Büyükakın, neden doçentlik tezlerine erişim engeli koydu?

TÜİK verilerine göre, Türkiye'de yıllık bazda enflasyon yüzde 36,08'e yükselerek son 19 yılın rekorunu kırdı. Akademik tezleri enflasyon üzerine olan Doç.Dr. Tahir Büyükakın'ın 'enflasyon ile mücadele için tavsiyesi nedir' diye araştırdığımızda Başkan Büyükakın'ın tezlerine koyduğu erişim engelini kaldırmadığı ortaya çıktı.

AK Partili Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın akademik kimliğe sahip bir belediye başkanı. Büyükakın'ın biyografisinde akademik kariyeri şu şekilde anlatılıyor;

"Tahir Büyükakın Doğum Yeri Kocaeli / Türkiye Doğum Tarihi 1.1.1969 ...

Kocaeli Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü'nde 1993'te araştırma görevlisi olarak çalışmaya başlayan Büyükakın, yüksek lisans ve doktora çalışmalarını sırasıyla 1995 ve 2001 yıllarında İstanbul Üniversitesi'nde tamamladı. Kocaeli Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü İktisat Politikası Anabilim Dalı Yrd. Doç. kadrosuna 2002'de atanan Büyükakın, 2007 yılında bölüm başkan yardımcılığı görevine getirildi. "Makro iktisat" bilim alanındaki çalışmalarıyla 2013 yılında doçent unvanını alan Büyükakın'ın ekonomik krizler ve istikrar politikaları alanında da çalışmaları bulunuyor.

"2017 yılında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri iken Bilecik iline Vali olarak atanan Büyükakın'ın hem başkan danışmanlığı, genel sekreter yardımcılığı ve genel sekreterlikle geçen 12 yıllık Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tecrübesi, hem Valilik görevi ve hem de Doçent ünvanına sahip akademik kimliği nedeniyle nitelikli bir belediye başkanlığı yapacağı öngörülüyordu.

15 yıllık İbrahim Karaosmanoğlu döneminin Karaosmanoğlu'nun, ailesinin ve yakınlarının saltanat ile, halka ise kin, nefret ve düşmanlık, israf ve beceriksizlik ile süren yönetimi sonrası Tahir Büyükakın'ın aday yapılması ve 4. dönem için de aday olmak isteyen İbrahim Karaosmanoğlu'nun Cumhurbaşkanı Erdoğan'a olan yakınlığına rağmen aday yapılmaması Kocaeli'de yaşanan sıkıntının AK Parti Genel Merkezinde de görüldüğü düşüncesi oluşturmuştu. Büyükakın'ın da nitelikli bir belediye başkanlığı yapacağı ve geçmişin hasarlarını onaracağı, AK Parti'nin ilimizde kaybettiği prestijini tekrar kazandıracağı düşünülmüştü.

BÜYÜKAKIN HAYAL KIRIKLIĞI YAŞATTI

Ancak Büyükakın çok kısa zamanda yaptığı bazı çıkış ve sergilediği ilişkilerle hem akademik kariyerini hem siyasi kariyerini tartışılır hale getirdi.

Kocaeli Halk Gazetesi'nin önceki haberlerinde Kandıra'ya çöp depolama alanı yapılması gibi konularda Büyükakın'ın halka karşı buyurgan ve umursamaz tavırları ile halkın tepkisi karşısında geri adımını gündeme getirmiştik. Bu konulara bu nedenle girmeyeceğiz ancak Büyükakın'ın akademik ve siyasi kariyerini tartışılır hale getiren ilişkileri üzerinde duracağız.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi 2020 yılında İzmit Zincirlikuyu Caddesinde altyapı çalışması yaptı. Çalışmayı oldukça geciktiren ve halktan büyük tepki alan Tahir Büyükakın bir gece vakti Zincirlikuyu Caddesinde çalışmaları denetledi. Büyükakın'ın bu denetlemesi esnasında yanına aldığı arkadaşı ise AKP'li meşhur küfürbaz Ali Yılmaz olmuştu.

BÜYÜKAKIN'IN KÜFÜRBAZ ARKADAŞI ALİ YILMAZ

Büyükakın önce meşhur küfürbaz ve müfteri Ali Yılmaz'ın Mehmet Ali Paşa Mahallesi'nde bulunan Yılmaz Market adlı marketine gelmiş, Ali Yılmaz ile selfie çekilmiş ve sonra çalışmaları yerinde birlikte incelemişti.

Mehmet Ali Paşa Mahallesi'nde şok etkisi yapan, mahallenin muhtarı, önemli isimleri, Meclis üyeleri gibi kişiler başkan Büyükakın tarafından arkadaş ve mihmandar olarak tercih edilmezken küfürbaz Ali Yılmaz'ın başkan Büyükakın tarafından arkadaş ve mihmandar olarak tercih edilmesi halkta şaşkınlık yaratmıştı. Üstelik Büyükakın'ın mahallede çalışmaları denetlediği vakitte esnaf kapalı, çalışma yapan işçiler de paydos etmişti. Kendi kendine başkan Büyükakın ve küfürbaz arkadaşı Ali Yılmaz Zincirlikuyu Caddesinde tur atmıştı. Büyükakın'ın göreve başlar başlamaz yaptığı hatalı uygulamalara atıf yapan ve Zincirlikuyu Caddesinde evi ve ofisi bulunan Selam TV Genel Müdürü Abdullah Kaya Büyükakın'ın kankisi olduğu açıklanan ve gece incelemesinde Büyükakın'a refakat eden küfürbaz Ali Yılmaz'ın küfürlü paylaşımlarını Facebook sayfasından paylaşarak kamuoyuna seslendi; BÜYÜKAKIN'IN VALİLİĞİ DE AKADEMİK KARİYERİ DE BU KADAR. KANKİSİ KÜFÜRBAZ ALİ dedi.

KÜFÜRBAZ ALİ YILMAZ'IN KÜFÜRLERİ MİDE BULANDIRICI

Kaya'nın paylaştığı Ali Yılmaz'ın küfürlü paylaşımları mide bulandırıcı idi. Kendisi için olumsuz yorum yapan yada paylaşımlarını tartışmaya açan kişileri küfür ederim diye korkutan küfürbaz Ali Yılmaz "Belediyeye fatura kesip kesmediğini soran bir vatandaşa" verdiği cevapta "KESMEDİ DE KESTİ DİYENİN ANASINI BACISINI Sİ..YİM" diye alenen küfretti.

Kendisine soru soran Fırat Mehmet adlı kişiye "Fırat Mehmet sen elin s... istersen gerdeğe girme bak işine" şeklinde ahlaksızca yorum yapan küfürbaz Ali Yılmaz Fırat Mehmet'e ibne diyerek hakaret de etti.

YILMAZ'IN KÜFÜR VE HAKARETLERİ SÜREKLİLİK ARZEDİYOR

AK Partili Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın'ın yol arkadaşı, refakatçisi, kankisi olarak birlikte incelemede bulunduğu küfürbaz Ali Yılmaz sosyal medyadan alenen ettiği küfürleri ile bir çok kişi tarafından Facebook'ta engellenmiş bir kişi idi. Yılmaz'ın hem de belediye iş makinaları çalışırken vatandaşlara İTLER - KÖPEKLER diyerek hakaret ettiği paylaşımları bilindiği halde Büyükakın küfürbaz Ali Yılmaz ile birliktelik görüntüsü verdi.

KAYA BÜYÜKAKIN'IN TEZLERİNİ TARTIŞMAYA AÇTI

"Her kuş cinsiyle uçar" darb-ı meseline atıf yapan ve "Bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim" atasözünü hatırlayan Selam TV Genel Müdürü Abdullah Kaya "Bu nasıl bir akademisyen. Bu nasıl bir Doçent" diyerek Büyükakın'ın akademik tezlerini incelemeye aldı. "https://tez.yok.gov.tr/UlusalTezMerkezi/tarama.jsp" adresinde akademisyenlere ait tezleri incelemeye alan Kaya Büyükakın'a ait yüksek lisans ve doktora tezine ulaştı.

41859 nolu "Enflasyon teorileri ve Türkiye'de 1980 sonrası enflasyon" başlıklı yüksek lisans tezi.

Bu tezin danışmanı Doç.Dr. Necip Çakır

100530 nolu "Enflasyon hedeflemesi stratejisi ve Türkiye üzerine bir değerlendirme" başlıklı doktora tezi

Bu tezin danışmanı Prof. Dr. Merih Paya

BÜYÜKAKIN'IN TEZLERİNE ULAŞILAMIYOR

Her iki tezin de içindekiler, metin ve kaynakça kısımlarını incelemek ve tezleri okumak isteyen Selam TV Genel Müdürü Abdullah Kaya TEZLERE ERİŞİMİN TAHİR BÜYÜKAKIN TARAFINDAN ENGELLENDİĞİNİ bu nedenle tezleri okuyamayacağını görünce şok oldu.

TEZLERİN ERİŞİME ENGELLENMESİNİN MANTIKLI İZAHI YOK

Büyükakın'ın tezlerine erişim engeli koymasının mantıklı bir izahını yapamayan Abdullah Kaya akademik kariyer sahibi arkadaşlarını arayarak görüş aldı. Akademisyenlerin şayet tezlerini kitap olarak basacaklarsa iki yıl gibi bir süre erişime kapatarak intihal yapılmasının önüne geçmek istediklerini ancak Büyükakın'ın tezlerinin birinin 2001 yılına diğerinin 1995 yılına ait olduğu dolayısı ile kitap olarak da basılmadığına göre erişime açık olmasının bir akademisyen için eserini akademisyenlerin ve ilgililerin kullanımına sunmak anlamına geleceğini, bunun da çok önemli olduğunu belirttiler. Akademisyenler, tezlerin erişime kapatılması genelde tezlerini intihal ile yapan yada tezleri ücret karşılığı yaptıran akademisyenler tarafından tercih edilen bir yöntemdir, dediler. Büyükakın'ın Prof. Dr. Merih Paya gibi önemli bir iktisatçı gözetiminde doktora tezi yapmasının önemli olduğunu, Enflasyon gibi bir konuda tezin Türkiye ekonomisi gerçeği düşünüldüğünde erişime açık olması şöyle dursun kitap olarak basılması ve hem akademik camianın hem de kitap severlerin ilgisine sunulması gerektiğini ifade ettiler.

KAYA "SEN NASIL GÜRCÜSÜN BÜYÜKAKIN?

"Sosyal medya hesabından paylaşımlarına devam eden Abdullah Kaya "Ben Gürcüyüm. Gürcüler için havayı sever derler. Büyükakın'ın da annesi için gürcü diyorlar. Ben yüksek lisans ve doktora tezi yazsaydım ve de konusu da enflasyon gibi herkesin ilgi alanı olan bir bir konu olup da ben de belediye başkanı olsaydım bu kitabı basıp basıp üniversite öğrencilerine ve misafirlerime hediye ederdim. Bu benim akademik hayatımın eseridir, derdim. Mimar Sinan'ın Süleymaniye Camini yaptıktan sonra kimse görmesin diye saklaması düşünülebilir mi? Akademik tezler de bir akademisyen için gurur duyacağı eserlerdir. Benim arkadaşlarım tezlerini kitap yazıp gururla paylaşıyorlar. Tahir Büyükakın da erişime kapatıyor ve 25  yıldır bu tezlere ulaşılamıyor. Garip iş." dedi. Kaya Büyükakın'ın biyografisinde yayınlanmış 4 kitabının gözüktüğünü ancak akademik tezlerinin kitap olarak basılmadığına dikkat çekti. Büyükakın'ın basılmış kitapları şunlar;

2019 - Balkanlar / Gönül Coğrafyası Okumaları

2013 - İl Sınırında Büyükşehir Belediye Modeli,

2010 - Nobel'in İzinde İktisat Kuramının Gelişimi,

2008 - Phillips Eğrisi: Yarım Yüzyıldır Bitmeyen Tartışma

TEZLERE HALA ULAŞILAMIYOR

Kocaeli Halk Gazetesi olarak enflasyonun tavan yaptığı bu günlerde tekrar YÖK Tez Merkezinden tezlere ulaşmak istedik ancak tezler hala erişime kapalı çıktı.

AKADEMİK TEZLERDE İNTİHAL TARTIŞMASI BİTMİYOR

2 Ocak 2021 tarihinde Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü görevine getirilen Prof.Dr. Melih Bulu’nun Rektör olarak atanmasına öğrenciler tepki göstermiş "Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle okulumuza Melih Bulu'nun kayyum olarak atandığını öğrendik. Boğaziçi öğrencileri olarak demokratik süreçleri tanımadan atanan yandaş rektörleri kabul etmiyoruz. Melih Bulu bizim rektörümüz değildir!" paylaşımı yapılarak gösteriler başlamıştı. Bulu'ya tepkiler yükselirken gündeme Bulu'nun doktora tezinde intihal yaptığı iddiaları geldi. Rektör Melih Bulu'nun da tezlerine Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı Tez Merkezi üzerinden erişilemiyordu. Bulu'nun tezi Boğaziçi Üniversitesi Kütüphanesi’nden PDF olarak indirilebiliyordu. Teyit.org sitesi Scribbr adlı intihal tespit uygulaması ile Bulu'nun tezini incelemeye aldı ve yüzde 20 oranında benzerlik tespit etti.

PARA İLE TEZ YAZMA YAYGIN

DW'nin 21 Şubat 2019 tarihli haberi şöyle; "Türkiye'de son yıllarda yüksek lisans ve doktora öğrencileri için para karşılığı tez yazma büyük bir pazara dönüşmüş durumda. İnternet ortamındaki akademik forumlarda yapılan kısa bir araştırma yaklaşık 50 büyük işletmenin piyasada faaliyet gösterdiğini ortaya koyuyor. Bu şirketler, üç bin ile 20 bin lira arasındaki ücretlerle ayda ortalama 20 tez hazırladıklarını söylüyor. Bu da piyasanın yılda yaklaşık 150 milyon liralık bir hacme ulaştığını gösteriyor.

EN PAHALISI TIP TEZLERİ

DW Türkçe, Google'da aratarak ulaştığı tez yazan işletmelerden birini öğrenci gibi arayarak sorularını yöneltti. Kadir Has Üniversitesi'nde, ‘ yeni medya' alanında yüksek lisans tezi hazırladığımızı söylediğimiz ve fiyat bilgisi istediğimiz yetkili, kendisinin de doktor unvanına sahip bir akademisyen olduğunu belirterek "Ben de tez savunma jürisinde yer alan biriyim. Sekiz yıldır bu işi yapıyorum. İstediğiniz tezi yedi bin lira karşılığında yazarız” diyor.

Uzmanlık alanlarının tıp, klinik psikoloji ve işletme olduğunu vurgulayan akademisyen şöyle devam ediyor: "Hizmet verdiklerimizin yüzde 70'ini tıp öğrencileri oluşturuyor. Bir tez hazırlarken kadromuzdaki cerrahtan da yararlanırız, kulak burun boğaz uzmanından da… Çalıştırdığım akademisyenlere dört bin 700 ile yedi bin lira arasında maaş ödüyorum. Bu yüzden tıp tezleri bizde 10 bin liradan başlar.

”Yetkili, tıp tezlerinin yazım zorluklarını ise şu sözlerle anlatıyor: "Tıp tezi yazmak daha kolaydır zira yoruma açık değildir. ‘Literatür böyle diyor' der geçeriz. Tıp tezlerini meşakkatli hale getiren şeyse tartışmalardır. Bazı tezlerde yaptığımız tartışmalar 40 sayfa tutabiliyor. Az önce bir tıp tezi gönderdim, sadece tartışmada 235 farklı kaynak kullanmışız.”

'HAZIRLADIĞIMIZ TEZLER AYAKTA ALKIŞLANIYOR'

Piyasanın en pahalısı olduklarını söyleyen yetkili hazırladıkları tezlere de çok güveniyor ve şöyle konuşuyor: "Ayda 20 tez hazırlıyoruz. 30 sayfalık bir tezi bile jüriden geçiririz. Örneğin geçen gün Haliç Üniversitesi'ne teslim ettiğimiz 39 sayfalık bir doktora tezi jüri tarafından çok beğenildi. Alkışlanarak çıktı.

”Fiyatlandırmayı okula göre yaptıklarını söyleyen yetkili, Üsküdar Üniversitesi'nden gelmiş olduğumuzu söylediğimiz takdirde yedi bin liralık fiyatın dörde ineceğini belirtiyor. Fiyat farkının sebebini ise şu iddiayla açıklıyor: "Kadir Has, Üsküdar ya da Nişantaşı kadar rahat bir okul değil. Bu okullar için hazırlanacak tez daha az vaktimizi alır.”

Akademisyen, ODTÜ, Boğaziçi, Sabancı ve Koç gibi üniversitelerin öğrencilerinde en fazla iki ya da üç talep geldiğini de söylüyor. Bu üniversiteler için istenen fiyatınsa çok yüksek olduğunu belirtiyor zira hazırlanacak tezlerin çok daha titiz olması gerekiyor.

Parayla tez yazımını "Fatura kesip vergi veriyorum. İllegal değil, etik dışıdır” diyerek özetleyen işletme yetkilisine, para verip hazırlatacağımız tezin jüri tarafından anlaşılıp anlaşılmayacağını da soruyoruz ve şu yanıtı alıyoruz: "Ben de jüride bulunuyorum ve genellikle eleştiren taraf rolünü üstleniyorum. Jüride danışman hocanın arkadaşları olur. Biri karşı çıkar, danışman tezi savunur, diğeri de pasta yemek için oradadır.

22 Oca 2022 - 09:56 Kocaeli- Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Halk Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Halk Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Halk Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Halk Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

02

Yunus Kaya - Olan birşey varsa açıklanır, olmayanı nasıl açıklasın.!

Hatırlayın fetö'nün yediği ilk operasyonlardan biri derseneler kriziyle başlayan, sahte akedemik tez raporu operasyonudu.

Tahir ve benzer şahısların fetöyle geçmiş iltisakları incelenirse, tezlerin hazır tez olduğu ortaya çıkabilir ve bu şahısların doçentlik, profluk gibi ünvanları düşer ve fetö soruşturması geçirmek zorunda kalabilirler.

Ben akp'nin fetö'den temizlendiğine inanmıyorum, fetö' nün kurbanlaştırılmış kuşağı ve adanmış ruhlar, kurban nesil dediği kuşak tasviye edildi, yerine altın nesil denilen nesil getirildi ve getirilmeye devam ediyor.

Allah bu millete ümmeti Muhammede yar ve yardım etsin amin.

Sözde İslami cemaat görünümlü siyonist, evanjalist, haçlı, satanist istihbarat üst akıllarına hizmet eden fetö ve benzeri oluşumların şerrinden Allah'a sığınırım.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 25 Ocak 09:45
01

Bir Akademisyen - Çok ilginç bir haber. Haberde yazanlara noktası virgülüne kadar katılıyorum.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 25 Ocak 02:54

Kocaeli Markaları

Kocaeli Halk Gazetesi, Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (541) 450 76 90
Reklam bilgi