"Sağlık çalışanlarının sabrını zorlamayın!"

Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, KOÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker KOÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görev yapan çalışanların ek ödemelerinin tavandan ödenmesi için basın açıklaması yaptı.

Açıklamanın öne çıkan başlıkları şu şekilde:

"ORANLARI ÜNİVERSİTE BELİRLEYECEK"

"Yükseköğretim Kurumlarında Döner Sermaye  Gelirlerinden Yapılacak Ek Ödemenin Dağıtılmasında Uygulanacak Usul Ve Esaslara İlişkin Yönetmelikte yapılan değişiklik 27 Ekim 2021 Tarihli Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Ek Ödeme yönetmeliğinde yapılan düzenleme ile Üniversite hastanelerinde COVİD-19 salgınına yönelik araştırma, teşhis ve tedavi faaliyetleri kapsamında görev yapan personele, Ek Ödemelerde artış yapılması Üniversite yönetim kurulunun yetkisine bırakılmıştır. 01 Nisan 2021 tarihinden itibaren dört ay personele dağıtılacak ek ödeme oranlarını üniversite yönetim kurulu belirleyecektir."

 "ORAN, ÇALIŞANLARI MEMNUN ETMELİDİR"

"27 Ekim 2021 tarihinde yürürlüğe giren yönetmelik değişikliği ile yetkilendirilen Üniversite yönetim kurulundan, kapsamı genişleterek sağlık çalışanlarını memnun edecek oranı belirlemesi, ödemelerin tüm çalışanları kapsayacak şekilde tavandan Ek Ödeme olarak yapmaları, tercihlerini ve iradelerini çalışanlardan yana kullanmalıdırlar.

Geçmiş düzenlemelerde yaşanan adaletsizliklerin ve haksızlıkların tekrar etmemesini sağlamalıdırlar. Yapılacak ek ödemeler Pandemi nedeniyle olduğundan 666 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname’ye (KHK) göre, Sabit Ek Ödeme mahsup edilmeden hesaplanarak çalışana ödenmesi gerekmektedir.

Örnek : 375 Göre Lisans Mezunu Hemşire Sabit Ek Ödemesi 1964 + KHK Göre Pandemi nedeniyle Tavandan Ek Ödeme ödendiği takdirde 2581 TL.=  Toplam 4545 TL

Bazı hastanelerin bu yönde kararları vardır. Çalışanların beklentisi yönetim kurulunun bu yönde karar almasıdır. "

"EMEKLERİNİN KARŞILIĞININ EKONOMİK OLARAK ÖDENEMEYECEĞİNİ BİLİYORUZ"

"Her sağlık kuruluşunda olduğu gibi Kocaeli Üniversitesi Eğitim ve Araştırma  Hastanesi'nde Covid-19 salgını ile amansız mücadele eden sağlık çalışanları üstün gayret ve çaba ile hizmetlerini sürdürmektedir. Pandemi sürecinde yaşanan her türlü olumsuzluğa göğüs gererek özveri ile sağlık hizmeti sunan sağlık çalışanları her şeyden önce görevlerini yerine getirmenin huzur ve mutluluğunu yaşamaktadırlar. Pandemi süresince sağlık çalışanlarının, emeklerinin karşılığı ekonomik olarak ödenemeyeceğini  biz biliyoruz, halkımız da biliyor, herkes de biliyor.

 Ancak, bu güne kadar olduğu gibi, bundan sonra ifade edeceğimiz bir gerçeği herkesin kabul etmesi lazım. Oda şudur, sağlık çalışanlarının bu denli özverili çabası asla karşılıksız bırakılmamalı, mutlaka alın terinin karşılığı verilmelidir. Sağlık çalışanları asla kimseden lütuf beklememektedir.  Sadece hakkını istemektedir."      

" ACİL BİR DÜZENLEME YAPILMALIDIR"

"Diğer taraftan tavandan Ek Ödeme, döner sermaye ödemeleri gibi uygulamaların, içinin boşaltıldığı, ücretlere reel bir katkı yapmadığı, sürekli sorunlar çıkardığı gerçeği, net bir biçimde ortada durmaktadır.

Pandemi’de en fazla ücret kaybı yaşayan kamu çalışanı olan sağlık çalışanlarının ücretleri hakkında acil bir düzenleme yapılmalıdır. Sağlık çalışanları için makul bir artış yapıldığı, kayıpların telafi edildiği, kapsayıcı ve adaletli bir ücret politikası hayata geçmelidir."

 "ÇALIŞANLARIN SABRI ZORLANMAMALIDIR"

"01 Nisan 2021 tarihinden itibaren ödenmesi gereken Ek Ödemelerin daha fazla geciktirilmeden bir an önce ödenmesini bekleyen sağlık çalışanlarının sabrı zorlanmamalıdır. Gün geçtikçe artan ekonomik sıkıntıların, zam oranlarının karşısında dağıtılacak Ek Ödemenin pul olmaması için üniversite yönetimini göreve çağırıyoruz. Kararı alın, sağlık çalışanlarının Ek Ödemelerini tavandan dağıtın."

 "DAHA FAZLA ÜZMEYİN"

"Pandemi sürecinde özveri ile görevlerini sürdüren sağlık çalışanlarının gelirlerinde yaşanan reel kayıplara, düşük ve geç ödenen Ek Ödemelere rağmen hiçbir şekilde etkin ve nitelikli sağlık hizmeti sunmaktan ödün vermeyen sağlık çalışanlarını daha fazla üzmeyin.

 Kamu çalışanları arasında en çok ödülü hak edenlerin sağlık çalışanları olduğu, ekonomik olarak verilecek her türlü desteğin hizmetlerde verimliliği ve etkililiği artıracağını biliyor olmanıza rağmen, halen kurulun tavandan Ek Ödeme kararı alamamasını anlamış değiliz."

 "KONUNUN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ"

"Yapılan yönetmelik düzenlemesi ile üniversite yönetim kuruluna verilen yetkinin bir an önce sağlık çalışanlarının lehine kullanılması, 01 Nisan 2021 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere yapılacak ek ödemenin tavan Ek Ödeme tutarı üzerinden yapılmasını aksi halde, tepkimizi sürdüreceğimizi buradan ilan ediyoruz.  Türk Sağlık Sen olarak konunun takipçisi olacağız."

 

30 Ara 2021 - 13:47 - Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Halk Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Halk Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Halk Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Halk Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Memur - büyüdüklerini iddia eden iftira sen topu topu 10 kişiyle açıklama yapıyor.akılla izah edilebilecek bir durum değil bence.artık neresiyle büyüdülerse.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 30 Aralık 23:40
02

Sarı Sendika - @Memur 01 nolu yoruma cevabı: Halinden memnun olan iki memurdan birisisin. Sen ve senin gibi icazet elemanları memuru masada sattınız. Sizdede bütün memurların hakkı var. Allah aklını parayla taksitli nakit avans gibisiniz

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 31 Aralık 11:22

Kocaeli Markaları

Kocaeli Halk Gazetesi, Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (541) 450 76 90
Reklam bilgi