'Veysel, Halit, Yunus'u iş cinayetlerinde kaybettik'

İki gün önce Kocaeli’nin Gölcük, Kartepe ve Körfez ilçelerinde yaşanan iş cinayetlerinde Veysel, Halit ve Yunus isimli 3 işçinin hayatını kaybettiğini belirten EMEP Kocaeli İl Başkanı Arzu Erkan "Bu üç iş cinayetinin sorumlusu emekçileri daha fazla kâr hırsı ile ilkel sömürü koşullarına mahkum eden, işçilerin canının hiçbir kıymetinin olmadığı kapitalist sistem ve onun koruyucusu iktidardır" dedi.

Emek Partisi Kocaeli İl Örgütü iki gün önce iş cinayetinde hayatını kaybeden 3 işçi için açıklama gerçekleştirdi. EMEP Kocaeli  İl Başkanı Arzu Erkan imzalı açıklamada yaşanan üç iş cinayetinin sorumlusunun işçilerinin canının hiçbir kıymetinin olmadığı kapitalist sistem ve onun koruyucusu iktidar olduğu ifadelerine yer verildi. 

İki gün önce Kocaeli’nin Gölcük, Kartepe ve Körfez ilçelerinde yaşanan iş cinayetlerinde Veysel, Halit ve Yunus isimli 3 işçi hayatını kaybetti. Emek Partisi Kocaeli İl Başkanı Arzu Erkan, yayımladığı açıklamada işçilerin ailelerine başsağlığı diledi. Erkan "Bir emek kenti olan Kocaeli  99 iş cinayeti ile 2021 yılında iş cinayetlerinin en yoğun yaşandığı 3. kent oldu. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi'nin (İSİG) 2021 yılına dair hazırladığı iş cinayetleri raporuna göre geçtiğimiz yıl 2170 işçi iş cinayetlerinde hayatını kaybetti. Türkiye’de her yıl en az yedi defa Soma Katliamı gibi iş cinayetleri yaşanıyor. Ölen işçileri yaşamından, ailesinden yaşama hakkından bağımsız birer rakamdan ibaret gören sermaye sınıfı ve onların iktidarı yaşanan iş cinayetlerini, kaza, kader, fıtrat diyerek normalleştirmeye ve yaşanan ölümlerin sorumluluğunu üzerinden atmaya çalışıyor. 7 işçinin hayatını kaybettiği Hendek Katliamı davasında, yargının işverenlere verdiği ödül gibi cezalar gösterdi ki, bu ülkede ucuz olan tek şey işçilerin canı ve alın teridir." dedi.  

"BU DÜZEN İŞÇİLERİN MEZARINI KAZIYOR"


Patronların işçi sağlığı ve iş güvenliği tedbirlerinden kaçındığı, iktidarın denetlemediği ve yaşanan ölümleri birer istatistik olarak gördüğünü belirten Erkan, yargının ise sorumluları akladığını ifade etti. Erkan, siyasi iktidarın 1465 işçinin koronavirüsten dolayı hayatını kaybettiği salgın tablosunda "Ne olursa olsun, çarklar dönecek" açıklamasını hatırlatarak "Ekonomik kriz ile birlikte derinleşen yoksulluk, işçi ve emekçilerin çalışma koşullarının her geçen gün daha da kötüleşmesine, güvencesiz, esnek ve örgütsüz çalışmanın yaygınlaşmasına, sömürünün katmerleşmesine yol açmaktadır. İşçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerini maliyet olarak gören işverenler her gün onlarca işçi ve emekçinin ölümüne davetiye çıkarmaktadır. Veysel, Halit ve Yunus arkadaşlarımızı kaybettiğimiz bu üç iş cinayetinin sorumlusu emekçileri daha fazla kâr hırsı ile ilkel sömürü koşullarına mahkum eden, işçilerin canının hiçbir kıymetinin olmadığı kapitalist sistem ve onun koruyucusu iktidardır. Ülkemizde iş cinayetleri raporlarının ortaya koyduğu bir diğer gerçek ise; iş cinayetlerinin örgütsüz olan işletme ve fabrikalarda örgütlü olan işyerlerine göre 40 katı oranında fazla olmasıdır. İşçi ve emekçileri kiralık işçi büroları ve taşeron çalışma ile birlikte iş güvencesinden yoksun bırakarak örgütsüz çalışmayı yaygınlaştırmak isteyen AKP iktidarı, konu Farplas işçilerinin örneğinde olduğu gibi, emekçilerin sendikal hak ve özgürlüklerine gelince sermaye ile kol kola girerek kolluk gücüyle emekçileri tartaklamakta, gözaltına almaktan çekinmemektedir" diye belirtti.

"ÇÖZÜM BİRLİKTE MÜCADELE!"


Erkan açıklamayı, "Her gün onlarca işçinin hayatını kaybettiği iş cinayetleri ve iş kazalarına karşı atılması gereken adımlar nettir. Bütün fabrika, işyeri ve çalışma alanlarında, işçi sağlığı ve iş güvenliğine ilişkin önlemler, işçiler ve emekçilerin seçtiği temsilcilerin çoğunluğunu oluşturduğu kurullar tarafından belirlenmeli ve denetlenmelidir. Her türlü esnek çalışma, taşeron, kiralık, sözleşmeli vb. güvencesiz çalışma biçimlerine  son verilmelidir. Özel istihdam büroları kapatılmalı, güvenceli çalışma koşulları sağlanmalıdır. İşçilerin sendikal örgütlülüğünün önündeki engeller kaldırılmalıdır. İşçilerin örgütlü bir güç olmadığı durumda bugün mesai arkadaşları yarın kendileri çalışırken ölmeye devam edeceği bu düzeni değiştirmek için partimiz tüm Kocaelili işçi ve emekçilere bu talepler etrafında bir araya gelmeye ve mücadele etmeye çağırıyor." ifadeleriyle sonlandırdı. 

01 Nis 2022 - 14:00 - Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Halk Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Halk Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Halk Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Halk Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


Kocaeli Markaları

Kocaeli Halk Gazetesi, Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (541) 450 76 90
Reklam bilgi