Bostan 2022 yılı KOTO bütçesini onaylamadı

2022 yılı bütçesinin görüşüldüğü KOTO Aralık ayı Meclis Toplantısı’nda, 22 milyon lira gelir ve gider tahminin hesaplandığı bütçe oy çokluğuyla kabul edildi.

+6
Haber albümü için resme tıklayın

2021 yılında yapılan seyahat ve konuk ağırlama, bağış ve basın faslından harcanan paraların hesabını soran KOTO Meclis Üyesi Faruk Bostan, “Esnaf kan ağlarken bağış diye 650 bin TL harcanmış. Basın kuruluşlarına da 350 bin civarı para ödenmiş , pandemi nedeniyle toplantıların zoom üzerinden yapılmasına rağmen 350 bin TL civarı konuk ağırlama gideri işlenmiş. Bu paralar nereye gitti, hepsi harcanmıyorsa bu paralar başka yerlere mi kaydırılıyor” dedi.

22 MİLYONLUK BÜTÇE KABUL EDİLDİ

Kocaeli Ticaret Odası(KOTO) Aralık ayı Meclis Toplantısı, Burhan Kasım Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. 2021 yılının son meclis toplantısının gerçekleştirildiği Aralık Ayı oturumuna Akın Doğan başkanlık etti. 6 gündem maddesinin görüşüldüğü toplantıya KOTO Başkanı Necmi Bulut ve oda üyeleri katıldı. 22 milyonluk bütçe oy çokluğuyla kabul edildi.

“ASGARİ ÜCRET BEKLENTİLERE CEVAP VERMİŞTİR”

2021 yılında odanın yaptığı faaliyetleri tek tek anlatan KOTO Başkanı Necmi Bulut; “Pençe Yıldırım Harekatı’nda hayatını kaybeden şehitlerimizi rahmetle anıyorum. 2021’in son toplantısındayız. Tüm arkadaşlarımıza özverili çalışmalarından dolayı teşekkür ederim. Açıklanan yeni asgari ücretin herkese hayırlı olmasını diliyorum. 4 bin 250 lira herkesin beklentilerine cevap vermiştir. İşverenin gelir ve damga vergisinden muaf tutulmasını da olumlu karşılıyorum.”

“377 ŞİRKET KAYIT SİLDİ”

“Dünyayı derinden etkileyen pandemide Türkiye’deki fiyatların da etkilendiği bu dönemde denetimler arttırıldı. Ve yine bu sektördeki arkadaşlarımıza fiyatların güncellenmesi konusunda görüşmelerimiz oldu. Esnaf ve sanatkârlara hibe desteği sağlanırken, 2021’de nefes kredisi desteği sayesinde işletmecilerimize destek olduk. Bankaların düşük faizli ve uzun vadeli kredi verilmesinin üretime olumlu katkı vereceğini düşünüyorum. 2021 yılında odamıza kayıtlı 1581 firma açılmıştır. 377 şirket ise kayıt silmiştir”

"SÖZLEŞMELERİ İPTAL EDİLMELİ”

Bulut'un ardından konuşan KOTO Meclis Üyesi Yaşar Can; “Devlete iş yapan catring firmaları batıyorlar. Devletten ihale almışlar ama döviz kurundan dolayı masrafları çok arttı. Sözleşmelerini iptallerini istiyorlar. Yoksa bu meslek grubunu kaybedeceğiz. Bu fiyatlarla yemek yapmaları olanaksız. Ya da sağlıksız yemek yapmaya mecbur kalıp bizim sağlımızla oynayacaklar” dedi. Yerli ürünler ile ilgili de konuşan Can; “Benim evime ithal ürün artık girmeyecek. Yerli ürünleri tercih etmemiz gerekiyor” şeklinde konuştu. Can’ın ardından tekrar konuşan KOTO Başkanı Bulut; “Devlet ile ilgili sözleşmesi olan firmalar hakkında girişimlerimiz oluyor. Bu konuda kimseyi mağdur etmemeye çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

KASIM AYI MİZANI

Bulut’tan sonra konuşan KOTO Meclis Üyesi İbrahim İbrahimoğlu, Kasım Ayı mizan raporunu açıkladı. İbrahimoğlu mizan raporu ile ilgili açıklamasında; “KOTO’nun Kasım Ayı’nda 2 milyon dört 424 bin 333 lira 82 kuruş gelirimiz, 827 bin 772 lira 89 kuruş ise giderimiz bulunmakta. Kasım ayı itibariyle gelir bütçemizin yüzde 112,78’i, gider bütçemizin ise yüzde 64,18’i gerçekleşmiştir” dedi.

2022 YILI BÜTÇESİ 22 MİLYON

Sözlerinin devamında 2022 yılı bütçesini de sunan İbrahimoğlu, ‘’Yönetim kurulu tarafından, Meclis başkanlığına incelenmek üzere sunulan 2022 yılı Bütçe tasarısı Sayın Meclis Başkanlığının yazılı talimatları ile komisyonumuza havale edilmiş ve komisyonumuzun 22 Aralık 2021 tarihli toplantısında incelenmiştir. 2022 yılı Gelir Bütçesi 15 fasıl, gider bütçesi 16 Fasıl olmak üzere 22 milyon 222 bin 222 TL öngörülmüştür. Komisyonumuz 2022 bütçesini incelerken;11 aylık gelir-gider durumu, sonucu alınmış 3 yılın verileri ile, odamızın 2022 yılı İş Programındaki faaliyetlerine uygun olarak ödenek ayarlanmasına dikkat edilmiştir. 2021-2022 yıllarını kapsayan Stratejik Planımızda öngörülen faaliyetlerle uyumlu bir bütçe hazırlanmasına önem verilmiştir. 2022 Bütçesi analiz edilmiş, bütçe hazırlama talimatı gereği ve muhtemel riskler ve alınacak önlemler belirlenmiştir. Yönetim kurulumuzca komisyonumuza incelemek için sunulan 2022 yılı bütçemizin, kanun ve yönetmeliklere riayet edilerek hazırlandığı tespit edilmiştir” ifadelerini kullandı.

BOSTAN: BÜTÇE'DEN KEYFİNİZE GÖRE ÖDEME YAPMAYIN 

Başkan Bulut’a seslenen Meclis Üyesi Bostan; “Oda bünyesinde harcanan bu giderleri 650 bin TL bağış verilmiş bu para nereye gitti, ikincisi de basın giderleri 350 bin TL ödenmiş hangi basın bu? Hangi gazeteye neden ve ne kadar veriliyor, kimine 300 TL, kimine 750 TL verilmesinde ayrımın sebebi nedir. Ayrıca odamızın giderlerinde yer alan ağırlama giderleri de yaklaşık 350 bin TL civarı görülüyor kimi ağırladınız? Nereye gitti bu paralar 2022 yılı için ağırlama ve ikram giderleri için ayrılan 500 bin TL’nin de çok fazla olduğunu asgariye indirilmesi gerektiğini düşünüyorum? Bütçeleri şişiriyorsunuz, yeteri kadar da kullanmadığımız birimlerdeki paralar başka taraflara mı kayıyor, her şeye zam yapıyoruz ve bu rakamlar neden bu kadar yüksek ben bunu soruyorum” diyerek tepki gösterdi.

“ESNAF ELEKTRİK SU ÖDEYEMEZKEN BAĞIŞ MI YAPILIR?"

Esnaf elektrik suyu ödeyemezken bu durumda 1 milyon 350 bin TL’lik bağış mı yapılır. Ben bunun yapılmasını onaylamıyorum esnaf kan ağlıyorken. Böyle bir dönemde bağış yapmak doğru değil bunun vebalini almayalım diye düşünüyorum ben en azından almak istemiyorum “diyerek maddeye şerh koydu. Bostan’a cevap veren Bulut; “Yardımlaşmak ve dayanışmak duygularının yoğun olduğu bir milletiz. Yaptığımız yardımlar ramazan ayında erzak yardımı, kış aylarında çocuklarımıza bot ve mont yardımı, ayrıca pandemiden sebep eğitime destek olmak amacıyla çocuklarımıza destek olmak amacıyla tablet aldık ve dağıttık. Eğer bir yerde yangın, sel çıktığında bahsettiğim yardımlar gibi yardımlar yapılmayacaksa meclis üyelerimiz istemiyorsa bu yardımları yapmayalım” dedi.

“ODAMIZDA ŞEFFAFLIK DIŞI BİR ŞEY YOK”

Başkan Bulut, “Makam aracı aşağıda git kilometresine bak, elini vicdanına koy ve gereğini söyle. Buradaki Yönetim Kurulu Başkanı benim şeffafız dediğim halde şeffaf değilmiş gibi yansıtılmasına istinaden açıklama yapıyorum dedi.

"DAHA ÇOK BAĞIRANLARA DAHA ÇOK PARA MI VERİYORSUNUZ?"

KOTO Meclis Üyesi Faruk Bostan basına verilen reklamlarda gazeteler arası tutar farklılığı olduğunu ve bu farkın neden kaynaklandığını sorarak;, “KOTO tarafından pandemide oda kapalıyken, toplantılar da video konferans yoluyla yapılırken bir yere de çıkılmadığı halde seyahat ve konuk ağırlama gideri olarak gösterilen 300 bin TL civarı tutar, 650 bin TL civarı bağış parası ve basına da yaklaşık 330 bin TL civarı ayrılan giderlerin sebebini ve kimlere yapıldığını soruyorum. Daha çok bağıranlara daha çok para mı veriyorsunuz?” dedi.

“ÜYELERE KIYMAYIN, AİDATLARA ZAM YAPMAYIN”

“Ayrıca burada borcundan dolayı oy kullanamayan bir sürü insan var. Adatları ödeyemeyen üyelerimiz var. Ayrıca 2022 yılı için yapılan yüzde 25 zam üyelerimizin belini büküyor. Yeni zam  yapılmamasını öneriyorum. 

2022 YILI TAHMİNİ GELİR ÜCRETLERİ

Kayıt ücreti 1 milyon 365 bin lira

Yıllık aidat 3 milyon 842 lira

Munzam aidat 7 milyon 302 bin lira

Yapılan hizmetler karşılığında alınan ücretler 2 milyon 27 bin lira

Belge bedelleri faslı 434 bin lira

Yayın gelirleri faslı 1 lira

Tarife Tasdik ücretleri 1 lira

Bağış ve yardımlar faslı 1 lira

Para cezaları faslı 1 lira

Misil zamları faslı 434 bin lira

Faiz Gelirleri Faslı 1 milyon 986 lira

Kira gelirleri faslı 1 milyon 455 bin lira

Menkul Kıymet Satış Gelirleri 1 lira

Kambiyo Gelirleri 1 lira

Sair Gelirler 3 milyon 154 bin 994 lira

Toplam; 22 milyon lira

2022 YILI TAHMİNİ GİDER ÜCRETLERİ

Menkul Kıymetler Giderleri 1 lira

Kambiyo Giderleri 1 lira

Sair Giderler 10 bin 693 lira

Personel Giderleri Faslı 9 milyon 540 bin 501 lira

Dışarıdan Sağlanan Faydalı Hizmetler Faslı 5 milyon 160 bin lira

Basın ve Yayın Giderleri 400 bin lira

Sabit Kıymet Giderleri 601 bin lira

Genel Yönetim Giderleri 470 bin lira

Seyahat ve Yol Giderleri 500 bin lira

Huzur Hakları 175 bin lira

Şube ve Temsilcilik Giderleri 172 bin lira

Birlik Aidatı, Pay ve Fonlar 2 milyon 318 bin 804 lira

Eğitim ve Fuar Giderleri 1 milyon 123 bin lira

Bağış ve Yardımlar 1 milyon 350 bin lira

Vergi, Resim ve Harçlar 161 bin lira

Finansman Giderleri 20 bin lira

Toplam Bütçe: 22 milyon lira

29 Ara 2021 - 13:02 - Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Halk Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Halk Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Halk Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Halk Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Ersoy Kandemir - Necmi bir daha sittin sene makam mevki görmezsin aynen devam et bildiğin yoldan

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 29 Aralık 14:14

Kocaeli Markaları

Kocaeli Halk Gazetesi, Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (541) 450 76 90
Reklam bilgi


Anket Cumhurbaşkanlığı seçimi olsa kime oy verirsiniz?