KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ HÜLAGÜ DÖNEMİNDE SKANDALLAR BİTMİYOR: KOÜ’de kapatılan kornea hırsızlığı yeniden soruşturulacak!

Danıştay, Kocaeli Üniversitesi Hastanesinde vefat edip morga gönderilen cesetlerin gözlerinden gizlice “Kornea” çalan göz doktorları hakkında 2014 yılında başlatılan ve Rektör HÜLAGÜ tarafından üstünün örtüldüğü ortaya çıkan soruşturmanın yeniden yapılmasına karar verdi.

Piyasa değerinin o dönem en az 250 bin TL olduğu belirtilen korneaların vefat edip morga konulan hastalardan gizlice alınması işinin başında olan Prof.Dr.Yusuf ÇAĞLAR ve Prof.Dr.Nurşen YÜKSEL’in talimatıyla çoğunlukla stajyer doktorlar tarafından 2001 ile 2013 yılları arasında yüzlerce meftadan kornea çalındığına dair hastane çalışanlarının ihbarı üzerine başlatılan soruşturmanın Rektör HÜLAGÜ tarafından gerekli incelemeler yapılmaksızın kapatılmaya çalışıldığı ortaya çıktı.

KORNEA HIRSIZLIĞINI HASTANE ÇALIŞANLARI İHBAR ETTİ

Hastane çalışanlarının Kocaeli Cumhuriyet Savcılığına yaptığı ihbar üzerine başlatılmak zorunda kalınan soruşturmanın incelenmeksizin üstünün örtülmeye çalışıldığını ortaya koyan Rektör HÜLAGÜ imzalı belgede “Üniversitemiz Araştırma ve Uygulama Hastanesi Göz Bankasının 07.11.2012-020/29427 ruhsat onayı ile Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğüne bağlı olarak çalıştığı, 2238 sayılı Organ ve Doku Alınması, Saklanması ve Nakli hakkındaki kanun ve 01.02.2012 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan Organ ve Doku Nakli Hizmetleri Yönetmeliğine bağlı olarak çalışması nedeniyle her hangi bir suç unsuruna rastlanmadığı kanaatine varıldığından, Rektörlüğümüzce her hangi bir işlem yapılmasına yer olmadığına karar verilmiştir.” denilerek Haziran 2017 tarihinde soruşturmanın kapatılmak istendiği ortaya çıktı.

HASTA YAKINLARININ BİLGİSİ VE ONAYI YOK

Kapatılan Kornea Hırsızlığı skandalını ihbar eden hastane çalışanlarının savcılığa sunduğu dilekçelerde ise şok ifadelere yer veriliyor. Savcılığa verilen dilekçeden çarpıcı kısımlar şöyle; “Morg personeli Celil BAŞ’ın çalıştığı Üniversite hastanesinde bir çok çalışanın da şahit olduğu üzere, vefat eden hastalardan göz korneasının “morg bölümünde” alındığı, kayıt altına alınmadan bu işlemlerin sürdüğünü müşahade etmiş olduğu…” 2001 yılında Hastanenin temizlik personel kadrosunda göreve başlayan Hüsamettin AKÇAKAYA’nın  ifadesinde “görevi haricinde defalarca otopsi işlemlerinde bizzat görev aldığı, Prof.Dr. Yusuf Çağlar ve Prof.Dr.Nurşen Yüksel isimli doktorların bilgisi ve yönetimin talimatı ile özellikle genç ve sağlıklı (her hangi bir bulaşıcı hastalığı olmayan) hastaların haber verilmesi istendiği, cenazelerden haberleri olduktan sonra, defalarca cenaze yakınlarının bilgisi ve rızası olmadan, cenazlerden korneaların alındığı, genellikle bu iş için “göz bölümü asistan”larının geldiği, işleri bittikten sonra batikonlu gazlı bezle göz bölgesinin temizlendiği, hiçbir şey olmamış gibi ilaçlı suyun içerisine koyup korneayı alıp gittiklerini, bu hususun 2001 yılından işten çıktığı 2013 yılına kadar düzenli devam ettiğini, en son Aralık 2012 yılında bir cenazeden kornea alındığına yine şahit olduğunu, hasta yakınlarının onayı alınmadığı gibi tutanağın da tutulmadığı, bu hususların yasal olup olmadığını bilmediğini, hasta yakınlarının haberi olmadan yapılan bu işlerin kendisini rahatsız ettiğini” imzası ile beyan etmiştir. Şikayet dilekçesinde kornea hırsızlıklarına şahit olan başka personellerin de olduğu belirtilip, korneası çalınan cenazelerin liste halinde ölüm tarihleri ve dosya  numaraları verildiği” beyan edilerek kornea hırsızlığının o dönem Paralel Yapı olarak anılan FETÖ ile ilgisinin olabileceğine dikkat çekildi.

KORNEA HIRSIZLIĞI FETÖ’YE KAYNAK AKTARMAK İÇİN OLABİLİR!

Savcılığa sunulan dilekçede cenaze yakınlarına haber verilmeden yapılan kornea alımları ile astronomik gelirler elde edilebildiğinden bahsedilirken o dönem Paralel Yapı olarak anılan Fetullahçı Terör Örgütüne bu gelirlerden kaynak aktarılıyor olabileceğine de dikkat çekilirken, suç duyurusundaki ifadelerde;  “..içinde bulunduğumuz olağanüstü dönemde (2014-2016) PARALEL YAPI tarafından organ satışı ile yasadışı bir kazanç sağlandığı yönünde basında çıkan haberler üzerinde yasadışı alındığı belirtilen kornealarla ilgili çok acele soruşturma yapılması…” talep edilerek, kornea hırsızlığı üzerinden FETÖ örgütüne kaynak sağlanıyor olabileceği belirtildi. Ancak belgelerden savcılığın da, Üniversite Soruşturma Komisyonunun da bu iddialara dair bir araştırma yapmadığı görüldü.

Savcılığa sunulan belgelerde yasa dışı kornea alımları hakkında müştekilerin “Meclis araştırma komisyonuna verdiği bir dilekçe ile 2012 yılından önce konuyu meclise bildirdiğinde Üniversitenin her hangi bir kornea alma yetkisinin bulunmadığını beyan ettiği, ancak bu dilekçesinin malum yapının (FETÖ) engellemesi nedeniyle araştırılmadığı” hususuna dikkat çekildi.

SAVCILIK; SORUŞTURMA YETKİSİ ÜNİVERSİTEDE!

Savcılığa ve CİMER’e başvuruda bulunan Hastane morg sorumlusu Celil BAŞ’ın ihbarı, diğer şahitlerin ifadeleri, olayın FETÖ bağlantısı olabileceği ihtimali bilgilerinin yer aldığı şikayet dosyasını inceleyen Kocaeli Cumhuriyet Savcısı Canfer CAN, konu hakkında Üniversite’nin soruşturma yapmaya yetkili olduğunu değerlendirerek hiçbir şüpheliden ifade almadan görevsizlik nedeniyle red kararı verip tüm dosyayı incelenmek üzere Kocaeli Üniversitesine gönderdi. Yani, kornea hırsızlığı iddialarının muhatabı olan hastaneyi yöneten Kocaeli Üniversitesi Rektörlüğü kendi yönetimi altındaki hırsızlık iddialarını kendisi araştırmakla görevlendirildi!  Kocaeli Üniversitesi Rektörü Sadettin HÜLAGÜ’nun kendisinin de bir Tıp Doktoru olduğunu düşündüğümüzde, meslektaşlarını koruduğu, savcılıktan gelen dosyayı gerekli soruşturmayı yapmaksızın suç unsuruna rastlanmadığı gerekçesi ile 2 defa kapattığı, yani yönetimi altındaki hastanede yapıldığı iddia edilen kornea hırsızlığı iddialarını araştırmak yerine sümenaltı etmeye çalıştığı ortaya çıkan belgelerde net bir şekilde görülüyor.

SKANDALLAR BİTMEK BİLMİYOR: KORNEA HIRSIZLIĞINI ORTAYA ÇIKARANLARA PEŞPEŞE KUMPASLAR KURMUŞLAR!

Kocaeli Üniversite Hastanesi yönetiminin morg çalışanlarının Kornea hırsızlığına dair ihbarları sonrasında Morg çalışanlarını işten atmak için bir dizi operasyon yaptığı, Morg çevresine gizli kamera koyarak kornea hırsızlığını ihbar edenlere şantaj kumpası kurduğu da mahkeme belgelerine yansımış. Hastane yönetiminin morga yerleştirdiği gizli kameraları ortaya çıkartan morg çalışanı Yalçın Gül, morgda görevli bir kadın personelin soyunma odasına ve kendisinin çalıştığı odadaki yangın söndürme cihazına gizli kamera konulduğunu tespit ederek şikayetçi olup hastane yönetimi hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunmuş. Savcılık yine konu hakkında araştırma yetkisi yok deyip topu Rektörlüğe atmış,  Rektörlük gizli kamera kumpasını kuran Hastane Yönetimi hakkında da soruşturmaya gerek yoktur kararı vermiş. Ancak hastane çalışanları bu karara Danıştay nezdinde itiraz etmişler. Danıştay, Rektörlükçe verilen soruşturma yapmaya gerek yoktur şeklindeki kararı bozarak Hastane Yönetimi hakkında iddiaların Asliye Ceza Mahkemesinde değerlendirilmesi gerektiğine hükmetmiş. Danıştay kararı üzerine Kocaeli 3.Asliye Ceza Mahkemesinde açılan davanın Gerekçeli Kararında Hastane Yöneticisi Nazım MUTLU, 30 yıllık Hastane Yöneticisi olduğunu belirten Öznür GEZER, Güvenlik Birimi Amiri Yunus TAŞ, gizli kamera kumpasının failleri olarak yargılanarak hapis cezası aldıkları, cezanın para cezasına çevrildiği görülüyor.  

GİZLİ KAMERA KOYARAK İFTİRALARLA MORG PERSONELİNİ İŞTEN ATMAYA ÇALIŞTILAR!

Mahkeme dosyasında yer alan bilgilerde Kocaeli Üniversite Hastanesi yönetiminin, morg görevlilerini gizli kamera ile aylarca takip ederek, kameralara uygunsuz yakalandıkları şayiasıyla işten çıkartmaya çalıştıkları, işten atılmak istenen Morg Personeli hakkında ahlaksızlık isnatlı dedikodular yayıldığı, iftira edilen personelden evli bir bayan personelin yaşadıkları yüzünden intihara kalkışıp 3 gün yoğun bakımda yatarak ölümden döndüğü gibi skandal bir çok olayların yaşandığı görülüyor. Kornea Hırsızlığı iddiaları ile başlayan olaylar silsilesinde ise tüm bu olayların Rektör HÜLAGÜ tarafından hep kapatılmaya çalışılmış olduğu görülüyor.

MORG PERSONELİNE YAPMADIKLARI KALMAMIŞ!

Mahkeme belgelerinde Hastanede yasa dışı Kornea alımlarına şahit olan ve ihbar eden personelleri hastaneden uzaklaştırmak için akıl almaz tuzaklar kurulduğu, mesnetsiz suçlamalarla disiplin soruşturmaları açtırıldığı, hastane yönetimince bunlardan sonuç alınamayınca bu personellere sizi burdan çıkartalım, Belediyede güzel bir yerde işe ayarlayalım, bu konuları unutun diye teklifte bulunulduğu, morg çalışanlarının Hastane yönetiminin bu tekliflerini de kabul etmeyince bu sefer sudan bahanelerle fakat kıdem ve ihbar tazminatları ödenerek işten çıkarıldığı da görülüyor.

BÜTÜN KUMPASLAR YASA DIŞI KORNEA ALIMINA DEVAM ETMEK İÇİN Mİ?

Mahkeme evraklarında da konu olan belgelere göre Rektörlüğün atadığı soruşturmacılar ne şikayetçilerin bilgisine başvurmuş, ne de ellerindeki belgeleri incelemiş. Rektörlük adına yapılan soruşturmada Hastane yönetiminin verdiği cevaplarla yetinilerek “men’î-muhakeme” yani soruşturmaya gerek olmadığına karar verilmiş. Ancak kendilerine kumpas kurulup işlerinden edilen morg personeli şikayetlerinin arkasında durarak men-i muhakeme kararına karşı hem Kocaeli İdare Mahkemesi hem de Danıştay nezdinde dava açmış ve itirazlar sonucu Rektörlüğün men-i muhakeme kararı hukuka aykırı bulunarak iki defa soruşturmanın devam etmesi gerektiği yönünde karar verilmiş. 

REKTÖRLÜĞÜN KAPATMAYA ÇALIŞTIĞI OLAYI YİNE REKTÖRLÜK ARAŞTIRACAK

Danıştay 1.Daire Başkanlığı’nın 04.02.2020 tarihli 2020/101 Esas nolu kararı uyarınca dosyayı tekrar ele alan Üniversite rektörlüğü Ceza Soruşturması yapmak üzere bu sefer Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Ercüment ÇİFTÇİ’yi görevlendirdi. 2021 yılı içinde başlatılan soruşturmada görev alan Rektör Yardımcısının önceki soruşturma kurul kararlarından daha farklı hareket edip etmeyeceği merak ediliyor. Dosyada yer alan vahim iddialar ve belgeler, dosyanın Rektörlükçe iki defa kapatılmak istenmiş olması gibi durumlar değerlendirildiğinde Kocaeli Üniversitesi yönetiminin sorumlu olduğu iddiaların ceza soruşturmasının yine üniversite yönetimi tarafından yapılıyor olması nedeniyle bu soruşturmadan da doğru ve sağlıklı bir sonuç çıkmayacağından endişe ediliyor.

İDDİALAR ÇOK VAHİM

Kocaeli Üniversitesi Hastanesi'nde tedavi görürken vefat eden hastaların morgda cenazeleri beklerken hastanedeki göz doktorlarının gizlice morga gelip göz kornealarını yasadışı bir şekilde aldığını ortaya çıkaran hastane personeli Celil BAŞ’ın ifadeleri şöyle;  “2004 yılından 2012 yılına kadar belli zamanlarda cenazelerden hiçbir resmi belge düzenlemeden ve morgda görevli memura evrak vermeden, morg biriminin arka kapısından girerek, Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı doktorlarının cenazelerden göz korneasını alarak küçük kap içerisinde sıvıya koyarak alıp gittiklerine şahit olduk.” Konuyu Hastane Müdürüne derhal bildiren Celil BAŞ’a hastane müdürü Halit APAK “bizim yönetim olarak bilgimiz var, her şey yasal, sen git işine bak” diyerek konuyu kapatmaya çalışmış.

SADECE 3 KİŞİ PARA CEZASI İLE YIRTTILAR! SORUŞTURMAYI SAVSAKLAYACAKLAR!

Kornea hırsızlığını ortaya çıkarmaları nedeniyle işlerinden olan personelden Celil BAŞ konunun Rektörlükçe tekrardan kapatılacağına emin olduğunu söylüyor. Celil BAŞ “ Kocaeli Üniversitesi daha önce iki kez İdari Mahkemelerin uyarısına rağmen dosyayı soruşturmadan Men-i Muhakeme kararı vererek dosyayı kapatmış ve güvenilirliğini yitirmiştir. Ayrıca dosyada bahse konu olay bir ceza soruşturması olup Kocaeli Üniversitesi’nin bu dosyayı soruşturma yetkisi yoktur. Bu olay İdari bir soruşturma değildir. Ben Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olarak ancak yetkili Cumhuriyet Savcılarını ve yetkili mahkemeleri muhatap alırım. Kocaeli Üniversitesi yönetimi hukuka yardımcı olmak istiyorsa, olayın geçtiği yıllarda Göz Hastalıklar Ana Bilim Dalı’nda görev yapan akademik personellerin, morgda görev yapan ve halen daha kurum personeli olan memur ve temizlik personelinin ve lokal ameliyathane çalışanlarının ifadelerini almalıdır. Gizli kamera tuzağı kuran hastane yönetimini koruyarak adaleti yanıltan Rektörlüğün bilerek yada bilmeyerek bugün de aynı amaca hizmet edeceğine inanıyorum” diyor.

DOSYAYI SAVCILIK ARAŞTIRMALI!

Konu hakkında değerlendirme yapan hukukçular da Rektörlüğün daha önce iki defa kapatmaya çalıştığı konu hakkında gerçek bir soruşturma yaparak Rektörlük Makamının da alet olduğu hukuksuzlukları, suçları aydınlatacak, personeli aleyhine bir çalışma yapamaz, konuyu savcılığın araştırması gerektiğine dikkat çekiyorlar.

25 Ara 2021 - 09:47 Kocaeli/ İzmit- Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Halk Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Halk Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Halk Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Halk Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

06

Bizce - Bunları okurken böyle bir kurumdan tiksinir oldum.bunların insan sağlığı ile uğraşması lazım Ken ölülerle uğraşması çok yanlış.bari ölüleri rahat bıraksalar.bu olay neden devlet araştırmıyor.benimde yakınım öldü acaba bizdede oldumu

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 28 Aralık 08:55
05

Marmaralı - Korneaların alındığı dönemde Göz Hastalıkları AnaBilimDalında yapılan/yayınlanan kornea ile ilişkili tez ve bilimsel makaleler kaç tanedir, nelerdir, kimler tarafından yapılmıştır? Önce buna bakılması gereklidir. Bu çalışmalar içinde veya haricinde kaç tane kornea nakli yapılmıştır? Kornealar bağışlandı ise (ki belli bağışlanmamış), ailelerin izin belgeleri nerededir? (Resmi ve tıbbi evrakların saklanma süreleri için ilgili mevzuatlara bakınız)

Bu arada Sezer Komsuoğlu olsun, Hülagü olsun skandal örtmek konusundaki haberlere yönetici öznesi olarak dahil olmuşlardır. Bu haber de o yüzden çok şaşırtmadı beni. (En basitinden bakınız üniversite -Eğitim Fak,Tıp Fak- proflarının taciz suçlamalarının kapatılma idaasındaki haberler... bakınız mobbing haberleri... bakınız adam kayırma haberleri)

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 26 Aralık 14:06
03

Tellibıyık - Bu üniversitede dönen numaralar ne çok. Daha bunların bir sürü illegal işleri var. Hülagü han kendisine çiftlik kurmuş ve çalışanları limited şirketi gibi emrine amede ediyor. Şeytan bile önünde ceketini ilikler. 2023 te cemaat ve tarikatların ele geçirdiği yönetim anlayışının hesabını tek tek alacağız. Fetöcüler gibi kaçacak yer arayacaklar. Reis duysa bunları aforoz eder. Çama sormuşlar kozalakların niye boş, demiş ki gübre atmadılar.

Yanıtla . 4Beğen . 1Beğenme 25 Aralık 14:13
02

İzmit li - Haber bulamıyorsunuz anlaşıldı , git özel hastane lerde neden katılım ücreti yüksek onu haber yap… vatandaşa hizmetin olsun bari devlete saldıracağına

Yanıtla . 1Beğen . 5Beğenme 25 Aralık 13:11
04

Nafiz Yavşanzi - @İzmit li 02 nolu yoruma cevabı: Bu gazetenin doğruları nasıl ciğerine batıyor , batssıııııın bol bol batacak işte böyle sesiniz çıkacak, ne tarz zihniyetli biri olduğun anlaşılacak

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 25 Aralık 20:38
01

Raik Baba - Eger bunlar dogtu ise Allah belâlarını versin tez vakitte

Yanıtla . 3Beğen . 1Beğenme 25 Aralık 12:21

Kocaeli Markaları

Kocaeli Halk Gazetesi, Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (541) 450 76 90
Reklam bilgi


Anket Cumhurbaşkanlığı seçimi olsa kime oy verirsiniz?