Yazarımız Dr. Kandemir Kandıra Açık Cezaevi'ne girdi ve çıktı!

Devlet memurluğu yaptığı yıllarda dönemin Kocaeli İl Sağlık Müdürü Mürsel Durmaz’in Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı'na yaptığı şikayet üzerine ceza aldığı öğrenilen yazarımız Dr.Ersoy Kandemir Kocaeli Halk Gazetesi'ne konu hakkında değerlendirmelerde bulundu. Aldığı cezadan dolayı “ Zerre kadar utancım yok, Kocaeli Halkı zarar görmesin diye mücadele ettim, değil 5 ay 55 ay olsa bile sıkıntı duymazdım!” dedi.

DR ERSOY KANDEMİR MEMURKEN NELER YAPMIŞTI?

Dönemin il sağlık müdürü Uzm.Dr.Mürsel Durmaz yardımcıları Vedat Tortumluoğlu, Dr.Pınar Özkır Sönmez, Dr. Arzu Aşı’nın sağlık müdür yardımcılığı yaptığı yıllarda 112 Komuta Kontrol Servisinde danışman hekim olarak görev yapan Dr.Ersoy Kandemir’in onlarca dilekçesi 112 kurumunda uzun zamandır yaşanan sıkıntılarla ilgiliydi. Personelin çalışma şartlarındaki sorunlardan, AFAD binasında görev yapan 112 AÇM’nin girişindeki 80 civarındaki oksijen tüpünden, hijyenik şartları sağlanamayan bebekleri taşımak İçin kullanılan küveze birçok sorunu yazılı olarak bildiren Dr.Ersoy Kandemir’e gerekli cevaplar gelmediği gibi sürekli geçici görevlerle kurumdan uzaklaştırma yoluna gidiliyordu.


2014 YILINDA KOCAELİ’DE YAPILAN AMBULANS İHALESİNDEKİ USÜLSÜZLÜKLER

2014 yılında yapılan ambulans ve şöför hizmet alımı ihalesinde kuruma alınan kiralık ambulanslar ve şöförlerle ilgili ciddi üsulsüzlüklerin yapıldığını Kocaeli Valiliği, Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü,Kocaeli MİT başkanlığı dahil birçok kuruma bildiren Dr.Kandemir’e ne yetkililerden bir cevap geliyordu ne de kurumda yaşananlara şahit olanlardan bir destek!

Yapılan ihalede şöförlerin adli sicil kayıtlarının istenmediği, bazılarının bu göreve gelememiş gerekirken birçok konuyu resmen sümen altı eden 112’den sorumlu il sağlık müdür yardımcısı Dr.Pınar Özkır Sönmez ve müdür Mürsel Durmaz yapılan ihale sonunda alınan 17 civarında ambulans, kayıt kabul komisyonundaki kişiler ve ilgili yetkililere bu araçlarda çalışacak şöförleri seçerken uygulanan kriterler dünyanın hiçbir yerinde görülmemişti!

AFAD BİNASI BAHÇESİNDE AMBULANS ŞÖFÖRLERİ MÜLAKATI?

Yaklaşık 54 kişinin 112 ambulanslarında şöför olarak çalışabilmesi için 2014 yılında Sarımeşe’de bulunan AFAD bahçesinde şöförlere araç kullandırılıyordu.

Aracın başına geçen şöför 1 bilemediniz 2 metre ambulansı ilerletince şöför olurları verilmişti.

Bu şöförlerin isimlerinin büyük kısmının Kocaeli AKP İl ve İlçe teşkilatlarından geldiği söylenmekteydi.


KİRALIK AMBULANSLARIN KALP CİHAZLARI 3 AY BOYUNCA DOĞRU RİTİM GÖSTERMİYORDU?

Eylül 2014’de ihaleyle alınan kiralık 17 ambulansın içinde bulunan kalp cihazlarının doğru ritim göstermediği için defalarca 112 kayıtlı telefonlarında durumu bildiren 112 sağlık çalışanları yaşadıkları sıkıntıyı bildirirlerken Kocaeli’de halkının ne büyük bir riskte olduğunu bildiriyorlardı.

Konunun üstüne giden Dr. Ersoy Kandemir’e kurum yöneticileri Dr.Mürsel Durmaz ve yardımcısı Dr.Pınar Özkır Sönmez hiçbir şey olmamış gibi adeta üç maymununu oynuyor yaklaşık üç ay boyunca Kocaeli Halkı bu ciddi risklerle yüz yüze bırakılırken, ne dönemin valisi ne sağlıktan sorumlu vali yardımcısı Dr.Ersoy beyin dediklerini incelememişlerdi.

Dr.Ersoy Kandemir’in 112 Komuta Kontrol Merkez’inde nöbetinde ambulansların arızalı defibrilatörlerini ( kalp cihazları) yapan şirket yöneticisi kayıtlı telefonu arıyor Dr.Kandemir’le tartışıyordu, kim söylemişti o gün Ersoy Kandemir’in nöbetçi olduğunu Ankara’daki özel şirket yöneticisine bilinmiyordu. Dr Kandemir kayıtlı telefonda Ankara’daki yöneticiye “ Defibrilatörlerin bozuk olduğu İçin Kocaeli Halkı sıkıntı çekerken, ölümle burun buruna gelirken içip içip beni arayacağına sağlık müdüründen sağlık bakanına kadar hepinize hak ettiğinizi fazla fazla söyleyeceğim, bu hatayı düzelteceksiniz derhal peşini bırakmayacağımı iyice aklınıza sokun” diyordu.

DR.ERSOY KANDEMİR 112 ÇALIŞANLARININ KAZA RİSKİNE AÇIK OLDUĞUNU SÖYLÜYORDU AMA DİNLEMEDİLER!

Dr.Ersoy Kandemir yaşanan gelişmeler sonucunda 112 kurumunun kaza yapma riskinin arttığını, 112 istasyonlarına daha düne kadar 5 ya da 4 ambulans şöförü varken Dr.Mürsel’in yaptığı ihaleyle istasyonların 3 ambulans şöförüyle nöbetlerini çevirmesinin hata olduğunu savunuyordu.

Nitekim ciddi kazalar yaşandı, ölen ve yaralananlar oldu, o dönemde Dr.Pınar Özkır Sönmez’in personele yaptığı baskılar olduğu Gölcük Adalet Sarayı’nın açılışında dönemin bakanına şikayetleri yazarak vermeye çalışan 112 personelinin engellenmeye çalışılması ve bu istasyon personellerinin dağıtılması biliniyordu. Bu istasyon personellerinden Dr.Pınar Özkır Sönmez’e yakın olduğu söylenen personellerin bugün bile kollandığı iddia edilmektedir.

KANDEMİR’İN BABASINI ARAYAN ECZ.NURAN KAMAN’IN AMACI NEYDİ?

Dr. Mürsel Durmaz Kocaeli İl Sağlık Müdürü olarak çalıştığı dönemde Eczacılık Şube Müdürü olan Ecz. Nuran Kaman Dr.Ersoy Kandemir’in babasını arayarak yazdığı dilekçe ve müdürlükte yaptıklarıyla ilgili konuşmak istiyor, sözde iyilik yaptıklarını düşünerek 65 yaşından büyük, kronik rahatsızlıkları olan bir emekli sağlık emektarıyla Dr.Ersoy Kandemir’in yaptıklarını kendisiyle değil de babasıyla konuşmayı uygun görüyor sonrasında Mürsel Durmaz’da iyi niyetini gösterip konuşurken bir taraftan Cumhuriyet Savcılığına şikayetçi oluyordu.

112 ile ilgili uzaktan yakından hiçbir ilgisi olmayan Eczacılık Şube Müdürüne Dr.Ersoy Kandemir’in kurumda neler yaptığı ile ilgili bilgileri Dr. Pınar Özkır Sönmez mi veriyordu, o güne kadar kaç kişinin babasını velisi gibi müdürlüğe çağırarak kişisel bilgilerin gizliliğini ihlal ediyorlardı düşünmüş müydüler?

112 kurumunun, devletin ve milletin zarar görmemesi için mücadele eden Dr. Ersoy Kandemir’in babasına “ senin oğlun bizi tehdit ediyor, bunları yazdı” demekten geri durmayan ve 112 kurum hekimi olarak kendisi ile 2 kez makamına gidip 45 dakika kadar konuşan Dr. Ersoy Kandemir’in babasıyla görüşen yetkililer kısa bir süre sonra Kandemir’in babasının rahatsızlandığını, 9 ay tedavi gördüğünü biliyorlardı !


DR. ERSOY KANDEMİR’İN PSKİLOJİSİNİ BOZUP BAŞKANLIK BAŞDENETÇİSİ’DE AYDINLIK, ERGÜNEY VE DURMAZ NE DEMİŞTİ?

Vali Hüseyin Aksoy döneminde Sağlık Bakanlığından gelen Başdenetçi Fethi Erdoğan’ın yaptığı soruşturmada Hasan Aydınlık, Şenol Ergüney’ ve Mürsel Durmaz’ın üçünün de aynı ifadeyi noktası noktasına aynı kelimeleri söylemesi esasında soruşturmanın ne kadar usülsüz olduğunu ortaya koyuyordu. Üçü de aynı ifadeyi nasıl veriyor, Dr. Ersoy Kandemir’in psikolojisi bozuk şeklinde ifade verdikleri söyleniyordu.

Bu soruşturmada dikkati çeken Dr Hasan Aydınlık ve Dr.Şenol Ergüney’in bugüne kadar tek bir kelime konuşmaları olmadığı, halklarından fettullahçılıkla ilgili Kandemir’in iddialarına bir kez bile cevap vermemeleri, üçünün de FETÖ ilintili dernek KOSADER’de ciddi faaliyetleri olduğunun bilinmesine rağmen AKP iktidarında nasıl merdivenleri çıkmaları kadar noktası noktasına aynı ifadelerin altına üçü de sağlık müdürlüğü yapan insanların nasıl imza attıklarıydı?

ŞENOL ERGÜNEY SAĞLIK MÜDÜRÜ OLUNCA DA KANDEMİR’İN BABASI TEHDİT EDİLMİŞTİ?

Mürsel Durmaz alınıp göreve Şenol Ergüney’in geldiği ilk günlerde de Ersoy Kandemir’in babasının eczanesine gelen bir şahıs tarafından “ Siz Vanda Şirin’i yalnız mı sandınız ben cezaevinden yeni çıktım size….” Sözleriyle tehdit etmesi üzerine olayı sağlık müdürüne ilçe sağlık müdürünü yapmayı düşündüğü kişinin adının geçmesi üzerine giden Şenol Ergüney toplantısı olduğu gerekçesiyle aile tehdit edilen bir sağlık çalışanının ne derece de sinirli olduğunu anlayamamış bıraktığı yarım kalan nota “ Benim ailem tehdit ediliyorken, toplantına sokayım “ notunu süreli yüzünde tebesssüm ifadesi bulunan sekreterin yüzünden yarım kalmasına rağmen Şenol Ergüney bu durumdaki bir doktorun ailesinin tehdit edilmesi konusunda adı geçen Vanda Şirin’i Dilovası İlçe Sağlık Müdürü olarak atamış, yarım kalan notta Dr.Kandemir’in sözünü bile dinlemeye gerek görmemiş, Kandemir’i savcılığa şikayet ederek bir hapis cezası da kendisinin açtığı davadan almasına sebep olmuştur. Kandemir Avukatı Nurettin Temur’la yaptığı görüşmede ilk cezanın Şenol Ergüney'den aldığını ikinci son cezaevine girdiği cezanın ise Mürsel Durmuz’dan olduğunu öğrenmiştir.

ŞENOL ERGÜNEY’E YAZDIĞI NOTTA NE DEMEK İSTEMİŞTİ?

Ürolog Dr. Şenol Ergüney’e Müdürlüğünün ilk günlerinde Ersoy Kandemir’in yazdığı yarım kalan notta şunları demek istediğini söyledi; “ Benim ailem tehdit edilirken, toplatına sokayım kendimi ki senin gibi sağlık müdürleriyle bu memleketin ilerleyemeyeceğini daha babamı tehdit ederlerken adı geçeni senin gibi biri bugün müdür yaparken kendisinin kumaşını anladığında benim gibileri anlamakta ne kadar geciktiğini o gün gelip anladığında sakın üzülüp kul hakkı yediğini unutma “ tarzında sözlerle anlatacakken kendisine fırsat verilmediği gibi yaptığı müdürlük esnasında Dilovası İlçe Sağlık Müdürlüğü’nden bizzat kendisinin aldığı Dr, Vanda Şirin’i Ersoy Kandemir hatırlatmakta yarar gördüğünü söyledi.

MÜRSEL DURMAZ’IN DESTEKLEDİKLERİ NEDEN HEP KOSADER VE LALEDER BAĞLANTILI?

Mürsel Durmaz'la Pandemi sürecinde karşılıklı oturup çay içildiğinin özellikle Şenol Ergüney gibi baskıcı bir müdür ve yardımcıları tarafından yapıldığı yıllardır iddia edilmektedir

Mürsel Durmaz’ın yaptığı idarecilikte kendisinin Amerika’ya kaçan Körfez’in tanınmış eczacılarından İsmet Kandemir’e KOSADER etkinliğinde plaket verirken Dr.Ersoy Kandemir’in babası geniş bir kesim tarafından tanınan Eczacı İhsan Kandemir’e gösterdiği tutum sonrasında rahatsızlanıp 9 ay tedavi görmesiyle ilgili bugüne kadar kendisi açısından sıkıntı görmediğini dile getiren yazarımız Ersoy Kandemir “ Mürsel beyin kendisine bu durumu anlattım , ya yanıltınız ya yanlış yaptınız dedim, dinledi, senin için mahkemede olumlu her şeyi söylemeye razıyım da dedi, avukatlarım da uzlaştırmaya gidelim dedi, ben kabul etmedim, babama verilen zararı hiçbir şey telafi etmez, hiçbirini affetmiyorum, AKP iktidarına, özellikle bu tarz yöneticileri, İskenderpaşa ve Fetulllah gibi cemaatlere sürekli lanet okumaya devam edeceğim, çok zarar verdiler, ağızlarından kul hakkını düşürmüyorlar yemedikleri nane yok, haysiyet yoksunu olduklarına inanıyorum.” dedi.

Mürsel Durmaz o gün Kocaeli Sağlık Müdürlüğü yaptığı dönemde açıklayabilir mi kendisiyle görev yapan Arzu Aşı ve Pınar Özkır Sönmez’in LALEDER’le, Vedat Tortumluoğlu, Ahmet Mete, Nurullah Ege gibi isimler başta emrindeki kaç kişinin KOSADER’le bağlantılı olup olmadığını?

Mürsel Durmaz sağlık müdürüyken beni geçici görevle yolladıkları birimlerin amirleri Dr.Ayşegül Akçığ, Dr. Münevver Gonca Set, Dr. Özgür İpçi, Dr.Harun Arslan, Dr. Elvan Gözcü çalıştığım 112 kurumunun yöneticileri Nazif Aksoy, Ahmet Hekim, Serhat Karatepe, Yusuf Çolular, Halil Ertuğ, Cihat Çaka gibi kurum amirlerine bugüne kadar yazılı olarak soruşturmalarda hiç soru sorulmadığını?

MÜRSEL DURMAZ’I TEHDİT EDİP NASIL KARŞISINDA SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNDE ÇAY İÇİYORUM?

Dr.Ersoy Kandemir son olarak “ Ben Mürsel beyi tehditten ceza aldım, ta 2016’da açılmış dava, 9 10 ay civarında bir ceza, avukatım Nurettin Temur cezaya itiraz açık ancak yeni çıkan kanundaki indirimlerin uygulanarak cezanın beş aya indiğini söyledi. Kendisine itiraz etsek nasıl olur dediğimde çok bir değişiklik olmayacağını söyledi, bende raporluydum ama yine de gittim, hastalıklarım sebebiyle bir iki saat Kandıra Açık Cezavinde kaldıktan sonra Pandemi sebebiyle içeri alınmadım.

Aklıma takılan ben madem Mürsel Durmaz’a yazdığım bir dilekçede tehdit ettim, bu adam yıllar sonra beni niye makamında çay içmeye davet ediyor, kendisi de herkeste bilir ben yaptığını inkar eden biri olmadım, kendisi şuanda Halk Sağlığının başında, kendisine Ergüney ekibinin sürecin başından beri çok yardımcı olmadıklarına inandığım İçin bir haber yazdım ardından da çeşitli tarihlerde gazeteci olarak kendisiyle görüştüm. Yarında Coşkun Güler’in makam odasının kapısını kitleyip üzerime saldırdığının davası var, sanık olarak yine ben varım, anlamadığım tarafıma Kocaeli Sağlık Müdürlüğü idarecileri yıllardır dava açarken bunca fetullahçı iliklilerden bahsederken ne dava açan var ne konuşan, neyse bugünümüze şükür, tek duam Allah Devletimize ve Milletimize ziyan vermesin, inanın benim ne avukatlarımla ne bu insanlarla kafam uyuşmadığı gibi bildiğim yoldan gidiyorum. Bugün değerli bir Atatürkçü yaşamını yitirdi, Allah’tan rahmet diliyorum kendisi için mekanı cennet olsun, bu hafta aynı zamanda demokrasi haftası, demokrasi şehitleri Uğur Mumcu, Gaffar Okkan ve daha nice şehitlerimizi rahmetle anarken mücadelelerine duyduğum saygıyı belirtmek isterim.” sözleriyle duygularını ifade etti.

24 Oca 2022 - 15:39 Kocaeli- Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Halk Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Halk Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Halk Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Halk Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


Kocaeli Markaları

Kocaeli Halk Gazetesi, Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (541) 450 76 90
Reklam bilgi