi yapılıyorken neden bugün kurum içinde sürüntü alınıyor?

Aylar önce Başiskele Kaymakamlığı arka girişinde bulunan nöbetçi kulubesinde alınan Covid-19 sürüntü örneğinden sonra, kulübenin camlarını açarak saatlerce havalandırıldığı , yerlere düşen eldiven, önlük ve kırmızı renkli tıbbi atık kutusunu gören vatandaşlar konuyla ilgili tepkilerini sosyal medya hesaplarından dile getirmiş yetkililer bu kulübede sürüntü almaktan vazgeçmişti. Vatandaş bu şikayetlerde Başiskele Belediyesi’nin önündeki yol çalışması bitmediği için halkın sürekli kaymakamlık binası arka girişini kullandığı için bu kulübenin yerine başka bir açık alanda, sürüntü alma işleminin daha derli toplu yapılması için şikayetini dile getirirken yetkililer sürüntü işlemini o vakitten beri Başiskele Kaymakamlığı’nın 2. katında bulunan ilçe sağlık müdürlüğünde, kurum binası içinde almaya başlamışlardı!

Ordu Valiliği yaparken Kocaeli’yi eleştiren Seddar Yavuz’a vatandaş tepkili !

Ordu Valiliği yaparken ulusal basında Seddar Yavuz’la ilgili şu sözler yer almıştı.

İstanbul, Kocaeli gibi büyükşehirler ile yurt dışından gelenlerin, Covid-19 salgınıyla mücadele kurallarına ve alınan tedbirlere riayet etmemesi nedeniyle son dönemde pozitif vakalara bir artış olduğuna dikkati çeken Yavuz, şunları söylemişti;

"İlimize yurt içinden ve yurt dışından gelen şahısların sorumsuzca davranışları sebebiyle maalesef pozitif vakalarda artış görülmektedir. Buna ilaveten, havaların ısınmasıyla vatandaşlarımız, sokağa, caddelere, park, meydan ve sahillere akın ettiler. Bazı cadde ve sokaklarda ciddi insan kalabalıkları oluşturuluyor. Adeta salgının bittiği varsayımıyla hareket ediliyor. Yapmış olduğum denetimlerde bu durumu gözlemliyorum. Yaratılan bu sosyal hareketlilik, ilimizde pozitif vakalarda artışa neden olabilmektedir. "

Kocaeli’ler bu sözleri söyleyen bir şu anda kentimizin valisi olan Seddar Yavuz’un ilçe sağlık müdürlüklerinde yaşananlardan haberi var mı? Neden bazı ilçelerde açık alanda bazı ilçelerde kurum içinde. hem de küçücük odalarda, yüzlerce insanın girip çıktığı, havalandırma şartlarının yetersiz olduğu fark edilen yerlere gidip bu vali bey denetleme yapmıyor, her gün kendisini medyada görüyoruz, bir gün dağlarda kar havası alıyorken, bir gün yürüyüş yapıyorken kendi ciğerlerini düşündüğü kadar sağlık çalışanlarının, vatandaşlarının aldığı nefesi düşünüyor mu şeklinde konuştular.

İzmit İlçe Sağlık Müdürlüğü arkasına yapılan yeni binanın bütçesini Kocaeli Valiliği mi karşılıyor?

Pandeminin ilimizde en yoğun geçtiği ilçe İzmit, o sebeple bu ilçe tüm yetkililerin gözleri önünde. Herkes yakınen gelişmeleri takip ediyor.

İlçenin müdürü ve çalışanları yoğun çalışıyor, geceleri gündüzleri iki yıldır birbirine girmiş durumda!

Müdürün kendisi dahil birçok personelin Covid-19 geçirdiği biliniyor. Hal böyle olunca ilçe müdürlüğü olarak sürekli bir çalışma var.

Kocaeli Halk Gazetesi olarak yakınen takip ettiğimiz ilçe müdürlüklerindeki gelişmeleri Kocaeli Halkı’yla paylaşıyoruz.

Haberimizde kapalı alanlarda alınan Covid-19 sürüntü örneklerinin yaratabileceği riskleri paylaşırken bit taraftan da açık alanda bu örneklerin alınmasını sağlayan ilçe müdürlüklerinden bahsettik.

Derince İlçe Sağlık Müdürü Dr. Nurdane Korkmaz, Gölcük İlçe Sağlık Müdürü Dr.Yusuf Çolular ve Kartepe İlçe Sağlık Müdürü Dr. Harun Arslan gibi ilçe müdürlerinin yönettikleri müdürlüklerde açık alanda alınan bu sürüntü örneklerini söyledik!

Diğer taraftan da Başiskele İlçe Sağlık Müdürü Dr. Münevver Gonca Set, Karamürsel İlçe Sağlık Dr. Ferhan Uğur, Körfez İlçe Sağlık Müdürü Dr. Oğuz Kösa’nın yönettikleri ilçe sağlık müdürlüklerinde kapalı alanlarda alınan bu sürüntü örneklerini dile getirmek istedik!

Neredeyse iki sene olacak pandeminin başlaması, hala Kocaeli gibi bir kentte il hıfzı sıhha kurulu başkanlığı yapan Kocaeli Valisi ve İl Sağlık Müdürünün, Halk Sağlığı Başkanı’nın bu bahsedilen konularda Kocaeli’de bu şekilde farklı farklı uygulamaların olduğu konusunda yetkililerin ne diyeceği merak ediliyor!

Bir de İzmit İlçe Sağlık Müdürlüğü’nün arkasında yapımının yaz aylarında planladığını, şimdilerde bitmek olan binada Covid-19 sürüntüsü alınması dahil bazı sağlık işlemlerinin yapılacağı düşünüldüğünde, çalışan işçilerin v e kamyonun valilik tarafından yollandığı da öğrenilince Kocaeli’de neden farklı uygulamalar olduğunu düşünmeden edemeyen Kocaeliler yetkililerden açıklama beklediklerini söylediler.

İzmit İlçe Sağlık Müdürlüğü arkasında yapılan binanın maliyeti kaç TL ve kim karşılıyor ?

Kocaeli’de İlçe sağlık müdürlüklerindeki durumdan bahsederken İzmit İlçe Sağlık Müdürlüğü arkasında yapılan bu binanın bütçesinin kaç para olduğu, sağlık müdürlüğü mü valilik mi yoksa başka bir bütçeden mi yapılıyor soruları gündeme geldi!

Madem bu kadar hızlıca tamamlanabilen binalar yapılıyorsa diğer ilçelerde neden kapalı alanlarda Pandemi süreci yürütülüyor, Covid-19 sürüntüsü almak için bunca ay vatandaşlar yaz kış neden açık alanda bekletildi, sağlık çalışanları aylardır neden düzenli bir sistem içinde çalışamadı, Başiskele’deki farklı sistemle, Derince’deki, Kartepe’deki neden farklı sistemlerle çalıştı sorularını düşündürttü.

22 Ara 2021 - 16:33 Kocaeli- Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Halk Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Halk Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Halk Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Halk Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


Kocaeli Markaları

Kocaeli Halk Gazetesi, Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (541) 450 76 90
Reklam bilgi