Fikri Işık ve Karaosmanoğlu çevresindeki Kosadercilere neden destek verdiler?

İlimiz Kocaeli AKP Milletvekillerinden Fikri Işık’ın geldiği noktada Kocaeli’de ve Türkiye’de eleştirilen, ciddi sorularla karşı karşıya kalırken Kocaeli yerel basınında hakkında bir iki gazete haricinde olumsuz haber duymak imkansız gibi. Kocaeli’de FETÖ operasyonlarıyla ilgili Kocaeli’deki milletvekillerinin neler yaptığı, bu operasyonlara ne tür destek verdileri ya da vermedikleri bilinmemekle beraber konuyla alakadar olarak basında fazla bir bilgi olmadığı görülüyor.

Dr. Ersoy Kandemir
Dr. Ersoy Kandemir Tüm Haberleri

GÜMÜŞHANELİ ODTÜ MEZUNU FİKRİ IŞIK

Uzun yıllar AKP’de siyaset yapan Fikri Işık’ın AKP öncesinde de siyasetle uğraştığı biliniyor. AKP İl Başkanlığı, Milletvekilliği, Başbakan Yardımcılığı, Bakanlık gibi çeşitli görevlerde bulunmuş, ODTÜ mezunu Işık aslen Gümüşhanelidir. Siyasette Gümüşhane milliyetçiliği kadar Erzurum milliyetçiliğini de iyi yaptığı, il derneklerini sıklıkla ziyaret eden isimlerin başında Cemil Yaman, İlyas Şeker ve kendisinin olduğu söylenir. Bu üç AKP Milletvekili’nin özellikle İstanbul ve Derince arasında kalan bölgeye önem verdikleri gözlemlenmektedir. KOSADER adlı dernek faaliyetlerine katılan, üye olan ciddi isimlerin Fikri Işık’ın çevresinde olmasını tesadüf olmadığını düşünenlerin bir hayli çok olduğu söylenmektedir. FETÖCÜLERİN Körfez, Derince, Çayırova, Gebze, Kandıra, Başiskele, Gölcük ilçelerine ayrı bir önem verdiği bilinmektedir. 15 Temmuz 2016’daki FETÖCÜ’lerin hain darbe girişimden sonra ele gelen bilgilere dayanarak Körfez ilçesinin adeta FETÖ’nün membası olarak görüldüğü belirtilmektedir.

FİKRİ IŞIK’IN SİYASET ANLAYIŞI

Fikri Işık kendini gizleyen biri olarak bazı tanıyanları tarafından bugün bile ciddi eleştirilere maruz kalırken cevap vermeyen, kaçak güreşi seven tarzda bir siyaset çiziyor denmektedir. Son dönemlerde hakkında ciddi iddialar çıkan AKP Kocaeli Milletvekillerinin sayısı artarken Fikri Işık hakkındaki en kritik iddialar, eleştiriler ve sorular iki başlıkta yoğunlaşıyor. Bunlardan ilk başlığı korkunç düzeyde arttığı ifade edilen mal varlığı ve kardeşi İzzettin Işık’ın ticari ilişkileri, ikinci başlığı ise Fikri Işık’ın çevresinde neden fettullahçılıkla içli dışlı bulunanlara sık sık rastlanıldığıyla ilgili sorular oluşturuyor.

KARLOV SUİKASTİ VE BAKAN IŞIK

İlimizdeki yerel bir gazetede çıkan haberde Rusya Büyükelçisi’nin Ankara’da suikaste uğrayıp öldürülmesi sonrası tüm oklar tetikçi Mert Altıntaş’a çevrilmişti. Mert Altıntaş’ın FETÖ üyesi olduğu, kendisine yardım eden mahrem imamların Trabzonlu ticaret yapan kişiler olduğu ve bu insanların Işık kardeşlerle bağlantılı olduğuyla ilgili habere mahkeme kararıyla yayın yasağı geldiği öğrenildi. Bu suikastin gerçekleştiği dönemde Fikri Işık Savunma Bakanı olarak ettiği cümlelerle suikastçinin söylediği sözler hafızalarda tazeliğini korumaktadır.

IŞIK’IN  KOSADERCİ MELİH VE HASAN’I ZİYARETİ

Fikri Işık dönemin Halk Sağlığı Müdürü Dr. Melih Kaştı ve Dr. Hasan Aydınlık adlı Kosadercileri ziyaret ettiği basına yansımıştı. Melih Kaştı adlı KOSADER yöneticisi 15 Temmuz’dan sonra Amerika’ya gidiyorum diyerek sırra kadem basmış, kaçmıştı. 15 Temmuz’dan sonra azılı bir Fetöcü olduğu ortaya çıkmış, memuriyetten ihraç edilmişti. Mor Beyin adlı programının yapıcısı olduğu, programı kullanan 10.000’den fazla kişinin BYLOCK kullanmadığı halde kullanmış gibi göstererek işlem görmesine sebep olmuş, FETÖ operasyon-larında ciddi sıkıntılar yaşanmasına sebep olmuş bir isimdi.

IŞIK VE KARAOSMANOĞLU’NUN KOSADERCİ DİNELEK’İ ZİYARETİ

Sakarya başhekimliği, Kocaeli Devlet Hastanesi yöneticiliği yapmış Hasan Dinelek KOSADER yöneticilerinden olup 15 Temmuz sonrası devlet memurluğundan ihraç edilmesinden sonra Özel Cihan Hastanesi ve Özel Yüzyıl Hastanelerinde çalıştığı biliniyor. Hasan Dinelek Hasan Aydınlık ve Harun Öz’ün kamuda çalışırlarken birlikte hareket ettikleri kaydedildi.

3 DÖNEM BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞI YAPTI

Kocaeli gibi önemli bir kentte 3 dönem Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapan İbrahim Karaosman-oğlu’nu İzmit Endüstri Meslek Lise’sinde din öğretmeni olarak görev yaptığı dönemden hatır-layanlar “Atatürk sevgisi ön planda olan çok değer verdiğimiz rahmetli Şükrü öğretmenimize ders anlatımı ve davranış bakamından hiç benzemiyordu, daha çok Kurbani hocaya benziyordu, uzun seneler geçti aklımızda bu kadar kalmış” şeklinde konuştular.

KARAOSMANOĞLU KOSADERCİLER VE  AYDINLIK

KOSADER adlı Kocaeli Sağlık Mensupları Derneği Başkanı Çocuk Uzm. Dr. İsmail Pehlivan, pratisyen hekim Dr. Hasan Aydınlık gibi KOSADER yöneticileri Umre’ye giderken ve çeşitli zamanlarda Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu’nu ziyaret etmeyi unutmazlardı. İbrahim Karaosmanoğlu Dr. Hasan Aydınlık’ın elinden tutmuş belediyede genel sekreter yardımcılığına kadar yükselecek yolu açmıştı. Lakin evdeki hesap çarşıya uymaz misali Hasan Aydınlık’ın sağlık müdürlüğü yaptığı dönemdeki birçok usülsüzlüğünün, eleştirilerin peşini bırakmadığı ifade ediliyor.

AYDINLIK’IN İLİŞKİLERİ VE ETİK KURUL ÜYESİ KARAOSMANOĞLU

İl Sağlık Müdürü olduğu dönemde fettullahın kurşun askeri olarak tabir edilen Aydınlık ve Kaştı’nın sağlık idarecilerinin tamamına yakınını KOSADER ve LALEDER adlı fettullahçı derneklerden seçtiği, AKP siyasi rüzgarı ve dönemin Sağlık Bakanı Recep Akdağ, AKP Milletvekili Fikri Işık ve İbrahim Karaosmanoğlu tarafından desteklendiği, tüm ilişkileri ortaya çıkmasına rağmen neden görevde yükseldiğiyle ilgili iddialar dillendirilmektedir. İbrahim Karaosmanoğlu’nun ilerlemiş yaşına, ilimize fazla bir katkısı olmadığı söylenmesine, belediye başkanlığı yaptığı dönemde kendisine ulaşılamasının zorluklarına, destekledikleri adamlardan mal var-lığındaki artışa, birçok akrabası ile ilgili ciddi iddialar kadar sık sık basında olan bir isimken Cumhurbaşkanımızın imzasıyla Kamu Görevlileri Etik Kurulu üyeliğine atandı.

Bu görevlendirme haberinin de Kocaeli’de birçok kesimde yadırgandığı söylenmektedir.

DR.HASAN AYDINLIK İTİRAFÇI MI?

Fetullahçı dernek ve kişilerle bu kadar girift ilişkileri olan Hasan Aydınlık’ın itirafçı olabileceği, hatta sistem içinde halen kollanıyor olabileceğini gazetemize değerlendiren emekli bir uzman; “Konuyla ilgili olarak uzun zamandır tanınan ve takip edildiğine inandığım bu şahısla ilgili yazılarınızı okuyorum, inanın sizin yazdıklarınız karşısında adeta şok oluyorum. Yazılarınıza bir kişiden bile ses çıkmıyor olması, adı geçenlerin sizlere FETÖ konusunda ağzını açamamasına sanırım gazetenizi okuyan Pensil-vanyalılar bile yok artık diyorlardır. Gerçekten de 15 Temmuz’dan sonra itirafçılık olarak bir yapı olduğunu, Kocaeli’de bilinen birçok fettullahçı ismin, özellikle bu fettullahçı örgütlenmelerin üst düzeyinde bulanların sanki bu itirafçışık sisteminden yararlandığı ihtimalinin yüksek olduğunu arkadaşlarımız arasında konuşuyoruz. Acaba bu durum FETÖNÜN güçlü olduğu diğer illerde de aynı  mı?“ değerlendirmelerde bulundu.

ÜÇ SAĞLIK MÜDÜRÜ TERÖR SAVCILIĞINA ŞİKAYET EDİLDİ

Kocaeli’de il sağlık müdürü Şenol Ergüney iken Hasan Aydınlık, Mürsel Durmaz, Faruk Demirhan dahil birçok KOSADER’le ismi anılanın Kocaeli Terör Savcılığına şikayet edildiği öğrenildi.

Konuyla ilgili olarak Terör Savcılığından Hasan Aydınlık haricindeki isimlerle ilgili yapılan işlemlere binaen yazı geldiği, Hasan Aydınlık’la ilgili yazı gelmemesinin akıllarda soru işareti bırakmaya devam ettiği kaydedildi.

AYDINLIK AKP MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYI BİLE OLDU

Bu kadar hakkındaki olumsuz haberlere rağmen AKP Milletvekili aday adayı olmasında bir sakınca göremiyordu AKP yönetimi, kendisini eleştirenlere bakın o kadar söylemenize rağmen aday adayı oluyorum dercesine çıkıyordu ringlere. Tabi pehlivanı kündeye erken getirdiler ve aday adaylığı da bitmiş oluyordu.

KARDEŞİNİN İHRAÇ HABERLERİ İNTERNETTEN NİYE SİLİNDİ?

Hasan Aydınlık’ın Bursa’da görev yapan kardeşinin fetöden ihraç edildiği haberlerinin Goegle ve tüm arama motorlarından sildirilmesi dahil elektronik ortamda sanki temizlik yapılırcasına hareket edildiği, 15 Temmuz’dan sonra Ankara’ya hızlıca Genel Müdür olarak atanan tarihe rast gelinen bu temizliğinde ayrı bir soru işareti olarak akılları karıştırmaya devam ettiği biliniyor.

AYDINLIK, GENEL MÜDÜRLÜĞE MEDİŞOĞLU’SUZ GİTMEDİ!

Kocaeli sağlık müdürlüğü yaptığı dönemde yardımcılarından tamamı KOSADER üyesi ya da sevgisi olan insanlardan seçen Aydınlık ve ekibinin döneminde sağlık çalışanlarının birçok konuda baskıya uğradıkları, birçok hekimin ilden kaçar-casına daha ilk aylardan istifa ettiği, sağlıkçılara fazla mesai ücreti ve yolluk konusunda harcirah ve-rilmemesinden yemek paralarının yatmamasından tutun birçok ihalede soruna kadar ili kasıp kavuran bu idari zihniyetten Kocaeli nasibin alırken sıra Ankara’ya geliyordu. Hasan Aydınlık Acil Hizmetler Genel Müdürü olmuş sanki Kocaeli’deki acil sağlık hizmetlerinde çok başarılı olunmuş gibi Ankara’ya gönderiliyordu. Yanında yardımcısı Sabri Medişoğlu’nu da kendisi gittikten sonra almış, Ankara Aydınlık’a, Aydınlık Ankara’ya fazla ısınamamış olacak ki gerisin geriye kürkçü dükkanı misali Medişoğlu’yla Kocaeli’ye döndüler.

DR. DİNELEK VE AKP SAKARYA MİLLETVEKİLİ ŞABAN DİŞLİ

2011 yılında Sakarya Yenikent Devlet Hastanesi Başhekimliği görevini yapan Genel Cerrahi Uzmanı Dr Hasan Dinelek AKP Sakarya Milletvekili Şaban Dişli ile hastaları ziyaretleri 6 Mayıs’ta basına yansıyordu. Şaban Dişli’nin kardeşi Tümgeneral Mehmet Dişli 15 Temmuz 2016’daki darbe girişimden sonra ordudan ihraç edilmiş FETÖ’cülükle suçlanarak 141 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası almıştı.

AYDINLIK, ERGÜNEY, DURMAZ VE AK’IN NEDEN BEĞENİSİ YOK?

Kocaeli’deki il sağlık müdürü Yüksel Pehlevan’dan önceki 4 sağlık il müdürününde KOSADER adlı fettullahçı derneğe üye olduklarını yazmıştık. Bu derneğin Facebook sayfasındaki paylaşımların beğeniler kısmı incelendiğinde bu adı geçen dört müdüründe bir tane bile beğeni bırakmamasının tesadüf olmadığı düşünülüyor. Beğeniler ve resimler incelendiğinde şuan Kocaeli Sağlık Müdürlüğü’nde görevli birçok ismin görüldüğü kaydedildi. Bazı isimlerinde işaretlendiği (tag) görüldü.

Birçok resimde mevcut bu sayfada Gebze İlçe Sağlık Müdürü Dr. İlhan Kadıoğlu, Halide Varol, Dr.Ahmet Sarıışık, Birgül Vurerdem, Faruk Demirhan, Nurullah Ege, Öztürk Kupşen, İsmail Pehlivan, Hasan Aydınlık, Mürsel Durmaz, Şenol Ergüney, İsmet Kandemir, Dr.Harun Öz, Melih Kaştı, Yaşar Ellialtı, İsmail Çapçı, Adil Kurban, Mehmet Salih Şenkal, Vijdan Şenkal, Hasan Dinelek, Zehra Coşkun Salih, Oğuz Kösa, Osman Poyraz, Gülsün Narin Kurban, Ahmet Serkan Şenel’in KOSADER sayfasında ya isimleri ya resimleri ya beğenileriyle destek verdikleri görülmektedir.

BAŞKAN TAHİR BÜYÜKAKIN’A SESLENİYORUZ

Kocaeli Genel Sekreter Yardımcısı Dr.Hasan Aydınlık uzun yıllar kamuda sağlık il müdürlüğü dahil birçok görevde bulunmuştur. Bugüne kadar Kocaeli sağlık sistemi içinde uzun yıllar fettullahçıları birçokları gibi desteklemekten, usülsüzlükler yapmaktan kaçınmamıştır. Son derece mobbingci davranışlarını bayan sağlık çalışanlarına bile göstermekten çekinmeyen Aydınlık dönemi sağlık idarecilerinin Kocaeli’deki işleyişi değil daha çok kendi çıkarlarını düşündükleri havasının ağır bastığı görülüyordu! Dün FETTULLAHÇILARI örgütleyen, denetleyen, yönlendiren  böyle bir şahsın bugün Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığı Genel Sekreter Yardımcılığı yapıyor olmasından gazetemizin yaptığı  araştırmalara göre Kocaeli halkında rahatsızlık duyanların olduğu, hatta AKP tabanında da bu şahısın neden desteklendiğinin sorgulandığı, bu kadar bilinen olumsuzluklara rağmen neden bu profillere sahip insanların tercih edildiği ya da seçim döneminde eleştiri okları olarak gelir mi bilinmemektedir.

EMNİYET İSTİHBARAT MÜDÜRLÜĞÜ ÇALIŞANLARI DEĞİŞTİRİLDİ Mİ?

15 Temmuz 2016’dan sonra Kocaeli Valiliğinde görevli üç vali yardımcısı FETÖ’den ihraç edilmişti. Dursun Balaban adlı vali yardımcısı Ohal Valisi olmuştu ancak bu vali yardımcısının Diyarbakır’da Bağlar Kaymakamıyken Bank Asya Genel Müdürü ve Kayapınar ilçesi kaymakamı ile Kayapınar Bank Asya Şubesini açtığı, ilimizde yaptığı görevlerin kritikliği, AKP’lilere yakın duruşu, özellikle Fikri Işık ve İlyas Şeker’le desteklendiği iddiaları dahil hakkında Altınova Kaymakamlığı dönemiyle ilgili ciddi iddialar bulunmaktadır. Şahsın Şubat ayında emekli olacağı günün birçok kesimde memnuniyet uyandırdığı biliniyor. İlimizde 2015 senesinde göreve başlayan bu özelliklere sahip birinin Ohal Valiliği yaptığını düşününce birçok soru geliyor insanın aklına elbette! Kocaeli İl Emniyet Müdürlüğü İstihbarat şubesinde 15 Temmuz’dan hemen sonra personel değişikliğine gidildi mi, gidildiyse personelin yüzde kaçının yeri değiştirildi? Bu kararı alan OHAL Valisi Dursun Balaban mıydı, yoksa Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy muydu?

BALABAN VE IŞIK BALIK HALİNDE!

Dursun Balaban ilerlemiş yaşına rağmen Kocaeli’de Emniyet, MİT ve birçok kolluk biriminden sorumlu amirdi. Özellikle emniyet içinde kendine yakın duran müdür ve amirlerin özellikleride incelendiğinde Kocaeli’de Fikri Işık’ın ortalığı karıştırdığı olaydaki emniyet amirinden, Kocaeli Valiliği önünde bir doktorun yaptığı yasal eylemde polis telsizlerinden ciddi emirler veren amire, Gölcük Narkotik büro açılışında adını beyan ederken terbiye seviyesini belli eden ilçe emniyet müdüründen, asayişteki amire kadar aslında biraz dikkatli bir bakış açısıyla bakınca yapboz daha net gözüküyor. Basında yer alan dikkati çeken ayrı bir resimde de Karamürsel Balık Halinde Fikri Işık, Dursun Balaban palamut balıklarıyla kasayı tutmaya çalışırken arka planda AKP eski il başkanı Şemsettin Ceyah’ın objektifler bakarkenki sırıtışı dikkatleri çekiyor.

TERÖR SAVCILARI LALEDER ve KOSADER’E ÜYE 200 KİŞİYLE İLGİLİ NE YAPTI?

Kocaeli ilinde KOSADER ve LALEDER yapılanması üyelerinden ve yöneticilerinden bir tanesi MOR BEYİN programı yapan Melih Kaştı, diğeri aynı maklubeden kaşıkladığı herkesçe bilinen Hasan Aydınlık! Melih Kaştı, Mürsel Durmaz, Öztürk Kupşen, Vedat Tortumluoğlu, Nurullah Ege, Pınar Özkır Sönmez, Vijdan Şenkal, İlhan Kadıoğlu, Zehra Coşkun Salih, Osman Poyraz ve daha birçok isimle ilgili olarak ne işlem yapıldı bilinmemektedir. Kocaeli Valiliği Dernekler Masasına gidip bu dernekle ilgili soruları sorduğumuzda yetkililerin bazılarının tedirgin olduğunu gözlemledik. Konunun terör savcılığında olduğunu söyleyen Dernekler Masası yetkilileri bu gerekçelerle bilgi vermediler. FETÖ gibi bir konuda ildeki sağlık sistemini yıllardır dizayn eden bu KOSADER ve LALEDER yapılarına üye olmuş, ilişkili kişilerin halen birçok idari birimde görev yaparlarken ildeki sağlık parametrelerini az çok herkes görmektedir. Bu yapılarla kamuoyunu aydınlatmak adına mücadele ederken Valisinden, Sağlık Müdürlüğü idarecilerine, vali yardımcısından emniyet müdürüne, belediye başkanından İlçe kaymakamına, parti başkanından tek bir kelime, eleştiri duymuyoruz ancak bizim araştırmacı gazeteci olarak ana ve ilk kriterimiz Kocaeli Halkının yazdıklarımıza hak vermesidir. 

22 Oca 2022 - 12:27 Kocaeli- Gündem

Muhabir  Dr. Ersoy Kandemirgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Halk Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Halk Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Halk Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Halk Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Hasanoğlan İğdecisi - Bu haberleri okuyan adı geçenlerin uyku gözüne giriyormudurki

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 23 Ocak 14:54

Kocaeli Markaları

Kocaeli Halk Gazetesi, Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (541) 450 76 90
Reklam bilgi