Emine Zeybek, Talus ve kapalı 112 istasyonları!

Yaz aylarında Kocaeli genelinde kapalı kalan onlarca 112 istasyonlarından sonra dün akşam Derince'de iki istasyonun da saat 21.00’den sabaha kadar personel eksikliğinden kapalı kaldığı ihbarı üzerine, yapılan araştırma sonucunu kamuoyuyla paylaşmakta yarar görüyoruz.

Dr. Ersoy Kandemir
Dr. Ersoy Kandemir Tüm Haberleri

PERHİZ: AKP İL YÖNETİMİYLE AMBULANS TANITIMI, TURŞU: ARZULANMAYAN KAPALI 112 İSTASYONLARI 

Bazı haller vardır bu ne perhiz bu ne lahana turşusu dedirtir insana. Kocaeli’de maalesef böyle durumlarla sağlık düzeni içinde karşılaşılmaktadır.

Sağlık Bakanlığı’ndan Kocaeli’de görev yapması için tahsis edilen 112 ambulanslarının kamuoyuna tanıtımında Vali Seddar Yavuz, Kocaeli AKP milletvekilleri, AKP İl Başkanı Mehmet Ellibeş, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın da bulunmuştu.

Kocaeli İl Sağlık Müdürü Jinekolog Dr. Yüksel Pehlevan, 112 Başkanı pratisyen hekim Dr. Arzu Aşı, Personel Hizmetleri Başkanı Nöroşirurji Uzman Dr. Muhammed Coşkun Güler idaresindeki Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı 112 Başhekimliği’nin personel eksikliğinden kaynaklı birçok sorununun devam ettiği öğrenildi.

YAZ AYLARINDA ONLARCA 112 AMBULANS İSTASYONU KAPALI KALMIŞTI!

2021 Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında ciddi sorunları yaşanmasına sebep olan 112 Ambulans istasyonlarının kapalı kaldığı, bazı günler 10 istasyonun kapalı olduğu, 112 ve personel başkanının yaşananlar karşısında çözüm bulamadıklarını görmüştük.

14 yaşındaki Ege Türk’ün Kandıra Babalı’da boğulduğu, kendisine ilk yardım ambulansının İzmit’ten yönlendirildiği olayda ciddi skandallar zincirinin ortaya çıkmasına rağmen konu hakkında kamuoyuna yeterli bilgi vermekten uzak gözüken Kocaeli Valiliği ve Sağlık Müdürlüğü yöneticilerinin tutumları ciddi manada eleştirilmişti.

KOCAELİ HALK GAZETESİ’NİN HABERİ MİLLETVEKİLLERİNİN DİKKATİNİ ÇEKMİŞTİ!

O dönemde Kocaeli Halk Gazetesi'nde çıkan haberler Kocaeli CHP Milletvekili Tahsin Tarhan ve HDP Milletvekili Dr. Ömer Faruk Gergerlioğlu tarafından TBMM’de Sağlık Bakanına soru önergesi verilerek sorulmuştu.

ZEYBEK SKANDAL OLAYLARA KARŞI KOCAELİLERE NE SÖYLEYEBİLMEKTEDİR?

Cumhur ittifakının büyük ortağı AKP’nin ilimizde sağlık konularında yaşanan skandallarla ilgili kamuoyunu aydınlatıcı yönde tek açıklaması görülmedi.

AKP’li çevrelerden gelen bilgilere göre mesleği avukatlık olan Emine Zeybek’in sağlık konusunda AKP il yönetiminde bulunan Dr. Şahin Talus’a güvendiği, hemen hemen sağlıkla ilgili konularda yaşanan birçok sorunun çözümünün Talus’a bıraktığı söyleniyor.

AKP KOCAELİ İL YÖNETİCİSİ DR UĞUR İNAN’DAN DR.ŞAHİN TALUS’A GEÇEN SAĞLIK KONUSU!

Düne kadar AKP Kocaeli İl Yönetimi'nde sağlık konusunda Dr. Uğur İnan varken bu yetkinin şuanda Dr. Şahin Talus’ta bulunduğu, ancak iki doktorun da ilde yaşanan Türkiye gündemine oturmuş birçok sağlık skandalında Kocaeli’leri savunmak, koruyacak nitelikte adımlar atmaktan uzak oldukları değerlendiriliyor.

Daha çok sağlık müdürlüğündeki atamalara karışmaları, fettullahçılığı bilinen il sağlık müdürlerine ve usulsüzlüklerine karşı bir adım atmak yerine, haklarındaki birçok usulsüzlük iddialarının bile Ankara’ya iletilmediği Şenol Ergüney’le ilgili tutulan bir raporun TBMM’deki birçok milletvekiline yollanması üzerine sıkça dillendirilmeye başlamıştı.

İMAR KIYAĞINDA DR. UĞUR İNAN, DR. ŞENOL ERGÜNEY , AKP MİLLETVEKİLİ İLYAS ŞEKER , AKP MİLLETVEKİLİ FİKRİ IŞIK’IN KARDEŞİ İZZETTİN IŞIK’IN ADLARI

11 Aralık 2021’de Kocaeli Halk Gazetesi’nde “AKP’lilere özel imar kıyağı” başlıklı haberde adı geçen Uğur İnan’ın AKP Kocaeli İl Yöneticisi olarak Kocaeli genelinde ciddi sağlık skandalları yaşanırken dönemin müdürü Şenol Ergüney’i desteklediği biliniyordu. Başiskele’deki Elif Gül Yapı kooperatifi ortakları arasında Şenol Ergüney, Uğur İnan, İlyas Şeker, İzzettin Işık gibi isimlerinde olduğu kamuoyuna duyurulmuştu.

BAŞİSKELE AKP ESKİ İLÇE BAŞKANI DR. ŞAHİN TALUS KİMDİR?

Özel polikliniklerle ticari hayata giriş yapan Dr. Şahin Talus aslen Mardinli olup, 2008 yılında AKP’ye katılıyor. İl teşkilatında değişik kademelerde aldığı görevlerden sonra 2014 yılında Başiskele İlçe Başkanı oluyordu. Şu anda kendisinin AKP Kocaeli İl Yönetiminde sağlıktan sorumlu olduğu biliniyor. Kendisine ait özel hastanede çocuk doktoru olan, memur olmayan bu bayan hekimin il sağlık müdürlüğünde yönetici pozisyonunda olması, 112’ye kendisine yakın olduğu söylenen başka bir doktoru idareci olarak atanması dahil sağlığın organizasyonundaki baş aktörlerden birinin olduğu söylenmektedir!

SAĞLIK ATAMALARINDA ZEYBEK VE TALUS HARİCİNDEKİLER KİMLER? SAĞLIKTA YAŞANAN AKSAKLIKLAR NELER?

Bu konuda da birçok etkili ismin bu atamalara karıştığı biliniyor. Gerek siyasetten gerek cemaatlerden bu kadar atama konusunda yarış halinde olanların, sözleşme döneminde resmen kılıçların çekildiği bir dönem olarak halen anıldığını söylemek abartı olmayacaktır.

Gelin görün ki bu insanların hiçbiri Kocaeli’de vatandaşın özel hastane önünde dakikalarca bekletildiği, hayatını kaybettiği olayda sorumlu bulunamadığı, kalp krizi geçiren insanların başka illere anjiyo için sevk edildiği, Kandıra ‘da boğulan vatandaşa İzmit’ten ambulans gönderildiği, hastaya dokunmaktan imtina eden doktorların olduğu, ambulans ihalesinde yapılan usulsüzlüklerden mütevelli aylarca kalp cihazı doğru düzgün çalışmayan ambulanslarla Kocaeli’de halka hizmet verilmeye çalışıldığı, hijyene dikkat edilmeyen küvezlerle bir dönem bu ilde bebeklerin taşındığı, kapalı kalan 112 istasyonlarından, usulsüz geçici görevlendirmelere, direkt alımlardaki sorunlara, ihale şartnamelerindeki garipliklere, ciddi manalarda ödenen fazla mesai ücretlerinden, personel konusundaki yaşanan eksikliklere, soruşturma ve incelemelerdeki hatalara, hukuk bürosu bulunmasına rağmen kurum içinde dönen dolandırıcılık olaylarında neler yapıldığına kadar, kurum içindeki cemaatçi ve siyasete güvenen yapıların kendi yaptıkları hukuksuzlukların üstünü örttüğü gibi onlarca sayılabilecek konuda AKP’nin sağlıktan sorumlu yetkili milletvekillerinin ve yöneticilerinin bir kez olsun Kocaeli kamuoyunu karşısına geçip halkı aydınlattıkları görülmemiştir. Bu durum sadece iktidar partisi AKP’de değil, kendilerine muhalefet eden partilerde de aynı şekilde seyretmekte, Kocaeli’deki birçok siyasi partinin ildeki BONZAYİ, METAMFETAMİN ve SKUNK gibi uyuşturucu maddeden hayatını kaybeden ve bağımlı olan gençlerden bile bahsetmemeleri uzun zamandır kamuoyunun dikkatini çekmektedir !

112 BAŞKANI “PERSONEL EKSİKLİĞİ VAR” DERKEN ARTAN AMBULANS SAYISI NASIL ARTIYOR?

Uzun yıllardır ihalelerle çevrilen 112 Ambulansları işleyişi, Kocaeli’ye Sağlık Bakanlığı ambulans vermesiyle yakın zamanda sonlanıyordu yaşanan onca skandal ve huzursuzluktan sonra!

112 Ambulans İstasyon sayılarını Kocaeli’de şu kadar artırdık diyen 112 yöneticisi Dr. Arzu Aşı ile Kocaeli Halk Gazetesi eski yazarı Emrah Taştan’ın yaptığı röportajda personel eksikliği olduğunu kabul ederken, topu Sağlık Bakanlığı’na atmaktan geri durmamıştı.

Dr. Arzu Aşı’nın da uzun yıllar idarecilik bir isim olmasına karşı bu kadar yaşanan olumsuzluklara rağmen görevde kalması eleştirilmeye devam ediyor. Eşinin AKP’de üst düzey bir isim olduğu öğrenilen Dr. Arzu Aşı’nın KADEM adlı STK başta birçok AKP’li yetkiliyle tanıştığı , görevi gereği görüşmesinin haricinde, bu kadar AKP’ye yakın olduğunun gözlemlenmesi partizan olarak eleştirilmesine zaman zaman vesile olmaya devam ederken, kurum için her defasında elinden gelen mücadeleyi verdiğini dile getirmesine rağmen kendisini de aşan sorunlar bulunduğu söylenmektedir.

Kendisinden önce hem 112’den sorumlu sağlık müdür yardımcılığı görevini yerine getiren hem de aynı esnada 112 Başhekimliği'ne vekalet ederken birçok hatasının ve soruşturması bulunan Dr. Pınar Özkır Sönmez’le de arasından su sızmadığı ifade edilen ikilinin ilişkileri biliniyorken, sağlık müdürü Şenol Ergüney olduğu dönemde Pınar Özkır Sönmez’le ilgili bir soruşturmada muhakkik olarak Dr. Arzu Aşı’nın atanması ve itirazlara rağmen bu soruşturmaya devam eden Arzu Aşı’ya o dönemden beri bazı kişilerin tepki gösterirken, hatta durum Kocaeli Valiliği'ne bile şikayet edildiği halde kendisinin bu soruşturmayı yapmaya devam ettiği öğrenildi.

DÜN 15 OCAK 2022’DE DERİNCE’DE 2 ADET 112 İSTASYONU 21.00’DAN SONRA FAALİYET GÖSTEREMEDİ !

Gazetemize konuyla ilgili gelen ihbarda dün saat 21.00’dan sonra Derince 1 ve Derince No'lu ASHİ personel eksikliğinden kapandığı, bir şoförün Gebze’ye geçici olarak görevlendirildiği söylendi.

Konuyla ilgili olarak da uzun zamandır az sayıda da olsa 112 Acil Sağlık Hizmetler istasyonlarının personel eksikliğinden kapalılık hallerinin aylardır devam ettiği bilgisine ulaşıldı.

112 BAŞKANI VE PERSONEL HİZMETLERİ BAŞKANI BAŞARISIZ BULUNUYOR!

Özellikle personele karşı üslubundan, davranış profiline kadar birçok olumsuzlukla anılan Coşkun Güler’in Kandıra ve Gölcük Devlet Hastanelerindeki idarecilik yaptığı dönemdeki görev anlayışındaki olumsuzluklar ve geçici görevlerdeki usulsüzlüklerinden beri uzun zamandır sağlık çalışanları tarafından bilinmektedir. Kandıra Devlet Hastanesi Başhekimliği yaptığı dönemde AKP İlçe Başkanının acil servisteki bayan doktora gösterdiği şiddet olayında sessiz kaldığı, doktorun istifa ettiği biliniyor.

Özgeçmişinde Kocaeli’de çalıştığı yıllar öncesiyle ilgili çalıştığı illerle ilgili bilgi bulunmayan Coşkun Güler’in Sakarya ve Ankara illerinde çalıştığı, eşinin Kocaeli’de bir kamu hastanesinde çalışan çocuk doktoru olmasına rağmen sağlık kurulu raporu alarak nöbet tutmadığıyla ilgili basında bazı haberler yer almıştı.

Hakkındaki olumsuz iddiaların bitmediği Coşkun Güler’in KOSADER adlı FETÖ ilintili derneğin faaliyetlerinde bulunup bulunmadığı hakkında herhangi bir resim mevcut olmayıp, konuyla ilgili ismini vermek istemeyen bir kaynak Coşkun Güler’in KOSADER etkinliklerinde bulunduğunu, hakkında cemaatlerle ilintisi olduğunun kurum içinde konuşulduğunu paylaştı.

Coşkun Güler’in özelikle Sakarya’da çalıştığı yıllarla ilgili olarak bilgi bulunmaması dikkatleri çekmeye devam ediyor.

İL SAĞLIK MÜDÜRÜ YÜKSEL PEHLEVAN

Gölcük Devlet Hastanesi'nde başhekimlik yapmadan önce Ali Kâhya Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi'nde Hasan Aydınlık’ın sağlık müdürlüğü yaptığı dönemde yöneticilik yapmıştı.

Hasan Aydınlık, Mürsel Durmaz, Şenol Ergüney’in yaptığı sağlık müdürlüğü döneminde kendisinde hastane idareciliği yapmış bir isim olan Yüksel Pehlevan’ın insani özellikleri kadar tıbbi nosyonunun birçok idareciden iyi olduğu gözlemlenirken idarecilikte başarı konusunda zorlandığı en büyük noktaların biri AKP İl Başkanı Mehmet Ellibeş ve Şahin Talus’tan bir diğerinin geçmiş dönem müdürlerinden Hasan Aydınlık’ın yardımcılarıyla şuanda kendisinin birlikte çalışmasının olduğu söylenmektedir.

Bilindiği üzere Hasan Aydınlık ve döneminin birçok idarecisi FETÖ ilintili KOSADER VE LALEDER derneğinin yönetimlerinde Ya da üyelikleri bulunan, bu derneği madden ve manen destekleyen isimlerdendi. Şeref Kasımoğlu, Sabri Medişoğlu, Ahmet Sarıışık, Mürsel Durmaz, Pınar Özkır Sönmez, Vedat Tortumluoğlu, Öztürk Kupşen, Mustafa Serkan Şenel bu dernekte boy boy resimleri olanlardan sadece küçük bir kısmı olup, yaklaşık 200 civarında üyesi bulunan FETÖ ilintili bu derneklere zamanında üye olmuş kişilerin bugün Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü’nde idari kadrolarda bulunmasına ne Kocaeli Valisi Seddar Yavuz’dan, ne Kocaeli Milletvekillerinden ne de Ankara’daki Sağlık Bakanlığı, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Cumhurbaşkanlığı ya da kendisine bağlı Milli İstihbarat Teşkilatı yetkililerinden bir itiraz geldiği duyulmamıştır.

Kocaelililer'in konuya pek vakıf olmadığını ancak Halk Gazetesi'nin konunun üstüne gittiğinden beri haberdar olan vatandaş sayısının her geçen gün arttığı kaydedildi.

16 Oca 2022 - 17:59 - Sağlık

Muhabir  Dr. Ersoy Kandemirgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Halk Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Halk Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Halk Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Halk Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


Kocaeli Markaları

Kocaeli Halk Gazetesi, Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (541) 450 76 90
Reklam bilgi