"Memuru yoksulluğun pençesine düşürdünüz"

Eğitim ve Bilim Çalışanları Eşit Haklar Sendikası tarafından ekonomi kriz konulu bir basın açıklaması düzenlendi.

Kocaeli İzmit'te bulunan Sabri Yalım Parkı'nda, Eğitim ve Bilim Çalışanları Eşit Haklar Sendikası tarafından ekonomik kriz konulu bir basın açıklaması yapıldı. Sendika Başkanı Ahmet Yıldız tarafından okunan basın açıklamasının öne çıkan başlıkları ve detayları şöyle:

"LAF EBELİĞİNDEN ÖTEYE GEÇMEYEN İCRAATLAR"

" Bugün ki basın açıklamasına bizi mecbur bırakan ekonomik sorunlar konusunda, kamu işvereni olarak gördüğümüz yani hükümet tarafından yoksullaşmamıza verilen tepkisizliği sebebiyle buradayız. Memur her geçen gün yoksullaşırken, kendini kamu çalışanı temsilcisi olarak gören, ancak sorunlara kör ve sağır olan yetkili sendika Memur Sen'in sessizliği ve memuru kaderine teslim ettiği için buradayız. Son zamanlarda, artan enflasyon karşısında, memur tutunamazken, yetkililerin laf ebeliğinden öteye geçmeyen icraatlarından dolayı bugün alanlardayız"

"MEMURU AÇLIĞA MAHKUM ETTİNİZ"

"Dalgalı kur sebebiyle; bırakın her ayı, her günü, her saat değişen etiklerden karşısında sabit gelirli memur ne yazık ki artan fiyatlar karşısında tutunamamıştır. Asgari ücretin yüzde 50 'nin üzerinde artarak 4253. 00 TL olduğunu göz önünde bulundurarak, en düşük dereceli devlet memurunun 4215.00 TL alığını hatırlatarak buradan yetkili sendikaya sesleniyoruz, memuru asgari ücretin altına ittiğiniz yetmemiş gibi, memuru açlığa mahkum ettiniz, memuru yoksulluğun pençesine düşürdünüz. Memur bu yetkili sendikanın vasıfsızlığını ve acizliğinizi not etmiştir. Bir atasözü vardır: Kurt kışı geçirir ama yediği ayazı unutmaz. Sizlere bu kara kışı yaşatanları sizleri ayazda bırakanları unutmayın. Unutmayın bu yüzleri, unutmayın memuru 123 TL ye satanları, unutmayın yüzde 3 buçuklu zamları. Buçukla dolan mürekkepleri. Memur 15 inde maaş alınca, daha gün bitmeden borca giden parası sebebiyle evine maaş götüremez olmuştur. Memur ev kirasını ödeyemez oldu, yaşamsal ihtiyaçlarını karşılamak için pazara, markete girmeye korkar oldu, memur çocuğuna kışın ayakkabı, mont alamaz oldu, memur geleceğini borçlanarak aldığı krediyi ödeyemez oldu, bırakın hizmetliyi, memuru, şefi, öğretmeni müdürlerin bile kurumlarına haciz ihbarnameleri peş peşe gelmeye başladı" 

"MEMURLAR HUZURSUZ"

"Bu vahim tablo karşısında adet sağır kurbağa rolü oynayan sarı sendika yöneticilerinin ise keyfi tıkırında. Aylık gelen 35 bin TL, makam araçları, toplantı ücretleri, huzur hakları. Bu şahıslar huzurlu iken memur son derece huzursuz. Devletin itibarlı kadroları, sözde yetkili sendikanın etkisizliği ve ilkesizliği sebebiyle artık itibarsız hale gelmiştir. Memurun ticaret yasağı olması sebebiyle memur mecburen ikinci iş olarak artık serbest işe yönelmiş durumda. Kimi inşaatlarda çalışırken, kimi boyacı, kimi toplayıcı olmuştur. Tek kelimeyle yazıklar olsun sizlere! Bağımlı sendikacılığın bugün memura kaybettirdiği artık inanılmaz boyutlara ulaşmıştır. Kamu işvereni karşısında el pençe duran, hiçbir kazanımı olmayan, aldığı yüzde 3’lerle, 5’lerle zafer nidası atan bu sarı sendikanın tek bildiğe bir şey var memurun arasına nifak sokmak, koltuklara adamlarını yerleştirmek. Bugüne kadar Altı toplu sözleşme yapılmış on iki yıldır yetkili sendikalar. Bu toplam altı toplu sözleşme döneminden memnun olanınız var mı?" 

"BU BİR SUÇTUR"

 "Toplu sözleşmeyi bile toplu sözleşme ruhuna aykırı yapıyorlar. Toplu sözleşme deyince alınan hak derhal uygulanır, bu basiretsiz sendikadan dolayı onlarca imza atılmış ancak yürürlüğe girmeyen hak var. Bizim bildiğimiz bir hak verilmişse bir daha o hak üzerine konuşulmaz, bunun uzatması olmaz uzatmalı hak ne demek yahu, 3. Dönem verilen hak 4. Dönem bitiyormuş, 4. Dönem hakkı 5. Dönemde uzatılmazsa 6. Dönemde bitiyormuş. Allah aşkına siz nesiniz, nasıl kararlar alıyorsunuz. Adam gibi sendikacılık hiç mi yapmayacaksınız. Hiç mi adam olmayacaksınız? Şu aralar vergi düzenlemesi sonrası tabi bizler için hepten zarar ama bazı mesleklere yansıtılacak 38 TL için teşekkür cümleleri peş peşe sıralanmış durumda. Alın size temsiliyet, alın size sendikacılık. Bir sendika temsilcinin ayrılıkçı kafasına uyan  çalışma bakanı kalkmış devlet memurunun arasına ayrım koyuyor. Nedir o ayrım, meşhur 400 TL toplu sözleşme ikramiyesi. Alicengiz oyunuyla sendikalı sendikasız ayrımı yaptılar, kanunen sendikalı olamayacakları bu ikramiye imkandan yoksun bıraktılar, Bugün üstlendikleri görevleri sebebiyle sendikalı olamayacak  polis, TSK mensupları, hakimler, yargıçlar MİT mensupları daha sayamayacağım birçok kadro 400 TL ikramiyesinden yararlanmayacaklar. Bu bir suçtur suç! Hem anayasaya da aykırıdır, eşitlik ilkesine de aykırıdır" 

"SENDİKAL REFORM KAÇINILMAZ"

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi; "Bir memur arasına ayrım koyamadıkları kalmıştı onu da yapmayı başardılar. Meslekler arasına ayrım koyan bu kafa sendikalar arasına da ayrım koymak istediler. Yüzde 1 barajı gibi çağdığı bir akılla kendi yetkililiğini sürdürmek istediler. Sendikacılığı tekelleştirip, alibabanın çiftliği haline getirmeyi amaçladılar. Ya Allah aşkına "merdiven altı sendikalar ne demek? Koca çalışma bakanı çıkmış kanunla kurulan sendikaları " merdiven altı sendikalar” olarak nitelendiriyor. Bu yakışır mı size? Ekonomik özgürlüğü, çalışma özgürlüğü gibi özgürlükler konusunda bir çaba içinde olmayan yetkili sendika iş yasaklara gelince bir hayli cengaver olabiliyor. Memurun mali hakları için toplu sözleşmede kafa yorması gereken yetkili sendika, ayrımcılık içim kafa patlattı. Yasaklamak istedi sendikaları. Peki ne oldu? Hiç yiyemediği kadar ağır bir tokat Danıştay tarafından yüzlerine patlatılmıştır. Değerli kamu çalışanları değerli dava arkadaşlarım, Kamu sendikacılığında yaşanan bu son gelişmeyle artık tam anlamıyla ülkemizde sendikal reform kaçınılmaz olmuştur"

"HERHANGİ BİR ARGÜMANI KALMAMIŞTIR"

"Yasakçı zihniyetin gizli oyunlarına karşı verdiğimiz çetin mücadeleyle artık gerçek niyetlerinin ne olduğu ortaya çıkmıştır. Tek niyetleri memuru kendi ikballeri için basamak olarak kullanan; refahını ve mutluluğunu çalışanın emeğinden çalarak arayan sözde yetkili sendikanın makyajı dökülmüş maskesi ise düşmüştür. Sözde yetkili sendikanın çıkar odaklı anlayışından dolayı teslimiyetçi ve de sığ politikası sonucu yaşanmaz bir hayatla baş başa kalan memur, sorunlarıyla birlikte kaderine terk edilmiştir. Memuru fakirliğe iten bağımlı sendikacılığın iflası yaşanan son gelişmelerle kaçınılmaz olmuştur. Yüzde 5 gibi düşük maaş zammı için zafer naraları atarak, "Refahtan payımızı, gelirden hakkımızı aldık” deme pespayeliğinde bulunan sözde yetkili sendika, günden güne yoksullaşan hayatların yegane sorumlusu olmuştur. Bugün aldığı ücretle yoksulluk sınırının çok altında kalarak hayatları çekilmez hale gelen kamu çalışanlarının sığınmak istedikleri limanları, sendikaların ellerinde bulundurdukları yetkiyle hukuksuzca bitirmek istemişlerdir. Kanunsuzca yürürlüğe koymak istedikleri yüzde 1 barajını sendikamızın da içinde bulunduğu birçok bağımsız sendika sözleşmenin iptali ve yürütmenin durdurulması için Danıştay'a başvurmuştu. Adaletin tecelli ettiği kararla birlikte sözde yetkili sendikanın ellinde de artık herhangi bir argümanı kalmamıştır."

"MÜCADELEMİZ DAİM, GÜCÜMÜZ KAİM OLSUN"

"Alicengiz oyunuyla kurdukları bu düzenek feraset sahibi sendikaların akılcı müdahalesi ve mücadelesiyle son bulmuştur. Psikolojik olarak çöküş içinde olacak sözde yetkili sendikanın var olan iç karışıklıkları ve iç çatışmaları daha da yaygınlaşmış olacaktır. Böylelikle geçmişte Avrupa'da yaşanan dramatik son, ülkemizde bağımlı sendikacılıkta da kendisini göstermiş olacaktır. Yeni anlayışın temsilcileri olacak olan bağımsız sendikalar olarak çağrımızdır, daha fazla haksızlığı yaşamamak için; daha fazla eşitsizliğe ve ayrımcılığa tabi tutulmamak için; yoksulluğu her anında ve bedeninde hissetmemek için; zorluğa, sefalete, rezalete daha fazla sürüklenmemek için, insanca yaşamayı; hakça bölüşmeyi; arzulanan iyi bir yaşamı yaşamak için, kariyer ve liyakat esasları öngörülerek amirin değil, çalışanın; siyasetin değil üyenin; patronun kılıklı başkanların değil, emeğin, emekçinin olacağı yeni anlayışa herkesi davet ediyoruz. Biliyoruz, alışkanlıklardan ayrılmak zor olsa da yeni denizlere kulaç atmak hem daha keyiflidir, hem daha özgürcedir. Gücünü ispatlamış bir sendika olan Eşit Haklar Sendikası, adında da belirtildiği gibi eşit olmayı, eşit olanakların sunulması konusunda hakça mücadeleyi özümsemiştir. Eşitliğin özgürlük, özgürlüğün ise gerçek iradeyi temsil ettiği bir dünyada yeriniz artık saygın kadrolar için uğraş veren Eşit Haklar Sendikası'dır. Türkiye'de kamu sendikacılığında yetkiyi devralmayı hedefliyoruz. Yeni ufuklara yapacağımız yolculukta, tüm paydaşlarımızla birlikte yol almayı istiyoruz. Mücadelemiz daim, gücümüz kaim olsun"

27 Ara 2021 - 14:11 Kocaeli/ İzmit- Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Halk Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Halk Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Halk Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Halk Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


Kocaeli Markaları

Kocaeli Halk Gazetesi, Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (541) 450 76 90
Reklam bilgi


Anket Cumhurbaşkanlığı seçimi olsa kime oy verirsiniz?