Vakıf satılık arsa ve bina arıyor!

Mehmet Ali Paşa Camii’nin kamulaştırılması bedeli ile Vakfa gayrimenkul alınacak: Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Kocaeli İlme Hizmet Vakfı’na ait Paşa Camii'ni yıkabilmek için 14 yıldır yürüttüğü onca spekülatif işlem neticesinde Kamulaştırma işleminin tamamlanmasına çalışıldığı belirtildi. Kamulaştırma davasında mahkemede bu kararı verdi 20 Milyon 500 TL vakfın hesabına yatırıldı.

Kocaeli 6.Asliye Hukuk Mahkemesinde dava açan belediye cami arsasında kavşak olacağı gerekçesiyle arsa bedelinin tespiti ve belediye adına tescilini talep etti. Vakfa 9 milyon TL bedel teklif ettiklerini belirten belediye Vakıf’ın kamulaştırma işlemine karşı çıkması üzerine konuyu mahkemeye taşıdı. Vakfa ait ve 40 yıldan fazla bir süredir hizmet veren caminin kamulaştırılmasında asıl amacının arkada belediye tarafından yeni yapılan camiye işlerlik kazandırmak ve cemaati yeni camiye çekebilmek olduğu biliniyor. 

VAKIF KAMULAŞTIRMA İPTALİ İÇİN İDARİ DAVA AÇTI

Gazi Mustafa Kemal Bulvarı başında bulunan Vakıf Camii’nin kıyısında kavşak yapılması şeklinde gerekçe oluşturup bu nedenle kamulaştırma kararı alınmasını İdare Mahkemesi’ne taşıyan Vakıf Başkanı Üzeyir KAYA, belediye işlemlerinin kamu yararı amacı taşımadığını belirtti. Kaya; “Değil bir kısım, cami yıkılıp alanın tamamı yol olsa dahi bu yolla şehir trafiğinin rahatlatılamayacağı teknik raporlarla sabit, kamulaştırma kararının iptalini talep ettik, bu süreçte idare mahkemesinden yürütmenin durdurulması kararı bekliyorduk, ancak İdare Mahkemesi 7 aydır beklettiği dosyada mahkeme depo kararı verdikten sonra Yürütme Durdurma Talebimizi reddedip, üstelik birde karara itiraz edemeyelim diye karar günü UYAP erişimimizi engelledi, hukukun geldiği durum içler acısı, ancak ben devletime güveniyorum, İdare Mahkemesinin Red kararına itiraz ettik, üst mahkemeden kısa zamanda hukuka uygun bir karar çıkacağını düşünüyorum” dedi.

BELEDİYE 20 MİLYON 500 BİN TL YATIRDI

Asliye Hukuk Mahkemesi’nde süren davada verilen depo kararı uyarınca Vakfa ödenmek üzere 20 milyon 500 bin TL Vakıf adına açılan hesaba bloke eden belediye mahkemeden bir an önce bu bedel üzerinden kamulaştırmayı tamamlamasını istiyor.

7 ŞUBATTA KARAR ÇIKABİLİR

Belediye yetkilileri yatan bedel üzerine Asliye Hukuk Mahkemesi’nden karar çıkması yönünde beklenti içinde. Bilirkişi heyeti tarafından tespit edilen 20 milyon 500 bin TL bedeli bankaya yatırıp dekontu mahkemeye sunan belediye yetkilileri mahkemeden tescil yönünde karar çıkmasına kesin gözüyle bakıyor.

KAYA; OLDU BİTTİYE GETİRİLMEK İSTENİYOR

Kamulaştırma davasının sonuçlanma ihtimalini değerlendiren Vakıf Başkanı Üzeyir KAYA; “İdare mahkemesinde yürütmeyi durdurma talebimizin reddine dair karara itiraz ettik. Üst mahkemeden talebimiz yönünde karar çıkacağını düşünüyorum. Yerel mahkemeler ciddi şekilde Büyükşehir Belediyesi’nin baskısı altında olduklarını gösteriyorlar. Biz hukuki haklarımızı ısrarla aramaya devam ediyoruz. Hukuk Mahkemesi ise mahkeme başladığından beri öne sürdüğümüz hususları, bilirkişi raporlarına sunduğumuz itirazları nerdeyse hiç değerlendirilmiyor, hızlı bir şekilde, adeta bir oldu bittiyle kamulaştırma yapılacak gibi gözüküyor. Tek bir emsal arsa üzerinden değer biçilerek bir bedel tespiti yapıldı. İzmit gibi bir yerde emsal alınabilecek hiç yer kalmamış gibi ara sokaktan bir arsa emsal gösterildi. İdare mahkemesinden olumlu karar çıkmazsa camiyi yıkmak için bir gün beklemezler. Dedikleri gibi belediye 7 Şubata odaklanmış durumda. Biz Ayasofya Camii ile ilgili Danıştay kararını emsal gösterdik, caminin yola engel olmadığı bilirkişi raporları ile sabit. İdare Mahkemesi’nde açtığımız dava hukuken caminin yıkılmaması gerektiğini her yönüyle ortaya koyuyor. Ancak adil bir yargılama süreci yürütülmediği çok bariz gözüküyor” dedi.

KAYA; ‘VAKIFA GELİR GETİRECEK MÜLK ALIRIZ’

Caminin kamulaştırma davası “7 Şubatta biter mi” diye sorduğumuz Üzeyir KAYA; “Mahkeme bir Bilirkişi Raporu ve bir emsal üzerinden davayı jet hızıyla bitirmeye şartlanmış gözüküyor. Daha önce yeni caminin yapıldığı parselde 110 m2 boş yer için 3 Bilirkişi Raporu alınmıştı. Şimdi kocaman, köklü bir caminin yıkılması söz konusu, İdare Mahkemesi’nden iptal kararı gelme olasılığı var. Önceki celselerde Büyükşehir Belediyesi Bilirkişi Raporu’na itiraz etti, yeni rapor istedi, biz itiraz ettik, yeni rapor istedik. Buna rağmen mahkeme yeni heyet görevlendirmesi yapmaya yanaşmadı, Büyükşehir Belediyesi de 20 milyon 500 bin TL bedele dünden razı. Bu bedel  4 yıl önce hemen caminin karşısındaki Ankara Market’e ödenen bedelin 4’te biri kadar. O yüzden bir an önce bu bedel üzerinden karar çıksın ve karambolden camiyi yıkalım diye amaçlıyorlar” dedi.

20 MİLYON 500 BİN TL İLE GAYRİMENKUL ALIMI YAPILACAK

Belediye, 7 Şubatta kararı çıkarttırabilirse Vakıf hesabına yatan parayla Vakfa arsa veya gelir getirici bina almayı düşündüklerini belirten Kaya; “Belediye Vakıf camiini yıkmakta çok aceleci davranıyor, 20 milyon 500 bin TL bedeli mahkeme çabuk bitsin diye derhal gidip bankaya yatırmışlar. Eğer mahkeme itiraz ve taleplerimizi kabul etmezse belediyenin istediği olacak. Vakfımızın yeni camiyi birlikte yapalım teklifine belediye yanaşmamıştı, çünkü çok planlar yapmışlardı, Vakıf yönetimimizi iftiralarla, suç uydurarak görevden aldıracaklardı, bu planları tutmadı. Sonra Vakfa hiç para ödememeyi düşünüyorlardı.  Şimdi 20 milyona işi bitirmeye çalışıyorlar. Vakfa ödenen bedeli  Vakıf hizmetlerimizi büyütebilmek için kullanacağız. Vakfa arsa ve gelir getirici bina almayı planlıyoruz. Vakıf kuruluş gayesi doğrultusunda verdiği hizmetlerini büyüterek vermeye devam edecek” dedi.

Kaya “Kocaeli İlme Hizmet Vakfı olarak sürecin en başında rahmetli babam Genel Başkanlığını yaptığı Mehmet Ali Paşa Cami'nin yıkılmak, yerine yeni Cami yapılmak istendiğini basından vs duyunca Kocaeli Büyükşehir ve İzmit Belediyelerine 4 defa dilekçe yazıp "Caminin mülkiyetine sahip bir Vakıf olarak belediyelerin bu projelerinde muhatap alınması gerektiğini, mevcut Camiden büyük bir Cami yapılması gerektiğini, kamunun maddi risk almaması için Vakfa ait yer ile Belediyeye ait yerin takas edilip Camiyi de Vakfın yapmasını, bu konuda işbirliğine hazır olduğunu resmi yazı ile bildirmişti. Bu yazıya cevap ise Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından verildiğinde Vakıf ile muhatap olmayacağız yazısı olmuştu.Babam rahmetli belediyelere bu proje bahanesi ile mahallede bir dernek veya vakıf kurdurularak fitne yapılmaması uyarısında da bulunmuş ama tam da dediği gibi yapılmış ve bir dernek kurularak yan yana iki Cami fecaati ortaya çıkmıştı.

Biz de babamın vefatından sonra Vakıfta görev verildiğinde sürece dahil olmuş ve projeyi gördüğümüzde önce kamu yararı olmadığı gerekçesiyle idari mahkemeye dava açmıştık. Açtığımız davada haklı bulunmuş ve burada yeni Cami projesi yapılacak arsada kamulaştırma durdurulmuştu. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi mahkeme kararını kanuna karşı hile yoluna başvurarak uygulamamış ve kamulaştırma işlemini yeniden meclis kararı alarak yürütmüştü. İşte biz de ikinci kez meclis kararı alınarak şimdi cami yapılan arsa için alınan kamulaştırma kararı gereği açılan kamulaştırma davasında mahkeme mevcut Caminin yanındaki parseli belediye adına tescil kararı verdiği gün tekrar belediyeye teklifte bulunarak mevcut Caminin olduğu arsayı da yeni yapılacak Caminin parseline ibadet alanı olarak katın, Camiyi proje olarak büyütün mevcut Cami'nin ilerde kamulaştırılması ile elde edilecek bedelden projenin büyütülmesi ile oluşan maliyeti Vakıf olarak biz karşılayalım ve buna karşılık yeni Cami yönetiminde söz hakkı da istemiyoruz, Cami de sizin yönetiminizde olsun ama yeter ki mahallenin ihtiyacını karşılayacak bir  proje ortaya çıksın dedik. Ancak Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bu aşamada da bizimle muhatap olmadı. Son ana kadar her türlü iftira, saldırı ve kumpas ile Vakfı yönetimimizden almak istediler. Tertemiz olarak yönetilen Vakfımız her teftişten temiz çıktığı için Vakfı kayyuma veremediler. Bu sefer mülkiyet bedelini minimize düşürecek şekilde tek bir bilirkişi raporu ile oldukça düşük bir bedelle kamulaştırma yaptırdılar.Bu noktada kamuoyumuza duyurmuş olalım. Bu mülkiyet bedelini Vakfın tüzüğünde yer alan İlme Hizmet faaliyetleri için Vakfa gelir getirecek, kâr sağlayacak bina ve arsa gibi gayrimenkul yatırımı ile değerlendireceğiz. Bu şehirde ülke çapında hizmetler üreten ve gurur duyulan bir Vakıf ortaya çıkaracağız." dedi.

15 Oca 2022 - 17:29 Kocaeli/ İzmit- Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Halk Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Halk Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Halk Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Halk Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Dr Ersoy Kandemir - Bu ülkenin AKP Genel Başkanı Kocaeli’de yapılan bu tutuma belliki karışmadı, belliki Kocaeli Milletvekilleride ses etmiyor, hepsi bilsinlerki gösterilen tutumun AKP’ye yansımalarını bu vakıfın yararını gören binlerce kişi ve çevresi sandıkta gösterecektir.Sakallı Şevki’nin Başiskele dağlarında arazilerle ilgili neler yaptığını iyi bilen, İlyas efendinin Başiskeledeki arsa terk paylarındaki Büyükşehir kararında ne kar ettiğini iyi gören , Fikrinin şatosunun maliyetinden mal varlığına rahatsızlık duyar ve bunları söylerken bu haberde geçen durumlarda Kocaeli Halkının yakından takip ettiği sürecin birçok mecrada yazdıkça rahatsız oluşturma miktarını az incelesinler derim

Yanıtla . 5Beğen . 1Beğenme 15 Ocak 23:21

Kocaeli Markaları

Kocaeli Halk Gazetesi, Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (541) 450 76 90
Reklam bilgi