KOCAELİ ADLİYESİ’NDE KAMU VİCDANI KANATILIYOR!

Selam TV Genel Müdürü ve Kocaeli İlme Hizmet Vakfı yöneticisi Abdullah Kaya’nın kendisine verilen ceza kararlarının hukuksuz olduğu açıklaması sonrası Kocaeli Halk Gazetesi olarak Kocaeli Adliyesinde verilen bazı kararları incelemeye aldık. Gazetemiz imtiyaz sahibi Faruk Bostan’ın da tarafı olduğu hukuki süreçlerde ortaya çıkan garabet kararları okuyucumuzun takdirine bırakıyoruz.

15 Temmuz FETÖ Darbe kalkışması öncesinde Adaleti yaralayan karar ve uygulamalarıyla haber gündemlerine konu olan Kocaeli Adliyesinde görev yapan 80 Hakim ve Savcı’dan 71’i FETÖ iltisakı veya Örgüt Üyeliği nedeniyle görevden ihraç edilmişti. İhraçlarla birlikte bir dönem çokça yaşanan hukuksuz kararlar yerini olması gerektiği gibi adil bir Adliye’ye bırakıyor, bu süreç kamu vicdanını rahatlatan bir dönem olarak tebarüz ediyordu. Ne var ki bu güzel dönem çok uzun süre devam ettirileme-miş gözüküyor.  Kocaeli Adliyesi’nde Adil Yargı-lanma İlkesinin ihlal edildiği, kamu vicdanını yaralayan, siyasilerin baskısı ile verildiği anlaşılan yeni yeni kararlar ile gündeme geliyor, adalet duygusu sarsılıyor, kamu vicdanı yaşananlar karşısında büyük bir yara alıyor.

Adalet bakanı Abdulhamit GÜL yaptığı bir konuşmada “Hiç şüphesiz adliyelerin içinden dev-letin koruyan, gözeten elini çekerseniz, geriye sadece ve sadece soğuk bir bina kalır. Bir binayı adliye yapan şey, üzerindeki asılı olan tabela değildir. Bir binayı adliye yapan şey o binanın içinde adalet duygusunun en temiz, en kesin, en hızlı ve adil bir şekilde karşılık bulmasıdır… Dışarıda rüzgar hangi yönden eserse essin hakim dosyasının yönüne bakar, dosyasındaki delillere bakar, ona göre karar verir. Mağdurun sesini duyan, haklıyı haksızı titizlikle gören, yalnızca anayasa ve kanunlara bakan bir duruş işte o kişiyi gerçek anlamda hakim ve savcı yapar. İşte o zaman vatandaş bu binaya 'adliye' der…”

KOCAELİ ADLİYESİ'NDE NELER OLUYOR?

Elbette Adliye’de bütün kararların hukuka aykırı olarak, taraflı alındığını söylemek gibi bir amacımız yok. Belki büyük oranda kararlar Adalete uygun olarak alınıyor. Ancak bazı davalarda tarafların kim olduğu verilen kararın Adalete uygun olarak çıkıp çıkmamasında etkili bir rol oynuyor. İşte bu da Adalet Bakanı’nın söylediği “Mağdurun sesini duyan, haklıyı haksızı titizlikle gören, yalnızca anayasa ve kanunlara bakan bir duruş” her dava ve soruşturma konusu olayda sergilenebiliyor mu sorusunu gündeme getiriyor. Haberimizin detayında işte bu duruşu bozan halleri, siyasetin yargı üstünde nasıl etkili olduğunu analiz ettik.

AK PARTİ ADAMLARINA CEZA VERİLEMİYOR MU?

Çok basit Ceza davalarında bile bu soruya “EVET” diye cevap vermeyi mümkün kılan kararlara imza atıldığı görülüyor. Bunları teker teker haber analizimizde ele alacağız. İşte bu karardan bazıları:

HALİT ÇOKAN’IN EŞİ CEZA ALMAKTAN NASIL KURTULDU?

Kocaeli AK Parti siyasetinin önde gelen isimlerinden İl Başkan Yardımcısı Avukat Halit ÇOKAN Kocaeli Cumhuriyet Başsavcısı Habip KORKMAZ’ın üniversite öğrenciliği döneminden ev arkadaşı olarak biliniyor.

Başsavcının ev arkadaşı, Cumhurbaşkanlığı’nın Kocaeli’deki davalarında Cumhurbaşkanı Avukatının tevkiliyle davalara giren kişi, Adalet Bakanı Abdulhamit GÜL ile yakın ilişkisi bilinen kişi olarak biliniyor olmak Avukat Halit ÇOKAN’a yargı önünde bir ayrıcalık sağlamamalı değil mi? Ama incelediğimiz belgeler durumun öyle olmadığını ortaya koyuyor. Kocaeli 1.Ağır Ceza Mahkemesinde görülen ve 9 Eczacının sahte reçete ile SGK’yı zarara uğratmaktan yargılandığı Ağır Ceza Dosyası buna bir örnek. Dosyada sanık olarak yargılanan Eczane sahiplerinden biri de Avukat Halit ÇOKAN’ın eşi Sinem ÇOKAN.  SGK Müfettişlerinin Çokan Eczanesi adlı işyerinde sahte reçete düzenlenerek SGK’nın zarara uğratıldığı tespitine dair rapor üzerine açılan dava tam 12 yılda sonuçlandırılamamış. Yanlış duymadınız. Dosya içerisinde adları belli kişiler, ÇOKAN eczanesinden ilaç almış gibi gösterilmiş, adlarına sahte reçete düzenlenmiş bu kişiler SGK Müfettişlerine “ben Çokan Eczanesinin yolunu bile bilmem, o ilaçları almadım, o hastalığa yakalanmadım” şeklinde ifadeler vererek hem ÇOKAN Eczanesinde hem de diğer 9 Eczanede sahte reçete ile devletin dolandırıldığını beyan etmişler. Ancak Yargıtay kararına rağmen Kocaeli Adliyesi bu kişileri mahkemeye çağırıp ifadelerini alamamış. Dosyanın Yargıtay’a gidip gelerek süre kaybetmesi zaman aşımı kararı verilmesinde önemli bir etken olmuş. Avukat Halit ÇOKAN da bu konuyu açıklarken şöyle diyor; Yargıtay da, ‘Neden reçete sahiplerini çağırıp tek tek dinlemedin’ dedi özetle. Süreç bu şekilde ilerlerken dosya zaman aşımına girdi. İşin aslı, esası budur.”

Peki dosyanın zamanaşımına girmesi kimin lehine. Elbette kendimizi hakim savcı yerine koyarak karar verecek değiliz. Ama internette kısa bir araştırma yaptığımızda Sahte Reçete ile devleti dolandıran onlarca eczane sahibine en fazla 3-4 yıl süren yargılamalar sonunda ağır cezalar verildiğine dair çok sayıda haber yer alıyor. Siyasetle bağlantısı olmayan Eczane sahipleri hakkında davalar 3-4 yılda sonuçlandırılabilirken Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Avukatı olarak kendini medyada reklam eden, AKP Milletvekili adaylıklarında boy gösteren Halit ÇOKAN’ın eşinin ceza alması muhtemel olan davada 12 yıl boyunca dosyanın sonuçlandırılamayarak zamanaşımından düşürülmesi “Adil Yargılanma” konusunda bir sıkıntı olduğu sonucunu düşündürmüyor mu? 

AKP’Lİ TROLLER BULUNAMIYOR

Kocaeli Adliyesinde yargıya olan güveni sarsan en çarpıcı konulardan biri AK Parti’li TROL’ler ile ilgili yargılamalar. AK Parti lehine sosyal medyada algı oluşturan, sosyal medyada AK Parti icraatlarına muhalefet edenleri küfür ederek taciz eden, iftira atıp, silah ve saldırı tehditleriyle yıldırma faaliyetleri içinde olan TROL’lere karşı açılan davalarda kamu vicdanını yaralayan şok kararlar çıkıyor.

İçişleri Bakanı Süleyman SOYLU’nu 2 yıl önce Emniyet teşkilatı içindeki SİBERAY isimli birimi tanıtırken devletimizin büyüklüğüne bakın nasıl vurgu yapıyor; “Milletimiz rahat olsun, hakaretle karşı karşıya kaldıklarında, sanal alemde iftiralarla karşı karşıya kaldıklarında, dolandırıldıklarında 112 155 156'yı aradıklarında, emin olmalarını isteriz, ne olursa olsun eğer yurt içindeyse bulmama ihtimalimiz söz konusu değildir.”

Siber suçlarla ilgili suçlunun yurtiçinde olması durumunda bulmama ihtimalimiz söz konusu değildir şeklinde Bakan tarafından yapılmış açıklamaya rağmen suç şüphelileri yani vatandaşa hakaret eden, iftira atan, yalan haber yayan eğer AKP’li troller ise savcılıkça şüphelilerin bulunamadığı gerekçesiyle takipsizlik kararları veriliyor. Böylece kimi AKP’Li troller ceza almaktan kurtuluyor. İşte örnekler;

MEŞHUR KÜFÜRBAZ ALİ YILMAZ’I SAVCILIK BULAMAMIŞ !

AKP’li küfürbaz olarak nam yapmış Ali YILMAZ ve onunla birlikte hareket edip hakaretler eden trol grubu hakkında yapılan suç duyurusu sonrasında Ali YILMAZ, Nedim OCAK, Uğur AKANSU adlı kişiler sosyal medyada  yaptıkları hakaretler nedeniyle yargılanmaları gerekirken, çok açık şekilde hakaret ettikleri sabit suç fiillerinin yer aldığı dosya savcılıkça takipsiz bırakılmış (Soruşturma Numarası 2020/3611). 

Kocaeli Cumhuriyet Savcısı Ali KARABEY şüphelilere ait “…bilgilerin hizmet sağlayıcı kuruluşça (facebook) doğrulanmadıkça kesin delil sayılamayacağı… …sonuç olarak suça ve şüpheye ait doğru, kişisel bilgi ve belgelere, kamu davası açılması için yeterli delile ulaşmanın teknik ve hukuki açıdan imkanı bulunmadığı… gerekçesiyle şüpheliler hakkında ceza davası açmayarak AKP’li trolleri ceza almaktan kurtarmış. Selam TV Genel Müdürü ve Kocaeli İlme Hizmet Vakfı yöneticisi Abdullah Kaya’nın kendisine hakaret edildiği için savcılığa yaptığı şikayette yer alan hakaretler ise şöyle;

Nedim Ocak’ın paylaşımı: Sen adam olmazsın sosyal soytarı meydanıda sana bırakmamak lazım sosyal medyada MÜPTEZEL V...??...f....c .

Ancak köpekler gibi havlarsın. Olm sen kendini biliyorsun çünkü kocaelinde izmitte bir sen varsın ..bolumm adam değilsin kahpesin milleti sinirlendirip .......?hemen biryerlerde alıyorsun soluğu.meslek edinmişsin kendine bu işleri. anladın sen onu paranın peşine düşmüşsün olm adamsan beni kesiyon taniyon da gelir beni döversin delikanlı gibi he bak boyunda uzun benden he ibıne

Ali Yılmaz: abi kim bu piç kurusu :)

Nedim Ocak: Ali Yılmaz piçin onde gideni alim

Musa Yazıcı: Ayip sana ali ya ben ta kurucesmeden anladim sen ordan anlamadinmi yoksa

Uğur Akansu: O kim köpek ki birini dövsün hele de sana niyetlensin:) kameralar eşliğinde göt korkusuyla hayat sürüyor yorumları okuyup savcılığa suç duyurusunda bulunuyor, bu mahalle bizim mahallemiz gtü yiyen varsa gelsin herkese duyurulur

Bu hakaretleri yapanlardan Ali Yılmaz AK Parti eski İzmit Belediye Meclis Üyesidir. Ali Yılmaz AK Parti halen il delegesidir. Nedim Ocak, Kocaeli Büyükşehir Belediyesinde itfaiye personeli olarak çalışmakta, Uğur AKANSU’da  Kocaeli Büyükşehir Belediyesinde ulaşım dairesinde personel ve AK parti İzmit Gençlik kolları yönetimindedir. Her üç isim de Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın kankisi olarak bilinmektedir.

***

Yine Başka bir ceza dosyası, Soruşturma No: 2021/11634 bu sefer A Haber muhabiri Hakan Süer ve yine meşhur küfürbaz Ali YILMAZ, yaptıkları paylaşımda açıkça hakaret etmişler. Suç olduğu açık seçik bilinen sözler açıkça sosyal medyada yayınlamış, günlerce hakaret içeriği insanlar tarafından görülmüş. Buna dair ekran resimleri ve her türlü belge savcılık dosyasına sunulmuş ama yine aynı gerekçe, bu sefer Savcı Eyüp YOLCU tarafından Hakan SÜER’e ait IP/LOG kayıtlarının bulunamadığı, Ali YILMAZ’a ait ifadelerde müştekiyi hedef aldığının açıkça tespit edilemediği gerekçe gösterilerek takipsizlik kararı verilmiş. Yani AKP’li olana yine ceza çıkmamış.,

 A Haber Muhabiri Hakan SÜER’in sosyal medya hesabı savcılık tarafından bulunamadığından hakkında ceza kovuşturması yapılamamış. Hakan SÜER’in sosyal medya hesabı herkese açık olduğu için herkes tarafından bulunabiliyor iken Savcılık tarafından bulunamadığı için şikayete rağmen ifadesi bile alınmadan şikayet dosyası reddedilmiş.

Abdullah Kaya’nın savcılığa yaptığı şikayette Hakan Süer’in ŞEREFSİZ dediği hakareti şöyle:

Hakan Süer: Açık ismini yazıp reklamını yapmak istemediğim A.K. isimli şahış sosyal

medyasında paylaşım yapmış ve "Hakan Süer bende saygınlığı olan bir Gazeteci değil" demiş...Öncelikle şunu bil "Sende karşılığımın olmaması benim için ŞEREFTİR çünkü ŞEREFSİZ birinin gözünde saygın

biri olmak zaten istemem...

Not: Kim olduğunu anlamanız için ip ucu vereyim.. Herkese dünyanın en akıllı 3.insanı olduğunu söyler

Ali Kamboz: Soy ismi kaya olmasin

Ali Yılmaz: Hakancım az sabırlı ol bu i.k nını a.k oğlunu....

Böylece hakaretin açıkça Abdullah Kaya kastedilerek yapıldığı ortada olunca savcı Eyüp Yolcu ‘Hakan Süer profil isimli Facebook hesabının kime ait olduğunun açık bir şekilde tespitinin yapılamadığı, Facebook servis sağlayıcısının ABD kaynaklı yayın yaptığı...IP bilgisini paylaşmalarının mümkün olmadığını belirttikleri” gerekçe gösterilerek kovuşturmaya yer olmadığına dair karar veriyor.

Savcı Eyüp Yolcu şüpheli Hakan Süer’den ifade dahi almıyor.

***

ALİ YILMAZ’IN trol ekibinden NEDİM OCAK ile ilgili başka bir dosya. Kocaeli 3.Asliye Ceza Mahkemesi’nde 2020/225 Esas numarasıyla görülmüş. AKP’li trol Nedim OCAK’ın yaptığı hakaretleri içeren paylaşımlarla ilgili soruşturmayı yürüten Savcı Cemal Gürsel SARICA paylaşım içerisinde hakaret unsuru olmayan kelimeler üzerinden İddianame düzenlediği için suç dosyası mahkemenin önünde olmasına ve hakaretler açıkça dosyada yer almasına rağmen mahkeme dosyayı suça konu olmayan sözler üzerinden sonuçlandırmış ve AKP’li trole Beraat kararı vermiş.

Nedim OCAK tarafından yapılan hakaretler şöyle; "Ulan vakıfcı apo sen yine şizofrene bağlamışsın.. aslanım...bırak artık asalaklar gibi milletin sırtından geçinmeyi... senin ağzından yine salyalar akıyor.”

Sosyal Medya profilini adeta hakaret alanına çeviren AKP’li trol Nedim OCAK ile ilgili 8.Asliye Ceza Mahkemesinde yine Cumhuriyet Savcısı Cemal Gürsel SARICA tarafından hazırlanmış İddianame ile bir yargılama yapılmış. Bu sefer hazırlanan iddianamede gerçekten suç unsuru durum yansıtılmış. Ancak Nedim OCAK’ın “paylaşım doğrudan müştekiyi hedef almamaktadır, hakaret kastım yoktu, isim yazmadan domuz avına çıkan arkadaşlara hitaben uyarı nitelikli bir yazı idi” gibi suçtan kurtulmaya dönük olduğu şüphe götürmez savunması duruşma savcısı Yaşar AKAY tarafından “Her ne kadar sanık hakkında facebooktan ileti yoluyla hakaret suçundan bir domuz resmi ile katılanı domuza benzettiğinden bahis ile sözler sarf ettiği görülmüş ise de hem doğrudan sanığa hedef alındığına dair bir delil bulunmadığı hem de yapılan açıklamaların kaba, ağır, haksız eleştiri mahiyetinde olduğu unsurları oluşmayan suçtan dolayı sanığın beraatına karar verilmesini talep etmiş, mahkeme hakimi Uğur DÖKÜNLÜ’de savcının talebine uygun olarak Beraat kararı vermiş. 

Nedim OCAK’ın hakaret içeren paylaşımı şöyle;

“Aha ses kocaeli izmitte bir vakfın yöneticisine APDULLAH KAYAYA (AZILI) demiş bakın ben demedim bir GAZETECİ demiş (AZILI) neden olmuş acaba ... vay anasını biz azılı desek hemen koşarak karakola gidip bizi şikayet eder..bakalım ses KOCAELİ gazetesini..KARAKOLA gidip ŞİKAYET edecekmi..bu konunun takipçisi olacağım (AZILI) anlamı çok derin ....(Azılı ifadesinin karşılığı olarak domuz görseli kullunılmış) Biz çocukken mahallemizdeki büyük abilerle ava giderdik abilere sorardık ne avına gidiyoruz diye .onlarda bize yabani kuş avı derlerdi .ama siz yinede dikkatli olun aralardan (AZILI)yaban domuzu çıkabilir.(AZILI) dedikleri için bizde çok korkardık ..

(Domuz kafası görseli kullanmış) 

Yorumlar

Ali Yılmaz domuzu hiç sevmem :)

Nedim Ocak Ali Yılmaz bende “    

Yaptıkları hakaretlerden ceza almadan kurtulan, çok ağır hakaretleri şikayet konusu olduğunda ABD bilgi vermiyor, kişiyi bulamadık denilerek sümenaltı edilen, diğer hakaretlerinden de sürekli ya takipsizlik yada Beraat alan trollerin arkasında mahkemeleri etkileyen bir güç olduğu ve bunlara sahip çıktığı düşüncesi hukuka olan güveni iyiden iyiye sarsıyor. Troller de zaten arkalarında bir güç olduğunu ima eden paylaşımlar yaparak kitleye meydan okuyor.

TROL ALİ’NİN ARKASINDA AVUKAT HALİT ÇOKAN, KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI TAHİR BÜYÜKAKIN ve İL BAŞKANI MEHMET ELLİBEŞ VAR!

Sosyal medya profilini Avukat Halit ÇOKAN’ın, Tahir BÜYÜKAKIN’ın ve Mehmet ELLİBEŞ’in savaş cephesi gibi kullanan Ali YILMAZ sosyal medya üzerinden zincirleme şekilde sürdürdüğü hakaretlerini ‘nasıl ısrarla devam ettiriyor, nasıl ceza almıyor’ sorusu bakın başka kararlarda nasıl kendini gösteriyor.

Ali YILMAZ hakkında açılan davalarda Avukat Halit ÇOKAN tarafından savunuluyor. Öyle ki Yargıtay Kararları ile açıkça suç olduğu sabit olan sözlerden yargılanırken bile ‘Beraat kararı’ çıkartılmış. Kocaeli 2.Asliye Ceza Mahkemesinde Hakim Muhammet Emre TOTİK 2019/1037 Esas sayılı dosyada, Ali YILMAZ’ın Abdullah KAYA’ya karşı hakaret içeren sözlerine karşın “kastım hakaret değildi” beyanını ve “ben onu adam yerine koymuyorum, bu arkadaşa teşhisi koydum şizofren” sözlerini, “ben bunu kendisine yazmadım” şeklindeki suçtan kurtulmaya dönük savunmasına itibar ederek Ali YILMAZ’a Beraat kararı vermiş.

***

AKP’li trol Ali YILMAZ’ın korunup kollandığı gün gibi açık dosyalar saymakla bitmiyor. 2015/25726 nolu soruşturma dosyasında “espiri yapmıştım, gülücük emojileri koymuştum, hakaret kastım yoktu” şeklindeki savunmalar yaptığı görülen Ali YILMAZ bu dosyadan da yine sosyal medyadan yazdığı onca ağır hakarete rağmen takipsizlik kararı alarak kurtulmuş. Soruşturma dosyası öyle sarsıcı ki; mesleğini şerefiyle yapan, FETÖ ile en ufak bağı olmayan ve halen görevini devam ettiren bir hakime FETÖ’cü, FETÖ’den içeri alındı diye iftira atan Ali YILMAZ’ın bu ifadeleri bile hakkında yapılan ihbara rağmen ne soruşturma konusu olmuş ve nede hakkında ceza davası açılmış.

Şikayet dilekçisini incelediğimizde Ali Yılmaz’ın hakaretleri yanında “Masasında fotoğraf çekildiği ağır ceza hakimi fetöden neden içeriye tıkılmış” diyerek FETÖ ile hiçbir bağı olmayan ve BAM Başkanı olan Hakimi güya FETÖ’den hapse atılmış kişi olarak tanıttığı ve hakaret ettiği görülüyor.”

ALİ YILMAZ’IN HAKARETLERİ AV.HALİT ÇOKAN’I COŞTURUYOR!

Adeta Yargıdan ceza almama garantisi içinde hareket eden Ali YILMAZ, sosyal medyadan hakaret ederken kadın-erkek ayrımı yapmadan, Av.Halit ÇOKAN’dan aldığı taktiklerle hedefe koyduğu kişilere istediği gibi hakaret ediyor.

Paylaşımda gördüğünüz hakaretleri altta – üste yazdığı yorumlarla kimi kastettiğini belli edecek şekilde destekleyen Ali YILMAZ’ın bu hakaretlerinden ceza aldığını düşünmüşsünüzdür değil mi? Ama Kocaeli Adliyesinde öyle olmuyor. Bu paylaşımda hakaretleri Abdullah KAYA ve ablası Hatice BİLECEN’e ettiği açıkça anlaşılsın diye alt alta yorumlar yazarak kimi kastettiğini herkes anlasın diye çabalamış. Abdullah KAYA’nın İzmit eski Belediye Başkanı Nevzat DOĞAN ile ilgili bir mahkemede Avukat Halit ÇOKAN’a ödediği 6 bin TL ile ablası Hatice BİLECEN’in yine Avukat Halit ÇOKAN’a İzale-i Şuyu davası nedeniyle ödediği 50 bin TL vekalet ücreti ile ilgili Avukat Halit ÇOKAN’dan bilgi alıp bunu sosyal medyada hakaret kampanyasına dönüştüren Ali YILMAZ bu hakaretleri ile ilgili şikayetler üzerine de ceza almadı. Yanlış duymuyorsunuz, namuslu bir kadına “Kancık”, şerefli bir kişiye “Köpek” demek suç değil diye sakın düşünmeyin.

Haberimizi okuyan okuyuculara burda bir uyarı yapmak gerekiyor. Siz bu hakaretleri birilerine yaparsanız bu kesin suçtur, ceza alırsınız. Ali YILMAZ’ı emsal göstermeniz de bir işe yaramaz. Belki AKP’li Ali YILMAZ adliyeye Avukat Halit ÇOKAN ile birlikte gidiyor, onun Cumhurbaşkanının Avukatı olması etiketini kullanıyor, “onu kastetmedim, şaka yaptım, isim vermedim” diye savunma yapması savcılardan takipsizlik kararı alması için yeterli olabiliyor. Ama siz kimseye böyle bir hakareti denemeyin. Çünkü Türk Ceza Kanunu m. 126’da, “Hakaret suçunun işlenmesinde mağdurun ismi açıkça belirtilmemiş veya isnat üstü kapalı geçiştirilmiş olsa bile, eğer niteliğinde ve mağdurun şahsına yönelik bulunduğunda duraksanmayacak bir durum varsa, hem ismi belirtilmiş ve hem de hakaret açıklanmış sayılır.” denilmek suretiyle ismin, isnadın veya sövme ifadelerinin açıkça belirtilmeden de hakaret suçunun işlenebileceği vurgulanmıştır.

Ali YILMAZ’ın bu hakaretleri nedeniyle Abdullah KAYA tarafından da suç duyurusu yapılmış, ancak üzerinden yaklaşık 1 yıl geçmesine rağmen henüz soruşturma açılmamış. Belki ‘Ali YILMAZ’ı bulamadık, ABD’den Facebook şirketinden bilgi alamadık’ diye bir takipsizlik kararı daha verilecek, bunu zamanla göreceğiz.

HAKARET İÇEREN PAYLAŞIMLARINI AYLAR SONRA  DÜZENLEME İLE DEĞİŞTİREREK BERAAT ETMİŞLER

Ali YILMAZ’ın sosyal medyada hakaret kampanyasını birlikte yürüttüğü AKP’li trollerden biri de Muhammed Salih KOLAY. Ali YILMAZ ile birlikte yaptıkları hakaret içerikli paylaşım nedeniyle yargılandıkları davada Salih KOLAY, Abdullah KAYA’ya  “Hırsız APO” şeklinde hakaret etmesine rağmen, dava devam ederken hakaret içeren paylaşımını değiştirip, mahkemeye değiştirdiği paylaşımını sunarak ceza almaktan kurtulmuş. Hakaret içeren paylaşımı paylaşmak da suç olmasına rağmen Ali YILMAZ ise en başında verilen takipsizlik kararıyla yargılanmaktan da kurtulmuş. Kocaeli 2.Asliye Ceza Mahkemesinde görülen 2020/376 Esas sayılı davada Salih KOLAY’ın hakaret içeren paylaşımını sonradan değiştirdiği çok bariz belli oluyor. Zaten Cumhuriyet Savcısı Necmettin KAHRAMAN da Salih KOLAY’ın ceza alması gerektiği yönünde mütalaa sunmasına rağmen, mahkeme hakimi Muhammed Yunus ÖNAL tarafından bu durum dikkate alınmamış ve Beraat kararı verilmiş. Aynı mahkeme, aynı hakim tarafından Ali YILMAZ ve beraber kampanya yürüten ekipten Muhammet DAĞLI’ya başka bir dosyada verilen birer Beraat kararı daha var. Bu dosyada da Yargıtay kararlarında açıkça suç sayılan ifadelere rağmen Beraat kararı verilmiş. Muhammet DAĞLI’nın “fetöcu bunlar” şeklindeki hakareti, mahkemede ağlaması ve müştekiyi kastetmedim diye savunması Ali YILMAZ’ın da dava arkadaşının da Beraati için yeterli olmuş.

MİLLETVEKİLİ BU KADAR KORUNUYOR MUDUR?

Sosyal medyada hakaret ve küfür içeren paylaşımları nedeniyle hakkında açılan davalardan ceza almadan kurtulan Ali YILMAZ’a Adliye kalkanı bunlarla sınırlı değil. Sahte belge ile Cami Derneği kuran, izinsiz yardım toplayan, topladığı yardımları nereye kayıt ettiğini, nereye harcadığını açıklayamayan, hasta insanlara devlet tedavi yapmıyormuş gibi tedavi için para yardım kampanyaları yapıp İBAN numarası üzerinden para toplayan AKP’li trol Ali YILMAZ’ın ne yaparsa yapsın hakkında ceza davası açılmamış olduğu görülüyor.

1 Haziran 2012 tarihinde Facebook sayfasından "M. Ali Paşa Merkez Camii Derneğimizin ilk bağış makbuzunu Akif kardeşimize kestik. Allah kabul etsin" sözleri ile AK Partili Akif Kardeş'ten bağış aldığını paylaşan  Ali Yılmaz'ın cami inşaatı için bağış kampanyası yaptığı tarihte Mehmet Ali Paşa Mahallesi'nde yeni cami yapılan alanın kamulaştırması yapılmamıştı dolayısı ile “ortada cami yapılacak arsa da cami inşaatı da yoktu” diyen ve yeni caminin temelinin 2018 başında atıldığını belirten Abdullah Kaya, Ali YILMAZ’ın olmayan Cami inşaatı için topladığı bağışları ne yaptığını açıklamasını istemişti. Güya ilk bağışı yapan kişi olarak “Akif KARDEŞ’e kestim dediğin makbuzun süretini göster, parayı derneğe harcadıysan harcama belgesini göster, derneğin banka hesabına yatırdıysan dekontunu göster” şeklindeki çağrılara cevap veremeyen Ali YILMAZ bu durumu izah edemeyince gazetemiz imtiyaz sahibi Faruk BOSTAN da Ali YILMAZ’a bir küçük marketten üç aile nasıl geçiniyorsunuz, Ali Baba’nın Çiftliği diye paylaştığın lüks çiftliği hangi parayla yaptın, açıkla diye sordu. “Yardım paralarının kayıp olduğu" ihtimali ile Faruk BOSTAN tarafından konu savcılığa da intikal ettirildi.  

Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığınca yapılan 2021/4827 sayılı Soruşturma dosyasında ne Ali YILMAZ’ın topladığı yardımlar, ne de yardımları nereye harcadığı ile ilgili hiç soru sorulmadığı görülüyor. Dosyada Ali YILMAZ “Fetö ile irtibatının olmadığını, 2016 yılında hakkında takipsizlik kararı verildiğini, hakkındaki iddiaları kabul etmediğini beyan etmiş”. Dosya içeriğinde  topladığı yardımları ne yaptığı ile ilgili bir belge sunamadığı ve savcılıkça diğer iddiaların da araştırılmadığı görülüyor. Derneğin Bank Asya’daki hesabı, Derneğin FETÖ’nün Kocaeli İlme Hizmet Vakfı’nı ve Paşa camini ele geçirmek amacına hizmet etmek için kurulduğu iddiası, Ankara’da benzer bir derneğin FETÖ eliyle bir camiyi ele geçirdiği gibi konular irdelenmemiş. Savcı Mustafa Onur İRİDEMİR Ali YILMAZ’ın ifadelerini takipsizlik kararı vermek için yeterli görmüş. 2016/21104 soruşturma nolu dosyada da Ali YILMAZ’ın sahte belge ile kurduğu dernek hakkındaki iddialar hakkında Savcı Barış ARIDURU tarafından Kovuşturmaya Yer Olmadığı kararı ile sonuçlandırılmış.

Ak Parti il Başkanı Mehmet ELLİBEŞ ile karşılıklı ziyaretleşip sürekli fotoğraf paylaşan Ali YILMAZ’ın paylaşımlarında Mehmet ELLİBEŞ ile diyoloğunu çok sıkı tuttuğunu sürekli deklare etmesi, sosyal medyadan yaptığı hakaretlere karşı “rahatım arkamda İktidar Partisinin İl Başkanı var, bana bişey olmaz” mesajı olarak değerlendiriliyor.  

 ALİ YILMAZ HUKUK MAHKEMESİ’NDEN YIRTAMAMIŞ !

Ali YILMAZ ve beraberindeki heyetin kurduğu dernek hakkında her ne kadar savcılık üzerinden yasal takibat yapılamasa da Kocaeli İlme Hizmet Vakfı tarafından Kocaeli 2. Asliye Hukuk Mahkemesinde açılan Derneğin Feshi talepli davada Dernekle ilgili iddialar hukuk mahkemesi hakimince incelenmiş. 2019/353 esas sayılı dosya 2 defa Yargıtay’dan bozularak dönmüş ve nihayet 8 yıllık yargılamanın sonunda yerel mahkeme Yargıtay’ın verdiği karara uygun olarak AKP’li Meclis üyeleri Ali Yılmaz, Kani Baştürk, Cemil Kanpara, eski imam Seyfettin Kırmızı, Büyükşehir Belediyesi daire başkanı Halit Bostancı ile bir grup belediye çalışanı ve irtibatlısı tarafından kurulan dernek hakkında 2021 yılı Ocak ayında fesih kararı vererek dernek kapatıldı. Burda işte hukuk gereğini yapmış diyebilirsiniz. Ama davanın 2012 yılında açıldığını Kocaeli Adliyesinden 2 defa davanın reddi kararı çıktığını, Yargıtay’ın 2 defa Bozma Kararı verdiğini ve nihayet 8. yılın sonunda hukuka uygun bir kararın verilebildiğini değerlendirdiğimizde doğru kararı çıkartabilmek için 8 yıl mücadele vermenin de Hukuk Devleti ilkesiyle çeliştiğini söylemeden edemiyoruz.

Kapatılan derneğin İzmit eski Müftüsü Abdulkadir Keşvelioğlu tarafından verilen sahte belge ile açıldığı, müftünün soruşturmadan kurtulmak için apar topar İzmit’i terk ettiği, sahte belge tanzim etmek suçundan yargılanmasına Valilik tarafından izin çıkmadığı için ceza yargılamasına muhatap olmaktan kurtulduğu dava dosyası içindeki bilgilerden bazıları.

Adil Yargılanma Hakkının ihlal edildiği kanaati oluşturan böyle onlarca olay Kocaeli Adliyesinde neler yaşanmış sorusunu daha çok irdelememize bizi mecbur bırakıyor.

ŞEVKİ YILMAZ’IN ABİSİ DE, ADAMI DA CEZADAN KURTULMUŞ !

Bu sefer bir İftira soruşturma dosyasını inceliyoruz. Kocaeli İlme Hizmet Vakfı’nı ele geçirmek için uğraşan Şevki YILMAZ’ın OHAL döneminde karambolden Vakfa kayyum atattırmak için Vakıflar Genel Müdürlüğüne Abisi Aziz YILMAZ üzerinden şikayet dilekçesi gönderdiği dosyayı inceliyoruz. İftira içerikli dilekçesi ile Vakfı müfettiş incelemesine aldıran Aziz YILMAZ’ın Kocaeli İlme Hizmet Vakfı ve yönetimi ile ilgili iddiaları 7 ay boyunca inceleyen Başmüfettiş sunduğu raporda iddiaların İftira olduğunu tespit edince Vakıf yönetimi Aziz YILMAZ hakkında İftira nedeniyle suç duyurusunda bulunmuş. Ancak  dosyada sonuç yine bizi şaşırtıyor. Tam anlamıyla İftira suçunu oluşturan olayda soruşturma geçirip iftiraya uğradıkları tespit edilen Vakıf yöneticileri Aziz YILMAZ’ın iftira suçundan ceza alacağını, en azından yargılanacağını beklerken, savcılığın verdiği takipsizlik kararı ile şok olmuşlar. Hem Vakıf yöneticilerine, hem Vakfın kazandığı davalarda karar veren hakimlere, Vakfı teftiş eden müfettişlere FETÖ’cülük suçlaması içeren iftiraların yer aldığı İftira dosyasından Aziz YILMAZ’ın yargılanmadan kurtulmuş olması hukukun güvenliği açısından gerçekten endişe verici.

 

AKP’Lİ HEKİMOĞLU’NA YALAN ŞAHİTLİKTEN CEZA VERİLMEMİŞ!

Yanlızca İftira ile değil, yalan şahitliklerle de Kocaeli İlme Hizmet Vakfı’nı maddi külfet yüklemek ve haksız tazminatlar almak için davalar açılmış. Bu davalardan Kocaeli 2.İş Mahkemesinde görülen bir davada Vakfa tazminat ödetmek için yalan şahitlik yapan iki kişiden biri yalan şahitlik suçlamasından  ceza alırken, Şevki YILMAZ’ın akrabası ve yakın arkadaşı olan Mustafa HEKİMOĞLU ise ceza alan kişiden daha fazla yalan söylediği, mahkemeyi yanıltmak için daha fazla kurgu ile gerçek dışı beyanlarda bulunduğu halde Kocaeli 6.Asliye Ceza Mahkemesinde görülen davada Hakim Üzeyir KAZAN tarafından verilen Beraat kararı ile ceza almaktan kurtulmuş. Yalan şahitlik suçlamasıyla yargılanıp ceza alan sanığın Saadet Partili, ceza almayan sanığın ise AK Partili olması ve Şevki YILMAZ’ın ekibi içinden birisi olması mahkemelerin takdir yetkisini kullanırken siyasi gücün baskısı altında kaldığı kanaatini pekiştiriyor. Ayrıca Mustafa HEKİMOĞLU hakkında yalan şahitlik soruşturmasına ilk takipsizlik kararı veren savcı Rasim İsa BİLGEN, şu an FETÖ Deniz Kuvvetleri İmamı olduğu için 18 yıl hapse mahkum edildiğinden cezaevinde. FETÖ’cü savcı Rasim İsa BİLGEN’in Mustafa HEKİMOĞLU’na dava açılmasın diye verdiği takipsizlik kararının içeriği de tam bir hukuk skandalı. Mustafa HEKİMOĞLU hakkında yalan şahitlik davası açılmaması için savcılık soruşturmasında bu sefer HEKİMOĞLU’nun mahkemede lehine yalan şahitlik yaptığı kişinin ifadesine başvurup bu ifadeyi takipsizlik kararına dayanak yapmış. Davulcunun şahidi zurnacı hikayesi ile örtüşen olayda FETÖ’cü savcının Mustafa HEKİMOĞLU’na verdiği takipsizlik kararına yapılan itiraz da iki defa reddedilmiş. 

 ADİL YARGILANMA HAKKININ İHLALİ ANAYASA MAHKEMESİ BAŞKANININ DA GÜNDEMİNDE

Geçtiğimiz hafta katıldığı bir sempozyumda Anayasa Mahkemesine 2021 yılında yapılan başvuruların hemen hemen dörtte üçünün adil yargılanma hakkı için olduğunu söyleyen Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü ARSLAN "Başlangıçtan itibaren verdiğimiz toplam ihlallerin yüzde 77'si adil yargılanmaya dahildir. Bu sayı ve oranlar bize aslında vahim bir durumu işaret ediyor. Adil yargılanma hakkıyla ilgili bir meselemiz var. Bu meseleyi çözmek de hepimizin ortak görevi” diye konuştu.

Analiz haberimizde ortaya koymaya çalıştığımız yargıya müdahale ve hukuki güvenliği zedeleyen, toplumsal vicdanı yaralayan kararların önüne geçmek noktasında da Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan bir çözüm önerisi sunuyor. Arslan’ın önerisi şöyle;  "Buna yönelik bizim önerimiz, Anayasa Mahkemesi'nin gerek norm denetiminde gerekse bireysel başvuruda adil yargılanma hakkına ve bu hakkın ihlaline yönelik değerlendirmelerinin idari ve yargısal makamlar tarafından dikkatli şekilde ele alınması ve çözüm yollarının bulunmasıdır. Adil yargılanma hakkının korunmadığı, ihlallerin önlenemediği bir ülkede hukuk devletinin tüm kurallarıyla korunması da mümkün değildir."

Yargılamaların kişiye göre farklılık gösterdiği konular bir kitap olacak kadar çok sayıda.

Yargılanan Ömer POLAT; Kocaeli Ak Parti İl Yöneticisi ve meşhur Belediye Başkan danışmanı. Suç; hakaret. Kocaeli 9.Asliye Ceza Mahkemesinde görülen davada Savcı Gökhan ÖLEZ bakın nasıl mütalaa vermiş: Ömer POLAT tarafından söylenen "meczup biri, söylemediğim bir sözü bana isnat ederek bir iftiraya imza almıştır, müfteridir" şeklinde hakaret ettiği iddiasıyla kamu davası açılmış ise de; meczup kelimesinin anlam olarak karşılığının "ALLAH sevgisi ile aklını yitirmiş deli" anlamına geldiği, sanığın sözlerinin hakaret unsuru içermediği kaba hitap tarzı niteliğinde olduğu anlaşılmakla sanık hakkında suçun unsurlarının oluşmaması nedeniyle beraat kararı verilmesi kamu adına mütalaa ve talep olunur.

Hakim Tarık SARIDUMAN da Ömer POLAT’ın sözlerini aynı savcı gibi yorumlayarak AK Partili Ömer POLAT’a Beraat kararı verdiği görülüyor.

Kocaeli Adliyesinde Adalet Bakanlığının müfettiş incelemesini gerektirecek boyutta kamu vicdanını yaralayan mahkeme kararlarını incelemeye devam edeceğiz. Küfürbaz kişilerin koruyup kollandığı hayır-hasenat sahibi kişilerin hukuksuz kararlarla cezalandırıldığı kararları incelemeye devam edeceğiz. Geçtiğimiz hafta hakkında iki ceza kararı verilen Kocaeli İlme Hizmet Vakfı eski Genel Başkanlarından ve Selam TV Genel Müdürü Abdullah Kaya; AKP’Lİ KİMİ YÖNETİCİLER BENİ SUSTURMANIN YOLUNU ARIYORLAR. GEÇMİŞTE DEFALARCA SUİKAST GİRİŞİMİNDE BULUNANLAR YENİDEN SUİKAST GİRİŞİMİ YAPABİLMEK İÇİN BENİ CUMHURBAŞKANINA HAKARET ETMİŞ GÖSTERİP İTİBARSIZLAŞTIRMAK İSTİYORLAR dedi.

Kaya’nın ceza aldığı ve Gazetemiz imtiyaz sahibi Faruk Bostan’ın tarafı olduğu yargılamaları gazetemizin sonraki sayısında inceleyeceğiz.

22 Oca 2022 - 13:11 Kocaeli- Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Halk Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Halk Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Halk Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Halk Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

04

Mete Karataş - Çok önemli bir konuya değinmişsiniz. Yazıyı baştan sona okudum. Adaletin bu hale gelmesi bizde müthiş bir kırgınlık vesilesi oluşturmuştu. Benim de böyle mağduriyetlerin var. Size dosyalarımı göndereceğim. İnceleyin ve yayınlayın lütfen.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 24 Ocak 10:55
03

Ersoy Kandemir - Adalet Bakanı ve müsteşarına sesleniyorum hakkımda açılan davalardaki bazı savcı ve hakimlere zerre kadar kadar güvenmeyen biri olarak çok merak ediyorum benim Kocaeli Adliyesi Başsavcısıyla ilgili daha göreve yeni geldiğinde yaptığım basın açıklamasını, Adalet Komisyonu Başkanı Muhittin Paça’ya yazdığım köşe yazısını, Avukat Halit Çokan’ı yaptığım FETÖ’yle ilgili mücadelede Facebook üstünden neler dediğimi siz belki hiç duymadınız da bu Kocaeli Milletvekilleri de mi duymadı. Haberiniz olsun Zekeriya Öz gibi birine özel yetkiler verilirken ben vatan haini olduğunu düşünüyordum. Fettullahçılardan çok çekti memleket ve benim İskenderpaşa ve Menzil içine sızan Fettullahçılardan hiç hazetmediğm gibi kendilerine çok möhim süprizlerim olacağını alayınıza bildiririm. MİT 15 Temmuz öncesi kaç tane hakim ve savcı ile ilgili sizlere bilgi sundu bilemiyorum ancak ben Mit’in bilgisine hiçbir zaman ihtiyaç duymadım!

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 23 Ocak 14:15
01

Cevdet Acar - Adaleti bitirdiler, ümidimizi yitirdiler. Bu ülke pamuk ipliğine bağlı ayakta duruyor. Ezcümle sonumuz harap. Suçlular dışarıda cirit atıyor. Millet kendi cezasını kendi kesiyor çünkü adalet zalime hizmet edip mazlumazulmediyor. Hülooooogggg...

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 22 Ocak 21:00

Kocaeli Markaları

Kocaeli Halk Gazetesi, Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (541) 450 76 90
Reklam bilgi