Kocaeli halkı asgari ücreti beğendi mi?

Hayat pahalılığı, işsizlik, döviz kurundaki sürekli değişkenlik, zamlar ve yeni yılda geçerli olacak 4 bin 253 TL’lik asgari ücret hakkında esnafından, çalışanına, kasaptan lokantacısına iş yeri sahibinden emeklisine kent insanının görüşlerini aldık.

Yasemin Kaya
Yasemin Kaya Tüm Haberleri

ASGARİ ÜCRET 4 BİN 253 TL

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun geçtiğimiz hafta yaptığı son toplantının ardından canlı yayında 2 bin 825 TL olan asgari ücretin 2022 yılı için 4 bin 253 TL’ye yükseltildiğini duyurdu.

ASGARİ ÜCRET ARTIŞI YETERLİ Mİ?

Yeni açıklanan rakamdan bazı vatandaşlar memnun olduklarını dile getirirken, bazı vatandaşlar da sürekli yapılan zamlar nedeniyle asgari ücretin yetersiz olduğunu, zamlar durdurulmadıkça bir anlamı olmadığını ifade etti.

ZAMLARA İSYAN ETTİLER

Sürekli yapılan zamlarla baş edemediklerine veryansın eden vatandaşlar asgari ücret, zamlar ve döviz kurundaki artış hakkındaki değerlendirmelerinde şu ifadelere yer verdi;

“ASGARİ ÜCRET 6 BİN 250 TL OLSA DA BOŞ”

Mesut Güven (45) Unlu Mamuller Esnafı:

“Biz de zamlardan çok etkileniyoruz, un, yağ, şeker, ceviz Antep fıstığı bunlar dolara endeksli, sürekli değişiyor. Hem bütçemiz hem de satışlarımız etkileniyor. Bu zamlar karşısında da asgari ücret yetersiz. 6 bin 250 TL olsa da boş. Ekonomik sorunlar iyileştirilmediği sürece bu kaderi çekmeye mahkumuz, düzelmez umudum da yok.”

“BU DURUM 5-6 AY SONRA DÜZELİR”

Mevlüt Sarıkaya (69) Emekli:

“Ben emekliyim şu an değerlendirme olarak baktığımda bu gidişatın yaklaşık 5-6 ay süre sonra düzeleceğine inanıyorum. Benim de kredi borcum var ve halen onu ödüyorum. Zamlar karşısında tabi ki ben de zorlanıyorum. Temel gıda maddelerini almakta zorlanıyorum. İdare ediyoruz. Yine de umudumu kaybetmek istemiyorum.”

“VATANDAŞLAR KUKLA GİBİ OYNATILIYOR”

Metin Güven (54) İşletmeci:

“Üretim yapmayan bir ülkenin düşürdüğü durumdayız. Her şeyde dışa bağımlıyız. Üretim maliyetlerimiz çok yüksek. Vatandaşlar kukla gibi oynatılıyor. Asgari ücret yetersiz bu zamlar karşısında asgari ücreti 4 bin 253 TL yaptık demenin bir anlamı yok. Ben bu zamların da bu ekonomik gidişatın da düzeleceğine inanmıyorum. 2022’den de umudum yok”

“YÜKSELMESİNİN HİÇBİR KIYMETİ YOK”

Kerim Tüfeksefer (67) Berber:

“Ben 7 yaşımdan beri berberlik yapıyorum. 60 yıllık meslek hayatımda şu anki kadar zorluk görmedim. Zamlar nedeniyle kuaförlerin aldığı malzemeler iki katına çıktı. Asgari ücret bu zamlar yüzünden hiçbir şey değil. Zamları durdurmadıkça asgari ücretin yükseltilmesinin hiçbir kıymeti yok. 2022’de bu durumların düzeleceğine dair de bir umudum yok”

“FIRSATÇILIK YAPAN BİR MİLLETİMİZ VAR”

Rıfat Bayraktar (44) Saatçi:

Dolar kurunun eski seviyesine; 17 TL’lere çıkacağını düşünüyorum. Ben de bu ekonomik istikrarsızlık yüzünden herkes gibi sıkıntı yaşadım. Her şey pahalı olmazsa asgari ücrete yapılan zammın iyi bir rakam olduğunu düşünüyorum. Zamların durdurulması gerek, tuvalet kağıdının fiyatı 100 TL’yi geçmiş. Fırsatçılık yapan bir milletiz o yüzden böyle oluyor”

“EN BAŞTA ESNAFLAR ETKİLENİYOR”

Muharrem Akkaya (52) Yufkacı:

“Bir çuval unu en son 418 TL ye aldık, en başta bizler etkileniyoruz çünkü yufka da zaten undan yapılıyor. 1 tane yufkanın değeri 2 lira 80  kuruş, bu da şu anki fiyat ve sürekli değişiyor ne diyelim bizde nasıl bir yöntem izleyeceğimiz konusunda şaşırdık. Bu durum düzelir mi bilmiyorum ama temennim düzelmesi yönünde”

“MİLLETİN ALIM GÜCÜ DÜŞTÜ”

Özkan Negiz (81) Kasap:

“Eskiden alım gücü vardı şuanda o yok. Yem fiyatları artıyor artınca et fiyatlarına yansıyor. Satışlarımız da düşüyor. Kıymanın fiyatı olmuş 100 TL, 1 kilogram kıyma et almak isteyen ancak yarım kilogram et alabiliyor, çünkü gücü yetmiyor. Et alamayan tavuk alıyordu tavuk fiyatları da zamlandı. Hayvancılığın devam etmesi yem fiyatlarının düşmesine bağlı çünkü yem fiyatları dolara bağlı. Ne diyeceğimizi şaşırdık, inşallah bu durumlar düzelir”

“BU ZAMLARA PARA MI DAYANIR?”

Tuncay Seçkin (57) Muhasebeci:

“Öncelikle asgari ücretin kesinlikle yetersiz olduğunu düşünüyorum. Bu zamların karşısında bu ücret yetmez. İnsanlar nasıl yaşasın, bu zamlara para mı dayanır? Marketlerde her şey ateş pahası. Tasarruf çağrısı yapıyorlar, 89 TL’ye aldığım sıvı yağın fiyatı 139 TL olmuş. Yemek yapmayalım mı yağ almayalım mı, ekmek almayalım mı bunlardan tasarruf yapılmaz. 2022’den asla umudum yok. Görünen köy kılavuz istemez”

“ÜRETİM ARTMAZSA HİÇBİR ŞEY DÜZELMEZ”

Ergün Temel (56) Tekstilci:

“Bu ülkede üretim artmadığı sürece hiçbir şey düzelmez. Üretim artırılıp, adaletli bölüştürme yapılmadığı sürece bu durum böyle gider. İmalatçı arkadaşlarım kumaş satın alamıyor. Pamuk da dolara bağlı peki bu esnaf ne yapsın? Baskıda kullanılan boya, yağından iğnesine makinesine kadar her şeyi dışardan alıyoruz. Tekstil firmalarının sahipleri perişan bir halde, çaresizlikten dükkân kapatan bir sürü esnaf arkadaşım var. Allah sonumuzu hayretsin”

“YENİ ASGARİ ÜCRET SÜPER OLDU”

Hüseyin Akkaya (41) Bijuteri sahibi:

“Ben hayatımdan memnunum, döviz bizi de tabi ki etkiliyor ama yükseldikçe etkiliyor. Dolar arttıkça ben de zam yapıyorum düşünce de ben de fiyatı düşürüyorum. Bana gelen ürünler de dolar üzerinden geliyor. Asgari ücret de bence süper, yaklaşık 10 tane çalışanım var. Eleman çıkartmam zarar da etsem çıkartmam. Milletin abarttığını düşünüyorum, bence herkes her şeyi alıyor bir de şikayetçi oluyor”

“OLAN ESNAFLARA VE HALKIMIZA OLUYOR”

Erdal Kafaf (45) Kuyumcu:

“Yapılan zamlar nedeniyle ve enflasyonun her gecen gün artmasından dolayı yeni asgari ücretin düşük kaldığını düşünüyorum. Zamlar yüzünden yaşam standartları düşüyor. Bunun sebebi de dalgalı kur politikasına geçilmesi. Zarar gören esnaf ve yatırımcılar. Her geçen gün bir gün öncesini aratıyor. Günden güne eksiye düşen bir durumla karşı karşıya olduğumuz için 2022’den umudum zayıf ama inşallah da düzelir”

“ASGARİ ÜCRET YETERSİZ KALDI”

Fatih Candan (35) Çaycı:

“Ben çalıştığım işyerini yeni devraldım sayılır ama işler kesat. 1 kilogram çayın fiyatı 50 TL. Ben günde 150 adet civarı çay satıyorum. 1 Bardak çayı 1,25 TL’ye satıyorum, daha da üzerinde satamam çünkü vatandaşlar alamaz. Çalışanın giderlerini bu şartlarda karşılayamayacağım için yanıma bir işçi de alamıyorum. Asgari ücretin zamlar karşısında yeterli olmadığını düşünüyorum, amaç enflasyonu düşürmek, zamlar durdurmak olmalı.”

“ASGARİ ÜCRET YETMEZ AMA…”

Ercan Akçil (50) Taksici:

“Bizim kazancımızda aldığımız zamlarla, akaryakıta sürekli yapılan zamlar arasında uçurum var. Kazandığımızın yüzde 50’si yakıta gidiyor. Beklentimiz açıkçası şu; döviz düştü ama akaryakıt zamları ne zaman düşecek? Dolar yükseldiği zaman akaryakıta hemen zam geliyor, döviz son günlerde düştü ama akaryakıta yapılan ve durdurulan zamlar ne zaman pompalara yansıyacak? Taksici esnaf olarak bunu bekliyoruz. Asgari ücret de yetmez ama iyi yine de bir rakam. Bir de emeklilerin de maaşı yükseltilse daha iyi olur diye düşünüyorum”

“ZAMLARIN KARŞISINDA HİÇBİR ANLAMI YOK”

Reşat Özkan (59) Terzi:

“Terzilik zaten bitmiş bir sektör, biz tamirden kazanıyoruz. Onun dışında bir kazancımız yok. 8 TL’ye aldığımız malzeme şimdi olmuş 20 TL. Tamiratta kullandığımız malzemelerin fiyatı 2 katını aştı. Kumaşı, boyası, telası ve bir çok malzeme dolar üzerinden satılıyor. Malzemeciye sitem ettiğimizde o da firmayı suçluyor. Asgari ücret de zamların karşısında yetersiz. Dükkân masrafları dışında içtiğimiz çay, yediğimiz yemek her şey cebimizden çıkıyor. Gidişat kötü, düzelme olacağına asla inanmıyorum.”

“ŞU ANKİ ŞARTLARDA EN UCUZ ÜRÜN EKMEK”

Sezai Aksaç (72) Emekli esnaf:

“Altın, dolar, euro düştü dediler bir azalıyor, bir yükseliyor. Biz vatandaşlar temel gıda maddelerine yapılan zamlarla boğuşuyoruz. Dolar düşse de etin, sütün, yağın, temizlik malzemelerinin, tuvalet kağıdının fiyatı ne zaman düşecek? Bir çuval unun fiyatını görmüyorlar mı? Bence şu anki hayat pahalılığı ve zamlar içerisinde piyasada ucuz olan tek ürün ekmek. Fırıncılar ekmeğin fiyatının 3 TL olmasına isyan etmekte yerden göğe kadar haklı. Simit fiyatını bile 3 TL yaptılar. Bu durumların düzeleceğine dair umudum da yok.”

“BİR GÜN İÇERİSİNDE ÇOK ŞEY YAŞIYORUZ”

Metin Tan (41) Esnaf:

“Ben bana gelen bozuk saatlerin tamirini yapıyorum. Tamirden gelen müşteriden para kazanıyorum ama ürün de alıyorum ve bu ürünler dolardan etkileniyor saat ve saat aksesuarlarında, takı sektörünün yüzde 90’ı ithalata dayalı. Bir kol saatini tamir etmek için aldığım malzemelere dolar üzerinden değer biçiliyor ve dolardaki artış bizlere de yansıyor. 1 günde her şeyin olduğu bir ülkedeyiz, inşallah bu sıkıntılar düzelir, ümidim bu yönde. Sonuç olarak, dolarla işimiz yok değil dolarla işimiz var ve ülkemizde neredeyse her şey ithal”

“BÖYLE BİR PAHALILIK GÖRMEDİM”

Zeynep Arslan (42) Lokantacı:

“Hayat pahalılığının en ağır faturası biz esnaflara kesildi. Üç çeşit ev yemeği yapan bir lokanta esnafıyım. Yemek kapları ve ambalajların fiyatına yetişemiyorum, her şey çok pahalı. Et, tavuk, yeşillik, sebze ve bakliyat grubunda da fiyatlar almış başını gidiyor. Bu artışlara rağmen yemeklere zam yapamıyorum, olan müşteriyi de kaybetmemek için. 10 Yıldır çalışıyorum, ömrü hayatımda böyle bir pahalılık görmedim, kısacası geçinemiyoruz. Asgari ücret de zamlar durdurulsa çok güzel yoksa onun dışımda bir anlamı yok.”

“ASGARİ ÜCRET VE EMEKLİLİK MAAŞI EŞİT OLMALI”

Tacettin Balkaya (62) Emekli:

“Geçim sıkıntısı tabi ki var ve ne olacağı belli olmayan bir dönemdeyiz. Ben Sigorta Kurumu’ndan emekliyim, emekli maaşı da yetmiyor. Ekonomide var olan dengesizlikler giderilmeli. Asgari ve emeklilik net bir tutarda yeteri kadar ve herkese eşit şartlarda hitap edilmeli. Asıl sorun bu hayat pahalılığı karşısında insanların alım gücünün düşmesidir. Bence emekli maaşı bu hayat şartlarına göre 5 bin TL’den aşağı olmamalı o da zamlar durdurulursa. 2022’de kim bilir ne derece olur zamlar. Gidişatı rahatlatacak bir beklenti görmüyorum”

“DOLAR DÜŞSE DE ZAMLAR DURMUYOR”

Kaan Bineklioğlu (62) Balıkçı:

“Ben 50 yıldan fazladır balıkçılık yapıyorum. Dolar şuan birebir balığın kendisine etki etmiyor ama balık için satın aldığımız ambalaj, tuz, yağ gibi kullandığımız malzemeler dolardan etkileniyor. Mazot fiyatları sürekli artıyor balıkçı balık yakalamaya çıkamayınca bizim de çeşitlerimiz azalıyor. Bu durumların eziyetini çekiyoruz. Bu nedenlerden ötürü zam yapınca müşteri gelmiyor. Bu nedenle zam yapmadan satış yapıyoruz. Bu kez de dolar yüzünden aldığımız malzemeler bizi zorluyor. İşimiz gerçekten çok zor”

25 Ara 2021 - 17:44 Kocaeli- Gündem

Muhabir  Yasemin Kayagöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Halk Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Halk Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Halk Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Halk Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


Kocaeli Markaları

Kocaeli Halk Gazetesi, Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (541) 450 76 90
Reklam bilgi